به منظور تکمیل مطلب معرفی شغل لوله کشی این بار قصد داریم تا موضوع درآمد لوله کشی در ایران را بررسی کنیم.

شغل لوله کشی از جمله مشاغلی است که نیاز به تحصیلات دانشگاهی بالا ندارد و حتی افراد با داشتن مدرک دیپلم در شاخه فنی و حرفه ای و یا گذراندن دوره های آموزشی نزد استاد کار می توانند به راحتی وارد این شغل شود.

تنوع شغلی نیز موردی است که در شغل لوله کشی زیاد به چشم می خورد به این صورت که مجری لوله کش یا تاسیساتی می تواند در زمینه های فراوانی از قبیل:

اجرای لوله کشی آب، رفع عیب سیستم لوله کشی ساختمان، اجرای لوله کشی شوفاژ، نصب و تجهیز وان حمام، سونا و جکوزی، لوله کشی فاضلاب و حتی در زمینه نصب و راه اندازی انواع شیرآلات، توالت ایرانی و توالت فرنگی فعالیت کند.

درآمد لوله کشی در ایران 1

اما در کنار تمام این مسائل موضوعی که شاید ذهن بسیاری از افرادی که قصد ورود به این شغل را دارند، را درگیر می کند، مسئله مالی این شغل است، اینکه لوله کش ها درآمد خوبی دارند؟

البته با توجه به شرایط بد اقتصادی در کشور می توان گفت این مسئله می تواند دغدغه بسیار مهمی برای افراد علاقه مند به فعالیت در این رشته باشد.

به همین دلیل ما در ادامه این مطلب قصد داریم شغل لوله کشی را از جنبه مالی آن بررسی کرده و حتی میزان درآمد یک لوله کش در ایران را با همکاران خود در سایر کشورهای آمریکایی و اروپایی مقایسه کنیم، تا بتوانیم به یک جمع بندی درست در این خصوص دست پیدا کنیم.

یکی از مواردی که در خصوص نقاط قوت و ضعف شغل لوله کشی قبلاً به آن اشاره کردیم، درآمد مکفی این شغل حتی در مقایسه با بسیاری از مشاغل دولتی بود.

حال ببینیم چه عواملی سبب می شوند که میزان درآمد شغل لوله کشی حتی در مقایسه با شغل های دولتی بیشتر باشد؟

عوامل موثر در افزایش درآمد شغل لوله کشی

  • میزان تجربه

یکی از مهمترین عواملی که می تواند در میزان درآمد شغل مجری لوله کش تاثیرگذار باشد، میزان تجربه فرد در این شغل است که این مورد رابطه مستقیم با طول مدتی است که مجری لوله کش در این زمینه فعالیت می کند.

بنابراین به منظور کسب درآمد بیشتر باید ابتدا روند طبیعی در این شغل به منظور تبدیل شدن به یک لوله کش با تجربه را طی کنید.

درآمد لوله کشی در ایران 2

به این صورت که باید ابتدا دورهای آموزشی رشته لوله کشی و همچنین دوره کارورزی نزد استادکار لوله کش را بگذرانید که حدودآ 4 سال زمان می برد و کاملاً مشخص است که در طول این مدت نباید انتظار داشته باشید که درآمد شما هم رده افراد باسابقه باشد.

حتی ممکن است در این دوران هیچ درآمدی کسب نکرده و گاهاً برای دریافت این آموزش ها لازم باشد هزینه هایی را پرداخت کنید.

اما ناامید نشوید، زیرا این شرایط جزو روند طبیعی فعالیت در شغل لوله کشی است به صورتی که در تمامی کشورهای آمریکایی و اروپایی نیز وضعیت به همین شکل است.

اما خبر خوب اینکه بعد از گذراندن این دوران وارد مرحله درآمد زایی در شغل لوله کشی می شوید، البته همانطور که در ابتدا نیز گفتیم افزایش درآمد شما متناسب با تعداد سالهایی است که در این شغل فعالیت می کنید.

بر اساس تحقیقاتی که در کشور آمریکا صورت گرفته است، میزان درآمد مجری لوله کش در سال اول 30 تا 50 درصد کمتر از درآمد لوله کش ماهر و با تجربه است.

لوله کش مبتدی سالانه در حدود 46 دلار می تواند کسب کند و این درحالی است که لوله کش ماهر و باتجربه در آمریکا حتی می تواند تا سالی صد هزار دلار کسب کند!

در ایران نیز میزان در آمد مجری لوله کش مناسب است به این صورت که لوله کش مبتدی ماهی 5 میلیون تومان، لوله کش خورده کار در حدود 10 میلیون تومان و لوله کش ساختمانی ماهر و با تجربه می تواند ماهی 15 تا 20 میلیون تومان به راحتی کسب کند!

  • میزان تخصص

همانطور که داشتن تجربه می تواند درآمد شغل لوله کشی را افزایش دهد، داشتن تخصص بالا در کسب موفقیت در این شغل عامل مهمی است.

امروزه تجهیزات متنوعی در کار لوله کشی وارد عرصه این شغل شده اند، از لوله های پنج لایه گرفته تا توالت های فرنگی وال هنگ که مجری لوله کش باید تخصص کافی در نصب و استفاده از هر کدام از آن ها را داشته باشد.

همچنین روش های نوینی برای اجرای لوله کشی ساختمان مانند لوله کشی آب و فاضلاب زیرسقفی و طراحی و اجرای آشپزخانه جزیره ای ابداع شده اند که اگر به دنبال درآمد بالا هستید، باید به دنبال آموزش این روش ها رفته و در کار خود متخصص شوید.

درآمد لوله کشی در ایران 3

  • مستقل کار کردن یا استخدام شرکت تاسیساتی بودن

یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار در میزان درآمد مجری لوله کش این است که وی به صورت مستقل وارد بازار کار شده یا برای یک شرکت تاسیساتی استخدام شده است.

این موضوع از آن جهت در میزان درآمد فرد موثر است که در صورت کار به شکل مستقل دیگر نیاز نیست تا مجری لوله کش درصدی از درآمدی که کسب می کند را به شرکت بدهد و طبیعتاً درآمد فرد بیشتر می شود.

البته این نکته مهم را نیز به خاطر داشته باشید که ریسک کار کردن به صورت مجزا آن هم در ابتدای فعالیت در شغلی مانند لوله کشی بسیار بالا است.

زیرا در این چنین شرایطی ممکن است تنها پروژه ای که به شما تحویل داده شود، در حد باز کردن لوله های فاضلاب یا رفع نشتی لوله های آب باشد.

در حالی که در صورت کار با یک شرکت تاسیساتی معتبر شما می توانید در تمامی زمینه های شغل لوله کشی فعالیت داشته باشید و علاوه بر این صرف هزینه برای بازاریابی و پیدا کردن مشتری نیز حذف خواهند شد.

البته شما می توانید بعد از مدتی کار با یک شرکت تاسیسات و کسب تجربه و مهارت بالا و همچنین پس انداز مقداری پول به منظور راه اندازی شرکت تاسیساتی یا مغازه لوله کشی خود اقدام کنید تا از لحاظ مالی رشد بیشتری در این شغل داشته باشید.

درآمد لوله کشی در ایران 4

  • تاثیرات منطقه ای

منطقه جغرافیایی که شما در آن کار می کنید، نیز بر روی درآمد شما در شغل لوله کشی موثر است، زیرا میزان تورم، توان مشتری در پرداخت دستمزد و حتی تعداد ساخت و ساز ساختمان های مسکونی به منظور انجام خدمات لوله کشی در مناطق مختلف شهر و حتی کشور متفاوت است.

به طوری که در کلانشهرهای ایران از قبیل تهران، مشهد، شیراز، تبریز و اصفهان میزان کسب درآمد از شغل لوله کشی در مقایسه با شهرهای کوچکتر و یا شهرستان های دیگر کاملا متفاوت است.

بنابراین سعی کنید در ابتدا به منظور پیدا کردن منطقه کاری خود مکانی را انتخاب کنید که زمینه رشد کافی و پیشرفت در شغل لوله کشی را داشته باشد.

نتیجه گیری:

بر اساس آنچه گفته شد، می توان این طور نتیجه گیری کرد که به منظور کسب درآمد بالا در شغل لوله کشی باید صبر و حوصله زیادی به خرج داد و نباید توقع داشت که به محض ورود به این شغل کل شرایط برای شما مساعد شود.

از طرفی دریافتیم که میزان درآمد شغل لوله کشی در ایران با در نظر گرفتن پارامترهایی از قبیل داشتن تجربه کاری بالا، انتخاب منطقه کاری پربازده و همچنین تلاش،پشتکار و کسب آموزش های به روز بسیار مناسب بوده و حتی بیشتر از درآمد مشاغل دولتی می باشد.

درآمد لوله کشی در ایران 5

اما نکته ای که لازم می رسد تا در انتها به آن اشاره کنیم در خصوص آن سری افرادی است که قصد دارند تا در ابتدای فعالیت خود با یک شرکت تاسیساتی همکاری کنند.

یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار در افزایش درآمد این افراد این است که شرکت تاسیساتی را برای همکاری انتخاب کنند که دارای رزومه کاری موفق باشد و تعداد مشتریانی که به شرکت مراجعه می کنند، زیاد باشند.

در این صورت به طور حتم میزان درآمد فرد در این چنین شرکت تاسیساتی بسیار بالا خواهد بود، به صورتی که شاید هیچ وقت به جدا شدن از شرکت و راه اندازی شغل لوله کشی به طور مجزا فکر هم نکند.

یکی از این نمونه شرکت های تاسیساتی موفق گروه تاسیسات 24 ساعته است که سال ها تجربه در به کار گیری مجریان با مهارت و متخصص دارد.

چنانچه قصد پیوستن به شرکت تاسیسات 24 ساعته را داشتید، می توانید فرم ثبت نام مخصوص تکنسین مربوطه را تکمیل و ارسال نمایید.

منبع انگلیسی

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد