کمبود آب و یا فشار کم آن در خانه‌های امروزی و نیاز به تامین آب در شرایط بحرانی باعث شده که اکثر افراد در ایران در سال‌های اخیر به دنبال استفاده از یک مخزن ذخیره آب در خانه خود باشند. برخی به دلیل اینکه در ارتفاعات خانه‌ها زندگی می‌کنند و برخی به دلیل ترس نبودن آب در برخی از ساعات روز هزینه نصب و راه‌اندازی یک مخزن ذخیره آب را به جان می‌خرند.

نصب و راه‌اندازی مخازن آب همیشه نباید با استفاده از یک پمپ آب خانگی باشد. قبلا در مقاله نصب منبع پمپ آب خانگی توضیح دادیم که برای نصب پمپ آب خانگی و اتصال آن به منبع باید چگونه عمل شود و در مقاله امروز با بررسی نحوه نصب و راه اندازی مخزن ذخیره آب یا تانکر ذخیره آب در خدمات شما هستیم.

معمولا مخزن ذخیره آب یا در خانه و در مکان از قبل تعیین شده‌ای نصب می‌شود و یا در ارتفاع و پشت بام. در ادامه هر دو این موضوعات را بررسی خواهیم کرد.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 1

نصب تانکر ذخیره آب در پارکینگ

نصب مخزن آب در خانه

 • نصب مخزن آب در خانه در محیط‌های سربسته، صاف، دارای استحکام کافی، به دور از نور خورشید، منطقه‌ای امن و قابل دسترسی و ... باید انجام شود.
 • عموما محیط‌هایی مانند پارکینگ، موتورخانه، اتاق‌های انباری و یا اتاق تاسیسات برای نصب تانکر آب بهترین انتخاب هستند. البته شما می‌توانید در صورتیکه قبلا محلی را برای نصب تانکر آب در نظر نگرفته‌اید و یا فضای کافی در اختیار ندارید قبل از خرید مخزن ذخیره آب منطقه‌ای را در حیاط و یا زیر پله‌های ساختمان برای تعبیه پمپ در نظر بگیرید.
 • در تعیین مکان برای نصب تانکر ذخیره آب در خانه نکته‌ای که اهمیت زیادی دارد رفاه حال خانواده از نظر رفت و آمد و سر و صدای زیاد پمپ است.
 • در نظر داشته باشید که تانکرهای درون ساختمان و در طبقات پایین‌تر الزاما برای تامین آب در خانه نیاز به پمپ آب خانگی دارد مگر اینکه خانه یک طبقه باشد، باغ و یا ویلا باشد و تعبیه تانکر آب بر روی یک ارتفاع مشخصی از سطح زمین انجام شود.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 2

 • پس از تعیین مکان و مشخص شدن جایگاه تانکر ذخیره آب باید اقدام به خرید تانکر آب شود.
 • تانکر‌های ذخیره آب عموما با دو جنس گالوانیزه و پروپیلن در بازار موجود هستند که امروزه به دلیل استحکام بهتر و شرایط حمل و نقل ساده‌تر و همچنین طول عمر بیشتر بهتر است از تانکرهای پروپیلن استفاده شود.
 • معمولا تانکر ذخیره آب را باید از درب اتاق و یا پارکینگ به داخل هدایت کنید و یا باید بوسیله طناب از روی دیوار وارد حیاط یا پشت بام کنید. در هر صورت نکته مهم این است که قبل از خرید تانکر آب به روش حمل و نقل آن نیز به خوبی دقت کنید.

 

پس از خرید تانکر و به منظور قرار دادن تانکر در محل خود باید چندین موضوع را بررسی کنید. از جمله اینکه:

 • آیا برای نصب تانکر ذخیره آب و استفاده از آب ذخیره شده نیاز به نصب پمپ آب خانگی هم دارید یا خیر؟
 • در صورت خراب شدن و یا نیاز به تعمیر دسترسی مناسب برای تکنسین لوله کش در نظر گرفته شده است یا نه؟
 • آیا محلی که تانکر را در آن قرار داده‌اید شرایط ایمنی و محیطی و استحکام لازم را دارد یا خیر؟
 • زیر پایه های تانکر آب با استفاده از سنگ و یا تخته کمی بالاتر از سطح زمین قرار بگیرد. البته نیازی به طراحی پایه برای تانکر نیست. تانکر باید به شکلی قرار بگیرد که امکان دسترسی به لوله‌ها و بدنه تانکر برای تعمیرات اضطراری باشد.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 3

لوله‌کشی تانکر ذخیره آب در خانه

اگر تانکر آب را در سطح خانه جانمایی کردید گفتیم که احتمال نصب پمپ آب خانگی را باید بدهیم. اما با دو دیدگاه این موضوع را بررسی می‌کنیم.

روش نصب مخزن ذخیره آب بدون پمپ

نکته مهم در این روش این است که باید تانکر در محلی تعبیه شده باشد که ارتفاع بالاتری نسبت به شیرهای مصرفی داشته باشد در غیر این صورت امکان استفاده از آب تانکر نیست. سپس به ترتیب زیر عمل کنید:

 • ابتدا اتصالات خود تانکر بسته شوند. تانکرهای ذخیره آب یک سوراخ در پایین و یک سوراخ در بالا دارند. از این سوراخ‌ها معمولا یک اتصال برنجی بیرون زده است که عموما در تانکر های پروپیلن برنجی و در تانکرهای گالوانیزه بصورت لوله‌های گالوانیزه جوش داده شده است.

نکته: در قسمت پایین تانکرهای پروپیلن باید با استفاده از واشر و مهره مخصوص از پشت و جلو این اتصال برنجی محکم بسته شود در درون تانکر اتصال دیگری نیاز نیست و از جلو به دلیل نیاز به اتصال سایر اتصالات باید روی دنده‌های اتصال نوار تفلون شود.

 • شیر شناور تانکر در قسمت بالا و در دورن تانکر وصل شود.

نکته : معمولا در هنگام خرید تانکر این شیر شناور به شما داده می شود ولی در صورت عدم وجود می‌توانید خریداری نمایید.

شناور با استفاده از یک سری مهره مانند بر روی اتصال در نظر گرفته شده نصب می‌شود. باید در نظر داشته باشید که توپی شیر شناور باید به سمت پایین باز و بسته شود.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 4

نصب اتصالات تانکر ذخیره آب

 • اگر قبلا لوله‌کشی ساختمان در محل نصب تانکر آب انجام شده باشد باید یک شاخه از آب اصلی را به بالای تانکر اتصال دهید. برای این کار از یک سه راهی استفاده کنید چراکه قسمت بای‌پاس نیز باید طراحی شود.
 • اگر لوله کشی آب در محل نصب تانکر نبود، ابتدا لوله اصلی آب سرد را تا پای تانکر باید لوله کشی کنید
 • سپس با استفاده از یک سه راهی یک سمت از آب را به سمت ورودی تانکر که در قسمت بالا باشد ادامه می‌دهیم.
 • در مسیر لوله کشی ورودی آب تانکر از یک والو و یک شیر یک طرفه هم استفاده شود. والو برای قطع ورودی آب در شرایط اضطراری و شیر یک طرفه برای جلوگیری از برگشت آب در صورت قطع آب شهری در نظر گرفته می‌شود
 • سپس با استفاده از یک مغزی و بوشن لوله به ورودی تانکر و پشت شیر شناور اتصال داده می شود.
 • در قسمت پایین تانکر باید با استفاده از یک مغزی و یک بوشن و سپس یک شیر یک طرفه به سمت داخلی به منظور جلوگیری از عدم بازگشت آب به داخل تانکر و یک والو برای قطع ورودی آب به داخل لوله مصرفی در شرایط اضطراری، لوله به شیر ورودی ساختمان اتصال داده شود.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 5

نوع اتصالات تانکر آب

این ساده‌ترین راه طراحی تانکر ذخیره آب در سطح زمین بدون استفاده از پمپ است. البته این نکته را باید گفت که این روش تنها مناسب ذخیره آب می‌باشد و تامین آب ساختمان با این روش با فشار بسیار کم و توان پایین انجام می‌شود و معمولا اگر ارتفاع مناسبی برای تانکر پیش بینی نشده باشد همه آب تانکر ذخیره آب مصرف نمی‌شود.

نکته مهم در این طراحی این است که محل تعبیه تانکر در سطح زمین باید از همه شیرهای مصرفی بالاتر باشد تا امکان استفاده از آب تانکر ذخیره آب باشد.

 

نصب منبع ذخیره آب در خانه به همراه پمپ

قبلا در مقاله نصب منبع و پمپ آب خانگی در این خصوص کامل توضیح داده‌ایم. علاقمندان به نصب منبع ذخیره آب به همراه پمپ آب بهتر است این مقاله را مطالعه فرمایند و در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در قسمت ارتباط با ما سوالات خود را مطرح نمایند.

 

تفاوت اصلی لوله کشی تانکر ذخیره آب با پمپ آب خانگی نسبت به لوله کشی تانکر ذخیره آب بدون پمپ:

 • اولا شما نیازی به تعبیه تانکر در ارتفاع بالاتر نسبت به شیرهای مصرفی ندارید.
 • دوما شما به راحتی آب را در هر طبقه ای که باشید و نه تنها طبقه اول می‌توانید تا ارتفاع هد مناسب پمپ به خوبی و با فشار دریافت کنید
 • و سوم و مهم‌تر اینکه این بار پمپ کمی از سطح تانکر آب برای اینکه هوا نگیرد باید بالاتر نصب شود.

تمامی شرایط نصب هم همان شرایطی است که توضیح داده شد. بنابراین شما تنها باید با نصب پمپ به تانکر عملیات قبلی را تکمیل نمایید.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 6

نکته مهم دیگر اینکه شما می‌توانید در صورتیکه قبلا در خانه از منبع آب بصورت معمولی استفاده می‌کردید هم با نصب پمپ آب خانگی به این روش استفاده کنید صرف نظر از اینکه تانکر در کجا تعبیه شده است.

 

نصب منبع آب در پشت بام

یکی از روش‌های قدیمی و بسیار موثر که امروزه هم از آن در خانه‌ها زیاد استفاده می‌شود نصب تانکر ذخیره آب در ارتفاع و پشت بام است.

وقتی تانکر آب در پشت بام نصب شود حداقل سه متر از اولین مصرفی فاصله دارد و بدون نیاز به پمپ آب می‌تواند تمامی ساکنین خانه را بدون نیاز به پمپ آب از آب با فشار نسبتا مناسب بهره‌مند کند.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 7

نصب منبع ذخیره آب در پشت بام

 • فشار آب برای تامین آب ذخیره را بررسی کنید.

در واقع شرط اولیه و اساسی نصب تانکر ذخیره آب در ارتفاع داشتن فشار لازم برای تامین آب این تانکر می‌باشد.

در برخی از مناطق به دلیل وجود فشار آب لازم در برخی از ساعات روز مانند ساعات پایانی شب هیچگونه نگرانی برای تعبیه تانکر آب در پشت بام وجود ندارد چراکه به راحتی به دلیل فشار مناسب آب در این ساعات تانکر ذخیره آب تا حجم نامی خود و یا اکثر حجم نامی خود آبگیری می‌کند.

 • درست همانند روش محاسبه میزان آب مصرفی برای ساکنین در هنگام انتخاب پمپ آب خانگی که در مقاله راهنمای خرید پمپ آب خانگی به آن پرداختیم برای انتخاب تانکر ذخیره آب هم باید میزان مصرف آب خانه در نظر گرفته شود. این نکته بخصوص وقتی تانکر در ارتفاع نصب می‌شود اهمیت بسیار بیشتری دارد.

 

تذکر: با نصب تانکر در ارتفاع بالا تقریبا در ساعاتی از روز نباید انتظار داشته باشیم که آبی وارد تانکر شود بخصوص با شرایط فشار آب فعلی. درست بر خلاف تانکرهایی که در سطح زمین نصب می‌شوند و آب ولی با فشار بسیار کم، ولی باز هم در طول روز تا حدودی وارد تانکر می‌شود و کمی از مصرفی را جبران می‌کند.

 • درصورتیکه فشار کافی برای پر شدن تانکر آب در پشت بام وجود ندارد و فضای کافی هم برای نصب تانکر ذخیره آب در ساختمان نیست باید با استفاده از یک پمپ آب خانگی میزان آب مورد نیاز تانکر آب تامین شود. برای این کار باید درست متناسب با موضوع قبلی یعنی نصب پمپ آب خانگی و منبع آب منبع ذخیره آب نصب شود.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 8

برای نصب تانکر در پشت بام به روش زیر عمل کنید:

 • محلی که در پشت بام برای نصب تانکر ذخیره آب در نظر گرفته می‌شود باید هم ارتفاع مناسب و هم استحکام زیادی داشته باشد و هم اینکه ترجیحا تانکر باید در مکانی سرپوشیده و به دور از باد و باران و آفتاب باشد.
 • اغلب محل نصب تانکر بر روی پشت بام پله‌ها که ارتفاع بالاتری دارد دیده می‌شود و اغلب به دلیل شرایط آفتاب و باد و باران از نوع تانکرهای پروپیلن استفاده می‌شود.
 • این تانکرها بهتر است با استفاده از یک پایه مناسب و یا یک ساختار مناسب از سطح پشت بام تا چند سانتی‌متر هم که شده بالاتر باشند. زیرا فشار تانکر باعث خواهد شد تا پایه‌های آن درون ایزوگام و یا بافت پشت بام فرو برود. البته اگر پشت بام موزاییک باشد این نیاز الزامی نیست.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 9

قرار دادن پایه با آجر و بلوک در زیر تانکر دخیره آب

 • سپس باید درست مانند روش اول که توضیح داده شد اتصالات تانکر وصل و لوله ورودی به روی تانکر و لوله خروجی درست مشابه همان ساختار گفته شده به لوله ورودی ساختمان اتصال داده شود.
 • با توجه به اینکه لوله ورودی آب به وسیله یه سه راهی از لوله اصلی دریافت می‌شود و لوله خروجی تانکر هم باز به همان لوله به عنوان لوله ورودی ساختمان تعبیه می‌شود بهتر است در زمان‌هایی که از آب تانکر برای تامین آب خانه استفاده می‌شود آب ورودی ساختمان بوسیله یک والو کنترل شود تا در صورتیکه آب شهری قطع می‌باشد و از شیر یک طرفه هم استفاده نشده و یا ممکن است این شیر خراب باشد آب وارد کوچه و محیط‌های اطراف نشود.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 10

استفاده از سه راهی و تعبیه ورود و خروجی آب تانکر به یک لوله

 • پیشنهاد می‌شود لوله‌کشی آب تانک بصورت مجزا دیده شود و در ورودی هر واحد و یا هر طبقه به والو ورودی خانه اتصال داده شود.
 • معمولا در ساعاتی که فشار آب بسیار کم است بخصوص اگر از یک پمپ در پشت بام هم استفاده شود توان آب تانکر برای تامین آب خانه بیشتر می‌شود و اگر ورودی‌های خانه بسته باشد و شیر یک طرفه خراب باشد و والوی در راه طراحی نشده باشد آب به پشت کنتر و نهایتا خارج از خانه هدایت می‌شود. برای جلوگیری از این روش با تعبیه شیر یک طرفه و یا والو عملیات بصورت دستی باید کنترل ‌شود.

 

لوله کشی مخزن آب در پشت بام با استفاده از پمپ

روش دیگر لوله‌کشی مخزن آب در پشت بام استفاده از پمپ آب می‌باشد. در این روش با توجه به اینکه پمپ آبی در طبقه همکف برای تامین آب در نظر گرفته شده است یا نه نوع لوله‌کشی متفاوت می‌شود.

 • اگر پمپ آب در طبقه اول در نظر گرفته شده باشد معمولا به این صورت عمل شده که پمپ طبقه پایین آب را مستقیما به درون تانکر بالا پمپاژ می‌کند و از این تانکر پمپ دوم و یا پمپ متصل به منبع ذخیره آب در پشت بام آب را در طبقات مختلف و برای مصرف توزیع می‌کند. روش نصب پمپ در این روش درست متناسب با روش توضیح داده شده است..
 • روش دیگر این است که منبعی در پایین طراحی می‌کنند و منبع ذخیره آب بزرگتر را در بالا و این بار پمپی در پشت بام طراحی می‌کنند تا آب را از منبع پایین به منبع آب بالا انتقال دهد. در این روش گاها آب مستقیما از تانکر و بدون کمک پمپ وارد مناطق مصرف می‌شود و گاهی نیز با استفاده از یک پمپ ثانویه وارد مدار مصرفی می‌شود.

نصب و لوله کشی منبع آب در خانه و پشت بام 11

البته در پایان باید این نکته را یادآوری کنم که روش لوله‌کشی تانکر ذخیره آب در خانه و پشت‌ بام در کل تفاوت زیادی با هم ندارد ولی در شرایط توزیع آب در ساختمان و کنترل نوع مصرف ممکن است هر مهندس تاسیسات ایده و روش منحصر به فرد خود را داشته باشد که ممکن است در این مقاله به آن اشاره نشده باشد.

شما هم اگر ایده و یا نظری دارید در قسمت کامنت های این مطلب با بقیه کاربران سایت در میان بگذارید.

نظر سرکارخانم آقاجانی در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه تعمیر پمپ آب

 

نظر آقای محمدزاده در مورد تجربه استفاده از خدمات مجموعه تاسیسات 24 ساعته

 

و یا اگر نیاز به خدمات نصب، راه‌اندازی تانکر و پمپ آب و لوله کشی آن دارید همین الان با ما تماس بگیرید تا ضمن برخورداری از مشاوره رایگان همکاران ما در سریعترین زمان ممکن کار را برای شما انجام دهند.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

ترتیب مطالعاتی مربوط به پمپ آب خانگی

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # سهیل 1397-02-22 23:37
سلام
ما تانکری در پشت بام داریم که به جای شناور از لوله استفاده شده تا در زمان پر شدن سر ریز کند. آیا امکان دارد به جای آن شناور وصل کنیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-23 23:28
سلام وقت شما بخیر
این سیستم خیلی قدیمی است و به جای نصب شناور استفاده می شد. بله شما باید لوله را باز کنید و به جای آن شناور وصل کنید و لوله ورودی آب را هم پشت شناور اتصال دهید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # صباح 1397-02-24 21:49
سلام
برای لوله کشی منبع آب بر روی پشت بام چرا باید شیر یک طرفه نصب شود؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-25 22:37
سلام دوست گرامی
معمولا از یک لوله برای تامین آب و برداشت آب از تانکر روی بام استفاده می‌شود. اگر از شیر یکطرفه استفاده نکنید آب ورودی با آب خروجی تلاقی پیدا می کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سحرخیز 1397-02-27 16:35
برای ساختمان های بیش از 6 واحد منبع آب باید چقدر ظرفیت داشته باشد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-28 15:58
بستگی به تعداد نفرات و طبقات دارد. اما بهتر است برای هر واحد حداقل 250 تا 500 لیتر دیده شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضانیا 1397-03-20 06:42
با سلام
خانه ما 2 طبقه (1 طبقه روی همکف) قدیمی است با 2 کنتور آب مستقل و مخزن مجزا آب روی پشت بام برای هر طبقه. الان به دلیل فشار آب، هیچ یک از 2 مخزن پر نمی شود. کنتور ها کنار درب حیاط هستند و اگر بخواهیم مخزن آب در حیاط قرار دهیم مخزن از کنتور حداقل 15 متر فاصله خواهد داشت. ضمن اینکه لوله کشی آب توکار است و به نظر می رسد باید لوله ها مسیر رفت و برگشت به کنتور داشته باشند.
آیا 2 مخزن و 2 پمپ می خواهیم؟ لطفا پلن نصب را توضیح دهید تا در محاسبه آب بها هر طبقه مشکلی نداشته باشیم ضمن اینکه بهترین کیفیت را هم داشته باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-04-05 18:53
باسلام وقت شما بخیر
در این مورد باید دو لوله ی قبل شناور را به هم وصل کرد و پمپ ۱ اسب جت دو لول داب ایتالیا بین کنتور آب و آبی که مستقیم روی شناور منبع میرود گذاشت. و سر راه پمپ هم یک عدد ست کنترل گذاشت و همه چیز حل میشود .
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # افشار 1397-03-23 11:23
سلام
میخوام خرپشته یک تانکر ۸۰۰ لیتری بزارم برای یک واحد، آیا بهتر است پمپ رو هم کنار تانکر کار کنم یا همون پایین آب رو به تانکر بدم؟ اگر آب رو با پمپ به منبع بدم ایا فشار منبع جوابگوی فشار‌داخل خونه رو میده؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-03-31 10:44
سلام وقت شما بخیر
نه اصلا جوابگو نیست و شما باید فشار آب شهری را به منبع آب داده و بعد از منبع پمپ بگذارید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مرتضی 1397-05-28 09:58
برای این که بخواهم فشار سه بار در سطح همکف داشته باشم ، ارتفاع مخزن باید در چه ارتفاعی باشد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1397-10-24 21:59
هر سه متر یک بار فشار داره ارتفاع ۹ متر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1397-07-18 14:01
سلام نصب منبع و پمپ روی پشت بام در زمستان مشکل ساز نمیشود؟بلحاظ یخ زدگی؟ یا میتوان با پشم شیشه از یخ زدگی جلوگیری کرد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-07-20 17:44
سلام وقت شما بخیر
اگر فشار آب به پشت بام نرسد مشکل ساز میشود. ولی عایق پشم شیشه خیلی تاثیر دارد و اینکه شما در کدام منطقه هستید ؟ مسئله ی مهمی است. چون بعضی از نقاط آنقدر سرد نمیشود که باعث یخ زدگی بشود و اگر امکان دارد یک سقف و دیوار برای منبع و پمپ در نظر بگیرید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Hosein shirali 1397-10-16 00:04
سلام وقتتون بخیر.
استاد بنده در یک آپارتمان هشت واحده در طبقه چهارم ساکن هستم ساختمان دارای یک مخزن دو هزار لیتری با هشت پمپ مجزا مشکل در اینجاست ک هم فشار آب بسیار کم هست هم اکثر مواقع آب قطع میشه.
میخوام یک مخزن جدا واسه خودم توی تراس یا پشت بام نصب کنم.
میشه راهنماییم کنید چجور میتونم آبی رو ک از پایین وارد مخزن جدید میکنم که رو وارد لوله های ساختمون کنم یعنی وقتی که شیر آب رو باز کنم آب رو از مخزن شخصی خودم وارد ساختمون کنه.
ممنون ببخشید طولانی شد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # Omid hadadi 1397-10-16 16:31
سلام شما ازورودی سرد یک انشعاب میگیری که بریزه داخل منبع ذخیره و از پایین منبع انشعاب میگیری وصل میکنی به یکی از لوله های سرد آپارتمان که اگه بخوای فشار زیادبشه باید سر راهش پمپ بزاری تا با فشار بره داخل ساختمان
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1397-12-23 10:32
سلام
من یک مشکل داخل لوله کشی آب ساختمان دارم یک مخزن 2000 لیتری روی پشت بام خانه گذاشته ام اما آب گرم ساختمان فشار کمی دارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1397-12-24 14:10
سلام اگه اب سرد هم مثل
ابگرمه مشکل از سیستم لوله کشی و
همون منبع هست چون باید از پشت بوم
۶ متر بالاتر ببریدش در غیر این صورت اگه
فقط ابگرم فشارش کمه دستگاه رو سرویس کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حجت صفری 1398-04-01 08:27
سلام.بنده در طبقه چهارم هستم یک پمپ داخل واحد گذاشتم.ولی در روزهای پنجشنبه و جمعه ظهر ها اب قطعه.میخواستم منبع پشت بام بزارم که فقط به داخل واحد خودم بیاد.چون همسایه ها همکاری نمیکنند.ایا امکان پذیر هست؟؟ ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-04-01 12:04
سلام بله امکانش هست فقط برای اجراش باید با افراد حرفه ای همکاری کنی .. هزینه اش هم مقداری بالاتر است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رستمی 1398-04-16 23:30
با عرض سلام و احترام خدمت استاد محترم
قصد دارم یک منبع 500 لیتری در پشت بام منزل نصب نمایم. فقط یک انشعاب لوله آب در پشت بام وجود دارد. آیا برای لوله کشی مخزن، جتما نیاز به یک لوله ورودی و یک لوله برگشت وجود دارد و یا اینکه می شود با یک سه راهی از همان یک لوله یک انشعاب برای ورودی مخزن و یک انشعاب برای خروجی مخزن در نظر گرفت؟
با تشکر از راهنمای جنابعالی
رستمی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-04-17 09:42
سلام بستگی ب مصرفتون داره اگه بصورت جداگانه برای ساختمان خروجی از منبع بگیرید بهتره تا سراهی نصب کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1398-04-20 15:01
سلام جناب رستمی
اگر درست متوجه شده باشم شما در پشت بام فقط یک لوله برای پر کن مخزن دارید، در اینصورت این امکان وجود ندارد که از یک لوله هم برای ورودی و هم خروجی منبع استفاده کنید .
همزمان از یک لوله امکان استفاده دوگانه وجود ندارد مگر در صورتی که شبها منبع پر شود و روزها استفاده شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رستمی 1398-04-16 23:42
با عرض پوزش از مزاحمت مجدد. منظورم نصب مخزن در پشت بام بدون پمپ بود زیرا نصف شبها فشار آب برای پر کردن مخزن کفایت می کند. ضمنا در توضیحیات آمده که یک شیر یک طرفه هم برای ورودی آب به مخزن نیاز است. چرا؟ مگر در صورت قطع جریان آب شهری، امکان دارد آب از بالای مخزن به لوله اصلی برگردد؟ با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-04-17 09:41
سلام بله امکان برگشت اب ب مدار وجود دارد و شیر یکطرفه باید حتما نصب شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نويد 1398-05-18 13:25
سلام و عرض خسته نباشيد
ما يك تانكر ١٠٠٠ ليتري پشت بوم گذاشتيم كه اب شهري راحت پرش ميكنه از پايين تانكر خروجي دادم داخل ساختمون كه ارتفاع تانكر تا بالاترين شير ٦ متره ولي حتي يه قطره اب هم وارد لوله ها نميشه انگار اب به سمت پايين نمياد
اگر پمپ بخوام وصل كنم بالا پشت بوم بعد از تانكر بذارم خوبه يا پمپ و تانكر بيارم پايين تو حياط بذارم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1398-05-25 06:58
سلام وقتتون بخیر.
تانکر اگر با ارتفاع ۲ متر هم باشد باید خروجی آب داشته باشد.
مشکل شما در لوله کشی با جای دیگری است که آب اصلا از شیر نمی آید ‌
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرهاد 1398-07-20 13:45
عرض سلام و خسته نباشید.
یک منبع انبساط آلومینیومی روی پشت بام نصب کردم اول اینکه شناور پلاستیکی خوبه یا فلزی ؟ دوم اینکه چه عایقی برای بدنه بیرونیش استفاده کنم یعنی بدنه منبع را با چه متریالی میشه عایق کرد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سیامک نعمت پور 1398-07-21 01:35
سلام وقت بخیر شناور هردو خوب هستند. میتونید بدنه رو عایق پشم شیشه یا ایزو گام برای جل گیری از پوسیدن بکنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرهاد 1398-07-21 14:29
ممنون از شما آقای نعمت پور
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد