در این مطلب قصد داریم 10 دلیل برای لوله کش شدن را بیان کنیم، تا اگر برای انتخاب این شغل تردید دارید، بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • آیا لوله کشی شغل خوبی است که به آن وارد شویم؟
 • 10 دلیل برای لوله کش شدن
 • آیا لوله کش شدن آسان است؟

 

شاید شما که خواننده این مطلب هستید خودتان یک مجری لوله کش باشید و بخواهید بدانید آیا واقعاً انتخاب درستی کرده اید و ماندن در شغل لوله کشی ارزشش را دارد یا نه؟ 

یا شاید هم فردی باشید که در پس ذهن خود به دنبال یادگیری لوله کشی هستید، اما این سوال دائمی دست از سر شما برنمی دارد، که بالاخره لوله کشی شغل خوبی هست یا نه؟

گاهی هم این سوال برای یک نوجوانی که باید انتخاب رشته کند، ایجاد می شود. در گذشته بیشتر والدین بودند که برای فرزندان خود رشته تحصیلی و شغل آینده او را انتخاب می کردند.

اما الان شرایط با زمان های قدیمی بسیار متفاوت شده، آنقدر که یک نوجوان پایه نهم می تواند به تنهایی و فقط بر اساس علایق و توانایی های خود رشته تحصیلی آینده خود را انتخاب کند.

چه بسا که علاقه به لوله کشی در دل یک نوجوان یا جوان این تردید را به جا گذاشته باشد، که آیا واقعاً شغل لوله کشی خوب است؟ آیا لوله کش شدن کار دشواری نیست؟ آیا من هم می توانم از پس آن بربیایم؟

لازم نیست زیاد ذهن خودتان را با این دست سوالات مشغول کنید، ما در ادامه این مطلب قصد داریم به تمام این سوال ها پاسخ دهیم.

 

آیا لوله کشی شغل خوبی است که به آن وارد شویم؟

اولین و مهمترین سوالی که برای فرد علاقه مند به شغل لوله کشی ایجاد می شود، دقیقاً همین است، که آیا لوله کش شدن شغل خوبی است، که باید به آن وارد شد؟

جواب دادن به این سوال با توجه به عوامل مختلفی می تواند کاملاً متفاوت باشد. اما به طور کلی شغل لوله کشی یک فعالیت بسیار پرتحرک، هیجان انگیز و متنوع است.

10.1 دلیل برای لوله کش شدن

شما به عنوان مجری لوله کش هر روزه با افراد مختلفی سر و کار خواهید داشت، به ساختمان های خانگی و اداری گوناگونی رفت و آمد می کنید و در تمام این ارتباطات چیزهای جدید یاد می گیرید و حتی دوستان تازه پیدا می کنید.

وقتی شما لوله کش می شوید، باید در شرایط بحرانی و سخت بهترین تصمیم را در لحظه بگیرید، که به آن مهارت حل مسئله می گویند.

مهارتی که اگر توانایی آن را کسب کنید، در کمترین زمان ممکن می توانید مشتریان زیادی برای خود دست و پا کنید.

در این شغل باید از قدرت فکر و تجسم بالایی برخوردار باشید، تا بتوانید سیستم لوله کشی ساختمان را حتی در ذهن خود بسازید و سپس بر روی نقشه و در نهایت در ساختمان اجرا کنید.

بنابراین شغل لوله کشی ذهن شما را هر روز پرورش می دهد، شما را با آدم های جدید آشنا می کند و همه شما را به عنوان فردی همه فن حریف خواهند شناخت.

اما اینکه آیا این همان شغلی است که باید انتخاب بکنید یا نه، کاملاً بستگی به روحیات و توانایی های ذهنی و جسمی شما دارد.

همانطور که در مطلب مهارت های مورد نیاز برای شغل لوله کشی گفتیم، نه تنها تخصص های کسب شده در مراکز آموزشی معتبر یا تجارب کاری در این شغل لازم هستند.

بلکه برای موفقیت هرچه بیشتر در این شغل باید از لحاظ شخصیتی نیز فردی خونگرم، اجتماعی، دلسوز، قابل اعتماد، وقت شناس، صبور، دقیق و مسئولیت پذیر باشید.

پس اگر این پارامترها را در خود سراغ دارید، می توانید مطمئن باشید که شغل لوله کشی برای شما انتخاب مناسبی است و به قولی با روحیات شما سازگار است.

 

10 دلیل برای لوله کش شدن

حالا قصد داریم برای اینکه خوب بودن شدن شغل لوله کشی را به صورت شفاف تایید کنیم، به 10 دلیل برای لوله کش شدن اشاره می کنیم:

 1. داشتن ثبات شغلی

یکی از معضات روز جامعه ما همین نبود ثبات کاری است، یعنی شما با هزار دردسر و صرف هزینه های مختلف یک شغل را برای خود دست و پا می کنید، اما به یک سال نکشیده، بازار کار از این رو به آن رو می شود.

در نتیجه راهی جز تغییر شغل نخواهید داشت و مطمعناً در این جابجایی شغلی از لحاظ مالی ضربات مالی جبران ناپذیری را متحمل می شوید.

اما شغل لوله کشی، مثل شغل های درمانی می ماند، یعنی تا زمانی که انسانی بر روی این کره خاکی زندگی می کند و ساختمانی پا برجاست، به تخصص های شما نیازمند است.

ثبات شغل لوله کشی نه تغییر فصل می شناسد و نه حتی بیماری های واگیردار سخت، مثل کرونا حریف آن می شود.

چون نیاز به لوله کش برای تعمیر، بازسازی، اجرای سیستم لوله کشی و نصب تجهیزات متصل به آب و فاضلاب هر روزه در این شهر، کشور و حتی در دنیا احساس می شود.

 1. تنوع شغلی بالا

لوله کش بودن به این معنی نیست، که شما مجبور باشید دائماً کارهای تکراری ناخوشایند مثل تعمیر و نصب توالت فرنگی را انجام دهید.

بلکه مجریان لوله کش دارای متنوع ترین زمینه های کاری هستند، برخی از آن ها سیستم لوله کشی را در یک ساختمان نوساز پیاده سازی می کنند.

برخی تصمیم می گیرند به تعمیر و بازسازی لوله ها بپردازند و بعضی از مجریان لوله کش در قسمت لوله کشی آب و فاضلاب شهری کار می کنند.

10.2 دلیل برای لوله کش شدن

 1. هزینه آموزش بسیار پایین

افراد معمولاً از سه طریق می توانند وارد شغل لوله کشی شوند، یکی با گذراندن دوران کارآموزی در کنار یک استادکار با تجربه و به صورت کاملاً آزاد، انتخاب رشته لوله کشی در پایه دهم هنرستان و یا رفتن به آموزشگاه های آزاد فنی حرفه ای و کار دانش.

میزان هزینه تمام شده در هر کدام از این روش ها با یکدیگر متفاوت است. در این بین کمترین هزینه آموزش به شیوه آزاد آن مربوط می شود. یعنی زمانی که شما بخواهید به شکل کارآموز در کنار یک مجری لوله کش با سابقه کار کنید.

دومین روش یعنی انتخاب رشته تاسیسات در هنرستان، هزینه های به مراتب کمتر از آموزگاه های فنی حرفه ای و کار و دانش دارد.

با این حال هزینه تمام شده آموزش رشته تاسیسات و لوله کشی حتی در موسسات آزاد فنی و حرفه یا کار و دانش با هزینه رشته های مختلف دانشگاهی اصلاً قابل مقایسه نیست.

اگر قصد ورود به مشاغل دیگر را داشته باشید، باید ده ها برابر آن را هزینه کنید، تا مدرک دانشگاهی مورد نیاز برای آن شغل را دریافت کنید.

قسمت تلخ داستان از آنجایی شروع می شود که تازه بعد از کسب مدرک دانشگاهی باید به دنبال شغل باشید.

اما متاسفانه عموماً شغل مرتبط با رشته دانشگاهی خود را بعد از سال ها تلاش به سختی می توانید پیدا کنید.

ولی در صورت انتخاب رشته لوله کشی شما می توانید بلافاصله بعد از اتمام مدت کارورزی یا دوره تحصیلی خود وارد بازار کار شوید.

برای کسب اطلاع از هزینه های رشته تاسیسات شاخه لوله کشی ساختمان در آموزشگاه های فنی-حرفه ای لینک فایل پی دی اف لیست هزینه های این رشته را لمس کنید.

 

 1. امکان ارتقا شغلی

شغل لوله کشی از جمله مشاغلی است که می توانید دائماً در آن پیشرفت کنید، تا حدی که از یک کارگر ساده لوله کش به سرپرست مجریان لوله کش ارتقا شغلی داشته باشید.

با این تفاوت که درآمد یک مجری لوله کشی حرفه ای که سرپرست سایر مجریان است، بسیار بالاتر از یک کارگر ساده بوده و ساعت های کاری کمتری را می طلبد.

برای دستیابی به این امکان باید مهارت های تخصصی شغل لوله کشی را یاد گرفته و بر مباحث شانزدهم و چهاردهم مقررات ملی ساختمان تسلط کافی داشته باشید.

 

 1. استقلال شغلی

یکی از مزیت های بزرگ شغل لوله کشی این است، که شما می توانید بعد از کسب مهارت های لازم در این شغل و به قولی بعد از اینکه در این شغل حرفه ای شدید، به صورت مستقل مشغول به کار شوید.

حتی می توانید چند مجری لوله کش دیگر را استخدام کرده و شرکت تاسیساتی خود را داشته باشید. در این صورت این شما هستید که ساعت کاری خود را تعیین می کنید و حتی پروژه ای را قبول یا رد می کنید.

 1. مزیت های شخصی

شما به عنوان یک مجری لوله کش باید دائماً از بدن و فکر خود کار بکشید، تا بتوانید مشکلات سیستم لوله کشی را آنالیز کرده و بهترین راه حل مسئله را پیدا کنید.

تکرار روزانه این فرآیند باعث تقویت قوای ذهنی شما می شود و تحرک بدنی این شغل نیز، جسم شما را سالم و فعال نگه می دارد.

هرچند بسیار ضروریست با کمک 10 توصیه برای حفظ امنیت و سلامت در لوله کشی جسم خود را از خطرات و بیماری های شغل لوله کشی مصون نگه دارید.

 

 1. رضایت شغلی بالا

لوله کش ها در حقیقت زندگی انسان ها را با شغل خود نجات می دهند. بدون یک سیستم لوله کشی مناسب آب بهداشتی و سالم وارد خانه ها نشده و آب های فاضلابی به درستی جمع آوری نمی شوند.

در نتیجه بدون کمک مجریان لوله کش سلامتی نسل های مختلف بشر به خطر خواهد افتاد. پس ارزش و رضایت شغلی این حرفه بسیار زیاد است.

10.3 دلیل برای لوله کش شدن

 

 1. امکان تعاملات اجتماعی

شما به عنوان یک مجری لوله کشی شغلی دفتری و به دور از مردم ندارید، بلکه روزانه در ارتباطات دائمی با افراد مختلف با جایگاه های اجتماعی متفاوت هستید.

حتی اگر فرد خونگرمی باشید، می توانید با تعداد زیادی از این افراد دوست شده و از خدمات آن ها نیز به صورت رایگان بهره مند شوید.

علاوه بر این بر اساس راه های بازاریابی و فعالیت در حوزه لوله کشی اگر کار خود را به خوبی انجام دهید، همان مشتریان قدیمی می توانند مشتریان جدید را به شما معرفی کنند.

در کشورهای اروپایی و آمریکایی یک مجری لوله کش از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار بوده و دارای مقام و احترام است.

خوشبختانه در کشور ما هم احترام به صنف لوله کش ها بسیار بیشتر از گذشته شده، چرا که نیاز به تخصص در این شغل روز به روز در حال افزایش است.

از طرفی همه مردم می دانند برای نصب تجهیزات لوله کشی و رفع مشکلات لوله کشی ساختمان خود فقط باید از مجری لوله کش متخصص کمک بگیرند.

نتیجه این تعاملات اجتماعی قوی، امکان کسب درآمد بالاتر در شغل لوله کشی برای شما خواهد بود.

 

 1. درآمد مناسب

شغل لوله کشی در دنیا از جمله مشاغل تقریباً پر درآمد محسوب می شود. درآمد شغل لوله کشی در ایران نیز بسیار مناسب است.

در حدی که می توان با کسب ارتقا شغلی در این حرفه درآمد مناسبی را به صورت ماهانه کسب کرد و زندگی تقریباً راحتی را با آن دست و پا نمود.

 

 1. عدم نیاز به پرداخت هزینه برای سیستم لوله کشی ساختمان خود

از آنجا که یک مجری لوله کش خود دارای تخصص بالایی می باشد، هرگز نیاز ندارد برای نصب، راه اندازی و تعمیر سیستم لوله کشی ساختمان خود هزینه اضافی پرداخت کند.

این مزیت آخرین دلیلی بود که ما توانستیم برای اثبات خوب بودن شغل لوله کشی برای شما عنوان کنیم، با این حال توصیه می کنیم برای تکمیل این مبحث مطالعه مطلب نقاط قوت و ضعف شغل لوله کشی را از دست ندهید.

 

آیا لوله کش شدن آسان است؟

حال که با دلایل خوب بودن شغل لوله کشی آشنا شدید، ممکن است برای فعالیت در این شغل علاقه مند شده باشید و این سوال برای شما ایجاد شود، که آیا لوله کش شدن آسان است؟

اگر بخواهیم صادقانه به این سوال پاسخ بدهیم، اینطور است که موفقیت در هیچ کاری بدون تلاش و پشتکار امکان پذیر نیست.

شغل لوله کشی هم از این قائده مستثنی نیست، بنابراین اولین موردی که باید برای موفقیت هرچه بیشتر در شغل لوله کشی مد نظر داشته باشید، انگیزه و علاقه مندی خودتان به این شغل است، تا هرگز دست از تلاش برای ارتقا شغلی برندارید.

اما به طور کلی شغل لوله کشی از جمله مشاغلی است که جدا از استرس هایی که دارد، یادگیری آن زیاد هم مشکل نیست.

در حقیقت با توجه به شرایط خوبی که در کشور ما وجود دارد، شما می توانید شغل لوله کشی را در کنار کار با یک استادکار یاد بگیرید.

و یا با گذراندن دوره های آموزشی در مراکز فنی-حرفه ای و کار-دانش این شغل را به صورت کاملاً تخصصی یاد بگیرید.

در این صورت این مزیت وجود دارد، که سطح آگاهی شما از مهارت های تخصصی و عمومی در شغل لوله کشی بیشتر شده و در نتیجه بازدهی مالی بیشتری برای شما در آینده وجود خواهد داشت.

پس هیچ راه سختی برای لوله کش شدن در کشور ما وجود ندارد و با توجه به بازار کار رو به ترقی که در حاضر موجود است، شما می توانید به راحتی لوله کش شده و با اطمینان خاطر از کسب درآمد مناسب در این شغل مشغول شوید.

10.4 دلیل برای لوله کش شدن

 

جمع بندی:

امروزه نیاز و دغدغه بسیاری از افراد در جامعه ما پیدا کردن یک شغل مناسب است، که علاوه بر یادگیری آسان و بستر کاری مناسب، بازدهی مالی خوبی نیز داشته باشد.

در طول این متن دریافتیم که شغل لوله کشی علاوه بر اینکه مزیت های بیشماری دارد، یادگیری ساده و کم هزینه ای داشته و در صورت تلاش و پشتکار فرد درآمد خوبی هم می تواند داشته باشد.

پس اگر تازه در فکر لوله کش شدن هستید، بدانید که مسیر مشخص و همواری برای رسیدن به این شغل در پیش رو دارید، که می توانید با تکیه بر تلاش خود به نتیجه های خوبی در این شغل برسید.

و اما اگر هم اکنون لوله کش هستید، از انتخاب خود ناامید نباشید و مطمئن باشید با به کارگیری 10 نکته تضمینی برای پیشرفت شغلی در لوله کشی خود می توانید به ارتقا شغلی عالی در این کسب و کار دست بیابید.

در صورتی که مهارت های کافی برای شغل لوله کشی را دارید، اما به دنبال یک مجموعه تاسیساتی مطمئن برای همکاری می گردید، می توانید روی تخصص و مدیریت بالای مجموعه تاسیسات 24 ساعته حساب باز کنید.

برای پیوستن با این گروه بزرگ تاسیساتی و لوله کشی در تهران همین الان فرم همکاری با تکنسین را پر و برای ما ارسال کنید.

 

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3

منبع فارسی:

 منبع 1

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد