به منظور تکمیل مطلب تشخیص و رفع نم ساختمان این بار قصد داریم تا 7 راه جلوگیری از نم ساختمان را بیان کنیم.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • نحوه تشخیص نم در ساختمان
 • دلایل ایجاد نم در ساختمان
 • 7 راه جلوگیری از نم ساختمان

 

تشکیل نم یکی از بدترین مشکلاتی است که برای یک ساختمان رخ می دهد، چرا که این موضوع علاوه بر ایجاد خسارت بر روی سازه و حتی لوازم منزل می تواند زمینه ساز مشکلات تنفسی و استخوانی شود.

اما خبر خوب اینکه نم در ساختمان قابل پیشگیری است و حتی در صورت تشکیل شدن، می توان آن را با به کار گیری راهکارهای مختلف از بین برد.

حال ما در ادامه این مطلب قصد داریم تا به بیان نحوه تشخیص، دلایل ایجاد نم و چگونگی پیشگیری آن بپردازیم.

 

نحوه تشخیص نم در ساختمان

معمولاً تشخیص نم در ساختمان از طریق مشاهده علائم آن مانند تغییر رنگ گچ دیوار و یا استشمام بوی نم کار مشکلی نیست. با این حال ما در ادامه راهکارهایی را به منظور تشخیص نم در ساختمان برای شما بیان کرده ایم:

 • تشخیص وجود نم بر روی دیوارها

دستان خود را بر روی دیوار بکشید، آیا دست شما احساس سرما یا خیسی می کند؟ همچنین بر نشانه های تشکیل رطوبت مانند لکه های تیره و قهوه ای بر روی سطح دیوار توجه کنید. برآمدگی کاغذ دیواری و گچ دیوار نیز از دیگر علائم تشکیل نم در ساختمان هستند.

 • تشخیص نم بر روی سقف

علاوه بر علائم ذکر شده مانند زردی گچ بر روی سقف، نشانه های دیگری همچون تغییر رنگ گچ دیوار در قسمت گوشه های سقف به صورت لکه های قهوه ای رنگ نیز می تواند بر تشخیص نم بر روی سقف ساختمان کمک کننده باشند.

7راه جلوگیری نم ساختمان 1

 • تشخیص نم بر روی پنجره ها

تشکیل بخارات آب بر روی پنجره ها در هنگام صبح نشان دهنده بالا بودن سطح رطوبت در ساختمان است و همین مسئله می تواند زمنیه ساز تشکیل نم در ساختمان باشد.

تشکیل قارچ های سیاه رنگ بر روی پنجره های چوبی و فریم های پی وی سی از علائم آشکار وجود نم در ساختمان هستند.

 • تشخیص نم در آشپزخانه و حمام

تشکیل نم در حمام را می توان از روی مشاهده کپک های سیاه رنگ در بین درزهای کاشی های حمام به راحتی تشخیص داد.

همچنین وجود لکه های قهوه ای رنگ در داخل درزهای کابینت آشپزخانه و استشمام بوی نم در این محل نشانه های وجود نم در آشپزخانه هستند.

 • تشخیص نم بر روی وسایل خانه

کپک های سیاه رنگ می توانند در پشت فرش و حتی مبلمان خانه نیز تشکیل شوند. بنابراین برای تشخیص نم بر روی وسایل خانه پشت این لوازم را به منظور یافتن لکه های سیاه و قهوه ای رنگ به خوبی بررسی کنید.

 • تشخیص نم در انباری ساختمان

وجود بوی نم و رطوبت اولین علامت از وجود نم در داخل انباری ساختمان است. در ادامه می توان با مشاهده لکه های قارچ مانند بر روی رنگ دیوار از وجود نم در این محل اطمینان حاصل کرد.

7راه جلوگیری نم ساختمان 2

دلایل تشکیل نم در ساختمان

حال که با راههای تشخیص وجود نم در قسمت های مختلف ساختمان آشنا شدید، بهتر است دلایل تشکیل نم در ساختمان را بررسی کنید تا با یافتن دلیل اصلی بروز این مشکل بهتر بتوانید برای پیشگیری از تشکیل نم اقدام کنید.

 1. تهویه ضعیف ساختمان

به طور کلی رطوبت در تمام ساختمان ها وجود دارد، چرا که از طریق شستشو، آشپزی، خشک کردن لباس ها و حتی نفس کشیدن به طور طبیعی در محیط تولید می شود.

اما در ادامه باید به فکر آزادسازی رطوبت های تشکیل شده در ساختمان بود، در غیر این صورت همین رطوبت باعث تشکیل نم در ساختمان می شود.

جالب است بدانید که نحوه ساخت و ساز منازل در گذشته به شکلی بود که خروج رطوبت تشکیل شده در داخل را بسیار مشکل می کرد.

البته عایق کاری های موجود در ساخت و ساز ساختمان های جدید نیز مانع از خروج رطوبت می شوند، چرا که هوا در داخل ساختمان محبوس شده و همین موضوع مانع از رفع رطوبت ساختمان می شود.

اما می توان با کاهش تشکیل بخار در ساختمان و افزایش جریان هوای آزاد به داخل از تشکیل بیش از حد رطوبت در ساختمان پیشگیری کرد.

 1. نفوذ نم

گاهی مواقع شکستن و یا سست شدن کاشی و سرامیک حمام و سرویس بهداشتی و یا از بین رفتن دوغاب بین کاشی ها سبب نشتی آب به کف ساختمان و یا دیوارهای حمام و سرویس بهداشتی می شود.

در این صورت علائمی همچون لکه های قهوه ای بر روی دیوار خارجی محل مورد نظر ظاهر می شود که علامت وجود نم در این قسمت است.

برای رفع این مشکل ابتدا باید محل دقیق نشتی آب یافت شده و سپس با اقداماتی همچون ترمیم دوغاب کاشی ها از نفوذ بیشتر نم به سازه جلوگیری کرد.

 1. وجود نشتی در سیستم لوله کشی

چنانچه سیستم لوله کشی آب بسیار قدیمی باشد، ممکن است در قسمت لوله ها آب سرد و گرم ترک خوردگی ها و نشتی هایی ایجاد شوند.

این مشکل حتی می تواند در سیستم لوله کشی فاضلاب، سیستم لوله کشی رادیاتور شوفاژ و لوله کشی پکیج نیز رخ دهد.

در این حالت بهتر است ابتدا با استفاده از دستگاه های نشتی یاب محل دقیق نشتی پیدا شده و سپس برای رفع و بازسازی لوله ها اقدام شود.

7راه جلوگیری نم ساختمان 3

 1. رطوبت بالارونده

رطوبت بالارونده مشکلی است که اکثراً در بناهای قدیمی ایجاد می شود، اما این مشکل در ساخت و سازهای جدید به دلیل طراحی لایه های ضد رطوبت کمتر رخ می دهد.

با استفاده از لایه های ضد رطوبت یک خط و مرز بین رطوبت خاک و کف بنا ایجاد می شود، در حالی که در خانه های قدیمی این امکانات وجود نداشته یا به اندازه کافی دقیق و اصولی اجرا نمی شده.

در نتیجه از یک درز کوچک در دیوار حجم زیادی از رطوبت وارد ساختمان می شود که حاصل آن تشکیل نم در ساختمان است.

تنها راه پیشگیری از تشکیل رطوبت بالارونده در ساختمان ترمیم لایه عایق ضد رطوبت بنا است که معمولاً هزینه های زیادی را شامل می شود.

7 راه پیشگیری از نم ساختمان

تا این قسمت از متن با روش های مختلف تشخیص نم در ساختمان و همچنین دلایل ایجاد این مشکل در ساختمان آشنا شدید.

حال در ادامه قصد داریم تا 7 راه به منظور جلوگیری از تشکیل نم در ساختمان را بیان کنیم:

 1. اقدام به حفظ و نگهداری از ساختمان

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، که جلوگیری از تشکیل نم در ساختمان نیز از این قائده مستثنی نیست. بنابراین برای این منظور باید اقداماتی را در جهت حفظ و نگهداری از ساختمان لحاظ کرد.

به عنوان مثال در شرایط آب و هوایی سرد کف ساختمان به منظور یافتن علائم نم باید چک شود. همچنین اگر در هنگام شستشوی کف حمام و سرویس بهداشتی متوجه از بین رفتن دوغاب بین کاشی ها شدید، باید هر چه زودتر برای ترمیم دوغاب اقدام کرد.

7راه جلوگیری نم ساختمان 4

 1. گرم نگه داشتن خانه

رطوبت زمانی تشکیل می شود که هوای گرم به یک سطح سرد مانند پنجره ها و دیوارهای خارجی برخورد کند.

برای جلوگیری از بروز این مشکل می توان از عایق های دیوار استفاده کرد که سبب گرم شدن فضای داخلی ساختمان می شوند. همچنین استفاده از پنجره های دوجداره نیز برای این منظور بسیار مفید هستند.

توجه داشته باشید که تنظیم کردن ترموستات اتاقی در کمترین حالت خود نیز می تواند به ثابت نگه داشتن دمای محیط کمک کند.

در این حالت از افزایش و کاهش یکباره دمای محیط که دلیل اصلی تشکیل نم در ساختمان است، پیشگیری می شود.

برای ساختمان هایی که دارای ترموستات اتاقی نیستند و دمای پکیج در حالت زمستان از طریق خود سیستم پکیج تنظیم می شود، تنها راه حل نصب ترموستات هوشمند اتاقی است.

 1. کسب اطمینان از تهویه مناسب ساختمان

همانطور که در قسمت قبل نیز ذکر شد، ضعیف بودن تهویه ساختمان باعث تشکیل مقدار زیادی رطوبت و نم در فضا می شود.

اما می توان با نصب فن های قوی در حمام و آشپزخانه که مرکز اصلی تشکیل رطوبت هستند، از تهویه کامل رطوبت اطمینان حاصل کرد.

برای کمک رسانی بیشتر نیز می توان در و پنجره های ساختمان را در مخصوصاً در فصول سرد سال که مدت بیشتری را در داخل ساختمان صرف می کنیم، کمی باز گذاشت.

7راه جلوگیری نم ساختمان 5

 1. استفاده از حالت ضد رطوبت در کولر گازی

یکی از قابیلت های مهم انواع کولر گازی امکان تنظیم کردن دستگاه در حالت ضد رطوبت است. استفاده از این قابیلت در کاهش رطوبت داخل محیط و کاهش احتمال تشکیل نم در ساختمان بسیار کمک کننده است.

بنابراین چنانچه از کور گازی به منظور سرمایش و گرمایش ساختمان استفاده می شود، بهتر است هر چند وقت یکبار از سیستم ضد رطوبت دستگاه استفاده شود.

 1. چک کردن سیستم لوله کشی ساختمان

از عمده دلایل تشکیل نم در ساختمان می توان به وجود نشتی در سیستم لوله کشی آب، لوله کشی فاضلاب، لوله کشی شوفاژ و لوله کشی پکیج و موتورخانه ساختمان اشاره کرد.

حتی نشتی آب می تواند به دلیل از بین رفتن اتصالات و یا از بین رفتن واشر شیرآلات ساختمان باشد، همین آبریزی های کوچک به مرور زمان باعث تشکیل نم در ساختمان می شوند.

بنابراین بهتر است، اگر مدت زمان طولانی از اجرای لوله کشی ساختمان می گذرد، از یک مجری لوله کش دعوت شود تا سلامت سیستم لوله کشی بر اساس چک لیست لوله کشی آب و چک لیست لوله کشی فاضلاب بررسی شود.

7راه جلوگیری نم ساختمان6

 1. استفاده از رنگ و کاغذ دیواری ضد رطوبت

چنانچه ساختمان شما در معرض تولید رطوبت بیش از حد است، بهترین گزینه استفاده از کاغذ دیواری و رنگ های ضد رطوبت است.

در این صورت نه تنها امکان تشکیل نم بر روی دیوار به دلیل وجود رطوبت وجود نخواهد داشت، بلکه تمیز کردن سطح دیوار نیز بسیار ساده تر خواهد بود.

 1. تعویض لوله های قدیمی با لوله های جدید

اگر لوله های استفاده شده در سیستم لوله کشی ساختمان از نوع فلزی بوده و مدت زمان طولانی است که از آن ها استفاده می شود، بهتر است قبل از ترکیدن لوله ها و ایجاد نشتی در ساختمان برای تعویض لوله ها اقدام کنید.

جمع بندی:

بر اساس مطالب ذکر شده اینطور می توان جمع بندی کرد که وجود نم در ساختمان به معنی بالا بودن بیش از حد رطوبت است.

در این صورت باید به دنبال منشاء اصلی نم در ساختمان بود، گاهی مواقع نم ایجاد شده به دلیل عایق کاری نامناسب و وجود بخار آب فراوان در ساختمان است و در موارد شدیدتر به دلیل وجود نقص در سیستم لوله کشی ساختمان است.

در هر صورت باید هر چه زودتر به منظور پیشگیری گسترش تشکیل نم زدگی در ساختمان اقدام کرد، در غیر اینصورت با مشکلات تنفسی، مفصلی و حتی آسیب سازه و وسایل ساختمان همچون فرش و مبلمان مواجه خواهیم شد.

7راه جلوگیری نم ساختمان 7

تاسیسات 24 ساعته سال هاست که به عنوان یک مجموعه توانمند در تشخیص نم و نشتی لوله های آسیب دیده در سراسر تهران خدمت رسانی می کند.

این مجموعه خدمات مختلفی برای حل این مشکل از جمله موارد ذیل را برای رفع این مشکل ارائه می دهد:

بنابراین چنانچه شما نیز با علائم وجود نم در ساختمان مواجه هستید، می توانید همین الان به منظور ثبت سفارش برای بررسی های بیشتر علل تشکیل نم و رفع این مشکل در ساختمان خود با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1

منبع 2

منبع 3 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد