در حال حاضر استفاده از شوفاژ به عنوان منبع حرارتی برای گرم کردن محیط تقریبا در بسیاری از ساختمان ها وجود دارد. از آنجا که ممکن است بعد از مدتی استفاده از این وسیله، مشکلاتی در زمینه لوله های آب منتهی به شوفاژ رخ دهد، ما قصد داریم تا در این مقاله در مورد تعویض لوله کشی شوفاژ مطالبی را ارائه دهیم.

 با گذشت زمان و پیشرفت و تنوع مصالح کاربردی تغییر و تحولی در تاسیسات ساختمانها در زمینه ی اجرای لوله کشی شوفاژ بوجود آمد. لوله کشی های شوفاژ را در گذشته از جنس لوله های جوشی آهنی استفاده می کردند.

در گذشته سیستمهای گرمایشی ساختمان ها اغلب بخاری بوده و در مواردی که ساختمان از واحدهای زیادی تشکیل می شده است موتورخانه و شوفاژخانه بوده است.

هر کدام از سیستمهای قدیمی ایرادات خود را داشته و دارند. لوله کشی شوفاژخانه به دو صورت روکار و توکار در محل های مختلف اجرا می شود. به دلیل بالارفتن هزینه و صرف زمان در لوله کشی شوفاژ توکار، در بعضی موارد از لوله کشی روکار شوفاژ استفاده می شود.

 لوله کشی کلکتوری شوفاژ

امروزه لوله کشی شوفاژ به دو صورت انجام می شود:

  1. لوله کشی به روش سنتی
  2. لوله کشی به روش کلکتوری

لوله کشی شوفاژ به طور کلی از پکیج شوفاژ دیواری و زمینی یا از موتورخانه مرکزی شروع می شود. در سیستم لوله کشی شوفاژ موتورخانه، یک کلکتور رفت در شوفاژخانه تعبیه می شود که توزیع انشعاب لوله های رفت را بر عهده دارد و یک شیرفلکه قطع کن در واحد آپارتمانی یا موتورخانه یا ورودی دارد.

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد