به منظور تکمیل مطلب راه های جلوگیری از یخ زدن پکیج در زمستان این بار قصد داریم تا در خصوص دمای مناسب پکیج در زمستان توضیحاتی را بیان کنیم.

با شروع فصل سرما یکی از دقدقه های بسیار مهم افراد این است که سیستم گرمایش ساختمان خود را تجهیز و آماده کنند.

این کار نه تنها سبب حفظ آسایش ساکنین می شود، بلکه طول عمر وسیله گرمایشی را افزایش داده و سبب کاهش هزینه های مربوط به انرژی خواهد شد، زیرا باعث می شود دستگاه در بهترین حالت خود کار کند.

برای آن دسته از افرادی که از پکیج به عنوان سیستم گرمایشی در ساختمان خود استفاده می کنند، توجه به این مسئله نیز یعنی آماده کردن پکیج برای فصل زمستان از اهمیت بالایی برخوردار است.

به همین دلیل اولین اقدام آن ها انجام سرویس دوره ای پکیج قبل از شروع فصل سرما است، اما بعد از انجام این کار، نوبت به تنظیم کردن دمای پکیج برای سیستم گرمایشی و آب گرم مصرفی در این دوره از سال می رسد.

به همین دلیل ما در ادامه قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که بهتر است درجه پکیج در زمستان چند باشد؟

به منظور رسیدن به پاسخ این سوال و آشنایی با راه های افزایش بازدهی پکیج و کاهش هزینه های مربوط به آن تا انتهای متن با ما همراه باشید.

دمای مناسب پکیج در زمستان 1

دمای مناسب اتاق در فصل زمستان

یکی از پارامترهای مهم در تعیین درجه مناسب برای پکیج، آگاهی از دمای مناسب اتاق در فصول سرد سال است. اطلاع از میزان این دما می تواند کمک بزرگی باشد.

بر اساس مطالعات صورت گرفته دمای مناسب اتاق برای میانگین افراد بین 18 تا 21 درجه سانتی گراید و برای افراد سالمند و ناتوان مانند نوزادادن بین 22 تا 23 درجه سانتی گراید است.

بنابراین شما می توانید بر اساس سن و سال ساکنین ساختمان و میزان توانمندی آن ها، یکی از بازه های دمایی فوق را برای میزان دمای ساختمان خود انتخاب کرده و بر اساس آن دمای پکیج را تنظیم کنید.

دمای مناسب پکیج در زمستان 2

از آنجا که امروزه بسیاری از سیستم های گرمایشی به صورت هوشمند مورد بهره وری قرار می گیرند، از وسیله ای به نام ترموستات در ساختمان به منظور تنظیم دمای پکیج استفاده می شود.

بسیاری از مردم فکر می کنند که اگر دمای ترموستات اتاقی را بیش از حد بالا ببرند، پکیج بیشتر و سریع تر کار کرده و دمای داخل ساختمان یا رادیاتورها نیز سریع تر بالا می رود.

در حالی که این طور نیست، زیرا پکیج دارای یک سرعت خاص برای کار کردن است و بالا بردن درجه ترموستات سبب بالا رفتن سرعت پکیج در گرم کردن محیط نمی شود.

با این کار فقط عمر مفید دستگاه کاهش پیدا کرده و مصرف سوخت پکیج بی دلیل افزایش پیدا می کند که نتیجه آن صرف هزینه های بیشتر برای تعمیر پکیج و قبوض پرداختی است.

دمای مناسب پکیج در فصل زمستان

بهترین دمای پکیج در فصل زمستان به منظور حفظ کارایی دستگاه و همچنین برقراری آسایش افراد ساکن در ساختمان دمای 75 درجه سانتی گراید برای سیستم گرمایش یا رادیاتورها و دمای 60 درجه سانتی گراید برای آب گرم مصرفی می باشد.

خوشبختانه امروزه بر روی کنترل پنل تمام مدل های پکیج از سیستمی استفاده شده است که بر اساس آن می توان میزان دمای آب گرم مصرفی و رادیاتورها را تنظیم کرد.

برای استفاده از این سیستم ابتدا به سراغ پکیج خود رفته و دو ولوم مربوط به تنظیم دمای آب مصرفی و تنظیم دمای سیستم گرمایش را پیدا کنید.

البته در پکیج های دیجیتال کنترل پنل با کمک دکمه تنظیم می شود، که برای آن دسته نیز می توان با استفاده از دکمه های مربوط به دمای آب مصرفی و دمای سیستم گرمایش، میزان دمای پکیج در زمستان را تنظیم کرد.

دمای مناسب پکیج در زمستان 3

بعد از یافتن دکمه یا ولوم مربوط به دما، می توانید دمای آب مصرفی را بر روی 60 درجه و دمای رادیاتورها را بر روی 75 درجه سانتی گراید تنظیم کنید.

حتی در برخی از مدل های پیکج سیستمی وجود دارد که برای ساعات کار دستگاه برنامه زمانبندی تنظیم می کند.

به این صورت که شما می توانید بر اساس ساعت هایی که در منزل حضور دارید، دستگاه خود را برای دمایی خاص و در ساعتی خاص تنظیم کنید.

            

تنظیم دمای اتاق های مختلف در زمستان

سیستم های رادیاتوری پیشرفته دارای قطعه ای به منظور تنظیم دمای هر اتاق به صورت جداگانه هستند که به نام شیر ترموستاتیک رادیاتور مشهور است.

با استفاده از این شیر میزان دمای یک اتاق مجزا از طریق تنظیم میزان جریان آب درون رادیاتور کم یا زیاد می شود.

جالب اینجاست که شیرهای ترموستاتیک دارای ولوم درجه بر روی خود هستند که بین صفر تا پنج درجه قابل تغییر است.

بنابراین شما می توانید به منظور استفاده بهینه از دمای رادیاتورها و پکیج درجه شیر در اتاق پذیرایی را بر روی 3 یا 4 درجه و دمای اتاق خواب را بر روی 2 درجه تنظیم کنید.

دمای مناسب پکیج در زمستان 4

به خاطر داشته باشید که خاموش کردن کامل رادیاتور در فصل سرما به دلیل احتمال تشکیل رطوبت و قارچ اصلا گزینه مناسبی نیست.

به همین دلیل چنانچه شما قصد ندارید از یک اتاق استفاده کنید، می توانید با استفاده از شیر ترموستاتیک درجه رادیاتور را در کمترین حد خود قرار دهید.

راه های افزایش بهره وری پکیج

  • انجام سرویس سالانه

یکی از بهترین گزینه ها به منظور افزایش بهره وری پکیج انجام سرویس سالانه دستگاه مخصوصا قبل از آغاز فصل سرما و استفاده از سیستم گرمایشی می باشد.

با انجام این کار که توسط مجری سرویسکار پکیج صورت می گیرد، شما مطمئن می شوید که دستگاه برای فصل سرما کاملا آماده است.

مجری سرویسکار تمام اقدامات لازم در جهت شستشوی قطعات داخلی دستگاه و همچنین بررسی اجزای مختلف پکیج را انجام می دهد و حتی در صورت لزوم آن ها را عیب یابی و تعمیر می کند تا برای پرداخت هزینه های بیشتر به منظور تعویض آن ها به مشکل نخورید.

  • بررسی فشار پکیج

اهمیت بررسی فشار پکیج از این جهت است که افزایش یا کاهش فشار در سیستم می تواند اختلالات بسیاری را در دستگاه و روند کار آن ایجاد کرده و حتی آسیب ها جبران ناپذیری را به قطعات داخلی پکیج وارد کند.

افت ناگهانی فشار در پکیج یکی از همان علائمی است که باید سریعا توسط مصرف کننده بررسی شود و در صورت لزوم از مجری تعمیرکار پکیج برای رفع مشکل آن کمک بگیرد.

زیرا افت فشار می تواند دلایل متنوعی از جمله وجود نشتی در سیستم، وجود هوا در رادیاتورها و پکیج و یا خرابی قطعاتی همچون شیر پرکن دستگاه داشته باشد.

همانطور که پایین آمدن ناگهانی فشار در پکیج زنگ خطر محسوب می شود، بالا رفتن فشار پیکج نیز بسیار خطرناک است.

بنابراین فرد مصرف کننده باید فشار پکیج را با کمک فشار سنج بر روی دستگاه مرتب چک کند که بین 5/. تا 5/1 بار باشد.

  • هواگیری رادیاتورها

برخی مواقع رسوبات بسیاری در پکیج ساخته می شود که بخشی از آن ها وارد لوله های سیستم رادیاتوری می شوند. این رسوبات مانع از جریان آب در رادیاتورها خواهند شد.

همین موضوع سبب کاهش راندمان پکیج و سیستم گرمایشی می شود. برای بررسی این موضوع می توانید پکیج خود را روشن کنید و زمان گرم شدن رادیاتورها را چک کنید.

چنانچه رادیاتورها دیرتر از 30 دقیقه داغ شدند و یا برخی از قسمت های بدنه شوفاژ سرد بودند، به این معنی است که رادیاتورهای شما نیاز به هواگیری دارند.

  • خاموش نگذاشتن پکیج

عدم استفاده طولانی مدت از پکیج حتی در فصل تابستان سبب فرسوده شدن دستگاه و کاهش راندمان آن در فصول سرد سال می شود.

بنابراین چنانچه بعضی از مواقع از پکیج خود استفاده نمی کنید، حداقل یک یا دوبار در هفته دستگاه را روشن کرده و اجازه دهید سیستم گرم شود. با این کار از خراب شدن پکیج در آینده پیشگیری خواهید کرد.

  • شستشوی پکیج

یکی از اقدامات مهم به منظور حفظ کارایی پکیج شستشوی قطعات داخلی و خارجی دستگاه است. همانطور که در قسمت قبل نیز گفتیم، تشکیل رسوبات و جرم با افزایش عمر پکیج بسیار طبیعی است و اقدام به هواگیری رادیاتورها تا حدودی این مشکل را حل می کند.

در برخی مواقع که سختی آب منطقه بسیار بالا است، انجام هواگیری رادیاتورها کافی نیست و باید با انجام رسوب زدایی، مبدل های پکیج را شستشو داد که این کار با کمک مجری سرویسکار کار حداقل سالی یکبار توصیه می شود.

دمای مناسب پکیج در زمستان 5

همانطور که در ابتدای متن نیز گفتیم تنظیم دقیق دمای پکیج بر اساس دمای محیط و نیاز ساکنین می تواند تاثیر بسیار زیادی در کارایی دستگاه و کاهش هزینه های مربوطه داشته باشد.

از طرفی اقدامات ذکر شده برای افزایش بهره وری دستگاه برای رسیدن به این هدف از اهمیت بالایی برخوردار است.

بنابراین چنانچه به منظور تنظیم دمای پکیج و یا اقداماتی مانند سرویس دستگاه و هواگیری سیستم گرمایشی خود نیاز به کمک داشتید، همین الان با همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید تا نزدیکترین سرویسکار پکیج به محل شما اعزام شود.

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2   منبع 3

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد