در این فیلم با معرفی اجزای پکیج دیواری قصد داریم تا شما را بیشتر با این دستگاه آشنا کنیم تا در مواقع ضروری بتوانید با شناخت اجزای پکیج ازین اطلاعات بهره مند شوید.

دیالوگ فیلم به همراه توضیحات

امروزه پکیج ها در مدل های مختلف در بازار موجود هستند، اما اجزای اصلی تمامی پکیج ها غالباً به یک صورت است و تنها تفاوت آن ها ممکن است در تک مبدل یا دو مبدل بودن آن ها باشد.

حال در ادامه با توضیحات همکار ما جناب آقای آقامولایی که در فیلم حضور دارند، شما را با قسمت های مختلف پکیج دیواری آشنا می کنیم و همچنین توضیح مختصری در خصوص وظایف برخی قسمت های پکیج خواهیم داد.

لازم به ذکر است که توضیحات بیان شده در قسمت ذیل به ترتیب در مورد اجزای تعبیه شده در بالای پکیج تا قسمت پایین آن می باشد.

 1. پرشر سوییچ هوا

قطعه ای که در بالای پکیج و در کنار فن دستگاه قرار گرفته و از جمله قطعاتی است که امنیت احتراق پکیج را تضمین می کند.

فیلم معرفی اجزای پکیج دیواری 1

زیرا تمامی محصولات حاصل از سوخت پکیج در صورت باز بودن مدار این قطعه از دستگاه خارج می شوند و چنانچه مدار پرشر سوییچ بسته باشد، به منظور حفظ امنیت مصرف کننده پکیج روشن نخواهد شد.

 1. شلنگ های آنتی کندانس

شیلنگ های آنتی کندانس به طور مستقیم به پرشر سوییچ هوا و فن در پکیج متصل است که مکش هوا در درون فن و سپس باز و بسته شدن مدار پرشر سوییچ هوا توسط این لوله یا شیلنگ انجام می شود.

 1. فن پکیج

فن دستگاه قطعه ای است که در قسمت بالای پکیج دیواری و در مسیر دودکش آن قرار گرفته و تمامی محصولات احتراق با کمک آن از محفظه احتراق به فضای بیرون خارج می شوند.

 1. قطعه ونتوری داخل فن
 2. کلاهک تعدیل

این قطعه نیز در کنار فن، دودکش و لوله آنتی کندانس وظیفه هدایت گازهای حاصل از احتراق به داخل دودکش پکیج را به عهده دارد و دقیقاً بر روی مبدل قرار گرفته است.

 1. مبدل اولیه دو منظوره

مبدل اولیه وظیفه تامین و تولید آب گرم را در پیکج به عهده دارد و مخصوص پکیج هایی است که تک مبدل هستند.

منظور از مبدل اولیه دو منظوره مبدلی است که علاوه بر تامین آب گرم مصرفی در ساختمان، آب گرم مورد نیاز برای رادیاتورها و در واقع گرمایش محیط را نیز فراهم می کند.

 1. کلید ایمنی حد

کلید ایمنی حد یا ترموستات حد قطعه ای است که بر روی لوله آب مصرفی و لوله آب گرمایش یا شوفاژ متصل می شود.

وظیفه کلید ایمنی حد همانطور که از نام آن پیداست، جلوگیری از بالا رفتن دمای آب گرم مصرفی و گرمایش می باشد که در صورت عمل نکردن سنسور NTC وارد عمل شده و در صورت بالا رفتن دمای آب در مبدل و مدار پکیج را خاموش می کند.

فیلم معرفی اجزای پکیج دیواری 2

لازم به ذکر است که کلید ایمنی حد در برخی از پکیج ها یک عدد است و در برخی دیگر مانند نمونه قابل مشاهده در فیلم دو عدد می باشد.

 1. محفظه احتراق

مجموعه احتراق پکیج شامل مشعل یا برنر می باشد که با روشن شدن آن آب داخل مبدل به منظور مصرف و گرمایش گرم می شود.

 1. الکترود جرقه زن و الکترود حسگر

این دو الکترود بر روی بر روی برنر یا مشعل نصب شده اند و با رسیدن گاز الکترود جرقه زن روشن می شود و در ادامه الکترود حسگر یا همان الکترود تشخیص شعله باعث روشن ماندن شعله و پکیج می شود.

فیلم معرفی اجزای پکیج دیواری 3

از آن جا که این دو الکترود هر دو بر روی برنر قرار دارند و تقریبا شبیه یکدیگر هستند، به منظور تشخیص بهتر این دو قطعه از هم برخی توضیحات را در این قسمت بیان می کنیم:

الکترود جرقه زن از نظر ارتفاع در مقایسه با الکترود حسگر بلندتر است. موضوع بعدی که می توانید برای تشخیص این دو از یکدیگر به ان توجه کنید میزان ضخامت یا نازکی سیم های این دو الکترود می باشد، که سیم الکترود جرقه زن به دلیل بالا بودن میزان ولتاژ در آن زخیم تر است.

در حالی که سیم الکترود حسگر نازک تر بوده و تا داخل برد ادامه دارد ولی اگر سیم زخیم الکترود جرقه زن را دنبال کنیم به ترانس فندک پکیج ختم می شود.

 1. چند راهه تقسیم گاز که ژیگلورهای نازل بر روی آن نصب می شود.
 2. شیر گاز برقی

این شیر در قسمت پایینی پکیج و در زیر محفظه احتراق قرار دارد و وظیفه آن تامین و تنظیم گاز مورد نیاز به برنر است.

 1. بوبین ماژور شعله بلند
 2. بوبین اصلی گاز
 3. شیلنگ هرکولایزر
 4. پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور یا گردش آب یکی از قطعات مهم در پکیج می باشد و وظیفه گردش آب سرد تا مبدل را بر عهده دارد تا بعد از گرم شدن آب درون مبدل به رادیاتورها رسیده و سپس بعد از سرد شدن آن دوباره به پمپ برگردد.

فیلم معرفی اجزای پکیج دیواری 4

 1. شیر هواگیر اتومات

این شیر در پشت بدنه یا هوزینگ پمپ سیرکولاتور نصب شده است تا هوای تشکیل شده در آب ورودی به دستگاه را تخلیه کند.

 1. شیر اطمینان سه بار

شیر اطمینان سه بار که به آن شیر اطمینان پیکج نیز می گویند، در پایین دستگاه نصب شده است و همانطور که نام آن پیداست، وظیفه کنترل فشار در مدار پکیج را به عهده دارد.

زمانی که میزان فشار در دستگاه به بیش از سه بار برسد، این شیر باز شده و تا زمانی که فشار در داخل سیستم به حد استاندارد خود برسد به تخلیه آب ادامه می دهد.

فیلم معرفی اجزای پکیج دیواری 5

 1. کلید نیم بار یا پرشر سوییچ هوا
 2. سنسورهای NTC

پکیج دارای دو عدد سنسورهای NTC یا حرارتی است که وظیفه کنترل حرارت آب درون سیستم را بر عهده دارند. برخی از آن ها به صورت جداری بوده و بر روی لوله های مدار گرمایش متصل می شوند.

آشنایی با اجزای پکیج دیواری این کمک را به شما می کند که در صورت مشاهده کدهای خطای پکیج و مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه، بتوانید تا حدی مشکلات دستگاه را شناسایی کرده و برای دریافت کمک از سرویسکار پکیج درخواست کمک کنید.

از آن جا که یکی از تخصص های ما در گروه تاسیسات 24 ساعته مربوط به سرویس و تعمیر پکیج می شود، شما این امکان را دارید که در صورت نیاز از سراسر تهران برای ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد