در ادامه مطلب نحوه تعویض شیر پرکن پکیج در این مطلب قصد داریم در خصوص تعویض شیر اطمینان پکیج توضیحاتی را برای شما بیان کنیم.

شیر اطمینان پکیج چیست؟

شیر اطمینان پکیج که به آن شیر اطمینان سه بار نیز می گویند، از جمله اجزای محافظتی بسیار ضروری در پکیج به منظور کنترل فشار بیش از حد تولید شده در سیستم محسوب می شود.

تعویض شیر اطمینان پکیج 1

دلیل نام گذاری این شیر به نام شیر اطمینان سه بار به این است که این شیر زمانی وارد عمل می شود که فشار داخل پکیج به بیش از سه بار برسد.

همانطور که می دانید وقتی آب در سیستم بسته پکیج حرارت میبیند و گرم می شود به همان مقدار به فشار آب افزوده می شود.

حال در مواقعی که فشار پکیج بیش از حد بالا برود، شیر اطمینان پکیج به صورت اتوماتیک باز شده و فشار مضاعف داخل مدار دستگاه را خارج می کند تا فشار بالا در دستگاه خنثی شود.

نحوه عملکرد شیر اطمینان پکیج

شیر اطمینان از سه قسمت اصلی نازل، دیسک و فنر تشکیل شده است. وقتی فشار داخل سیستم بیش از حد بالا می رود، نازل داخل شیر اطمینان این فشار زیادی را دریافت می کند، در نتیجه فنر بیش از حد باز شده و دیسک را بالا می برد تا فشار از طریق خروجی شیر خارج شود.

بنابراین در صورتی که شیر طمینان پکیج خراب شود و در مواجه با فشار بالا باز نشود، می تواند بسیار خطرناک باشد و آسیب های زیادی را به دستگاه وارد کند.

قبلا خطرات بالا رفتن فشار پکیج را بیان کرده ایم و در این مطلب قصد داریم در مورد نحوه تعویض شیر اطمینان پکیج در صورتی خرابی آن توضیحاتی را بیان کنیم.

علائمی خرابی شیر اطمینان پکیج

مطمئنا خراب بودن شیر اطمینان پکیج دارای علائمی می باشد که مانند زنگ خطر هشدار می دهد که در قسمت زیر به آن ها اشاره می کنیم:

  1. بالا رفتن بیش از حد فشار در پکیج
  2. نشتی آب از شیر اطمینان پکیج

اولین علامت خراب بودن شیر اطمینان پکیج بالا رفتن بیش از حد فشار پکیج است. در این حالت عقربه فشار سنج پکیج بیش از 2 بار را نشان داده و در محدوده قرمز رنگ فشار سنج قرار می گیرد.

در این حالت اگر پکیج همچنان به کار کردن در فشار بالا ادامه دهد، با علامت بعدی خرابی شیر اطمینان یعنی نشتی آب از محل شیر اطمینان مواجه خواهید شد.

تعویض شیر اطمینان پکیج 2

در نتیجه باید سریعا اقدامات لازم در جهت تعویض شیر اطمینان پکیج را انجام داد. به هیمن دلیل ما در ادامه مراحل تعویض آن را به صورت کامل توضیح داده ایم.

نحوه تعویض شیر اطمینان پکیج

مرحله اول:

اولین کاری که باید برای تعویض شیر اطمینان پکیج انجام دهید خاموش کردن دستگاه می باشد. در این هنگام باید شیر پرکن پکیج را نیز ببندید تا دستگاه آبگیری را متوقف کند و فشار دستگاه کاهش پیدا کند.

زیرا آبگیری بیش از حد در دستگاه نیز باعث افزایش فشار پکیج می شود. سپس به منظور آغاز تعویض شیر اطمینان دستگاه چند ساعت صبر کنید تا پکیج و آب داخل آن کاملا سرد شوند.

مرحله دوم:

در این مرحله نوبت به تخلیه آب درون دستگاه می رسد. پس برای این منظور شیر تخلیه دستگاه را باز کنید تا تمام آب داخل سیستم خالی شود.

هر موقع فشار سنج دستگاه به نقطه صفر آن رسید، یعنی آب داخل مدار پکیج کاملا تخلیه شده است. پس می توانید شیر تخلیه را ببندید.

مرحله سوم:

آچار شلاقی را برداشته و با کمک آن شیر اطمینان پکیج را باز کرده و از دستگاه جدا کنید. چنانچه شیر اطمینان دارای لوله تخلیه نیز بود آن را هم با کمک آچار مناسب باز کنید.

مرحله چهارم:

با استفاده از نوار لوله دو رزوه پایینی شیر اطمینان جدید پکیج را کاملا بپوشانید و سپس شیر اطمینان را با کمک آچار شلاقی به پکیج ببندید.

فقط به خاطر داشته باشید که شیر اطمینان پکیج را از طرف درست آن به دستگاه بسته اید. برای کسب اطمینان از نصب درست آن می توانید به جهت نصب شیر اطمینان قبلی پکیج دقت کنید. سپس لوله تخلیه شیر اطمینان را به آن متصل کنید.

مرحله پنجم:

شیر پرکن پکیج را باز کنید تا مدار سیستم از آب پر شود، فقط مراقب باشید که دستگاه بیش از حد از آب پر نشود و وقتی عقربه فشار سنج بین 5/. و 5/1 بار رسید، شیر پرکن دستگاه را ببندید.

سپس به منظور تنظیم کردن دوباره پکیج تمام رادیاتورها را نیز هواگیری کنید. در انتها چک کنید که شیر اطمینان جدید نشتی نداشته باشد.

همانطور که توضیح داده شد، خراب بودن شیر اطمینان پکیج معایب فراوانی دارد و می تواند سبب خسارت های زیادی به دستگاه شود.

از طرفی تعویض آن نیز بسیار ساده است. اما با این وجود توصیه ما به شما این است که برای این منظور از تعمیرکار پکیج بهره بگیرید.

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته توانایی تعمیر انواع پکیج های دیواری را دارند و می توانند شیر اطمینان دستگاه شما را در هر نقطه از تهران به سرعت تعویض کنند. پس در صورت نیاز همین الان با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1      منبع 2      منبع 3

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +1 # علی 1398-08-18 01:36
آبگرمکن دیواری گرمای کویرداریم هرموقع که حمام میرویم ومثلا درجه رو روی ۳میزاریم بعد۲۰دقه آب ازشیر اطمینان سرریز میشه علت چیه ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن