به منظور آشنایی بیشتر شما با اجزای تشکیل دهنده پکیج این بار قصد داریم تا در این مطلب بررسی کنیم که شیر پرکن پکیج چیست؟ تا با نقش این قطعه در روند کارکرد پکیج بیشتر مطلع شویم.

پکیج

در ادامه مطلب آموزشی با عنوان معرفی اجزای پکیج دیواری می توان این طور گفت که پکیج دیواری از قطعات زیادی تشکیل شده است که یکی از مهمترین و در عین حال ساده ترین این قطعات شیر پرکن پکیج است.

 

شیر پرکن پکیج چیست؟

همانطور که از نام این قطعه مشخص است، می توان با استفاده از این شیر آب پکیج را زیاد کرد و در واقع از این شیر به عنوان شیر آب پکیج هم می توان نام برد. این قطعه ما بین قسمت ورودی آب پکیج و لوله آب ساختمان قرار دارد، که می توان در زمانی که آب پکیج کم است، آن را پر کرد.

به طور کلی دو نوع شیرپر کن در انواع پکیج های قدیمی و جدید وجود دارد، یکی شیر پرکن دستی و دیگری شیر پرکن اتوماتیک.

 

شیر پرکن دستی در پکیج دیواری

معمولا و در شرایط نرمال پکیج دیواری نباید هیچگونه آبی را از دست بدهد، چرا که آب در داخل یک مدار بسته شامل پکیج، رادیاتورها و لوله های ارتباطی بین آن ها دائما در رفت و آمد است و به طور قطع همیشه مقداری آب در داخل پکیج باقی خواهد ماند.

همانطور که در نحوه کار رادیاتورها می دانید، آب در داخل پکیج گرم شده و بعد از انتقال به رادیاتورها حرارت آب توسط لوله های رادیاتور به محیط اطراف آن منتقل می شود.

در این بین ممکن است بنا به دلایلی همچون وجود نشتی های کوچک در مسیر مدار حرکت آب یا به دلیل سرویس و تعمیر پکیج، از مقدار مشخص آب داخل منبع انبساط پکیج کاسته شود.

به همین دلیل اگر پکیج از نوع قدیمی باشد، چون پکیج به شیر پرکن اتوماتیک مجهز نیست نمی تواند کمبود میزان آب دستگاه را به صورت اتوماتیکی تشخیص دهد و باید برای جبران مقدار آب هدر رفته از شیر پرکن دستی استفاده کنید.

شیر پرکن دستی در پکیج دیواری

نمونه ای از شیر پرکن دستی در پکیج دیواری

استفاده از این شیر بسیار ساده است و معمولا یک طرف شیر پرکن به لوله آب ساختمان و طرف دیگر شیر پرکن به قسمت ورودی آب پکیج متصل است. پس می توان به راحتی دسته شیر پرکن دستگاه را چرخاند و تا زمانی که آب پکیج به مقدار نرمال برسد این کار را ادامه داد.

 

شیر پرکن اتوماتیک پکیج دیواری

در بیشتر پکیج ها منبع انبساط و شیر پرکن دستگاه از یکدیگر جدا هستند. در این نوع پکیج ها شیر پرکن پکیج در مواقع کمبود آب در دستگاه خود به خود باز شده و آب را به داخل پکیج و هر قسمت از لوله ها که دارای فشار آب کمتر از 2 بار هستند، به صورت اتوماتیکی می فرستد.

شیر پرکن اتوماتیکی در پکیج

نمونه ای از شیر پرکن اتوماتیکی در پکیج

از طرفی نقش دیگری که شیر پرکن اتوماتیکی پکیج دارد این است که جلوی برگشت آب به داخل سیستم را می گیرد. در واقع این قطعه این اطمینان را به ما می دهد که آب داغ شده دوباره به سمت لوله اصلی آب جریان پیدا نمی کند.

 

نقش شیر پرکن اتوماتیک پکیج چیست؟

شیر پرکن اتوماتیک پکیج دو وظیفه را در داخل پکیج به عهده دارد:

  1. شیر پرکن اتوماتیک پکیج باعث تنظیم فشار پکیج می شود:

همانطور که می دانید میزان فشار پکیج با حجم آبی که در خود ذخیره کرده رابطه مستقیم دارد. پس در مواقعی که آب پکیج بنا به دلایلی کم می شود، میزان فشار پکیج که در حالت معمولی باید بین 1.5 تا 2 بار باشد، کاهش پیدا می کند.

در این صورت نقش شیر پرکن اتوماتیک پکیج مشخص می شود که با تشخیص کاهش میزان فشار پکیج، به صورت خود به خود باز شده و تا زمانی که فشار پکیج به حد نرمال برسد به آبگیری ادامه می دهد.

مطالعه مقاله چگونه فشار پکیج کم کنیم یا بالا ببریم می تواند در زمینه چگونگی تنظیم فشار پکیج به شما کمک کند.

  1. شیر پرکن اتوماتیک در پکیج به صورت اتوماتیکی در مواقعی که پکیج به آب نیاز داشته باشد، آب پکیج را تامین می کند:

همانطور که د قسمت فوق ذکر شد، در پکیج هایی که از شیر پرکن اتوماتیک استفاده می کنند، دیگر نیازی به اقدام برای آبگیری پکیج به صورت دستی نیست و خود دستگاه با احساس کاهش آب اقدام به آبگیری اتوماتیک می کند.

البته برخی از متخصصین از این عمل شیر پرکن اتوماتیک به عنوان یک نوع نقص در پکیج یاد می کنند.

زیرا آن ها معتقدند که ممکن است در داخل پکیج و یا سیستم لوله کشی آن نشتی وجود داشته باشد و بدون اینکه پکیج هیچ گونه اخطاری در زمینه کاهش میزان آب صادر کند، شیر پرکن اتوماتیک شروع به پر کردن آب پکیج کند.

در این صورت هیچ موقع متوجه وجود مشکل در سیستم داخلی پکیج نخواهید شد، مگر زمانی که مشکل بسیار حاد شده باشد. به همین علت بیشتر متخصصین در زمینه پکیج، شیر پرکن دستی را به نوع اتوماتیک آن ترجیح می دهند.

نکته دیگر در زمینه استفاده از شیر پرکن دستی پکیج این است که بعد از آبگیری پکیج با استفاده از این شیر باید آن را در حالت بسته قرار دهید چرا که باز بودن دائمی شیر پرکن پکیج سبب بالاتر رفتن فشار پکیج از حد نرمال می شود.

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با یکی از اجزای مهم در پکیج به نام شیر پرکن و نقش و اهمیت آن در پکیج آشنا کنیم. برای  اطلاع از روش تعویض آن خواندن مطلب نحوه تعویض شیر پرکن پکیج را از دست ندهید

شما می توانید در صورت نیاز به تعمیر و یا سرویس پکیج دیواری می توانید همین الان با همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1    منبع 2   منبع 3

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد