در ادامه مطلب شیر پرکن پکیج چیست قصد داریم تا شما را با نحوه تعویض شیر پرکن پکیج آشنا کنیم.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

شیر پرکن پکیج بین مسیر آب سرد ورودی به پکیج و مدار اصلی آن در قسمت زیر دستگاه قرار دارد. شیر پرکن پکیج در واقع شیر تنظیم فشار در پکیج نیز می باشد که با کم یا زیاد کردن آب داخل مدار گرماش پکیج می توان فشار پکیج را تنظیم کرد.

بدون استفاده از شیر پرکن پکیج نمی توان مشکل افت فشار داخل دستگاه را رفع کرد. بنابراین این قطعه از جمله اجزای مهم در انواع پکیج دیواری به حساب می آید.

موارد استفاده از شیر پرکن در پکیج:

  • در ابتدای روشن کردن و مورد استفاده قرار دادن هر نوع پکیجی مدار آن کاملا خالی از آب است که می توان با باز کردن این شیر مقدار آب مورد نیاز پکیج را تامین کرد.
  • گاهی فشار پکیج به دلیل زیاد بودن حجم آب در دستگاه بالاتر از 2 بار قرار می گیرد و یا در مواقعی که دمای آب برگشتی در مدار گرمایش بیشتر از دمای آب رفت باشد.

در این صورت نیز می توان تا رسیدن فشار پکیج به حد معمول آن یعنی بین 1.5 تا 2 بار با بستن شیر پرکن و باز کردن شیر تخلیه حجم آب اضافی را از سیستم خارج کرد.

  • در مواقعی نیز که فشار پکیج پایین است، می توان با باز کردن شیر پرکن آب مورد نیاز را به داخل مدار پکیج هدایت کرد.

نحوه تعویض شیر پرکن پکیج 1

دلایل خرابی شیر پرکن پکیج:

حال در حین استفاده از پکیج ممکن است شیر پرکن بنا بر دلایل زیر خراب شود:

  • سختی بالای آب
  • جذب رسوبات

در این حالت شیر پرکن خاصیت مسدود کنندگی خود از ورود آب اضافی به مدار گرمایش را از دست می دهد، زیرا رسوبات و املاح موجود در آب سبب خورده شدن لاستیک دور شیر یا همان مغزی آن شده و در نتیجه شیر به خوبی بسته نمی شود.

علائم خراب بودن شیر پرکن پکیج:

  • افت فشار در پکیج
  • بروز نشتی در محل شیر پرکن
  • بالا رفتن فشار در مدار بسته در حالت خاموشی دستگاه و باز بودن شیر آب سرد ورودی

روش تست شیر پرکن:

شیر پرکن پکیج را می توان به این صورت تست کرد که اگر شیر پرکن خراب باشد، بدون باز کردن آن باز هم فشار در پکیج بالا می رود، در واقع فشار دستگاه در حالت خرابی شیر پرکن به صورت خود به خود بالا می رود.

در این حالت به دیلل اینکه مغزی شیر پرکن با رسوبات مسدود شده است، شیر به خوبی بسته نمی شود و چنانچه آب سرد ورودی باز باشد، دستگاه دائما در حال آبگیری است که سبب بالا رفتن فشار در دستگاه می شود.

ولی اگر علت خرابی شیر پرکن به دلیل نشتی در آن باشد فشار پکیج دائما در حال افت کردن است.

تعویض شیر پرکن پکیج:

همانطور که از توضیحات فوق مشخص شد، شیر پرکن قطعه بسیار مهمی در پکیج می باشد که در صورت خرابی نیاز فوری به تعمیر یا تعویض دارد، چون در صورت خرابی آن کل عملکرد پکیج تحت تاثیر قرار می گیرد که همانطور که گفتیم یا فشار در سیستم یا بالا می رود یا افت می کند.

به همین دلیل در صورت مواجه شدن با خرابی شیرپرکن در پکیج باید هر چه سریع تر به فکر تعمیر یا تعویض آن بود.

تعمیر شیر پرکن در پکیج زمانی قابل انجام است که مغزی شیر خراب نشده باشد و فقط سطح مغزی به دلیل جذب رسوبات و سختی و املاح موجود در آب پوشانده شده باشد، در این صورت می توان مغزی شیر را شستشو داد یا عوض کرد و دوباره از آن شیر پرکن استفاده کرد.

نحوه تعویض شیر پرکن پکیج 2

اما اگر مغزی و شیر پرکن خورده شده باشند باید کل شیر تعویض شود، به همین دلیل است که ما به شما توصیه می کنیم که در صورت نیاز به تعویض شیر پرکن حتما از شیر پرکن با جنس مناسب و کیفیت بالا استفاده کنید.

روش تعویض شیر پرکن پکیج:

روش تعویض شیر پرکن پکیج به این صورت است که ابتدا باید پکیج را خاموش کرده و آب دستگاه را تخلیه کنید برای این منظور باید مسیر آب سرد ورودی به دستگاه را با استفاده از بستن شیر آب سرد ورودی ببندید.

سپس شیر پرکن پکیج را در حالت باز قرار می دهیم که در بیشتر پکیج ها این شیر بر خلاف جهت عقربه های ساعت باز می شود. بعد با باز کردن شیر تخلیه پکیج مدت زمانی را به دستگاه فرصت می دهیم تا کلیه آب موجود در منبع انبساط و مدار های ورودی و گرمایش به صورت کلی تخلیه شوند.

در غیر این صورت در حین تعویض شیر پرکن با سرازیری آب از محل شیر پرکن مواجه خواهیم شد که در روند تعویض شیر تاثیر می گذارد.

توصیه ما به شما این است که در این مرحله مسیر آب سرد ورودی به سمت شیر پرکن را نیز پاکسازی کنید. در غیر این صورت رسوبات انباشته شده در مسیر آب ورودی دوباره باعث خرابی شیر پرکن می شوند.

حال با استفاده از آچار مناسب با سایز شیر پرکن اقدام به باز کردن شیر پرکن قبلی کنید و شیر جدید را در محل دوباره ببندید.

از آن جا که یکی از پرمصرفترین پکیج ها در ایران پکیج ایران رادیاتور می باشد، لازم به ذکر است که روش تعویض شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور نیز مانند روند ذکر شده در قسمت فوق می باشد و برای تعویض شیر پرکن در این محصول کافیست تا بر اساس مراحل فوق اقدامات لازم را انجام دهید.

 

راه اندازی دوباره پکیج بعد از تعویض شیر پرکن:

در این مرحله نوبت به راه اندازی دوباره پکیج می رسد برای این منظور شیر تخلیه پکیج را ببندید و شیر آب سرد ورودی و شیر پرکن جدید پکیج را باز کنید.

هر لحظه به فشار سنج پکیج توجه داشته باشید تا فشار پکیج بیشتر از 2 بار نشود. بعد از رسیدن فشار پکیج به حد مجاز بین 1.5 تا 2 بار شیر پرکن را ببندید و به سراغ رادیاتورها بروید تا از گرم شدن تدریجی آن ها مطمئن شوید.

امیدواریم توضیحات عنوان شده در مورد نحوه تعویض شیر پرکن پکیج مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

با این وجود در صورتی که با علائم خرابی شیر پرکن پکیج مواجه شدید می توانید برای کسب اطمینان از خرابی شیر و لزوم تعویض آن با متخصص تعمیرکار پکیج تماس بگیرید.

نحوه تعویض شیر پرکن پکیج 3

تعویض شیر پرکن پکیج یکی از جمله خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته در حوزه تعمیرات انواع پکیج دیواری و همچنین تعمیر پکیج ایران رادیاتور است.

بنابراین شما می توانید همین الان به منظور ثبت سفارش از سراسر تهران با ما تماس بگیرید.

منبع انگلیسی:

منبع 1  منبع 2

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی