در ادامه مقاله اجرای لوله کشی آب مطب دندانپزشکی در این مطلب می خواهیم برای آن دسته از عزیزانی که با این کار در ارتباط هستند، توضیحاتی را در مورد لوله کشی یونیت دندانپزشکی بیان کنیم.

لوله کشی یونیت دندانپزشکی 1

همانطور که می دانید یک مطب دندانپزشکی به اجزا و تجهیزات خاصی برای شروع انجام به کار نیاز دارد که از آن جمله می توان به فضایی برای استراحت بیماران، اتاق استراحت پزشکان، اتاق جراحی و اتاق مخصوص عکسبرداری اشاره کرد.

هر کدام از فضاهای ذکر شده در قسمت فوق نیاز به سیستم لوله کشی آب، سیستم برق و یا حتی سیستم فاضلاب دارند. اما بیشتر تمرکز ما در این مطلب در خصوص سیستم لوله کشی مورد نیاز یونیت داندانپزشکی در اتاق جراحی است.

اگر شما هم یک بار به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده باشید قطعا می دانید که وصل بودن یونیت دندانپزشکی به سیستم آب، فاضلاب، ساکشن، هوای فشرده یا کمپرس و برق از جمله ملزومات این کار به حساب می آیند.

نقشه لوله کشی یونیت دندانپزشکی:

نقشه لوله کشی دندانپزشکی شامل یک خط لوله اصلی است که با لوله های فرعی در هر کدام از یونیت ها در ارتباط است و آب، فاضلاب، ساکشن و هوای فشرده تمامی یونیت ها در لوله های فرعی در لوله اصلی جریان دارند. شما می توانید نمونه از نقشه لوله کشی یونیت دندانپزشکی را در تصویر زیر مشاهده کنید.

لوله کشی یونیت دندانپزشکی 2

انواع لوله مورد استفاده در سیستم لوله کشی یونیت دندانپزشکی:

 • لوله تامین آب یونیت
 • لوله ساکشن
 • لوله فاضلاب
 • لوله هوای فشرد

لوله آب در یونیت دندانپزشکی:

دندانپزشک در مواقع مختلفی از جمله شستشوی دهان بیمار به آب سالم نیاز پیدا می کند و گاهی در جراحی های سنگین انجام کار دندانپزشکی بدون آب عملا غیر ممکن است.

بنابراین یونیت دندانپزشکی که بیمار بر روی آن قرار می گیرد و دندانپزشک کار ترمیم دندان او را انجام می دهد باید مجهز به سیستم آب لوله کشی شده باشد. برای این منظور معمولا از لوله PVC و در سایزهای 18mm و 13 mm استفاده می شود.

به منظور اجرای لوله کشی آب یونیت دندانپزشکی یک انشعاب از لوله اصلی آب در ساختمان مطب گرفته شده و سپس آن را به لوله فرعی موجود در یونیت دندان پزشکی متصل می کنند.

لوله ساکشن در یونیت دندانپزشکی:

این لوله وظیفه مکش آب از داخل دهان بیمار را به عهده دارد. سایز لوله ساکشن نقش به سزایی در میزان کارایی فرآیند ساکشن و شدت جریان هوا در لوله دارد. سایز لوله ساکشن بر اساس میانگین شدت جریان هوا در لوله بر اساس تعداد صندلی های یونیت به ترتیب زیر است:

 • بین 1 تا 2 صندلی یونیت: لوله مسی یا گالوانیزه با سایز 40mm
 • بین 3 تا 6 صندلی یونیت: لوله مسی یا گالوانیزه با سایز 50 mm
 • بین 7 تا 10 صندلی یونیت: لوله مسی یا گالوانیزه با سایز 65mm
 • بین 11 تا 15 صندلی یونیت: لوله مسی یا گالوانیزه با سایز 80 mm

لوله فاضلاب در یونیت دندانپزشکی:

لزوم مجهز بودن یونیت دندانپزشکی به سیستم لوله کشی فاضلاب نیز کاملا مشخص است. زیرا بعد از استفاده از آب در طی کار دندانپزشکی مقداری آب آلوده ایجاد خواهد شد و باید سیستم لوله کشی فاضلاب در یونیت دندانپزشکی به سیستم وکیوم مجهز باشد تا آب های آلوده را از یونیت خارج کند.

نکته ای که باید در این خصوص مد نظر قرار دهید توجه به سایز لوله فاضلاب است. زیرا اگر سایز لوله مناسب نباشد ممکن است لوله بر اثر ورود مواد مخصوص پر کردن دندان یا لخته های خون بیمار مسدود شود.

به همین دلیل معمولا از لوله PVC در سایزهای 58mm و 50mm در سیستم فاضلاب یونیت استفاده می شود. برای این منظور لوله فاضلاب فرعی موجود در یونیت دندانپزشکی را به لوله اصلی فاضلاب در ساختمان متصل می کنند.

لوله هوای فشرده در یونیت دندانپزشکی:

یکی دیگر از لوله های مورد نیاز در یونیت دندانپزشکی استفاده از لوله فشرده یا کمپرس هوا به منظور شستشوی دهان بیمار است. معمولا برای این منظور از لوله های PVC در سایزهای 18 mm تا 13mm استفاده می شود.

نحوه لوله کشی یونیت دندانپزشکی:

چگونگی اجرای لوله کشی یونیت دندانپزشکی بستگی به نوع ساختمان دارد. به بیان دیگر می توان کار لوله کشی یونیت دندانپزشکی را با توجه به موقعیت ساختمان به دو طریق انجام داد:

 1. لوله کشی یونیت دندانپزشکی به صورت زیر سقفی و با استفاده از سقف کاذب
 2. لوله کشی یونیت دندانپزشکی به صورت استفاده از مجرا یا کانال

لوله کشی یونیت دندانپزشکی به صورت زیر سقفی:

از این نوع لوله کشی در مواقعی می توانیم استفاده کنیم که ساختمان مطب در طبقات فوقانی قرار داشته باشد و بتوان با قرار دادن سقف کاذب در طبقه پایینی آن کار لوله کشی آب، فاضلاب، هوای فشرده و ساکشن مورد نیاز برای یونیت دندانپزشکی را در آن طبقه اجرا کرد.

اجرای لوله کشی یونیت دندانپزشکی به روش زیر سقفی یکی از مناسب ترین راه ها برای اجرای لوله کشی یونیت دندانپزشکی است. زیرا در این شیوه لوله ها هرگز در معرض دیدی قرار ندارند.

این کار به زیبایی مطب نیز کمک می کند و از طرفی می توان در صورت بروز مشکل در سیستم لوله کشی شده سریعا و بدون ایجاد خراب کاری تعمیر لوله ها را انجام داد. به منظور بررسی بیشتر مزایا و معایب لوله کشی زیرسقفی بر روی آن کلیک کنید.

لوله کشی یونیت دندانپزشکی با استفاده از مجرا یا کانال:

گاهی ممکن است ساختمان مطب شما از پیش ساخته باشد و علاوه بر این ساختمان در طبقه اول بنا شده باشد. در این صورت شما می توانید با استفاده از مجرا یا کانال سیستم لوله کشی یونیت خود را اجرا کنید.

لوله کشی یونیت دندانپزشکی 3

اجرای لوله کشی یونیت دندانپزشکی به صورت استفاده از مجرا توسط همکاران ما

استفاده از این روش از لوله کشی نسبت به لوله کشی زیرسقفی کمی پیچیده تر است. به منظور انجام این کار می توان به اندازه یونیت دندانپزشکی فضایی را در زیر یونیت فراهم کرد و تمامی اتصالات مربوط به لوله های آب، فاضلاب، هوای فشرده و ساکشن را به صورت لوله کشی توکار در درون آن قرار داد.

مرحله بعد زیبا سازی فضا است که می توان لوله هایی که از یونیت خارج می شوند را با استفاده از داکت از معرض دید عموم مخفی کرد.

چند نکته در خصوص لوله کشی یونیت دندانپزشکی:

 • لوله کمپرس هوای فشرده باید به همراه فیلتر نصب شود. زیرا ممکن است گرد و غبار باعث مسدود شدن لوله و در نتیجه خرابی یونیت دندانپزشکی شوند.
 • میزان هوای فشرده در لوله کمپرس هوا باید بیش از 0.5 mpa باشد.
 • آبی که در لوله آب یونیت در جریان قرار می گیرد باید تمیز باشد. زیرا استفاده از آب آلوده علاوه براینکه باعث انتقال بیماری به فرد بیمار می شود،سبب مسدود شدن لوله آب یونیت نیز می شود.
 • میزان فشار آب در یونیت دندانپزشکی باید بیش از 0.1mpa باشد به صورتی که هر زمان دندانپزشک به آب نیاز داشت، فشار آن مناسب باشد.

مشاوره و بازدید رایگان:

یکی از خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته اجرای لوله کشی یونیت دندانپزشکی است. به همین دلیل در این قسمت نمونه ای از سوابق کاری صورت گرفته توسط تیم تاسیساتی خود را به منظور ارائه اطلاعات بیشتر به شما عزیزان بازگو می کنیم.

در این پروژه همکاران ما برای اجرای کلی لوله کشی یونیت دندانپزشکی در ساختمان مطب دندانپزشکی واقع در خیابان آرژانتین و به درخواست جناب آقای میری وارد عمل شدند.

شرح پروژه به این صورت است که در این ساختمان ابتدا به منظور اجرای لوله کشی یونیت دندانپزشکی کارهای مربوط به کنده کاری کف ساختمان انجام شد. زیرا نحوه لوله کشی یونیت در این پروژه به صورت توکار و با کمک ساخت کانال باید اجرا می شد.

لوله کشی یونیت دندانپزشکی 4

بعد از ایجاد کانال تمامی لوله های مورد نیاز در یونیت از جمله لوله آب، لوله ساکشن، لوله فاضلاب و لوله هوا از طریق بالکن به داخل ساختمان هدایت شدند و در کانال ساخته شده در زیر یونیت ها کار نصب لوله ها انجام شد.

به منظور اجرای لوله کشی آب یونیت از لوله پنج لایه، به منظور اجرای لوله فاضلاب از لوله های پلیکا و به منظور اجرای لوله هوا از لوله آذین استفاده شد تا لوله دچار نشتی هوا نشود.

دلیل استفاده متخصیص ما از لوله های پلیکا در این پروژه حساسیت بالای جنس لوله به کار رفته شده در این قسمت از لوله کشی یونیت است تا به دلیل لجز بودن خروجی فاضلاب لوله دچار انسداد نشود.

لوله کشی یونیت دندانپزشکی 5

متخصص ما در حال اجرای لوله کشی یونیت دندانپزشکی                                              

از آنجا که یونیت دندانپزشکی وسیله ای بسیار حساس و پیچیده است باید از لوله کش ماهر برای اجرای لوله کشی آن استفاده کرد. زیرا در صورت به وجود آمدن مشکل در سیستم کار لوله های یونیت هزینه های بالایی را باید برای تعمیر آن پرداخت کنید.

برخی از سوابق کاری ما مربوط به لوله کشی یونیت، ساکشن و ... در دندانپزشکی

 

حتی ممکن است مجبور باشید مدتی مطلب را تعطیل کنید تا کار تعمیر و بازسازی لوله کشی یونیت تمام شود که این موضوع سبب افزایش هزینه های جاری شما خواهد شد.

به همین علت پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد تاسیس مطب یا نصب یونیت جدید دندانپزشکی دارید همین الان برای ثبت سفارش به منظور اجرای لوله کشی یونیت دندانپزشکی با همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد