در تکمیل مطلب لوله کشی یونیت دندانپزشکی قصد داریم تا در خصوص لوله کشی ساکشن مرکزی دندانپزشکی توضیحاتی را بیان کنیم.

لوله کشی ساکشن مرکزی دندانپزشکی 1

نمونه ای از دستگاه ساکشن مرکزی

در مقاله لوله کشی یونیت دندانپزشکی خواندید که یکی از تجهیزات مورد نیاز برای انجام امور دندانپزشکی استفاده از دستگاه ساکشن و لوله کشی مربوط به آن در کنار سیستم لوله کشی آب، فاضلاب، کمپرس هوا و اتصالات برق می باشد.

حال در این مطلب قصد داریم تا توضیحات تکمیل تری را در این مورد به شما علاقه مندان و فعالان در این حوزه ارائه دهیم.

دستگاه ساکشن چیست و چه نقشی در جراحی دندانپزشکی دارد؟

در جراحی های مختلف مانند درمان های مربوط به حوزه دندانپزشکی و جراحی های قسمت های دیگر بدن از دستگاهی به نام ساکشن برای از بین بردن خون و خونابه به منظور تمیز کردن محل جراحی استفاده می شود.

این دستگاه به صورت یک پمپ مکنده قوی عمل می کند و تمامی مایعات جمع شده از محل جراحی را به مخزن ذخیره خود انتقال می دهد. استفاده از ساکشن به منظور پاکسازی دهان بیمار در طی جراحی دندان و لثه در دندانپزشکی بسیار ضروروی است.

دستگاه های ساکشن می توانند در انواع مختلفی باشند مانند ساکشن های پرتابل یا قابل حمل، ساکشن هایی که با باتری کار می کنند و ساکشن های برقی قابل نصب یا همان ساکشن مرکزی.

استفاده از ساکشن مرکزی به این صورت است که سیستم تنظیم کننده ساکشن موجود در هر یونیت دندانپزشکی با کمک اتصالات لوله کشی شده به ساکشن مرکزی متصل می شوند.

در این مطلب نیز ما در خصوص نحوه لوله کشی ساکشن مرکزی و چگونگی نصب و اتصال آن به یونیت های دندانپزشکی توضیح خواهیم داد.

 

چه محلی به منظور نصب و قرارگیری ساکشن مرکزی مناسب است؟

بهتر است در زمان ساخت ساختمان مطب یا در آغاز عملیات تجهیز ساختمان مطب مکانی را برای قرار دادن دستگاه ساکشن مرکزی در نظر بگیرید و بهتر است دستگاه ساکشن مرکزی کمترین میزان فاصله تا یونیت های جراحی را داشته باشد.

در این صورت طول لوله ها کاهش پیدا کرده و این موضوع در قدرت مکش دستگاه تاثیر مثبتی خواهد داشت. از طرفی چون دستگاه باید مایعات را جمع آوری کرده به درون مخزن خود انتقال دهد بهتر است محل قرار گیری ساکشن مرکزی در طبقه زیرین محل یوینت ها باشد.

بنابراین اگر طبقه زیرین مطب مکانی همچون پارکینگ یا سرویس بهداشتی وجود داشته باشد، می تواند برای نصب دستگاه ساکشن مرکزی گزینه مناسبی باشد. البته می توان دستگاه ساکشن مرکزی را در طبقه همکف با یونیت ها نیز قرار داد.

لوله کشی ساکشن مرکزی دندانپزشکی 2

همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می کنید می توان ساکشن مرکزی را در طبقه هم تراز با یونیت ها و یا در طبقه زیرین مطلب قرار داد.

 

اتصالات مورد نیاز برای ساکشن مرکزی:

  • اتصالات ورودی ساکشن: انتهای لوله ساکشن که به یونیت جراحی متصل می شود.
  • اتصالات فاضلاب: لوله انتقال فاضلاب که پایین تر از لوله خروجی فاضلاب ختم شده در ساکشن مرکزی متصل می شود.
  • اتصالات خروجی هوا: لوله ای که به طور مستقیم هوای خروجی از دستگاه را به فضای بیرون هدایت می کند.
  • اتصالات برق دستگاه: سیم کشی های مربوط به برق دستگاه که سبب روشن شدن آن می شوند.
  • کلید کنترل دستگاه: کلیدی که ارتباط بین یونیت جراحی و ساکشن مرکزی را برقرار می کند.

 

نحوه لوله کشی ساکشن مرکزی دندانپزشکی:

در سیستم لوله کشی ساکشن مرکزی از لوله های PVC استفاده می شود و این لوله ها به هر کدام از صندلی های یونیت دندانپزشکی مرتبط هستند. در این سیستم از یک لوله اصلی متصل شده به دستگاه ساکشن مرکزی و چند لوله فرعی متصل به یونیت های جراحی استفاده می شود.

لوله کشی ساکشن مرکزی دندانپزشکی 3

در سیستم لوله کشی ساکشن مرکزی نباید از فیتینگ های 90 درجه، زانویی و اتصالات U شکل استفاده کرد. در صورتی که لازم بود تا از اتصالات 90 درجه در سیستم لوله شی ساکشن مرکزی استفاده شود باید از دو اتصال 45 درجه به جای اتصال 90 درجه استفاده شود.

هرگز نباید از اتصالات T شکل برای تقسیم شدن لوله اصلی به دو لوله فرعی استفاده شود، برای این منظور می توان از اتصال Y شکل 45 درجه برای انشعاب اول و دو زانویی 45 درجه برای انشعاب دوم استفاده کرد.

تاکید زیاد ما در عدم استفاده از اتصالات U شکل و زانویی 90 درجه فقط به این علت است که اگر از این نوع اتصالات در سیستم لوله کشی ساکشن مرکزی دندانپزشکی استفاده کنیم، امکان رسوب اجسام خارجی موجود در مایع دورن لوله ساکشن افزایش پیدا می کند و ممکن است مسیر هوای لوله مسدود شود.

اگر دستگاه ساکشن مرکزی در طبقه هم تراز با یوینت های دندانپزشکی نصب شده باشد، باید یک لوله رایزر قبل از ساکشن مرکزی با کمترین ارتفاع ممکن نصب شود.

هر چه ارتفاع رایزر بیشتر باشد، احتمال تشکیل موج در سطح مایعاتی که قصد ورود به لوله ورودی ساکشن مرکزی را دارند افزایش پیدا می کنند و تشکیل این موج می تواند باعث بروز نوسان در مکش دستگاه شود.

لوله کشی ساکشن مرکزی دندانپزشکی 4

استفاده از شیرهای انژکتوری هوا در سیستم لوله کشی ساکشن مرکزی:

همانطور که گفته شد برای اینکه دستگاه ساکشن بتواند به خوبی مایعات را جمع آوری کند، باید هوا به خوبی درون لوله های ساکشن جریان داشته باشد. اما گاهی ممکن است در مسیر جریان هوا اختلالی ایجاد شده یا نشتی رخ دهد.

در این صورت در میزان مکش دستگاه اختلال ایجاد می شود و ساکشن مرکزی دیگر توانایی مکش ایده آل خود را از دست می دهد. اما با نصب شیرهای انژکتوری هوا در انتهای خط لوله متصل به دستگاه می توان هوای مورد نیاز برای لوله هوای ساکشن را تامین کرد.

 

شیرهای انژکتوری هوا در دو مدل موجود هستند:

  • شیرهای انژکتوری هوای استاندارد: این نوع شیر هوا می تواند همیشه مقدار کمی از جریان هوا در مدت زمان طولانی برای دستگاه فراهم کند.

این نوع شیر طوری طراحی شده است که هم زمان با استفاده از یونیت دندانپزشکی خود به خود باز می شود.

  • شیرهای انژکتوری هوای اتوماتیک: این نوع شیر هوا می تواند مقدار زیادی هوا برای استفاده در مدت زمان کوتاهی برای دستگاه فراهم کند.

این نوع شیر در واقع نوعی شیر هوای الکتریکی است که با اتصال برق دستگاه کار می کند. شیرهای هوای اتوماتیک فقط زمانی باز می شوند که دستگاه ساکشن با کاهش هوا مواجه می شود.

اجرای لوله کشی ساکشن مرکزی دندانپزشکی در کنار لوله کشی یونیت دندانپزشکی بسیار مهم و تخصصی است. زیرا کوچکترین اشتباه در انتخاب قطر و ارتفاع لوله ها و همچنین استفاده از اتصالات نامناسب می تواند سبب بروز اختلال در روند کار دستگاه ساکشن مرکزی شود.

لوله کشی ساکشن مرکزی دندانپزشکی 5

نصب و اجرای لوله کشی ساکشن مرکزی یونیت دندانپزشکی توسط همکار ما

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته آموزش های لازم در خصوص اجرای لوله کشی ساکشن دندانپزشکی را دیده اند و دارای سوابق کاری مرتبط با لوله کشی یونیت دندانپزشکی مرتبط با لوله کشی یونیت دندانپزشکی نیز هستند. شما می توانید با خاطری آسوده به تخصص تیم تاسیساتی ما اعتماد کنید.

برخی از سوابق کاری ما مربوط به لوله کشی یونیت، ساکشن و ... در دندانپزشکی

 

اگر قصد نصب ساکشن مرکزی در مطلب دندانپزشکی خود در هر نقطه از تهران را دارید می توانید همین الان از طریق راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید تا از مشاوره و بازدید رایگان همکاران ما بهره مند شوید.

منابع انگلیسی:

منبع 1  منبع 2

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد