در ادامه مطلب تعمیر پکیج در تهرانپارس این بار قصد داریم به لوله کشی آبو فاضلاب در تهرانپارس به عنوان یکی از خدمات خود اشاره کنیم.

هر روزه شاهد ساخت و ساز هزاران واحد ساختمانی در سراسر کشور هستیم، که سیستم آب و فاضلاب یکی از ملزومات بسیار با اهمیت در کنار سیستم برق کشی و گازرسانی در این تعداد از واحدهای مسکونی، تجاری و اداری می باشد.

تعریف سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان

تعریف کلی از سیستم لوله کشی آب ساختمان مجموعه ای از لوله ها، اتصالات و تجهیزات است که به منظور تهیه و استفاده از آب سالم و بهداشتی در ساختمان نصب می شوند.

در این سیستم آب باید با فشار کافی از لوله آب اصلی خارج از ساختمان وارد شده و درون شبکه ای از لوله های آب فرعی به محل های مصرف درون ساختمان از قبیل حمام، آشپزخانه و سرویس بهداشتی هدایت شود.

آب وارد شده به ساختمان از کنتور عبور می کند، که میزان مصرف آب در ساختمان شما از طریق این وسیله اندازه گیری می شود.

در کنار کنتور تجهیزات دیگری همچون شیر پیسوار و شیرآلات ساختمانی می توانند به بهره وری هرچه بهتر سیستم آب ساختمان کمک کننده باشند.

با کمک شیر پیسوار می توان در مواقعی همچون بروز نشتی در لوله آب و انجام تعمیرات بر روی آن، آب همان منطقه مورد نظر را قطع کرد و دیگر نیازی به بستن شیر فلکه اصلی آب ساختمان نیست.

آب سیستم لوله کشی وارد شده به ساختمان سرد است و به منظور استفاده به عنوان آب گرم مصرفی باید توسط سیستم لوله کشی مخصوص آب گرم به سمت پکیج، موتورخانه یا آبگرمکن هدایت شده و سپس از محل سیستم حرارت مرکزی به نقاط مصرف آب گرم انتقال پیدا کند.

لوله کشی آب و فاضلاب در تهرانپارس 1

سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان نیز همانند سیستم آب مجموعه ای از لوله ها و اتصالات است که به منظور تخلیه آب های فاضلابی و همچنین گازهای فاضلابی ساخته شده و در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

برخلاف سیستم لوله کشی آب که آب با فشار اولیه وارد شبکه شده و حرکت می کند، مواد فاضلابی با استفاده از نیروی گرانش یا جاذبه در طول سیستم حرکت کرده تا سرانجام به چاه تخلیه فاضلاب خارج از ساختمان هدایت می شوند.

این شبکه دارای قسمت های متنوعی از جمله سیفون، دریچه های بازدید، لوله های ونت یا هواکش و لوله های جمع آوری آب باران نیز می باشد که با همکاری و اتصال به یکدیگر می توانند نیاز ساختمان به تخلیه آب و گازهای فاضلابی را رفع کنند.

سیفون ها قسمت های بسیاری مهمی در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان هستند که شما می توانید آن ها را در زیر سینک ظرفشویی و روشویی به راحتی ملاحظه کنید. البته لوله فاضلاب حمام، سرویس بهداشتی و کفشور آشپزخانه نیز دارای سیفون متصل به خود نیز هستند.

این قطعه مانع از بازگشت بوی فاضلاب و ورود حشرات موذی به داخل ساختمان می شود و در واقع بازوی کمک کننده به لوله کشی هواکش ساختمان است.

بدون داشتن لوله های هواکش حرکت مواد فاضلابی و گازهای حاصل از فاضلاب در درون لوله ها غیر ممکن است، زیرا اختلاف فشار تولید شده در این لوله ها توسط لوله های هواکش تامین می شود.

نکته مهم در خصوص سیستم لوله کشی آب و فاضلاب این است که با وجود اینکه این دو سیستم در کنار یکدیگر در ساختمان اجرا می شوند، ولی عدم تداخل این دو شبکه با هم به شکل کاملاً استاندارد باید رعایت شود.

به صورتی که لوله های آب و لوله های فاضلاب هرکدام دارای رایزر متفاوت بوده و حد استاندارد فاصله بین این دو رایزر به طور دقیق محاسبه شده و لحاظ می شود.

انواع شیوه های جدید لوله کشی آب ساختمان

با گذر زمان سیستم لوله کشی آب ساختمان نیز در کنار سایر تجهیزات و فن آوری های روز دنیا دچار تغییر و تحول شده است.

به نحوی که دیگر کمتر شاهد استفاده از لوله های فلزی و خواباندن لوله های آب ساختمان در قسمت کف هستیم.

بلکه لوله های فلزی جای خود را به لوله های پلاستیکی، پلیمری و چند لایه داده اند تا دیگر با مشکلاتی همچون زنگ زدگی، پوسیدگی، ترکیدگی و کمبود فشار آب به دلیل لوله های نامرغوب و قدیمی در ساختمان مواجه نباشیم.

مزیت دیگر استفاده از لوله های جدید از جنس پلی اتیلن و پلیمر این است که امکان انتقال و هدایت این جنس از لوله در شیوه های جدید لوله کشی آب ساختمان از قبیل لوله کشی آب سرد و گرم به روش زیر سقفی وجود دارد.

بنابراین یکی از روش های نوین در لوله کشی آب، قرار دادن آن ها در زیر سقف کاذب ساختمان و هدایت لوله ها از سقف به طرف کف زمین و در ارتفاع استاندارد است.

لوله کشی آب و فاضلاب در تهرانپارس 2

در کنار لوله کشی آب به روش زیر سقفی می توان از روش لوله کشی آب به روش کلکتوری نیز یاد کرد که از زیر مجموعه های لوله کشی آب توکار می باشد.

اما تفاوت های بسیاری بین این دو روش از لوله کشی آب وجود دارد، از جمله استفاده از وسیله ای به نام کلکتور که تمامی لوله های آب ساختمانی ابتدا وارد این وسیله شده و سپس از قسمت خروجی کلکتور به سمت محل های مصرف هدایت می شوند.

دو نکته بسیار مهم در این روش یکی لزوم استفاده از لوله های پلیمری و یا پنج لایه است که کیفیت سیستم را بیشتر و بیشتر می کنند و دیگری امکان کنترل مجزای جریان آب هر منطقه مصرف با کمک شیر کنترل جریان نصب شده بر روی کلکتور می باشد.

شیوه جدید لوله کشی فاضلاب ساختمان

شما تا این قسمت با دو روش جدید در لوله کشی آب ساختمان به نام های لوله کشی آب زیر سقفی و لوله کشی آب کلکتوری با لوله های پنج لایه و یا پلیمری آشنا شدید.

حال نوبت به بررسی شیوه جدید لوله کشی فاضلاب ساختمان می رسد. لوله کشی فاضلاب در ساختمان از زمان های گذشته به صورت کف خواب و با کمک لوله و اتصالات فلزی و گالوانیزه بوده است.

اما از آنجا که این سیستم معایب فراوانی از جمله امکان شکستن لوله های فلزی به دلیل فشار سازه بر روی لوله ها، پوسیدگی و گرفتگی لوله ها به دلیل جنس فلز به کار رفته در لوله را داشتند، دیگر کمتر شاهد استفاده از این روش در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان هستیم.

شیوه جایگزین این روش، لوله کشی فاضلاب به روش زیر سقفی است. در این روش همانند لوله کشی آب زیر سقفی، لوله های فاضلابی از زیر سقف کاذب ساختمان حرکت کرده و به سمت محل های مورد نظر برای جمع آوری فاضلاب ساختمان هدایت می شوند.

لوله کشی زیر سقفی در هر دو زمینه آب و فاضلاب فواید بسیاری دارد که امکان تعمیر، انشعاب و تعویض لوله ها در این روش از جمله مزایای روش زیر سقفی می باشد.

لوله کشی آب و فاضلاب در تهرانپارس 3

در کنار بهره گیری از لوله ها و اتصالات جدید در شیوه های نوین لوله کشی آب و فاضلاب، نباید از معقوله نقش شیرآلات در زیباتر شدن طراحی داخلی ساختمان غافل شد.

زیرا سلامت و بهره وری سیستم لوله کشی تنها به طراحی لوله ها و جنس آن ها محدود نمی شود. اگر از تجهیزاتی همانند شیرآلات بی کیفیت در این سیستم استفاده شود، نه تنها راندمان سیستم پایین می آید، بلکه جلوه و زیبایی طراحی ساختمان نیز کاهش پیدا می کند.

نکاتی در خصوص سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان

سیستم لوله کشی آب فاضلاب در ساختمان دارای چند نکته بسیار مهم است که توجه به آن ها سلامت این سیستم را تایید می کند:

  • استفاده از لوله ها، اتصالات و تجهیزات استاندارد و بهداشتی بدون هیچ گونه پوسیدگی و نقص
  • توجه به قطر، شیب لوله های فاضلابی و ارتفاع لوله های آب و ارتفاع لوله های فاضلاب بر اساس استانداردهای سازمان نظام مهندسی تاسیسات ساختمانی
  • طراحی شبکه لوله کشی آب ساختمان با هدف ارائه کوتاهترین مسیر لوله کشی
  • استفاده هرچه کمتر از زانویی در مسیر لوله کشی آب
  • بهره گیری از مدرن ترین شیوه های خواباندن لوله ها در ساختمان
  • حدالمکان عدم استفاده از لوله های فلزی در سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان
  • به کارگیری فیتینگ های متناسب با جنس لوله های آب و فاضلاب
  • بررسی فشار آب ورودی به ساختمان و تلاش برای تامین آب در لوله ها با فشار مناسب

توجه به این نکات در نهایت باعث می شود تا سیستم لوله کشی آب و فاضلاب در ساختمان حداکثر راندمان و کارایی خود را حفظ کرده و دچار مشکل نشود.

لوله کشی آب و فاضلاب در تهرانپارس 4

جمع بندی:

همانطور که گفتیم دیگر دوره و زمانه استفاده از لوله های فلزی، چدنی و گالوانیزه در سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان ها به سر آمده و لوله های پلاستیکی و پلیمری مانند لوله های پلیکا، پوشفیت و پنج لایه جای آن ها را گرفته اند.

اما بدون در نظر گرفتن جنس لوله و اتصالات نکته مهم در این زمینه هنر مجری لوله کش است تا بتواند شبکه لوله کشی آب و فاضلاب در ساختمان را به شکلی طراحی کند که راندمان بسیار بالایی داشته باشد.

زیرا کمی سهل انگاری در اتصال لوله ها می تواند زمینه ساز بروز نشتی در لوله و وارد شدن صدها هزار تومان خسارت به مصرف کننده شود.

همچنین اگر لوله های فاضلابی در شیب و قطر متناسب و استاندارد انتخاب نشوند، بعد از مدتی استفاده گرفتگی لوله های فاضلابی حتمی است.

در واقع می توان گفت اجرای سریع، با صرفه و بدون نشتی سیستم لوله کشی آب و فاضلاب در ساختمان یک هنر است.

مجری لوله کش ماهر و با تجربه شخصی است که بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن و با استفاده از حداقل مصالح و تجهیزات سیستمی را طراحی و اجرا کند که به راحتی قابل حفظ و نگهداری بوده و در این بین لوله و اتصال هدر نشوند.

به همین دلیل توصیه ما به شما این است که از مجریان با سابقه درخشان در امر لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان خود بهره ببرید.

لوله کشی آب و فاضلاب در تهرانپارس 5

گروه تاسیسات 24 ساعته همان مجموعه تخصصی و مطمئنی است که شما می توانید برای سپردن پروژه خود به مجریان لوله کش و تاسیساتی آن اطمینان کنید.

همکاران ما در این مجموعه تخصص کافی در زمینه کار با انواع لوله های جدید، نحوه اتصال آن ها و همچنین شیوه های نوین در طراحی لوله های آب و فاضلاب را دارا می باشند که بررسی سوابق کاری گروه تاسیسات 24 ساعته گواه این مسئله است.

منطقه تهرانپارس یکی از مناطق مهم در تهران است که دارای پوشش خدماتی مجموعه ما در زمینه اجرای لوله کشی آب و فاضلاب می باشد.

بنابراین شما می توانید به منظور ثبت سفارش در هر قسمت از منطقه تهرانپارس از جمله بولوار پروین، چهارراه سیدالشهدا، خیابان دماوند، کادوس، عادل، رستم، زرین، چهارراه اشراف، فلکه سجادیه، چهارراه تیر انداز و... همین الان با همکاران ما تماس بگیرید و از خدمات ما بهره مند شوید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

منابع انگلیسی:

منبع 1  منبع 2

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد