یکی از روش‌های نوین لوله‌کشی آب گرم و سرد در داخل ساختمان استفاده از روش لوله‌کشی کلکتوری است. این روش باعث می‌شود تا آب بصورت یک نواخت و مساوی در همه بخش‌های ساختمان تقسیم شود و به عنوان مرکز کنترل عملیات آب در ساختمان عمل کنید.

در این روش هرگاه نیاز به تعمیر قسمتی از لوله‌کشی خانه باشد نیازی نیست که دیگر همه مسیرها و آب خانه قطع شود و در ضمن امکان گرفتن انشعاب هم در صورت پیش‌بینی راحت‌تر است.

کلکتور چیست؟

کلکتور وسیله ای میله ای و لوله‌ای شکل است که در زیر آن تعدادی خروجی ایجاد شده است تا با اتصال شیرهای مخصوص کلکتوری به این راه‌ها یا خروجی‌ها آب به مسیرهای متفاوت تقسیم و ارسال شود.

کلکتور چیست 1

این وسیله باعث می‌شود تا آب بصورت یکسان در سطح ساختمان تقسیم شود و به خوبی این امکان را به صاحبین خانه می‌دهد که بتوانند در هر زمان و بسته به ضرورت آب هر منطقه را ببندند و تعمیرات و یا تغییرات خود را انجام دهند.

روش نصب کلکتور

کلکتورها را معمولا در یک جعبه نصب می‌کنند که به جعبه کلکتور شهرت دارد. این جعبه‌ها دارای دو پایه در پایین و دو پایه در بالا هستند که هر کدام با یک بست مخصوص کلکتور را نگه می‌دارند.

قبل از اینکه کلکتور در جعبه بسته شود باید ابتدا مکان مناسبی برای نصب جعبه کلکتور در نظر گرفته شود. معمولا جعبه کلکتور را در آشپزخانه، سرویس بهداشتی و یا تراس ساختمان نصب می‌کنند و دلیل آن هم در دسترس بودن جعبه کلکتور است.

همچنین در نصب جعبه کلکتور باید در نظر گرفته شود که مکان نصب نباید زیاد تاریک، نم دار و سست باشد. ضمنا در زیر اتصالات گاز و برق هم نباید نصب شود.

زیر جعبه کلکتور تا کف ساختمان بین 15 تا 20 سانتی‌متر باید ارتفاع داشته باشد و جعبه باید کاملا بصورت تراز نصب شود.

کلکتور چیست 2

برای نصب تراز جعبه کلکتور باید ابتدا بوسیله آجر و یا هر مصالح دیگری زیر کلکتور تنظیم شود و پس از تراز شدن آن با استفاده از گچ و یا شن و سیمان جعبه در جای خود محکم شود. البته برخی از جعبه‌های کلکتور خودشان پایه دارند.

قبل از نصب جعبه بهتر است کلکتورها آماده شوند و درون جعبه اتصال داده شوند.

ضمن اینکه ارتفاع گفته شده برای زیر جعبه کلکتور به این دلیل است که لوله‌هایی که انشعاب گرفته می‌شود بتوانند جایی برای خم کاری و ورود به کلکتور داشته باشند و در این حین از بدنه کلکتور و ساختمان لوله‌ها بیرون نزنند.

 

سرهم کردن و جمع کردن کلکتور

کلکتور به خودی خود کارایی ندارد و باید با توجه به محاسباتی که انجام می‌شود کلکتور آماده بهره‌برداری شود. برای این کار باید ابتدا محاسبه کنید که یک کلکتور با چه ضخامت و با چه میزان خروجی نیاز دارید؟

کلتور شما به چه میزان ورودی آب نیاز دارد و خروجی‌های آب باید از هر انشعاب چقدر باشد و نهایتا نکته آخر اینکه در ساختمان آیا لوله‌کشی گرمایشی هم وجود دارد یا خیر. این به دلیل گرفتن انشعاب اضافی از کلکتور برای ورودی آب گرمایش می‌باشد.

معمولا ساده‌ترین راه برای تعیین و انتخاب کلکتور میزان انشعاب‌های مورد نیاز و قطر لوله‌های مورد نظر برای لوله‌کشی می‌باشد.

کلکتور چیست 3

کلکتور به شکلی طراحی می‌شود که در هر دو سمت امکان اتصال لوله‌های ورودی آب گرم و سرد وجود دارد.

این وسیله زمانی که برای اجرای لوله‌کشی آب گرم و سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد تنها از یک سمت به لوله اصلی اتصال داده می‌شود و سمت دیگر آن با درپوش‌های مخصوص کلکتوری بسته می‌شود.

اما زمانی که نیاز باشد در اختمان لوله‌کشی گرمایش هم انجام شود از سمت دیگر کلکتوری که آب اصلی شهر به آن متصل شده است یک خروجی دیگر هم برای پکیج و یا آبگرمکن گرفته می‌شود.

اتصال لوله‌های اصلی مانند لوله اصلی شهر به کلکتور توسط شیرهای زانویی کلکتور و یا زانوهای کلکتوری انجام می‌شود.

معمولا این زانوهای کلکتوری را از نوع والو دار انتخاب می‌کنند تا در صورت نیاز بتوانند ورود و یا خروج آب را کنترل کنند.

کلکتور چیست 4

اتصالات کلکتور

لوله‌های ورودی آب اصلی و خروجی آب از کلکتورها معمولا در ابعاد 25 و 30 انتخاب می‌شوند و بسته به میزان انشعاب و خروجی کلکتور و بزرگی ساختمان این شیرها انتخاب می‌شوند.

هر چه میزان خروجی کلکتور بیشتر باشد قطر لوله بهتر است بالاتر یعنی 32 باشد اما اگر تعداد انشعاب‌ها یا خروجی‌ها کم باشد همان انشعاب 25 یا حتی 20 کفایت می‌کند.

مثلا اگر کلکتور ما در ساختمان دارای 8 یا 10 انشعاب باشد بهتر است از زانویی 32 و لوله 32 استفاده کنیم تا افت فشار و دبی نداشته باشیم.

اما اگر تعداد انشعاب 4 یا 5 انشعاب باشد انتخاب قطر لوله و زانویی بیش از 25 نیازی نیست. برای کلکتورهای 6 خروجی هم بسته به طول مسیر لوله‌کشی و نوع مصرفی‌ها هم می‌توانید لوله 32 و هم لوله 25 انتخاب کنید.

شیرهای خروجی به کلکتور نیز در دو نوع عموما در بازار وجود دارند.

شیرهایی که از نوع مهره ماسوره‌ای و یا پرسی هستند نوع اول هستند.

این شیرها در مسیر اتصال خود به لوله دو اورینگ و یک روکش پرسی دارند.

پس از اینکه سر لوله با دستگاه کالیبره لوله اصلاح شد معمولا با مواد لیز کننده لوله در این شیرها با فشار وارد می‌شود به نحوی که تا انتها یعنی جایگاه سوراخی که بر روی پوشش فلزی مشخص شده لوله وارد می‌شود و بعدا با دستگاه پرس لوله این روکش فلزی پرس می‌شود.

کلکتور چیست 5

شیر کلکتوری مهره ماسوره‌ای

اگر شیر از نوع اول باشد در صورتیکه نیاز به تعویض والو باشد باید به کلی والو را تعویض کنید زیرا پرس سر لوله امکان باز کردن لوله را دیگر به شما نخواهد داد و کار باز کردن آن بسیار دشوار است.

نوع دوم شیرها یا والوها به والوهای و یا کوپلی شهرت دارند.

این شیرها هم در مسیر خود دو اورینگ دارند با این تفاوت که یک واشر فلزی بر روی لوله قرار می‌گیرد تا در زمان اتصال لوله به والو این واشر فلزی پشت لوله و درون مهره قرار گرفته و به محل مورد نظر سفت می‌شود.

این واشر اجازه رها شدن مهره را نخواهد داد.

کلکتور چیست 6

شیر کلکتوری کوپلی

البته برای اتصال لوله در روش دوم یعنی کوپلی بسیار اهمیت دارد باید حتما مراقب باشید که ابتدا مهره و بعدا واشر فلزی باید درون لوله قرار بگیرد و بعدا لوله به محل اتصال لوله، وارد شود تا امکان تعبیه واشر و مهره باشد.

شیرهای کلکتوری معمولا در اندازه های 16 و 20 در بازار موجود می‌باشند که این موضوع بدین مفهوم است که برای لوله‌کشی خانه شما می‌توانید لوله‌کشی آب سرد و گرم و یا لوله‌کشی گرمایش خانه را با لوله‌های 16 یا 20 و یا بصورت تلفیقی از این دو انتخاب کنید.

البته روش مرسوم‌تر استفاده از لوله 16 به دلیل فشار بالاتر و ضخامت کمتر است.

 

کلکتور آب گرم و سرد ساختمان

کلکتورهای آب گرم و سرد را تا حدود زیادی با توضیحات بالا متوجه شدید که باید چگونه انتخاب شوند. اما تفاوت اساسی کلکتورهای آب گرم و سرد با کلکتور‌های گرمایشی در این است که کلکتور ورودی آب اصلی شهر همان کلکتور آب سرد ساختمان می‌باشد.

به این صورت شما باید ابتدا ورودی اصلی ساختمان را به زانویی کلکتور آب سرد ساختمان اتصال دهید و از سمت دیگر آن باید حتما دوباره انشعابی دریافت شود تا به سمت آبگرمکن و یا پکیج ارسال شود زیرا نیاز به آب گرم خواهیم داشت.

سپس از پکیج یا آبگرمکن خروجی که دریافت می‌شود بدون هیچ انشعابی باید به ورودی کلکتور آب گرم اتصال داده شود و انتهای کلکتور آب گرم بسته شود.

سپس از انشعاب‌های آب سرد لوله‌کشی آب سرد ساختمان انجام می‌شود و برای لوله‌کشی آب گرم از

انشعاب‌های کلکتور گرم استفاده می‌شود. معمولا برای لوله‌کشی هر قسمت از ساختمان دو انشعاب آب گرم و سرد در کنار هم اجرا می‌شوند.

کلکتور چیست 7

کلکتور آب گرمایشی خانه

کلکتورهای آب گرمایشی خانه به دو صورت تهیه می‌شوند. کلکتور گرمایش از کف و کلکتور رادیاتوری

آنچه اهمیت دارد این است که بدانید کلکتورهای گرمایش خانه به جای آب سرد و گرم به آب رفت و برگشت تقسیم می‌شوند

کلکتور آب رفت همان آب گرم ما است که معمولا در بالا نصب می‌شود و کلکتور آب برگشت یا همان سرد در پایین جعبه کلکتور بسته می‌شود.

این کلکتورها تنها دارای یک ورودی اصلی در یک سمت خود هستند.

کلکتور آب رفت آب گرم تهیه شده را از زیر پکیج دریافت می‌کند و به سمت رادیاتورها و یا لوله‌های گرمایش از کف ارسال می‌کند و کلکتور برگشت آبی که سرد شده و توسط موتور پکیج از مدار در حال برگشت هست را از مسیرهای مختلف جمع‌آوری و به سمت پکیج و زیر پکیج هدایت می‌کند.

تفاوتی که در لوله‌کشی آب گرم و سرد و لوله‌کشی گرمایش در روش کلکتوری وجود دارد این است که تمامی مسیرهای لوله‌کشی باید تقریبا به یک اندازه متراژ داشته باشند.

مثلا رادیاتور در هر منطقه‌ای که قرار گرفته تفاوتی ندارد ولی طول لوله رفت همه این رادیاتورها و لوله برگشت همه رادیاتورها باید مثلا حدود 8 متر باشد.

اگر طول یک لوله بلندتر گرفته شود رادیاتور دورتر سردتر خواهد بود و اگر یک مسیر کوتاه در نظر گرفته شود مسیرکوتاه به حالت بای پاس عمل خواهد کرد و به شدت داغ خواهد شد.

نکته دیگر اینکه هر دو کلکتور آب رفت و برگشت در انتها بوسیله یک درپوش کلکتوری بسته می‌شوند.

کلکتور چیست 8

کلکتور آب گرمایش از کف

کلکتورهای گرمایش از کف تفاوت‌هایی را با کلکتورهای دیگر مدارها دارند. این کلکتورها به همراه یک دبی سنج و یک شیر تنظیم جریان بصورت یک تکه و سرهم شده در بازار موجود می‌باشند.

دلیل استفاده از دبی سنج و شیر تنظیم جریان حساسیت بالای لوله‌های گرمایش از کف است که باید بصورت بالانس و یکنواخت آب را در سیستم به گردش در بیاورند.

در انتهای کلکتور هم یک شیر هواگیری نصب می‌شود که بر روی کلکتورهای آماده از قبل تعبیه شده و یا باید بعدا خریداری و تعبیه شود.

شیر هواگیری اهمیت فوق‌العاده زیادی در گرمایش از کف دارد و در زمان‌های مختلف برای هواگیری و بهبود عملکرد گرمایش از کف باید از ان کمک گرفت. این شیر هواگیری معمولا بصورت اتوماتیک عمل می‌کند.

کلکتورهای گرمایش از کف بصورت زوج و آماده به فروش می‌رسند. این کلکتورها دارای شیرهای اتوماتیک هستند نیازی به نصب شیر ندارند.

کلکتور چیست 9

کلکتور گرمایش از کف

شیرکلکتور گرمایش از کف با شیرهای والو دار سایر کلکتورهای متفاوت است ولی در هر صورت آن هم برای قطرهای مختلف لوله وجود دارد.

این شیر را درست در همان ابتدای کلکتور نصب می‌کنیم. البته برخی از افراد شیر برقی به جای یان شیرها نصب می‌کنند.

نکته مهمی که وجود دارد اشتباه رایج بسیاری از اساتید لوله‌کشی در انتخاب کلکتور گرمایش از کف است.

کلکتورهای معمولی هرچند کمی کاهش هزینه در ابتدا برای مصرف کننده به همراه دارد ولی به دلیل اینکه کنترل‌های لازم در آن انجام نمی‌شود و فشار زیادی که به لوله‌ها وارد می‌شود در طول زمان باعث استهلاک شدید و صدمات جبران ناپذیر به لوله‌ها و از بین رفتن تمامی هزینه‌ها خواهد شد.

هرچند در همان ابتدا هم میزان انرژی بیشتری برای گرمایش نیاز دارند.

نصب و راه‌اندازی سیستم کلکتورها و لوله‌کشی از نوع کلکتوری بسیار مورد توجه مشتریان و مردم عادی و همچنین مورد توصیه مهندسین تاسیسات می‌باشد.

استفاده از این سیستم بخصوص اگر همراه با لوله‌کشی زیر سقفی آب گرم و سرد ساختمان باشد باعث می‌شود تا در هزینه‌‌های تعمیر و نگهداری ساختمان از نظر تاسیسات بسیار صرفه‌جویی شود.

اگر قصد دیدن تعدادی از مدل های کلکتور و یا خرید آن بصورت اینترنتی (در صورت موجود بودن) دارید بر روی لینک کلکتور در سایت دیجیکالا بزنید

شما هم اگر سوال و ابهامی در خصوص لوله‌کشی کلکتوری و یا نیاز به خدمات لوله‌کشی کلکتوری دارید می‌توانید با کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید و در کمترین زمان بهترین خدمات را دریافت نمایید.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +7 # محمدرضا 1397-12-03 17:42
باسلام
ممنون میشم اگه سوالم را جواب بدید
بنده از همکاران خودتون هستم البته تو شهرستان کار میکنم
میخاستم بدونم برای منازل مسکونی دوبلکس ک دو طبقه دارند برای سیستم گرمایشش باید ۲ تا کلکتور یکی پایین و یکی بالا درنظر بگیریم؟
اگه اینطوره برای کلکتور دوم از کجا ورودی خروجی بگیریم؟از کلکتور پایین بگیریم یا انشعاب بگیریم؟ممنون میشم جواب بدید تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # Alijedde 1397-12-05 00:47
سلام دوست عزیز از انشعاب بهتره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # رسول جمالی 1398-03-10 15:20
تشکروسپاس ،خداخیرتان بدهدکمک بزرگی به مردم بخصوص تازه کارهامیشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Omid hadadi 1398-03-13 10:15
سلام درکل کلکتورکارش اینه که آب رادرلوله اصلی ذخیره میکنه وبوسیله انشعابهای روی کلکتوربه ساختمان تزریق میکنه وهرکلکتوربرای تقسیم آب ساخته میشه کلکتورشوفاژبوسیله جوش ساخته میشه وکلکتورسردوگرم بوسیله اتصالات ودرموتورخانه های بزرگ بافلنج بستگی به کلکتوروکارایش داره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # میثم 1398-06-24 10:29
با سلام .کسی که اجرای لوله کشی ساختمونمو انجام داده برای لوله کشی شوفاژ بجای استفاده از یک کلکتور یک تکه ۸ انشعابی از یک کلکتور ۶ انشعابی به اضافه یک کلکتور ۲ انشعابی استفاده کرده و الان از محل اتصالشون نشتی داره آیا این کارش معمول بوده و نشتی کامل رفع میشه یا مشکلاتی ایجاد خواهد کرد؟ممنون میشم راهنماییم کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # محمود 1398-07-19 16:03
سلام
در صورت امکان تعویض کلکتور ها می توانید با محاسبه میزان دبی - کلکتور مناسب را خریداری کرده و جایگزین نمود- بابت نشتی کار نیاز به بررسی دارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیرحسین 1398-08-18 01:14
انتهای کلکتور اب سرد یه پیچ کوچبک هست که حاله یوراخ داره وسطش اونو اگر قطره قطره اب بده علتش چیه و راه جلوگیری از اب دادنش چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-16 16:49
سلام خدمت کاربر گرامی و عزیز لطفا بی زحمت سوال رو درست و واضح بپرسید ممنون از لطف شما.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهرزاد 1398-09-08 01:05
سلام. متراژ خونه دوبلکس من ۲۸۰ متره که پکیج perla pro 32 بوتان برای شوفاژ در نظر گرفتیم. برای هر طبقه که حدودا ۱۴۰ متره یک کلکتور با ۸ خروجی تعبیه شده . البته پمپ آب قوی هم نصب شده.متاسفانه طبقه بالا اگه همه خروجی کلکتورها باز باشند آب گرم به ۳ شوفاژ انتهایی نمیرسه با اینکه طول لوله ها تقریبا اندازه هستند. لطفا برای حل مشکل راهنمایی بفرمائید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # میلاد 1398-09-11 21:17
سلام وقت بخیر.میتونی 1 پمپ برگشت سایزیک اینچ سرراه کلکتور بزارید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # عدنان 1398-09-20 07:50
ایا می توان جعبه کلکتور را در اتاق خواب تعبیه کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-24 17:59
سلام کاربر گرامی میشه اینکار رو کنید ولی از لحاظ استاندارد درست نمیباشد اگر دلیل خاصی برای انجام اینکار دارید و یا مجبور هستید مشکلی نداره.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Payamkh 1398-11-01 14:29
به صورت نصفه بستن شیر برگشت کلکتور در گرمایش از کف باعث گرمتر شدن کف می‌شود یا سردتر شدن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجید 1398-11-04 13:32
دوست عزیز سلام بستن نصفه شیر باعث کمتر شدن دبی اب در گردش و در نهایت سردتر شدن محیط میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # احمدیان 1398-11-12 22:33
سلام ممنون از‌راهنمایی شما
یکی از اتصالات کلکتور نشتی دارد چه باید کرد وجه کسی می‌تواند انرا بر طرف کند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-11-13 09:49
سلام کاربر گرامی اگر ساکن تهران هستید از سرویسکاران شرکت به صورت حضوری کمک بگیرید اینکار را باید یک تاسیساتی انجام دهد شماره های شرکت در سایت گذاشته شده است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # محمد نظری 1398-12-10 09:27
ضمن عرض سلام و خسته نباشید
جسارتا من یکی از رادیاتورهای منزلم دچار نشتی آب از داخل دیوار است
واسه اینکه بتونم آب ورودی به این رادیاتور قطع کنم از چه روشی میتونم متوجه بشم که کدام شیر کلکتور مخصوص این رادیاتور است ضمنا زمان روشن بودن پکیج روی حال گرما این رادیاتور آبش سرد است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # مجید 1398-12-10 11:52
دوست عزیز سلام از چه لوله ای استفاده شده ؟؟؟ اگر لوله پنجدلایه باشه خیلی بعیده از وسط کار نشت بده مگر اینکه لوله سبز استفاده شده باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # شادی از تبریز 1398-12-14 02:55
با سلام یکی از شیرهای توپی قرمز چکه میکند تا رسیدن تعمیر کار چه باید کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1398-12-14 10:30
سلام کاربر گرامی اون شیر برای تخلیه میباشد که فشار پکیج بیش از حد شده و عمل کرده است لطفا تا رسیدن سرویسکار پکیج را خاموش کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمدی 1398-12-29 01:19
چگونه شیر کلکتور را تعویض کنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-29 15:12
سلام کاربر گرامی اگر شیر وسط لوله بسته شده باشد و مهره ماسوره بر سر راه لوله و شیر نباشد باید لوله بریده شود و اینکار را بهتر است سرویسکار انجام بدهد چون نیاز به تجربه و مهارت دارد و اما یک راه حل دیگه وجود دارد اگر مشکل از مغزی یعنی همون زبونه شیر باشد و پوسته شیر ترک بر نداشته باشد میتونید یک شیر نو با همان مارک خریداری کنید و فقط مغزی آن را تعویض کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # شاکری 1399-01-20 12:20
سلام خسته نباشید
برای انشعاب ۱۳ خروجه شوفاژ دیواری چه سایز کلکتور مناسب است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اردبیلیAlijeddi 1399-01-20 15:54
باسلام کاربرگرامی،شما بهتر است اززانویی 32ولوله 32استفاده کنیدتاافت فشار نداشته باشین شیر کلکتور هم دراندازه 16و20زیاد کارمیشه. بازم سوالی داشته باشین درخدمتیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین جوادی 1399-01-22 14:55
سلام
گرمایش از کف داریم که روی کلکتور رفت فلومتر نصب است و رو کلکتور برگشت شیر هر منطقه. در یکی از زون ها اب جریان ندارد در حال که شیر ان هم باز است . علت چیست ایا فلومتر هم باز و بسته می شود و ممکن است از ان باشد
با تشکر جوادی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اردبیلیAlijeddi 1399-01-23 12:58
باسلام کاربرگرامی،مشکل ازفلومترشما میباشد وباید بررسی شه بازم سوالی بود درخدمتیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ع 1399-01-27 20:06
سلام ایا این شیوه نسبت به شیوه معمولی بهتر؟
چه مزیتی داره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اردبیلیAlijeddi 1399-01-28 01:22
باسلام کلکتور بهتره چون اگر بعد مدتی تنها از یک رادیاتور نشتی داشتین نیازی به بستن تمامی شیرهای رادیاتورها نیست وفقط شیر رفت وبرگشت رادیاتور نشتی بسته میشه
همینطور در آب مصرفی هم اگر تنها از لوله واتصالات شیر توالت نشتی داشتین نیازی به بستن کل شیر ندارین فقط توالت رواز کلیکتور بسته واز شیرهای دیگر میتوانیداستفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرهاد حسنی 1399-02-24 14:33
سلام قیمت اجرای یه واحد ۸۰ متری برای گرمایش از کف چقدر است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-02-30 09:24
سلام قیمت رو میتونید در سایت ملاحضه کنید ویا با تماس مستقیم با کارشناس استعلام بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # توکلی 1399-03-08 21:46
سلام. وقت شما بخیر. اخیراً برای منزل نیمه کاره تعداد 12 کالکتور نصب کرده ایم. با توجه به عدم ادامه کار ساختمان و احتمال دزدی، آیا میتوان کالکتورها را باز کرد و بعد از تکمیل ساختمان مجدداً وصل نمود؟ ممنون از راهنمایی شما.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-09 09:12
سلام بله میتونید اینکار رو انجام بدید.موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1399-03-22 03:24
سلام و عرض احترام.
میشه کلکتور رو حذف کرد؟
اخیرا یکی از دوستام آپارتمانشو لوله کشی پکیج کرده بود که نصابش از کلکتور استفاده نکرده بودن.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-23 17:33
سلام اگر جهت گرمایش از کف باشه که اجتناب ناپذیره ولی در مورد رادیاتور احتیاجی به کلکتور نیست.البته در بعضی از ساختمان ها جهت رادیاتور هم از کلکتور استفاده میکنند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mojtaba 1399-03-27 10:33
عدد b در کلکتور معرف چیبست؟
یک کلکتور 5 b چند خروجی دراد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-27 10:46
سلام کلکتور دوم یا برگشت با ۵خروجی که میتونه با کلکتور دیگه کوبل بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد