در ادامه مطلب لوله کشی آب و فاضلاب در جردن این بار قصد داریم تا در خصوص تعمیر لوله کشی درجردن مطالبی را برای شما بیان کنیم.

لوله کشی ساختمان ها علاوه بر سیستم لوله کشی آب و فاضلاب شامل لوله کشی شوفاژ نیز می شود و همانطور که اجرای این سیستم ها از اهمیت بالایی برخوردار است، عیب یابی و تعمیر لوله کشی نیز بسیار مهم است.

به همین دلیل ما در این مطلب در مورد مشکلات رایج در انواع سیستم های لوله کشی ساختمان صحبت کرده و طریقه تعمیر آن را نیز بیان خواهیم کرد.

از آن جا بیشتر مشکلات لوله کشی ساختمان مربوط به سیستم لوله کشی آب ساختمان می شود، ما در این قسمت ابتدا به عیب یابی لوله کشی آب ساختمان خواهیم پرداخت.

عیب یابی لوله کشی آب ساختمان:

سیستم لوله کشی آب ساختمان مجموعه ای از لوله های فلزی یا پلاستیکی است که وظیفه نقل و انتقال آب سالم و بهداشتی را در ساختمان به عهده دارند. اما ممکن است بعد از مدتی یک سری مشکلات در این سیستم ایجاد شود که از آن میان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ترکیدگی لوله آب

به احتمال زیاد اولین مشکلی که ممکن است در مواجه با لوله های آب ساختمان برای شما نیز رخ داده باشد، بروز نشتی یا ترکیدگی در این لوله ها است، که شما این مشکل را با علائمی همچون کم شدن فشار آب، زرد شدن گچ دیوار و مشاهده نم بر روی دیوارها تشخیص می دهید.

علل ترکیدگی لوله آب:

 • کیفیت نامناسب لوله
 • یخ زدن لوله
 • بالا رفتن ناگهانی فشار آب در لوله ها
 • وجود فشار بالا بر روی لوله ها

تعمیر لوله کشی جردن 1

روش تعمیر ترکیدگی لوله آب:

به عنوان اولین قدم برای تعمیر لوله آب در ساختمان باید شیر فلکه آب اصلی قطع شود تا آسیب بیشتری به بنا وارد نشود.

سپس با توجه به نوع لوله کشی آب در ساختمان به تشخیص و تعمیر لوله آسیب دیده می پردازیم. اگر نوع لوله کشی آب در ساختمان به صورت روکار باشد روش تشخیص ترکیدگی بسیار ساده است و نیازی به خراب کردن دیوار و کف ساختمان برای یافتن لوله و تعمیر آن وجود نداد.

اما در صورتی که نوع لوله کشی آب به صورت توکار، کلکتوری یا زیرسقفی باشد، باید ابتدا محل دقیق نشتی یا ترکیدگی لوله آب را با کمک دستگاه های تشخیص ترکیدگی انجام دهیم و سپس به سراغ تعمیر لوله برویم.

رفع نشتی لوله آب با توجه به نوع لوله نیز متفاوت است. به عنوان مثال اگر لوله های آب ساختمان به صورت فلزی باشند، می توان از لوله های پلاستیکی به منظور رفع نشتی لوله آب فلزی استفاده کرد.

این کار با بریدن لوله فلزی آسیب دیده و اتصال لوله پلاستیکی به سر لوله اصلی با کمک اتصالات مورد نیاز صورت می گیرد.

رفع نشتی لوله آب پلاستیکی نیز با کمک لوله پلاستیکی صورت می گیرد و از آن جا که اتصال لوله پلاستیکی به پلاستیکی راحت تر است، تعمیر لوله آب در این حالت با سرعت بیشتر انجام شده و نتیجه کار مطمئن تر است.

 • کاهش کیفیت آب مصرفی

یکی دیگر از مشکلات رایج در سیستم لوله کشی آب ساختمان که به دفعات از سمت مصرف کنندگان عنوان می شود کاهش کیفیت آب مصرفی است. به این شکل که آب مصرفی دیگر کیفیت قبل را نداشته و حالا دارای بو، طعم و مزه شده است.

علت عمده این مشکل جنس نامناسب لوله های آب است که بر روی کیفیت آب نیز تاثیر می گذارند و این مشکل بیشتر در لوله های فلزی رخ می دهد.

روش رفع مشکل کاهش کیفیت آب:

علت بروز این مشکل علاوه بر جنس نامناسب لوله، جذب رسوبات توسط شیرآلات ساختمانی است. بنابراین

به منظور رفع این مشکل ابتدا باید تمامی لوله های فلزی آب در ساختمان را با نوع پلیمری یا پنج لایه تعویض کنیم و در واقع در چنین شرایطی تنها راه حل مفید بازسازی لوله کشی آب ساختمان است.

بعد از تعویض کلی لوله های آب فلزی در ساختمان باید تمامی شیرآلات ساختمانی به خصوص شیرآلات آشپزخانه رسوب زدایی شوند.

تعمیر لوله کشی جردن 2

در این قسمت به بررسی مشکلات عمده در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان خواهیم پرداخت. چرا که سیستم فاضلاب نیز مانند سیستم آب ساختمان از اهمیت بالایی در خصوص بهداشت و سلامت ساکنین ساختمان برخوردار است.

عیب یابی لوله کشی فاضلاب ساختمان:

 • انسداد لوله های فاضلابی

انسداد یا گرفتگی لوله های فاضلابی یکی از معضلات سیستم لوله کشی فاضلاب در هر ساختمانی شناخته می شود، زیرا این مشکل می تواند با ایجاد بوی نامطبوع آسایش ساکنین ساختمان را مختل کند.

انسداد لوله های فاضلابی بیشتر به دلیل اجسام خارجی بزرگ در لوله و همچنین جذب رسوبات به دلیل کیفیت پایین لوله و عدم رعایت شیب مناسب در هنگام نصب لوله های فاضلابی رخ می دهد.

جذب رسوبات بیشتر در لوله های چدنی فاضلابی و لوله های گالوانیزه رخ می دهد، زیرا بعد از مدتی استفاده از این نوع لوله ها در سیستم فاضلاب ساختمان لوله سطح صیقلی خود را از دست می دهد و بعد از مدتی سرعت حرکت مواد فاضلابی در لوله کاسته می شود.

رفع انسداد لوله های فاضلابی:

در صورتی که با گرفتگی لوله های فاضلابی در ساختمان مواجه شدید، باید بعد از یافتن محل دقیق انسداد با استفاده از روش های باز کردن لوله های فاضلابی به باز کردن لوله اقدام کنید.

اما اگر علت گرفتگی لوله های فاضلابی در ساختمان به دلیل جنس نامناسب لوله و یا عدم رعایت شیب مناسب در لوله باشد، بهترین کار این است که در صورت بازسازی ساختمان کل سیستم لوله کشی فاضلاب در ساختمان تعویض شود.

 • نشتی لوله های فاضلابی

از نظر عامه مردم بروز نشتی در لوله های فاضلابی یکی از ناخشایندترین مشکلاتی است که ممکن است در سیستم لوله کشی ساختمان رخ دهد، زیرا این مشکل علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع در ساختمان خسارت های سنگینی را به بنا وارد می کند.

دلایل بروز نشتی در لوله های فاضلابی:

 • سستی در اتصالات
 • وزن بالای مصالح و سازه بر روی لوله ها
 • کیفیت پایین لوله های فاضلابی

رفع نشتی لوله های فاضلابی:

نشتی در لوله های فاضلابی با توجه به نوع لوله و روش نصب لوله ها در ساختمان قابل تعمیر است. با این توضیح اگر لوله های چدنی در سیستم لوله کشی فاضلاب در ساختمان مورد استفاده قرار بگیرند، می توان با اتصال لوله های پلیکا به لوله های چدنی مشکل نشتی در قسمت لوله آسیب دیده را رفع کرد.

نشتی لوله های پلاستیکی فاضلابی مانند پلیکا و پلی اتیلن را می توان با کمک لوله های پلاستیکی فاضلابی دیگر مانند لوله های پوشفیت تعمیر کرد.

تعمیر لوله کشی جردن 3

مسئله مهم در حین رفع نشتی لوله های فاضلابی توجه به نوع لوله کشی فاضلاب ساختمان است. همانطور که می دانید لوله های فاضلابی در ساختمان به دو شکل سنتی یا کف خواب و زیرسقفی در ساختمان قابل اجرا می باشد.

بنابراین اگر لوله های فاضلابی به صورت کف خواب در ساختمان قرار داشته باشند با توجه به میزان خسارت و آسیب دیدگی لوله باید کف ساختمان کنده شده و قسمت های آسیب دیده از لوله کشی فضالاب ساختمان خارج شوند.

اما در لوله کشی فاضلاب به روش زیرسقفی کنده کاری بسیار جزئی در سقف ساختمان برای خارج کردن لوله آسیب دیده مورد نیاز است و همین موضوع یکی از مزیت های بزرگ لوله کشی فاضلاب به صورت زیرسقفی است.

در نهایت نوبت به عیب یابی لوله کشی شوفاژ در ساختمان می رسیم. همانطور که در ابتدای متن گفتیم در ساختمان هایی که از سیستم رادیاتوری و پکیج یا موتورخانه استفاده می کنند، لوله کشی شوفاژ یکی از اجزای سیستم لوله کشی ساختمان محسوب می شود.

عیب یابی لوله کشی شوفاژ ساختمان

مشکلات عمده در سیستم لوله کشی شوفاژ به توجه به این که آب گرم در این لوله ها جریان دارد، بیشتر به مسائلی از جمله انسداد، زنگ زدگی، نشتی و کمبود فشار آب گرم در لوله ها مربوط می شود.

انسداد لوله های شوفاژ:

موضوع گرفتگی در لوله های شوفاژ بسیار مرتبط به عوامل و مسائل مختلف در لوله های شوفاژ است. به این صورت که اگر لوله های شوفاژ کیفیت مناسبی نداشته باشند و مخصوصا از نوع فلزی انتخاب شده باشند، لوله ها بعد از مدتی با اکسیژن موجود در آب واکنش داده و سبب زنگ زدگی لوله شوفاژ می شوند.

در نهایت زنگ زدگی لوله های شوفاژ سبب گرفتگی مسیر حرکت آب رفت به سمت رادیاتور ها می شود و نتیجه این کار نیز روشن است. چرا که به مرور زمان ورود فشار آب گرم به شوفاژ کم شده و شوفاژ هایی که در فاصله بیشتری از پکیج یا موتورخانه نصب شده اند دمای مطلوبی نخواهند داشت.

رفع انسداد لوله های شوفاژ:

همانطور که در قسمت فوق توضیح دادیم علت عمده بروز انسداد در لوله های شوفاژ زنگ زدگی لوله به دلیل استفاده از لوله های فلزی در این سیستم است. بنابراین به منظور رفع این مشکل باید به بازسازی لوله های شوفاژ و تعویض آن ها با لوله های پلیمری یا پنج لایه پرداخته شود.

نشتی لوله های شوفاژ

معمولا لوله های شوفاژ به دلیل مقاومت پایین لوله در برابر دمای بالای آب گرم جاری در لوله ها دچار نشتی می شوند. با این حساب باید در اجرای اولیه لوله کشی شوفاژ از لوله های مقاوم و انعطاف پذیر مانند لوله های پنج لایه استفاده کرد.

رفع نشتی لوله های شوفاژ:

با توجه به نوع قرارگیری لوله های شوفاژ باید به منظور رفع نشتی در لوله های شوفاژ اقدام کرد. معمولا لوله های شوفاژ مانند سیستم لوله کشی آب در ساختمان ها به چهار شکل سنتی یا توکار، کلکتوری، روکار و زیرسقفی قابل اجرا هستند.

درصورتی که لوله کشی شوفاژ در ساختمان به صورت کلکتوری و یا توکار باشد و لوله دچار نشتی شده باشد، معمولا خود را به صورت لکه های زرد رنگ بر روی کاشی یا دیوار نشان می دهد.

تعمیر لوله کشی جردن 4

در این حالت باید برای خارج کردن لوله شوفاژ آسیب دیده محل لوله کشی کنده کاری شود و سپس لوله جدید را به لوله اصلی متصل می شود.

در لوله کشی شوفاژ از سقف کافیست تا با برداشتن کناف روی لوله بخش آسیب دیده از لوله اصلی جدا شود و سپس لوله جدید که در بیشتر مواقع از نوع پنج لایه انتخاب می شود به لوله متصل می شود.

در انتها لازم به ذکر است که تعمیر لوله کشی در ساختمان دارای ظرافت های زیادی می باشد که باید توسط مجری کار لوله کشی با تجربه و متخصص صورت بگیرد.

تعمیر لوله کشی جردن 5

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته دارای تخصص عالی به منظور رفع عیب در سیستم لوله کشی ساختمان هستند .

شما همشهریان ساکن منطقه جردن و سایر محله های شمال شرقی تهران از قبیل قلهک، امانیه، ونک، داوودیه، دروس، احتشامیه، کاووسیه، شهرک فجر و اختیاریه می توانید همین الان به منظور کسب مشاوره و بازدید رایگان و همچنین ثبت سفارش در خصوص تعمیر لوله کشی ساختمان با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد