همانطور که می دانید یکی از دلایل تعویض شیرآلات ساختمانی مخصوصا از نوع اهرمی آن تجمع جرم و رسوب در آن ها می باشد. به همین دلیل ما قصد داریم تا در این مطلب در مورد نحوه رسوب زدایی شیرآلات اهرمی توضیحاتی را بیان کنیم.

شیرآلات اهرمی در انواع و اقسام مدل ها با مغزی کاتریج، مغزی سرامیکی و مغزی توپی مناسب برای استفاده در حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه ساخته می شوند.

رسوب زدایی شیرآلات اهرمی 1

یکی از دلایل محبوبیت بالای این نوع از شیرآلات ساختمانی برای مصرف کننده راحتی کار با آن ها و سرعت بالای باز و بسته کردن آن ها است. اما گاهی ممکن است به دلایلی از جمله سختی بالای آب، استفاده از آب چاه و وجود زنگ زدگی در لوله های آب مقداری رسوب در شیرهای اهرمی به وجود بیاید.

وجود رسوب در داخل شیرآلات اهرمی می توانند تاثیر زیادی در روند کار آن ها بگذارد. در این قسمت شما را با علائم وجود رسوب در داخل شیرآلات ساختمانی بیشتر آشنا می کنیم.

نشانه های وجود رسوب در داخل شیرآلات ساختمانی:

نحوه رسوب زدایی داخلی شیرآلات اهرمی:

در این قسمت ما به صورت مرحله به مرحله روند رسوب زدایی از داخل شیرآلات اهرمی را برای شما توضیح می دهیم تا شما بتوانید در صورت مواجه شدن با این مشکل به راحتی آن را رفع کنید.

مرحله اول:

شیر فلکه اصلی آب ساختمان را ببندید و شیر آبی که قصد رسوب زدایی آن را دارید باز بگذارید تا تمامی فشار و هوای محبوس شده در آن خارج شود.

مرحله دوم:

قسمت سری شیر اهرمی که آب از آن جا خارج می شود را باز کنید. برای این کار می توانید از آچار فرانسه استفاده کنید. بعد از باز کردن سری شیر مراقب قطعات داخلی آن مانند واشر و توری آن باشید و آن ها را در جایی مناسب قرار دهید.

رسوب زدایی شیرآلات اهرمی 2

مرحله سوم:

با کمک آچار مناسب دسته شیر اهرمی را باز کرده و کنار بگذارید و سپس با کمک انبر کلاغی با توجه به نوع مغزی شیر اهرمی، مغزی کارتیج یا مغزی سرامیکی و یا مغزی توپی آن را بیرون بیاورید.

رسوب زدایی شیرآلات اهرمی 3

مرحله چهارم:

در این مرحله تمامی قطعات خارج شده از شیر اهرمی از قبیل سرشیر، توری، مغزی و واشرها را در درون محلول سرکه به مدت یک ساعت قرار دهید تا تمامی رسوبات جمع شده در داخل قطعات داخلی شیر اهرمی پاک شوند.

رسوب زدایی شیرآلات اهرمی 4

مرحله پنجم:

به منظور رسوب زدایی بدنه داخلی شیر اهرمی ما به یک دستگاه کمپرسور هوا و شنگ آب نیز نیاز داریم تا با اتصال آن به شیر آب و فشار حاصل از هوا تمامی رسوبات داخلی شیر را خارج کنیم.

برای انجام این کار ابتدا اتصال پایانی کمپرسور را در جهت عقربه های ساعت باز کرده و یک سر شلنگ آب را به ورودی کمپرسور و سر دیگر آن را به بدنه شیر اهرمی وصل کنید. برای انجام این کار نوار لوله را در اطراف شیر و شلنگ تقریبا 10 دور ببندید.

مرحله هفتم:

سپس کمپرسور هوا را در درجه پایین آن روشن کنید و با کمک دست اتصال بین کمپرسور و شیر اهرمی را محکم بگیرید. با این کار تمامی رسوبات موجود در شیر اهرمی خارج خواهند شد.

مرحله هشتم:

در انتها به منظور نصب شیر اهرمی کافیست خط لوله آب را به بدنه شیر اهرمی وصل کنید و با کمک آچار فرانسه آن را محکم ببندید.

سپس مغزی شیر اهرمی را که در محلول سرکه خوابانده بودید دوباره در جای خود قرار دهید و سپس قطعات دیگر شیر از قبیل واشر و توری را در جای خود محکم ببندید و بعد سری شیر را ببندید.

علت وجود رسوب در بدنه خارجی شیرهای اهرمی:

گاهی به دلیل عدم شستشوی مرتب بدنه شیر آب و تجمع باقی مانده های مواد شوینده مانند صابون و شامپو مخصوصا در شیرآلات موجود در حمام مقداری رسوب در قسمت بیرونی شیرهای اهرمی ایجاد می شود.

نحوه رسوب زدایی از بدنه خارجی شیرهای اهرمی:

روش زدودن این نوع از رسوبات در شیرآلات اهرمی نصب شده در حمام و دستشویی با توجه به جنس وارد به کار رفته شده در ساخت شیرآلات کمی متفاوت است.

شیرآلات اهرمی با پوشش کروم:

اگر شیرآلات اهرمی شما از جنس کروم باشد شما می توانید با استفاده از محلوله سرکه تمامی رسوبات و جرم های انباشه شده بر روی سطح شیر آب را از بین ببرید.

برای این منظور مقداری سرکه در داخل پلاستیک بریزید و پلاستیک را بر روی بدنه شیر مانند تصویر زیر ببندید. چند ساعت صبر کنید تا تمامی رسوبات از بین بروند. شما می توانید برای از بین بردن رسوبات به جا مانده از سختی آب از آب لیمو نیز استفاده کنید.

رسوب زدایی شیرآلات اهرمی 5

شیر اهرمی با پوشش برجی:

اگر شیرآلات ساختمانی شما از جنس برجی بودند نباید از محلول های بر پایه اسیدی برای شستشوی آن ها استفاده کنید. زیرا این نوع محلول های شوینده می توانند سبب خوردگی پوشش شیر شود.

به جای استفاده از مواد بر پایه اسیدی می توانید دستمال نرمی را به سرکه آغشته کرده و سپس بر روی بدنه شیر قرار دهید تا زمانی که دستمال خشک شود. شما از این شیوه می توانید برای شیرآلات با جنس کرم نیز استفاده کنید.

رسوب زدایی شیرآلات اهرمی 6

استفاده از جوش شیرین:

در صورتی که قصد استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن رسوبات تشکیل شده بر روی شیرآلات ساختمانی را داشتید می توانید جوش شیرین را به نسبت سه به یک با آب مخلوط کنید. یعنی یک پیمانه جوش شیرین را با 3/1 پیمانه آب مخلوط کنید.

شما می توانید خمیر حاصل از این ترکیب را به مدت یک ساعت بر روی شیر قرار داده و بعد از آن با استفاده از دستمال پارچه ای خمیرهای باقی ماندها را پاک کنید. به این طریق شیرآلات ساختمانی شما مانند روز اول پاک و درخشان خواهند شد.

 

 در صورت نیاز به خدمات تاسیساتی با ما تماس بگیریدو سفارش خود را ثبت کنید.

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2    منبع 3    منبع 4   منبع 5   منبع 6   منبع 7   منبع 8   منبع 9

اشتراک گذاری:
برچسب ها: نصب شیرآلات

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد