همانطور که می دانید بیشتر شیرآلات ساختمانی از نوع اهرمی هستند، ولی متاسفانه با وجود استفاده از مواد اولیه مرغوب، بعد از مدتی استفاده، شیر اهرمی سفت می شود. از این رو در ادامه مطلب تعویض شیرآلات اهرمی ما قصد داریم تا به بررسی علت سفت شدن شیر اهرمی و راهکار حل این مشکل بپردازیم.

علت سفت شدن شیر اهرمی و راهکار 1

شیر های اهرمی شامل دو مدل ایستاده که قابل نصب در روشویی و سینک و مدل دیواری که به منظور استفاده در حمام و سرویس بهداشتی نصب می شوند، تهیه و تولید می شوند. شیرهای اهرمی به سه دسته شیرهای اهرمی یک دسته با مغزی توپی، شیر های اهرمی سرامیکی و شیر های اهرمی کارتریج دسته بندی می شوند.

 

شیر های اهرمی تک دسته با مغزی توپی :

شیرهای اهرمی تک دسته یک دسته دارند که بر روی قسمت بالایی توپی شکل کلاهک در بالای خروجی شیر حرکت می کند. این شیرها دارای واشر و قطعات پلاستیکی هستند.شما می توانید با چرخاندن دسته به سمت بالا و پایین و چپ و راست میزان گرمی و سردی و همچنین مقدار آب را تنظیم کنید.

علت سفت شدن شیر اهرمی و راهکار 2

نمونه ای از شیر اهرمی با مغزی توپی

 

شیرهای اهرمی با مغزی کارتریج :

شیرهای اهرمی کارتریج می توانند در دو مدل تک دسته و دو دسته موجود باشند. مدل تک دسته کارتریج شبیه مدل توپی عمل می کند. ولی مدل دو دسته آن بیشتر شبیه شیرهای فشاری یا قدیمی عمل می کند.

اما یک تفاوت میان نحوه عملکرد این دو شیر آب وجود دارد به این شکل که به منظور بستن کامل شیر در شیرهای فشاری یا قدیمی باید شیر را تا آخر سفت ببندید ولی شیرهای اهرمی کارتریج فقط کافی است که شیر را در جهت مخالف به اندازه نیم دور ببندید تا آب قطع شود.

علت سفت شدن شیر اهرمی و راهکار 3

نمونه ای شیر اهرمی با مغزی کارتریج

 

شیرهای اهرمی با مغزی سرامیکی :

این مدل شیرهای اهرمی با استوانه سرامیکی در زیر دسته یا اهرم شناخته می شوند و معمولا یک اهرم در طول بدنه استوانه قرار دارند. دما توسط حرکت روتین اهرم به هر طرف تنظیم می شود. شیرهای اهرمی سرامیکی بسیار با کیفیت و قابل اطمینان هستند و دیر به دیر نیاز به تعمیر پیدا می کنند.

علت سفت شدن شیر اهرمی و راهکار 4

نمونه ای از شیر اهرمی با مغزی سرامیکی

علت سفت شدن شیرهای اهرمی :

 • خشک شدن مغزی و واشر
 • جرم گرفتن مغزی
 • فرسوده شدن واشر
 • خرابی مغزی

حال می توانیم هر کدام از علل سفت شدن شیر اهرمی را که ذکر شد را با کمک دستورالعمل زیر به عنوان راهکاری برای خلاصی از این مشکل، از بین ببریم. البته توضیح ارائه شده در مورد شیراهرمی با مغزی توپی است و در ادامه در مورد شیرهای اهرمی کارتریج و شیرهای اهرمی سرامیکی به شکل مختصر توضیحاتی را ارائه می دهیم.

همانطور که گفته شد، گاهی سفت شدن شیر اهرمی به دلیل خشکی مغزی و واشر است. پس زمانی که شیرهای اهرمی سفت می شوند، نیاز به روغن کاری پیدا می کنند. البته روغن کاری شیرهای اهرمی به راحتی روغن کاری لولای درب اتاق نیست ولی شما می توانید با توجه به دستورالعمل زیر با روغن کاری شیر آب تا مدت ها از گیر کردن آن جلوگیری کنید.

بدون در نظر گرفتن اینکه شیر اهرمی در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد یا در سرویس بهداشتی می توانیم با عمل طبق مراحل زیر شیر اهرمی را طوری تعمیر کنیم تا به نرمی حرکت کند.

 1. شیر آب گرم و سرد را با بستن شیرفلکه قطع کنید.
 2. دسته شیر را در حالت باز قرار دهید.
 3. پیچ آلن زیر دسته شیر را با استفاده از آچار آلن باز کنید.

علت سفت شدن شیر اهرمی و راهکار 5

 1. دسته شیر و پوشش میله را در کناری قرار دهید.
 1. درپوش فلزی قرار گرفته در بالای دسته را با استفاده از آچار آلن باز می کنیم. به این صورت که آچار را در جهت عقربه های ساعت می چرخانیم و پیچ در پوش را شل می کنیم. اگر سرپوش هیچ سطح صافی برای گیر کردن در داخل آچار نداشت، با کمک پارچه سطح در پوش را می پوشانیم و سپس با آچار آن را به آهستگی باز می کنیم.

علت سفت شدن شیر اهرمی و راهکار 6

 1. مغزی و لاستیک را از داخل توپی خارج می کنیم. برای بیرون کشیدن توپی داخل شیر، میله را بالا می کشیم. مهمترین قسمت برای روغن کاری شیرهای اهرمی، مغزی ها و واشر ها هستند.

علت سفت شدن شیر اهرمی و راهکار 7

 1. حال واشرها و مغزی را خوب بررسی می کنیم. اگر واشرها هنوز سالم هستند و نیاز به تعویض ندارند، فقط کافی است جرم و چربی های موجود بر روی آنها را از بین ببریم.

علت سفت شدن شیر اهرمی و راهکار 8

 1. مرحله آخر افزودن روغن یا گریس به واشرها است. یک عامل بسیار مهم در خشکی شیرهای اهرمی، خشکی واشر شیر آب می باشد. شما می توانید با گریس کاری واشر، مدت طولانی تری از شیر اهرمی استفاده نمایید.
 2. در انتها اقدام به نصب شیر می نماییم.

در این قسمت بهتر است توضیحاتی را در مورد شیرهای اهرمی سرامیکی بدهیم. وقتی شیر اهرمی سرامیکی را باز کردید برای جرم زدایی آن بهتر است مغزی سرامیکی داخل شیر را در داخل مخلوط آب و سرکه بیاندازید. با این کار تمام چربی ها و همچنین جرم های ایجاد شده توسط سختی موجود در آب از آن پاک می شوند.

البته در مورد مغزی های سرامیکی که خراب شده اند، راهی جز تعویض مغزی برای شما باقی نمی ماند.

در شیر های اهرمی کارتریج، بعد از باز کردن دسته شما می توانید کارتریج را با استفاده از انبر از داخل شیر خارج کنید. در بیشتر شیرهای اهرمی کارتریج، بهتر است تا مغزی را کلا تعویض کنیم.

پس اگر بخواهیم به شکل خلاصه تر بیان کنیم در شیرهای اهرمی با مغزی توپی، واشر را روغن کاری کرده و یا تعویض می کنیم.

در شیرهای اهرمی سرامیکی، مغزی سرامیکی را با سرکه می شوییم و در شیرهای اهرمی کارتریج، مغزی کارتریج را تعویض می کنیم. به خاطر داشته باشید که تمام قطعات داخل شیر بعد از باز کردن نیاز به جرم زدایی دارند.

در انتها لازم به یادآوری است که با توجه به حساسیت بالای شیرهای اهرمی، بهتر است تا از شیرهای اهرمی با مغزی مقاوم استفاده کنیم تا طول عمر استفاده از آن در ساختمان افزایش پیدا کند. البته عوامل دیگری همچون حرارت بالای آب، استفاده مداوم از شیر آب و سختی آب سبب خرابی واشر و جرم گرفتن مغزی می شوند.

برای پاک کردن قطعات شیرهای اهرمی اصلا از مواد شوینده استفاده نکنید. بهترین پاک کننده، مخلوط آب و سرکه است که شما می توانید با استفاده از آن سینک و شیرآلات را تمیز کرده و برق بیاندازید. شما می توانید برای آشنایی با نحوه نصب شیر ظرفشویی اهرمی و شلنگدار اینجا کلیک کنید.

اگر با خواندن این مطلب کماکان راهکار مناسب برای برطرف کردن مشکل را پیدا نکردید، در مقاله ای جداگانه به صورت مفصل در مورد رسوب زدایی شیرآلات اهرمی توضیحاتی را داده ایم که خواندن آن نیز برای شما میتواند مفید باشد.

علت سفت شدن شیر اهرمی و راهکار 9

حال با توجه به توضیحات ارائه شده، اگر باز هم در تعمیر، تعویض و نصب شیرآلات ساختمان خود نیاز به کمک داشتید، با ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید تا در اسرع وقت و در هر نقطه از تهران، همکاران ما برای خدمت به شما حاضر شوند.

منابع انگلیسی:

منیع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 4 منبع 5 منبع 6

اشتراک گذاری:
برچسب ها: نصب شیرآلات

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +4 # محسن 1398-08-08 17:59
پیچ شیر اهرمی با الن باز نمیشه چه کار کنم با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # Hadi 1398-09-13 10:06
سلام وقت بخیر
باچنتا ضربه اروم اگه باز نشد از سر مهره باز و تعویض کن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ارمین 1398-09-14 20:04
روش تعویض سوپاپ دوش شیراهرمی به چه صورته؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1398-09-16 14:03
سلام خدمت کاربر گرامی بنشینید و زیر شیر را نگاه کنید و مشاهده میکنید که زیر سوپاپ یک مهره وجود دارد با باز کردن مهره که به سوپاپ بسته شده است میتوانید سوپاپ رو به راحتی جدا کنید و آن را تعویض کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مرتضی 1398-11-15 20:35
شیر پیسوال در داخل لوله و شلنگ شیر اهرمی روشویم شکسته چکار کنم تکه های شکسته اش در بیاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-16 10:10
سلام کاربر گرامی اگر رزوه های شیر از انتها داخل لوله شکسته باشد و جای آچار خوردن نداشته باشد کار سختی میباشد که بتوانید به تنهایی رزوه ها رو خارج کنید به نظر من شما با سرویسکار یا یک لوله کش هماهنگ کن که اگر لوله آسیب ببیند ابزار کار داشته باشید که لوله را درست کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # موسوی 1398-11-24 06:38
سلام عرص ادب
ظاهرا شیرهای منزل ما از تو اهرمب کاترین دار هستش.مدتی است اب طرف گرم خیلی کمتر از طرف سروش شده .لطف می کنید بفرمائید مشکل چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1398-11-24 09:57
دوست عزیز سلام ابگرمکن یا پکیج رسوب داره فیلتر شیر و سری شیرها را تمیز کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # موسوی 1398-11-25 13:09
سلام و عرض ادب
پکیج بوش مدل کلاسیکBw24c دارم مدتی است درجه بار بالا و پایین می شود و به زیر 1 و بالای 2 می رسد.لطف می کنید رهنمایی بکتید؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجید 1398-11-25 19:48
دوست عزیز سلام ابتدا چک کنید شیر مر کن باز تبلشد منبع انبساط باد ندارد یا خراب شده مبدل و شیر پرکن را هم چک کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رویا 1399-01-05 19:51
سلام خسته نباشید،پیچ زیر دسته شیر اهرمی که با آچار آلن باز میشه به قدری سفت شده که قابل باز شدن نیست راهکار چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجید 1399-01-06 19:25
دوست عزیز سلام یا اچار الن را روی پیچ قرار داده و چند ضربه بزنید با چکش یا مقداری روغن ترمز بریزید داخل سوراخ پیچ تا رسوباتش از بین بره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد