در ادامه مقاله بازسازی لوله کشی آب این بار قصد داریم تا در خصوص عیب یابی لوله کشی آب ساختمان توضیحاتی را بیان کنیم.

راه حل رفع کمبود فشار آب ساختمان

مطمئنا بعد از مدتی استفاده از سیستم لوله کشی آب ساختمان با مشکلاتی در خصوص لوله های آب سرد و گرم مواجه خواهیم شد و این اتفاقی است که ممکن است برای تمامی مصرف کنندگان از آب لوله کشی شده ایجاد شود.

در این قسمت لیستی از تمامی مشکلاتی که ممکن است در لوله کشی آب ساختمان رخ دهد را برای شما بیان می کنیم تا در ادامه نحوه عیب یابی و رفع هر مشکل را نیز به صورت کامل برای شما توضیح دهیم.

مشکلات رایج در لوله کشی آب ساختمان:

 1. نشتی و ترکیدگی لوله های آب
 2. زنگ زدگی لوله های آب
 3. کمبود فشار آب سرد و گرم
 4. گرفتگی لوله های آب سرد و گرم
 5. نشتی و ترکیدگی لوله های آب:

نشتی و ترکیدگی لوله های آب یکی از رایج ترین مشکلات در سیستم لوله کشی آب ساختمان به شمار می رود. این مشکل می تواند خسارت های زیادی را در سازه بنا و حتی وسایل منزل وارد کند.

نشانه های بروز ترکیدگی و نشتی در لوله های آب ساختمان که می توانند به منظور عیب یابی لوله کشی آب به ما کمک کنند عبارتند از:

 • ایجاد نم و لکه های زرد بر روی گچ و کف ساختمان
 • کاهش فشار آب مصرفی در شیرآلات ساختمانی
 • صدای چکه آب در دیوارها
 • روشن شدن پمپ آب خانگی بدون باز کردن شیر آب

در کنار عوامل ذکر شده باید از روش های دقیق تشخیص نم و ترکیدگی در ساختمان به منظور شناسایی دقیق محل ترکیدگی در لوله های آب استفاده کرد.

عوامل متعددی می توانند سبب بروز نشتی و ترکیدگی در لوله های آب ساختمان شوند که از آن جمله می توان موارد زیر را نام برد:

 • کیفیت پایین لوله:

این مسئله به میزان زیادی در بروز ترکیدگی لوله آب موثر است. همانطور که می دانید لوله های بیشماری از جمله لوله های فلزی، لوله های پلاستیکی، لوله های پلیمری و لوله های پنج لایه به منظور استفاده در لوله کشی آب ساختمان ها تهیه و تولید می شوند.

اما این موضوع دلیل بر کیفیت بالای تمامی لوله های ذکر شده در قسمت فوق نیستند. بروز ترکیدگی و نشتی بیشتر در لوله های فلزی و پلاستیکی به دلیل یخ زدگی لوله رخ می دهد.

همانطور که در بازسازی لوله کشی شوفاژ نیز گفتیم نشتی در لوله های آب گرم ساختمان در این سیستم به دلیل عدم مقاومت لوله در برابر دمای بالای آب ایجاد می شود.

 • فشار بالای مصالح بر روی لوله های آب:

فشار بالای مصالح بر روی لوله های آب در مواقعی رخ می دهد که لوله ها در عمق مناسب قرار نگیرند به خصوص اگر روش لوله کشی آب ساختمان به صورت سنتی باشد. زیرا در این روش لوله ها در کف ساختمان و در زیر حجمی از مصالح خوابانده می شوند.

همین مسئله سبب وارد شدن فشار مضاعف به لوله های آب خواهد شد و اگر لوله های به کار برده شده در سیستم لوله کشی آب ساختمان کیفیت پایینی داشته باشند احتمال بروز این مشکل دوبرابر خواهد شد.

 • یخ زدگی لوله ها:

همانطور که در قسمت کیفیت پایین لوله ذکر کردیم یخ زدگی لوله های آب نیز می تواند یک عامل بسیار مهم در بروز ترکیدگی و نشتی در لوله آب باشد. مشکل یخ زدگی لوله های آب بیشتر در لوله های پلاستیکی و فلزی به دلیل عدم مقاومت لوله در برابر تغییرات دمایی رخ می دهد.

عیب یابی لوله کشی آب 1

 • افزایش ناگهانی فشار آب در لوله ها:

افزایش ناگهانی فشار آب در لوله های آب یکی دیگر از عوامل ترکیدگی یا نشتی در لوله های آب ساختمان به شمار می رود. گاهی بعد از اتصال دوباره آب به لوله ها فشار آب به صورت یکباره شدید می شود و اگر اتصالات لوله ضعیف باشند سبب ترکیدن لوله خواهد شد.

راه حل رفع ترکیدگی لوله آب:

ابتدا باید با استفاده از روش های تخصصی در تشخیص نم و ترکیدگی لوله محل دقیق ترکیدگی لوله شناسایی شود و سپس با توجه به نوع لوله کشی و جنس لوله برای ترمیم لوله آسیب دیده اقدامات لازم انجام شود.

در نهایت باید به منظور جلوگیری از بروز دوباره این مشکل علت اصلی ترکیدگی لوله آب مشخص شود تا از صرف هزینه های اضافی در آینده جلوگیری شود.

 1. زنگ زدگی لوله های آب:

معمولا بعد از مدتی استفاده از لوله های فلزی در لوله کشی آب ساختمان لایه فوقانی لوله با اکسیژن موجود در آب وارد واکنش شده و نتیجه این واکنش تولید اکسید آهن در درون لوله است که ما آن را با عنوان زنگ لوله می شناسیم.

زنگ زدگی در لوله های آب سرد و گرم در لوله های آهنی و فولادی گالوانیزه رخ می دهد و اگر هر چه زودتر رفع نشود چه بسا می تواند سبب بروز ترکیدگی در لوله به دلیل نازک شدن سطح لوله شود.

علائم زنگ زدگی لوله آب سرد و گرم:

 • تغییر در رنگ، طعم و بوی آب
 • پوسیدگی تدریجی لوله آب
 • کاهش فشار آب به دلیل تجمع زنگ لوله و مسدود شدن لوله
 • سفت شدن شیرآلات ساختمانی
 • ایجاد مشکل در روند کار سیستم های حرارتی از قبیل آبگرمکن، پکیج و رادیاتور

راه حل رفع زنگ زدگی لوله های آب:

همانطور که در علل بروز زنگ زدگی لوله آب ذکر شد علت اصلی مواجه شدن با این مشکل جنس نامناسب لوله و استفاده از لوله های فلزی است. پس به منظور رفع این مشکل پیشنهاد ما به شما بازسازی کلی لوله کشی آب در ساختمان است.

عیب یابی لوله کشی آب 2

 1. کمبود فشار آب در لوله های آب سرد و گرم:

مسئله کمبود فشار آب یکی از معضلات بسیار رایج در سیستم لوله کشی آب ساختمان ها به شمار می رود و همین موضوع لزوم استفاده از پمپ آب خانگی را در ساختمان ها روشن می کند.

عوامل متعددی سبب کمبود فشار آب در ساختمان می باشند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمبود فشار آب از مبدا
 • گرفتگی لوله آب
 • استفاده از تعداد زیادی زانویی در سیستم لوله کشی آب ساختمان
 • لوله کشی آب ساختمان با استفاده از بیشترین طول لوله آب
 • ارتفاع و تراکم بالای ساختمان
 • تعداد زیاد مصرف کنندگان آب در ساختمان

راه حل رفع کاهش فشار آب در ساختمان:

به منظور رفع مشکل کاهش فشار آب در ساختمان ابتدا باید علت اصلی بروز این مشکل مشخص شود. اگر مشکل کاهش فشار آب به دلیل گرفتگی لوله های آب است در این صورت باید محل دقیق گرفتگی لوله مشخص شده و سبب اقدامات لازم جهت باز کردن لوله را انجام داد.

اگر علت بروز این مشکل در نحوه لوله کشی آب ساختمان و استفاده نادرست از طول لوله و تعداد زانویی بود می توان با صرف هزینه و انجام کنده کاری سیستم لوله کشی آب ساختمان را تغییر داد و با اجرای لوله کشی آب به روش کلکتوری مشکل کاهش فشار آب را به حداقل رساند.

در نهایت اگر علت کاهش فشار آب در ساختمان عواملی همچون کمبود فشار آب از مبدا، ارتفاع بالا، تراکم زیاد و تعداد بالای مصرف کنندگان از آب باشند، می توان با نصب پمپ آب خانگی به همراه مخزن تحت فشار مشکل کاهش فشار آب در کل ساختمان را رفع کرد.

 1. گرفتگی لوله های آب سرد و گرم:

گرفتگی در لوله های آب گرم و سرد ساختمان بیشتر به دلیل جذب رسوبات، جنس نامناسب لوله، استفاده از لوله های فلزی و سختی بالای آب در لوله ها رخ می دهد و یکی از بارزترین علامت های گرفتگی لوله کاهش فشار آب در لوله ها است.

راه حل رفع گرفتگی لوله های آب سرد و گرم:

به منظور عیب یابی این مشکل باید با استفاده از دستگاه های دقیق شناسایی گرفتگی لوله ابتدا محل گرفتگی مشخص شود و سبب می توان مشکل گرفتگی لوله را با توجه به علت آن رفع کرد.

اگر علت گرفتگی لوله آب در ساختمان جنس نامناسب لوله بود، می توان لوله های آب ساختمان را تعویض کرد و اگر لوله های آب گرم ساختمان به دلیل جذب رسوبات و سختی بالای آب مسدود شده باشند، می توان آن ها را کمک روش های رفع گرفتگی لوله های آب گرم باز نمود.

در نهایت امیدواریم شما توانسته باشید با مطالعه کامل این مطلب سیستم لوله کشی آب ساختمان خود را عیب یابی کنید و در صورت مواجه شدن با هر کدام از علائم وجود مشکل در این سیستم به فکر رفع آن باشید.

عیب یابی لوله کشی آب و تعمیر آن یکی از تخصص های ما در گروه تاسیسات 24 ساعته می باشد که شما می توانید همین الان از هر نقطه از تهران به منظور کسب مشاوره و بازدید رایگان و همچنین ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد