در ادامه مطلب تعویض توالت فرنگی قدیمی با توالت فرنگی توکار و وال هنگ این بار قصد داریم تا در مورد نحوه تعویض توالت فرنگی و نصب دوباره توالت فرنگی معمولی توضیحاتی را بیان کنیم.

 آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • دلایل تعویض توالت فرنگی
 • ابزار مورد نیاز برای تعویض توالت فرنگی
 • مراحل تعویض توالت فرنگی
 • فلنج توالت فرنگی چیست؟

توالت فرنگی معمولاً یکی از تجهیزات قابل اعتماد و ماندگار است که می شود تا سال های طولانی از آن در ساختمان استفاده کرد.

با این وجود ممکن است بنابر دلایل مجبور باشیم، برای تعویض آن وارد عمل شویم.

لذا چنانچه شما نیز به دنبال تعویض توالت فرنگی در ساختمان محل سکونت خود هستید، به شما توصیه می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

دلایل تعویض توالت فرنگی:

علت های مختلفی می توانند باعث شوند که قصد تعویض توالت فرنگی را در ساختمان داشته باشیم، از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ترک خوردگی و یا شکستن کاسه چینی توالت فرنگی
 • گرفتگی شدید لوله فاضلاب خروجی توالت فرنگی و عدم تخلیه مناسب فاضلاب آن
 • غیر استاندارد بودن ارتفاع توالت فرنگی به نسبت میانگین قد افراد خانواده
 • کهنه و قدیمی شدن ظاهر توالت
 • پر مصرف بودن سیفون توالت فرنگی و بالا بودن میزان هدر رفت آب
 • تمایل به استفاده از توالت فرنگی جدیدتر و شیک تر

نحوه تعویض توالت فرنگی 1

ابزار مورد نیاز جهت تعویض توالت فرنگی

 • آچار فرانسه
 • دستمال آبگیر بزرگ
 • روزنامه
 • کاردک
 • چسب آکواریوم
 • فلنج توالت فرنگی
 • حلقه بوگیر یا حلقه آب بند

 

مراحل تعویض توالت فرنگی

چنانچه بنابر هرکدام از دلایل فوق قصد تعویض توالت فرنگی را داشتید، ابتدا ابزار کار ذکر شده را تهیه کرده و سپس بر اساس مراحل زیر به تعویض توالت فرنگی اقدام کنید.

مرحله اول: تخلیه آب توالت فرنگی

قبل از اقدام به هر کاری باید تمام آب موجود در مخزن و کاسه توالت فرنگی را تخلیه کنید. برای این منظور:

 1. شیر پیسوار آب ورودی به توالت فرنگی را قطع کرده و در صورت نیاز شیر فلکه اصلی آب ساختمان را ببندید.
 2. سیفون توالت را کشیده و این کار را به دفعات تکرار کنید تا تمام آب موجود در مخزن آن به طور کامل تخلیه شود.
 3. درپوش مخزن توالت را برداشته و در کناری قرار دهید. حال با استفاده از اسفنج و یا دستمال آبگیر سعی کنید تمام آب داخل مخزن توالت فرنگی را جمع کرده و خشک کنید.
 4. این اقدام را برای آب موجود در کاسه توالت فرنگی نیز تکرار کنید تا کاسه و مخزن به طور کامل خشک شوند.

 

مرحله دوم: برداشتن توالت فرنگی

مرحله بعدی مربوط به برداشتن توالت فرنگی از روی خروجی فاضلاب آن می باشد.

اگر از یک نفر دیگر برای انجام این مرحله کمک بگیرید، می توانید کاسه توالت و مخزن آن را به طور همزمان از جای خود بردارید.

نحوه تعویض توالت فرنگی2

اما اگر تنها هستید، بهتر است با کمک آچار فرانسه و پیچ گوشتی بزرگ ابتدا پیچ های اتصال دهنده مخزن به بدنه توالت فرنگی را باز کرده و بعد از جدا سازی مخزن از توالت برای برداشتن کاسه توالت اقدام کنید.

در صورت نیاز به تهیه آچار فرانسه به شما توصیه می کنیم قبل از مراجعه به بازار راهنمای خرید بهترین سایز و مارک آچار فرانسه را مطالعه کنید.

 1. ورودی آب منبع به شیر پرکن یا شیر پیسوار توالت فرنگی را ببندید. اگر شیر پرکن خیلی قدیمی و سفت شده است، می توانید از آچار فرانسه برای باز کردن آن استفاده کنید.
 2. چنانچه پایه توالت فرنگی از طریق پیچ به فلنج توالت بسته شده است، باید قبل از بلند کردن توالت فرنگی پیچ های نگهدارنده روی فلنج را باز کنید.

برای این منظور درپوش پیچ ها را برداشته پیچ ها را باز کنید. اگر پیچ ها به شدت زنگ زده و یا در داخل فلنج گیر کرده اند، از اره آهن بری برای قطع کردن و بریدن پیچ ها استفاده کنید.

 1. با کمک یک نفر دیگر سعی کنید کاسه توالت فرنگی و مخزن آب آن را از روی پیچ های فلنج بلند کنید.
 2. توالت فرنگی قدیمی برداشته شده را بر روی ملحفه کهنه و یا روزنامه بزرگی قرار دهید تا کف سرویس بهداشتی آلوده نشود.
 3. با استفاده از کاردک حلقه بوگیر قبلی و چسب های آکواریم موجود در زیر پایه و اطراف توالت فرنگی را کاملاً تمیز کرده و بتراشید.
 4. فلنج توالت فرنگی را بررسی کنید، چنانچه خراب شده و یا ترک خورده است، آن را به مغازه ابزار فروشی برده تا با فلنج جدید هم سایز جایگزین کنید.
 5. سپس فلج جدید را در محل ورودی فاضلاب زیر توالت فرنگی نصب کنید.

 

مرحله سوم: آماده سازی توالت فرنگی جدید

در این مرحله باید توالت فرنگی جدید را به منظور نصب آماده کنیم.

برای این منظور توالت فرنگی جدید را به طور موقت بر روی فلنج قرار داده و مطمئن می شویم که سوراخ های پایه توالت فرنگی و سوراخ های فلنج در یک راستا قرار دارند.

همچنین تراز بودن توالت فرنگی باید در این مرحله بررسی شود تا در صورت لزوم سطح سرویس بهداشتی را هموار کنیم، که می توانیم از تراز بنایی برای این کار استفاده کنیم.

نانچه قصد تهیه تراز بنایی را دارید، قبل از مراجعه به بازار راهنمای خرید بهترین تراز بنایی دستی و لیزری را مطالعه کنید.

البته استفاده از واشرهای پلاستیکی یا فلزی کوچک در زیر پایه توالت فرنگی نیز می تواند به تراز شدن آن کمک کند. حال توالت فرنگی را برداشته و در محل امنی قرار دهید که از آسیب و شکستن در امان باشد.

مرحله چهارم: نصب حلقه بوگیر

همانطور که در مطلب نحوه تعویض حلقه آب بند توالت فرنگی گفتیم، حلقه های بوگیر یا حلقه های آب بند در زیر توالت فرنگی دارای دو کاربرد مهم هستند.

یکی اینکه زیر توالت فرنگی را آب بند کرده و از نشت کردن آب از توالت در هنگام استفاده از سیفون آن جلوگیری می کنند و دیگر اینکه مانع از انتشار بوی فاضلاب از زیر پایه توالت فرنگی می شوند.

نحوه تعویض توالت فرنگی3

برخی از حلقه های بوگیر فقط خاصیت مومی دارند، در حالی که بعضی دیگر از این حلقه ها دارای قسمت قیف مانند نیز هستند که سطح آب بندی آن ها در جلوگیری از نشتی آب و بوی فاضلاب بسیار بیشتر است.

چنانچه فلنج توالت فرنگی بر روی سطح زمین نصب شده است، فقط کافیست حلقه بوگیر را بر روی آن قرار دهید.

اما اگر فلنج کمی پایین تر از سطح زمین سرویس بهداشتی قرار گرفته است، باید حلقه بوگیر را با استفاده از قسمت قیف مانند پلاستیکی نصب کنید.

برای نصب حلقه بوگیر آن را از داخل بسته بندی خود خارج کرده و حتی می توانید برای نصب راحت تر کمی به آن حرارت دهید تا موم آن گرم شود.

برای این منظور می توانید حلقه را در زیر نور خورشید قرار داده و یا به مدت کوتاهی بر روی رادیاتور بگذارید.

البته مراقب باشید که میزان حرارت وارده به حلقه بوگیر زیاد نباشد، زیرا هر گونه تغییر شکل در حلقه از خاصیت آب بندی آن می کاهد.

حال حلقه بوگیر را بر روی سطح زمین بالای قسمت ورودی فاضلاب مخصوص توالت فرنگی قرار داده و تا لحظه چسبیدن آن به ورودی فاضلاب با قدرت فشار دهید ولی مراقب باشید حلقه آسیب نبیند.

روش دیگری نیز برای نصب حلقه بوگیر وجود دارد، به این صورت که برخی از مجریان لوله کشی ابتدا حلقه بوگیر را به طور مستقیم بر روی فلنج توالت فرنگی نصب می کنند و سپس توالت را به حلقه بوگیر وصل می کنند.

در نهایت می توانید با استفاده از چسب آکواریوم در قسمت پایه توالت فرنگی میزان چسبندگی و آب بندی حلقه بوگیر را افزایش دهید.

مرحله پنجم: قرار دادن توالت فرنگی جدید در محل مورد نظر

بعد از آنکه حلقه بوگیر را نصب کردید، نوبت به قرار دادن توالت فرنگی در محل مورد نظر خود می رسد. برای این منظور:

 1. پیچ های فلنج را بر روی سوراخ های تعبیه شده بر روی فلنج به صورتی قرار دهید که قسمت انتهایی مهره آن ها به سمت بالا قرار بگیرد.
 2. حال با دقت توالت فرنگی را با کمک یک نفر دیگر برداشته و بر روی فلنج قرار دهید، به صورتی که سوراخ های پایه توالت فرنگی هم راستای پیچ های فلنج و بالای آن ها قرار بگیرند.

در این مرحله توالت فرنگی کمی بالاتر از سطح سرویس بهداشتی قرار می گیرد که باید با فشار آن را بر روی حلقه بوگیر بچسبانید. توالت فرنگی را به آهستگی تکان دهید تا به طور کامل و محکم بر روی حلقه قرار بگیرد.

 1. سر پیچ های خارج شده از سوراخ پایه توالت فرنگی را با مهره، واشر و درپوش ببندید. حال پیچ ها را کاملاً سفت کنید ولی مراقب باشید فشار اضافی به پیچ ها وارد نکنید که سبب شکستن چینی پایه توالت فرنگی شود.
 2. چنانچه قصد دارید توالت فرنگی را بدون استفاده از پیچ به زمین و فلج نصب کنید، باید در هنگام نصب حلقه بوگیر بسیار دقت کرده و حتماً از چسب آکواریوم برای آب بندی و نگهداری بیشتر پایه توالت فرنگی به زمین استفاده کنید.

نحوه تعویض توالت فرنگی4

 1. با استفاده از چسب آکواریوم اطراف پایه توالت فرنگی را آب بندی کرده و چسب های اضافی را با پارچه تمیز کنید.
 2. حال اگر مخزن توالت فرنگی از آن جدا بوده، می توانید در این مرحله آن را به بدنه توالت نصب کنید.

 

مرحله ششم: اتصال سیستم آب توالت فرنگی

در این مرحله شلنگ پیسوار آب ورودی به توالت فرنگی را از یک طرف به لوله آب و یا شیر پیسوار منبع و از طرف دیگر به شیر پیسوار مخزن توالت وصل کنید.

نحوه تعویض توالت فرنگی5

برخی از انوع توالت فرنگی دارای شیر پرکن و شیر تخلیه هستند که از قبل بر روی آن ها نصب شده است، با این حال اگر توالت فرنگی انتخابی شما این قطعات را ندارد، آن ها را تهیه کرده و بر روی مخزن نصب کنید.

فقط به خاطر داشته باشید که سیفون توالت فرنگی باید به صورتی تنظیم شود که آب اضافی از بالای فلوتر یا شناور آن سرازیر نشده و در چاه فاضلاب تخلیه نشود.

چنانچه شیر پیسوار و شلنگ پیسوار توالت فرنگی قبلی دچار فرسودگی و نشتی شده اند، بهتر است از نمونه جدید آن ها استفاده کنید.

در انتها می توانید شیر فلکه اصلی آب ساختمان و یا شیر پیسوار مخصوص توالت فرنگی را باز کرده و اجازه دهید مخزن توالت پر از آب شود.

سپس چند بار سیفون توالت فرنگی را بکشید تا کاسه توالت کاملاً تمیز شده و قسمت های مختلف توالت مانند مخزن، شیر و شلنگ های پیسوار و همچنین قسمت زیرین توالت فرنگی را به منظور کسب اطمینان از عدم وجود نشتی بررسی کنید.

چنانچه هیچ مشکلی در آبگیری سیفون و تخلیه سیفون آن وجود نداشت، به این معنی است که کار تعویض توالت فرنگی به بهترین شکل صورت گرفته است.

فلنج توالت فرنگی چیست؟

همانطور که در طول متن ملاحظه کردید از کلمه فلنج توالت فرنگی زیاد استفاده شده است، به همین دلیل قصد داریم تا در ادامه توضیحاتی را در این مورد بیان کنیم.

نحوه تعویض توالت فرنگی6

فلنج توالت فرنگی یا Closet flanges یک نوع فیتینگ پلاستیکی و یا فلزی می باشد که در زیر پایه و خروجی فاضلاب توالت فرنگی نصب می شود.

فلنج توالت فرنگی در واقع اتصال دهنده سطح خارجی لوله فاضلاب توالت فرنگی و سطح سرویس بهداشتی می باشد.

این قطعه دارای دو عدد سوراخ گرد بوده که پیچ های نگهدارنده توالت فرنگی را بر روی خود نگه می دارد.

این دو عدد سوراخ علاوه بر ثابت نگه داشتن پیچ ها بر روی فلنج، مانع از تکان خوردن جهت پیچ ها در هنگام بستن می شوند.

فلنج ها در مدل های مختلف تولید می شوند. از جمله:

 • فلنج جایگزین لوله فاضلاب چدنی
 • فلنج جایگزین لوله فاضلاب پی وی سی
 • فلنج متناسب با انواع لوله فاضلاب

 

جمع بندی:

اقدام به تعویض توالت فرنگی علاوه بر تغییر دکوراسیون سرویس بهداشتی ساختمان فواید دیگری نیز دارد، از جمله اینکه اگر حلقه بوگیر و یا فلنج توالت فرنگی خراب شده و دچار مشکل شده باشند، می توان قبل از ایجاد خسارت های بیشتر آن ها را تعویض کرد.

همانطور که در طول متن نیز ذکر شد، نکات ریز اما مهمی در هنگام تعویض توالت فرنگی از قبیل تراز بودن توالت فرنگی، اتصال محکم و دقیق حلقه بوگیر، صاف بودن زیر پایه توالت فرنگی و تنظیم سیفون آن وجود دارد، که عدم توجه به این نکات سبب ایجاد مشکل در این وسیله می شود.

بنابراین توصیه ما به شما این است که اگر تجربه انجام این کار را ندارید، حتماً از مجری لوله کش ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

نحوه تعویض توالت فرنگی7

یکی از خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته نصب توالت فرنگی به همراه تعویض آن می باشد، لذا شما همشهریان عزیز می توانید در صورت نیاز به این خدمات همین الان با ما تماس گرفته و سفارش خود را در سراسر تهران ثبت کنید.

منبع انگلیسی:

 

منبع 1

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد