به منظور تکمیل مطلب راه های باز کردن لوله های فاضلاب این بار قصد داریم تا در خصوص روش بازکردن توالت فرنگی بدون نیاز به لوله کش توضیحاتی را بیان کنیم.

گرفتگی توالت فرنگی نیز مانند مسدود بودن توالت معمولی بسیار ناخوشایند است و متاسفانه مشکلی است که رواج زیادی دارد. علت گرفتگی توالت فرنگی می تواند به دلیل عمل نکردن سیفون آن و یا گیر کردن اجسام خارجی در لوله فاضلاب کاسه توالت باشد.

در صورتی که مسیر خروجی توالت فرنگی باز نباشد، مواد فاضلابی از کاسه توالت خارج نشده و با هر بار کشیدن سیفون نیز این مشکل حل نمی شود.

حتی ممکن است استفاده از سیفون های پی در پی سبب جمع شدن آب بیشتر در کاسه و سرازیر شدن آن شود، چون هیچ مسیر خروجی برای تخلیه آب درون کاسه توالت فرنگی وجود ندارد.

در این حالت نمی توان تا باز شدن کامل لوله فاضلاب آن از این وسیله استفاده کرد. اما خوشبختانه روش باز کردن توالت فرنگی بسیار ساده است و خودتان به تنهایی نیز می توانید از عهده انجام آن بربیایید.

به همین دلیل ما در ادامه این مطلب دو روش به منظور باز کردن توالت فرنگی بدون نیاز به لوله کش بیان می کنیم که با استفاده از هر دو دستورالعمل می توانید توالت فرنگی را به راحتی باز کنید.

یکی از این راهکارها مربوط به روش باز کردن توالت فرنگی با کمک تلمبه است و دیگری شامل توضیحاتی در خصوص روش باز کردن توالت فرنگی بدون استفاده از تلمبه لوله بازکنی می باشد.

روش باز کردن توالت فرنگی با کمک تلمبه

همانطور که می دانید تلمبه های لوله باز کنی مخصوص توالت فرنگی در مدل شکل زیر در بازار موجود هستند و شکل سری تلمبه به صورتی طراحی شده است که می تواند وارد سوراخ تخلیه کاسه توالت فرنگی شود.

روش باز کردن توالت فرنگی بدون نیاز به لوله کش 1

بنابراین اولین مرحله به منظور باز کردن توالت با کمک تلمبه این است که تلمبه مخصوص توالت فرنگی را تهیه کنید.

حال بر اساس قدم های ذیل به باز کردن توالت فرنگی می پردازیم:

قدم اول: بستن شیر تغذیه کننده فلاش تانک یا سیفون توالت فرنگی

از آنجا که توالت فرنگی در هنگام مسدود بودن هیچگونه آبی را از خود تخلیه نمی کند، اولین قدم به منظور جلوگیری از سرازیر شدن آب های اضافی از توالت و پخش شدن فاضلاب در در کف سرویس بهداشتی این است که مسیر تغذیه کننده آب به سیفون را ببندید.

برای انجام این کار دریچه مخزن آب توالت را بسته و از طرفی شیر یکطرفه موجود در مخزن را ببندید. شیر یکطرفه در داخل تانکر توالت فرنگی مانند پمپ آب عمل کرده و در هنگام نیاز آب را به داخل مخزن تخلیه می کند.

برای بستن دریچه مخزن از قلاب زنجیر مانند داخل مخزن استفاده کنید و شیر یکطرفه را به طرف پایین فشار دهید تا راه ورود آب تازه به مخزن مسدود شود.

روش باز کردن توالت فرنگی بدون نیاز به لوله کش 2

قدم دوم: انتخاب تلمبه مناسب

در این مرحله باید تلمبه مخصوص باز کردن توالت فرنگی را از میان مدل های مختلف آن انتخاب کنید که بهترین نوع آن مربوط به تلمبه ای می باشد که سری آن از جنس پلاستیکی و مدل قیف دار بوده و دارای برجستگی و لبه دار می باشد.

این مدل تلمبه به طور کامل در دهانه لوله فاضلاب کاسه توالت وارد شده و اجازه خروج و ورود هیچگونه آب یا هوا را به داخل لوله نمی دهد. در این حالت فشار وارد به تلمبه مضاعف شده و سریع تر لوله باز می شود.

قدم سوم: گرم کردن تلمبه با استفاده از آب داغ

تلمبه هایی که سری پلاستیکی آن ها نرم تر هستند در مقابل تلمبه های دارای سری پلاستیکی سفت کارایی بیشتری دارند.

پس برای این منظور قبل از استفاده از تلمبه آن را با آب داغ بشویید تا قسمت قیف مانند تلمبه نرم شود. در این صورت خاصیت آب بندی تلمبه در لوله نیز افزایش پیدا می کند.

قدم چهارم: آغاز تلمبه زنی

تلمبه را از قسمت سری آن وارد لوله تخلیه فاضلاب توالت فرنگی کرده و سعس کنید با فشارهای پی در پی لوله را باز کنید. در هنگام تلمبه زنی دقت کنید که تلمبه چه در حالت رفت و چه در حالت برگشت کاملا بر روی سوراخ لوله قرار داشته باشد.

چنانچه در هنگام این کار آب تازه در داخل کاسه توالت پیدا شد، به این معنی است که چاه در حال باز شدن است و در غیر این صورت باید به دفعات تلمبه زدن را تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید که ممکن است زمان این کار طولانی تر از حد انتظار شما باشد.

روش باز کردن توالت فرنگی بدون استفاده از تلمبه

در صورتی که تلمبه لوله باز کنی در دسترس شما نبود، می توانید از هر کدام از راهکارهای زیر به عنوان روش باز کردن توالت فرنگی بدون استفاده از تلمبه استفاده کنید:

  • ریختن آب داغ در کاسه توالت فرنگی

اولین و ساده ترین راه حل به منظور باز کردن گرفتگی توالت فرنگی این است که مقداری آب داغ را در داخل کاسه توالت با فشار وارد کنید. در برخی موارد مشاهده شده که استفاده از آب داغ به تنهایی توانسته است گرفتگی توالت را باز کند.

  • استفاده از محلول آب گرم و پودر لباسشویی

به مقداری آب گرم به اندازه چند پیمانه پودر لباسشویی اضافه کرده و قبل از شروع به تلمبه زنی در کاسه توالت خالی کنید.

داغ بودن آب این محلول سبب نرم شدن هر چیزی که لوله را مسدود کرده شده و از طرفی وجود مواد شوینده یک سطح لغزنده در لوله ایجاد می کند که حرکت تلمبه در لوله را تسهیل می بخشد.

حتی در برخی از مواقع این محلول به خودی خود لوله را باز کرده و نیازی به استفاده از تلمبه نیست.

  • استفاده از جوش شیرین و سرکه

همانطور که می دانید ترکیب جوش شیرین و سرکه سبب ایجاد یک سری واکنش های شیمیایی می شود که همین موضوع می تواند به شکستن مواد مسدود کننده لوله کمک کرده و حتی سبب باز شدن توالت فرنگی شود.

پس به منظور استفاده از این ترفند ابتدا یک پیمانه جوش شیرین را داخل کاسه توالت فرنگی بریزید و سپس به آرامی یک پیمانه سرکه را به اضافه کنید تا شاهد واکنش این دو با یکدیگر باشید.

  • استفاده از چوب رختی

معمولا چوب رختی ها از جنس فلزی و یا پلاستیکی هستند که شما می توانید با باز کردن آن و تبدیل چوب رختی به یک میله راست و بستن مقداری پارچه در سر میله، از آن به عنوان فنر لوله بازکنی استفاده کنید.

  • استفاده از فنر لوله بازکنی

در برخی موارد ممکن است که تلمبه زدن به باز کردن توالت فرنگی کمک نکند، بنابراین می توانید مانند سایر لوله کش ها از فنر لوله بازکنی برای این کار استفاده کنید.

روش باز کردن توالت فرنگی بدون نیاز به لوله کش 3

برای این منظور فنر را وارد لوله کرده و تا جایی که امکان دارد آن را در لوله فرو ببرید، هر قسمت که فنر از حرکت ایستاد به این معنی است که به گرفتگی داخل لوله رسیده است.

حال فنر را خارج کنید تا هر مقدار از مواد فاضلابی داخل لوله که به سر فنر چسبیده اند را خارج کرده و دوباره این کار را تکرار کنید.

سپس با استفاده از تلمبه باقی مانده موادی که سبب گرفتگی توالت فرنگی می شوند را خارج کرده و با استفاده از سیفون تمامی آن ها را تخلیه کنید.

چند توصیه به منظور پیشگیری از گرفتگی توالت فرنگی

  • به کودکان خود آموزش دهید که کاسه توالت محل مناسبی برای قرار دادن وسایل و اسباب بازی های آن ها نیست.

چرا که در اکثر موارد دلیل مسدود شدن توالت فرنگی افتادن اسباب بازی کودکان مانند توپ های کوچک در داخل کاسه توالت است.

  • تمیز کردن هفتگی کاسه توالت و جت های اطراف آن این اطمینان را به شما می دهد که تا مدت ها از گرفتگی توالت فرنگی خبری نیست.

زیرا اگر جت های توالت به خوبی باز و تمیز باشند، در هنگام استفاده از سیفون آب کافی وارد کاسه شده و تمام مواد فاضلابی را خواهد شست.

  • جلوگیری از انداختن دستمال توالت به داخل کاسه توالت نیز توصیه نهایی ما به منظور پیشگیری از گرفتگی توالت فرنگی است. در غیر این صورت همین دستمال توالت نرم و سبک می تواند سبب مسدود شدن توالت شود.

از تمامی توضیحات فوق که بگذریم، گاهی گرفتگی توالت فرنگی به حدی زیاد است که نه تنها با روش های معمول بلکه حتی با استفاده از فنر و تلمبه لوله بازکنی نیز رفع نمی شود.

در این صورت راهی جز تماس با لوله کش به منظور برطرف کردن این مشکل باقی نمی ماند.

روش باز کردن توالت فرنگی بدون نیاز به لوله کش 4

از آنجا که یکی از خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته مربوط به رفع گرفتگی لوله های فاضلاب می باشد، شما می توانید در صورت نیاز همین الان از از نقطه از تهران که هستید برای ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

منبع انگلیسی

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # محمد 1399-05-24 14:15
توالت فرنگی ما از نوع ریلکس است،هرچی نگاه میکنم پیچ ومهره ای اطراف یا داخلش نمیبینم،به نظر شما چطوری میشه بازش کرد.؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-05-24 16:32
سلام،اگر منظورتون درب توالت هست زیر دور کاسه پیچ های درب هست ولی اگر خود توالت میباشد احتمالاً بجای پیچ از چسب برای ثابت نگه داشتن توالت استفاده کرده اند که با حرکت دادن میتونید خارج کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد