به منظور تکمیل مطلب طریقه نصب توالت فرنگی این بار قصد داریم تا توضیحاتی را در مورد روش تعویض آب بند زیر توالت فرنگی بیان کنیم.

آب بند توالت فرنگی چیست؟

توالت فرنگی با کمک اتصال دو عدد پیچ به لوله فاضلاب موجود در کف سرویس بهداشتی متصل می شود و آب بند وسیله ای است که درست بین توالت فرنگی و لوله فاضلاب آن قرار می گیرد.

روش تعویض آب بند زیر توالت فرنگی 1

این حلقه به دلیل خاصیت پلاستیکی و گاهی مواقع مومی شکلی که دارد، از نفوذ آب موجود در لوله فاضلاب توالت به خارج از آن جلوگیری می کند.

همچنین حلقه آب بند از پخش شدن بوی بد فاضلاب از توالت و مسیر فاضلاب آن به بیرون پیشگیری می کند. پس دلیل استفاده از آب بند در زیر توالت جلوگیری از نشتی آب و گازهای فاضلابی به خارج از آن می باشد.

زمان تعویض آب بند زیر توالت

معمولا آب بند زیر توالت وسیله ای نیست که به سرعت خراب شود و نیاز به تعویض آن باشد و این قطعه می تواند تا مدت 20 الی 30 سال بدون نیاز به تعویض مورد استفاده قرار بگیرد.

اما در دو مورد تعویض آب بند زیر توالت بسیار ضروری است که در ادامه توضیحات بیشتر در این مورد را خواهیم داد.

 • بروز نشتی آب و خروج گازهای فاضلابی

چنانچه در زمان استفاده از فلاش تانک توالت فرنگی مقداری آب از زیر توالت نشتی کند، زمان آن فرا رسیده تا توالت را برداشته و حلقه آب بند آن را تعویض کنیم.

همچنین در صورتی که بوی بد فاضلاب از زیر توالت در ساختمان پخش شود، نیز به این معنی است که آب بند خاصیت خود را از دست داده و باید آن را با نمونه جدید جایگزین کنیم.

در برخی موارد نیز شل شدن پیچ های نگه داره توالت فرنگی سبب بروز این مشکلات می شود که احتمال این حالت بسیار کم است، با این حال اگر چنین شرایطی ایجاد شود، می توان با سفت کردن پیچ های نگه دارنده توالت مشکل را رفع نمود.

 • جابجا کردن توالت

گاهی ممکن است سیستم فاضلاب ساختمان نیاز به تعویض یا بازسازی داشته باشد، یا ممکن است کل ساختمان بازسازی شود.

در این حالت چون توالت از جای خود برداشته می شود و دوباره نصب می شود، حلقه آب بند آن نیز باید تعویض شود.

حتی در مواقع که لوله فاضلاب توالت گرفته است و برای باز کردن آن لازم است که توالت از جای خود برداشته شود، باز هم باید حلقه آب بند زیر توالت را تعویض کنیم.

روش تعویض آب بند زیر توالت فرنگی 2

با این اوصاف این طور نتیجه می گیریم که یکی در زمان نشتی آب و بوی بد فاضلاب از زیر توالت و دیگری در هنگام جابجایی و نصب دوباره توالت زمانی است که آب بند زیر آن نیز باید تعویض شود.

حال آیا تعویض آب بند توالت ساده است و آیا می توان این کار را بدون نیاز به مجری لوله کشی انجام داد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال همچنان با ما همراه باشید.

روش تعویض آب بند زیر توالت فرنگی

تهیه و تعویض آب بند زیر توالت بسیار ساده و ارزان است. اما انجام همین عمل ساده می تواند از صرف وقت و هزینه های بیشتر در زمان بروز نشتی آب و وارد شدن خسارت بالا به سازه به دلیل نم و رطوبت جلوگیری کند.

روش تعویض آب بند توالت در دو مرحله به صورت جداگانه صورت می گیرد. یک مرحله به برداشتن و حذف آب بند قبلی در زیر توالت مربوط می شود و مرحله بعدی در مورد روش نصب آب بند جدید است.

بنابراین چنانچه شما قبلا حقه آب بند را از زیر توالت برداشته اید، فقط کافیت به دستورالعمل های مرحله دوم مراجعه کنید و در صورتی که هنوز آب بند قبلی در جای خود قرار دارد، مراحل اول و دوم را از ابتدا انجام دهید.

مرحله اول:

 1. شیر فلکه اصلی آب ساختمان را ببندید.
 2. به منظور تخلیه کامل آب داخل مخزن و کاسه توالت از فلاش تانک آن برای یک تا دو مرتبه استفاده کنید.
 3. برای خشک کردن کامل کاسه و مخزن توالت از یک اسفنج یا پارچه استفاده کنید تا حدی که هیچ آبی درون مخزن و کاسه توالت باقی نماند.
 4. پوشش بالای پیچ های نگه داره کاسه توالت به کف زمین را برداشته و پیچ ها را باز کنید. برای انجام این کار از انبردست استفاده کنید.
 5. سیستم آب تغذیه کننده توالت فرنگی را قطع کنید.
 6. حال با انجام تکان هایی به جلو و عقب سعی کنید توالت فرنگی را از درون حلقه آب بند زیر آن جدا کنید.

روش تعویض آب بند زیر توالت فرنگی 3

در این مرحله مراقب باشید که فشارها را به کاسه توالت وارد کنید نه به مخزن آن. در غیر این صورت احتمال ترک خوردن مخزن از محل اتصال آن به کاسه وجود دارد.

 1. اکنون می توانید توالت را کاملا از جای خود بلند کرده و با استفاده از کاردک و یا هر جسم تیز دیگر تمامی قسمت های باقی مانده آب بند را از کف زمین جمع کنید.

روش تعویض آب بند زیر توالت فرنگی 4

مرحله دوم:

 1. حال نوبت به نصب آب بند جدید در محل مورد نظر می رسد، پس به این منظور حلقه آب بند را دقیقا بر روی لوله تخلیه فاضلاب موجود در کف سرویس بهداشتی قرار دهید.

مراقب باشید که آب بند را از طرفی که برجستگی آن رو به خارج است در بالای خروجی قرار دهید.

 1. توالت فرنگی را برداشته و در بالای حلقه آب بند قرار دهید. برای کسب اطمینان از صاف بودن توالت و فرو رفتن کامل لوله خروجی زیر توالت در داخل حلقه آب بند می تواند بر روی آن بنشینید.
 2. از تراز بودن توالت مطمئن شوید تا در ادامه کار به مشکل برنخورید.
 3. بعد از کسب اطمینان از تراز بودن توالت می تواند پیچ های نگه دارنده آن را ابتدا با دست ببندید و سپس آن ها را ابزار مناسب سفت کنید.
 4. اکنون خط لوله آب تغذیه کننده توالت فرنگی را وصل کنید.
 5. با باز کردن شیر فلکه اصلی آب ساختمان اجازه دهید تا مخزن توالت از آب پر شود.
 6. حال برای اطمینان از عدم نشتی آب از آب بند از فلاش تانک توالت استفاده کنید.
 7. شما در این مرحله می توانید به منظور آب بندی بیشتر و بهتر توالت از چسب درزگیر بین توالت و سطح زمین استفاده کنید. اکنون توالت کاملا آماده به استفاده است.

روش تعویض آب بند زیر توالت فرنگی 5

با توجه به این مطالب می توان این طور گفت که گاهی علت بوی بد فاضلاب در سرویس بهداشتی به دلیل خراب بودن آب بند زیر آن است و می توان با انجام روش ساده ذکر شده در قسمت فوق به راحتی آن را تعویض کرد.

با این وجود چنانچه برای انجام تعویض آب بند زیر توالت خود به کمک احتیاج داشتید، می توانید در هر ساعت از شبانه روز به تیم تخصصی ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید و ثبت سفارش خود را انجام دهید.

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2  منبع 3

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # محسن 1398-10-03 10:12
سلام وعرض ادب خدمت استادان گرامی توالت فرنگی ما چند روزی میشه که گهگاهی از زیر سمت جلو آب میده. لطفآ راهنمایی کنید. تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-10-03 11:04
سلام کاربر گرامی احتمال زیاد لوله خروجی فاضلاب شما از جای خود در آمده است و یا اینکه لوله دچار شکستگی شده است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1399-01-17 05:24
با سلام
بنده در طبقه اول یک آپارتمان ۴طبقه و ۴ واحد زندگی میکنم که در این ساختمان همسایه طبقه ۴ دارم و بقیه خالی از سکنه است.حدودا ۲ هفته است که از حمام واحد ما از قسمت دور توالت فرنگی کف خارج میشد که متوجه شدیم هنگام استفاده از حمام توسط طبقه ۴ کف از دور توالت فرنگی و داخلش بالا میزنه .دور توالت فرنگی بندکشی هم نشده است.ساختمان ۱ سال ساخت است.علتتش چیه؟ یعنی دلیلش اینه که باید از کف ساختمان فنرزنی بشود شاید چیزی گیر کرده یاخیر؟ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-01-17 16:04
سلام کاربر گرامی متاسفانه لوله کشی اشتباه انجام شده است یعنی لوله فاضلاب توالت فرنگی وصل شده به لوله کف شور حمام یعنی لوله فاضلاب با لوله ظرفشوئی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1399-01-18 06:05
سلام
آخه لوله کش آوردم میگن که که دور توالت فرنگی رو اگه بندکشی کنیم حل میشه.یعنی ربطی به فنرزنی از پایین نداره؟ اگه واحدهای ۲ و ۳ هم بیان که وضعیت بدتر میشه.حالا چاره چیه ؟

توالت فرنگی حمام اشاره شده سیفون جداگانه براش لوله کشی نشده.لوله کش گفت که چون خودش داره ما دیگه کار نگذاشتیم.ممکنه این هم یک ایراد باشه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-18 09:47
سلام کاربر گرامی دلیلی که گفتم مشکل توالت فرنگی شما میباشد و بند کشی برای زمانی میباشد که کف یا آب به بیرون نزند اگر کف بیرون بزنه و شما دور توالت فرنگی رو بند کشی کنید به نظرتون مشکل حل میشه یا اینکه کف اون داخل میمونه؟ اینکار بی فایده میباشد باید اول ایرادی که گفتم برطرف شود سپس بند کشی شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد