به منظور تکمیل مطلب نحوه اجرای گرمایش از کف قصد داریم تا در خصوص نصب کلکتور گرمایش از کف توضیحاتی را بیان کنیم.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • نحوه کار کلکتور گرمایش از کف
 • اجزای کلکتور گرمایش از کف
 • نحوه ساخت کلکتور گرمایش از کف
 • نحوه نصب کلکتور گرمایش از کف

 با توجه به مزایای فراوان سیستم گرمایش از کف همچون افزایش فضای داخلی ساختمان، گرمای یکنواخت و همیشگی در محیط بسیاری از افراد ترجیح می دهند از این سیستم در ساختمان خود به جای رادیاتور و بخاری استفاده کنند.

اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که بهره گیری از مزایای زیاد این روش فقط از طریق اجرای سیستم گرمایش از کف با استفاده از جعبه کلکتور در ساختمان قابل دریافت است.

زیرا تنها با استفاده از کلکتور است که می توان اقدامات مهمی از جمله کنترل جریان رفت و برگشت در مسیرهای مجزا، اندازه گیری فشار، دما و هواگیری سیستم گرمایش از کف را انجام داد.

نصب کلکتور گرمایش از کف 1

تصور کنید یکی از لوله های آب در سیستم دچار نشتی شده است، در این حالت اگر از جعبه کلکتور برای هدایت و کنترل جریان لوله های گرمایش از کف استفاده نشده باشد، باید کل سیستم را برای تعمیر لوله آسیب دیده قطع کرد.

البته مزیت استفاده از کلکتور برای سیستم گرمایش از کف بیش از این است و در طول این مطلب در این مورد نیز بیشتر سخن خواهیم گفت.

اما موضوع اصلی در مورد کلکتور گرمایش از کف در مورد نحوه کار، بهترین محل برای نصب آن و همچنین اجزای تشکیل دهنده آن است که برای بررسی بیشتر این موضوعات بهتر است تا ادامه با ما همراه باشید.

نحوه کار کلکتور گرمایش از کف

به منظور آشنایی بیشتر با کلکتور گرمایش از کف بهتر است ابتدا با نحوه کار آن آشنا شویم. نحوه کار کلکتور گرمایش از کف مانند سایر کلکتورها در سیستم لوله کشی سیال است.

به این صورت که کلکتور گرمایش از کف یا بهتر است بگوییم کلکتورهای رفت و برگشت گرمایش از کف مقدار جریان آب درون سیستم گرمایش را به منظور تامین گرمای همیشگی و یکنواخت در کل فضای کف ساختمان کنترل می کنند.

کلکتورها در واقع قلب سیستم گرمایش از کف هستند که با کمک آن ها خطوط لوله کشی گرمایش از کف در مسیر رفت و برگشت و در سیستم گرمایش مرکزی به یک دیگر مرتبط می شوند.

هر ککلتور گرمایش از کف از یک کلکتور رفت و کلکتور برگشت ساخته شده است. لوله های کلکتور رفت شامل لوله آب گرم ورودی است که به سیستم گرمایش مرکزی ساختمان مانند پکیج یا موتورخانه متصل شده اند.

وظیفه کلکتور رفت، تنظیم مقدار جریان آب مورد نیاز برای هر چرخه آب رفت بر اساس حجم آب مصرفی در سیستم گرمایش از کف است.

بعد از آن که آب ورودی توسط کلکتور رفت در چرخه مورد نظر توسط پمپ به گردش درآمد، آب برگشت (سرد شده) وارد کلکتور برگشت می شود که به منبع گرمایش یعنی پکیج با موتورخانه متصل است، تا از این طریق دوباره گرم شود و وارد چرخه شود.

نصب کلکتور گرمایش از کف 2

هر چرخه گرمایش از کف در مسیر برگشت دارای یک شیر جداگانه برای باز و بسته کردن چرخه است که به طور معمول توسط شیر عمل کننده یا اکچیتور کنترل می شود.

عملکرد این شیر بر اساس درخواست ترموستات در میزان گرمای مورد نیاز در اتاق است.

اجزای کلکتور گرمایش از کف

قبل از بیان اجزای کلکتور گرمایش از کف، لازم به توضیح است که تمامی قطعات ذکر شده در ادامه در تمامی کلکتورهای گرمایش از کف به کار برده نمی شود و می توان گفت برخی افراد به صورت سلیقه ای برای ساخت کلکتور گرمایش از کف اقدام می کنند.

هر چند در بیشتر موارد عدم استفاده از قطعات اتوماتیک سبب وارد شدن خسارت های زیاد به کلکتور شده و هزینه های زیادی را برای مصرف کننده در پی خواهد داشت.

 • شیر عملگر یا اکچیتور

همانطور که در ابتدای متن نیز به آن اشاره کردیم، یکی از مزیت های بسیار بزرگ استفاده از کلکتور در سیستم گرمایش از کف، امکان کنترل جریان سیستم در یک مکان یا چرخه گرمایشی مجزا است و تنها وسیله ای که برای این منظور کاربرد دارد، شیر عمل کننده یا اکچیتور است.

نصب کلکتور گرمایش از کف 3

سیستم گرمایش از کف تنها زمانی می تواند کارایی خوبی داشته باشد که طول لوله های آن با توجه به متراژ محیط تطابق داشته باشد.

به همین دلیل است که کلکتورهای گرمایش از کف در اندازه و تعداد متفاوت وجود دارند.

هر کدام از کلکتورها یکی از نقاط ساختمان را گرم می کند، حال آن نقطه ممکن است به بزرگی کل ساختمان باشد یا به اندازه فقط یک اتاق باشد.

به هر حال شیر عملگر به شما کمک می کند تا جریان آب درون لوله های یک منطقه را که مورد نیاز نیست را قطع کرده و یا جریان آب منطقه مورد نیاز را وصل کند.

این شیر به طورت الکتریکی کنترل شده و قطع و وصل شدن آن توسط فرمان صادره از سوی ترموستات اتاقی صورت می گردد.

 • شیرهای تنظیم بالانس

اگر سیستم گرمایش از کف به درستی نصب شود، معمولا نیازی به بالانس شدن ندارد، با این حال ممکن در برخی موارد نیاز باشد که سیستم بالانس شود.

شیرهای تنظیم بالانس به شما این امکان را می دهند تا جریان آب هر چرخه را به طور جداگانه کنترل و تنظیم کنید و بسیاری از این شیرها به فلومتر مجهز هستند تا این کار به آسانی صورت بگیرد.

 • شیرهای قطع و وصل جریان

شیرهای قطع و وصل توپی در تمام اجزای لوله کشی ساختمان به کار می روند و در واقع می توان از آن ها به عنوان یکی از اجزای بسیار مهم و ضروری در کلکتور گرمایش از کف یاد کرد.

شیرهای توپی قرمز رنگ مخصوص جریان رفت یا آب گرم و شیرهای توپی آبی رنگ مخصوص جریان برگشت یا آب سرد هستند.

نصب کلکتور گرمایش از کف 4

 • شیر تخلیه

شیرهای تخلیه نیز به منظور تخلیه آب سیستم گرمایش از کف در مواقعی همچون هواگیری و بالانس کردن سیستم استفاده می شوند.

 • قطع کننده دمای بالا

اگر به دلیل برخی مشکلات آب ورودی به سیستم گرمایش از کف بیش از حد بالا باشد، قطع کننده دمای بالا وارد عمل شده و به منظور جلوگیری از داغ شدن بیشتر آب در سیستم پمپ آب سیرکولاتور سیستم را خاموش می کند.

 • شیر بای پاس

عملکرد شیر بای پاس به این شکل است که از طریق گردش دوباره آبی که دارای مقداری حرارت است مانع از هدر رفت انرژی در سیستم گرمایش از کف می شود.

 • شیر مخلوط کننده

دمای آب در حال جریان در لوله های گرمایش از کف معمولا کمتر از دمای آب ورودی از پکیج یا موتورخانه است.

در نتیجه شیر مخلوط کننده از طریق مخلوط کردن آب ورودی از پکیج یا موتورخانه با آب برگشتی مقداری از دمای آب ورودی کم می کند.

سپس بعد از تنظیم شدن دمای آب رفت، این آب وارد چرخه گردش در سیستم گرمایش از کف می شود.

نصب کلکتور گرمایش از کف5

 • ترموستات اتاقی

مقدار دمای آب مورد نیاز در سیستم گرمایش از کف از طریق ترموستات اتاقی اندازه گیری می شود.

 • پمپ گرمایش از کف

آب در حال گردش در سیستم گرمایش از کف با کمک پمپ آب این سیستم به چرخش در می آید که در واقع این قطعه با شیر مخلوط ترکیب شده است.

 • شیرهای هواگیری

شیرهای هواگیری در قسمت لوله بازویی کلکتور رفت تعبیه شده اند و به منظور خارج کردن هوای درون سیستم گرمایش از کف مورد استفاده قرار می گیرند.

نصب کلکتور گرمایش از کف6

 • ترمومتر و فشار سنج

یکی دیگر از اجزای بسیار مهم در ساختمان کلکتور گرمایش از کف، فشار سنج و ترمومتر هستند که به طور مستقیم بر روی کلکتور نصب می شوند تا با استفاده از آن ها بتوان به دو هدف یعنی تعیین دمای داخل لوله ها و همچنین فشار آب به راحتی دست یافت.

 • فلومتر

جریان سنج در مسیر جریان آب در کلکتور گرمایش از کف تعبیه می شود به این صورت که برای هر چرخه رفت و برگشت از یک عدد جریان سنج استفاده می شود.

این قطعه در زمان نصب کلکتور به منظور تعیین جریان مناسب برای هر چرخه در نظر گرفته می شود و با کمک آن همچنین می توان مقدار آب گرم ورودی به هر مسیر را مورد بازبینی قرار داد.

نصب کلکتور گرمایش از کف 7

نحوه ساخت کلکتور گرمایش از کف

 1. ابتدا با توجه به مساحت ساختمان به خریداری کلکتور با تعداد ورودی و خروجی مورد نیاز ساختمان اقدام نمایید.

لازم به ذکر است که اگر ساختمان مورد نظر مساحت زیادی داشته باشد، بهتر است از چند کلکتور در نقاط مختلف آن استفاده کنیم.

جهت دیدن انواع کلکتور و خرید (در صورت داشتن موجودی) بر روی لینک کلکتور در سایت دیجیکالا بزنید.

 

نصب کلکتور گرمایش از کف8

 1. شیر هواگیری اتوماتیک و شیر آبگیری را در ابتدای کلکتور رفت که معمولاً در قسمت بالای کلکتور برگشت قرار گرفته، تعبیه کنید. شیر تخلیه را نیز بر روی قسمت ابتدایی کلکتور برگشت نصب کنید.

نصب کلکتور گرمایش از کف 9

 1. در قسمت دیگر کلکتور شیر رفت کلکتور (قرمز) در قسمت بالا و شیر برگشت کلکتور(آبی) در کلکتور پایینی قرار گرفته است.

نصب کلکتور گرمایش از کف 10

 1. شیرهای عمل کننده را بر روی کلکتور برگشت به تعداد نیاز کلکتور وصل کنید.

همانطور که گفتیم این شیر امکان کنترل جریان یک منطقه از ساختمان را به طور مجزا فراهم می کنند.

نصب کلکتور گرمایش از کف11

 1. فلومترها را در بالای کلکتور رفت به تعداد مورد نیاز کلکتور وصل کنید.

نصب کلکتور گرمایش از کف12

 1. حال نوبت به نصب شیر مخلوط کننده یا میکسر والو می رسد. این شیر به پمپ کلکتور متصل شده و سپس به از سمت ورودی و خروجی پمپ به کلکتور رفت و برگشت وصل می شود تا از این طریق دمای آب جریان یافته در سیستم را متعادل کند.

نصب کلکتور گرمایش از کف13

نصب کلکتور گرمایش از کف به دیوار

به منظور نصب کلکتور گرمایش از کف به دیوار ابتدا باید محل نصب کلکتور را در ساختمان پیدا کنید.

بهترین مکان نصب کلکتور گرمایش از کف محلی است که به منظور تعمیر و سرویس کلکتور فضای کافی وجود داشته باشد.

بهتر است که کلکتور گرمایش از کف حداکثر در ارتفاع 20 سانتی متر از سطح زمین و در فاصله5 سانتی متر از اطراف دیوار به دور از رطوبت نصب شود.

نصب کلکتور گرمایش از کف 13

سپس کلکتور را از طریق بست های محکم به دیوار محل مورد نظر وصل می کنیم تا در ادامه با اجرای لوله کشی گرمایش از کف لوله های ورودی و خروجی کف ساختمان را به کلکتور رفت و برگشت متصل کنیم.

نصب و اجرای کلکتور گرمایش از کف نیز یکی دیگر از خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته در کنار اجرای سیستم گرمایش از کف است.

بنابراین شما می توانید همین الان به منظور ثبت سفارش برای این منظور در تمام نقاط تهران با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1

منبع 2

منبع 3

منبع 4 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد