اگر از همراهان ما باشید در مقاله‌ای تحت عنوان آشپزخانه جزیره ای چیست به توصیف کامل یک آشپزخانه جزیره ای پرداختیم و در آن انواع مدل‌ها و طرح‌ها و همچنین ویژگی‌های یک کانتر خوب و تمامی وسایلی که در این کانتر معمولا استفاده می‌شود را به همراه توصیه‌هایی برای هرچه لوکس‌تر طراحی کردن این جزیره ارائه نمودیم.

اما طراحی و ایجاد یک کانتر و یا جزیره در خانه صرف نظر از این ویژگی‌ها باید از استانداردها و قوانینی تبعیت بکند تا باعث نشود غیر معمول جلوه دهد و باعث بد شکل شدن و یا دست و پا گیر شدن کانتر شود.

یک جزیره باید ضمن اینکه فضای مناسب برای عملیات‌های مورد نظر را به ما می‌دهد ارتفاع درستی داشته باشد و در اطراف و کناره‌های آن نیز بتوان به راحتی کارهای روزمره را انجام داد.

شاید دلیل رونمایی از کانترهای متحرک و چرخ‌دار هم همین موضوع بوده است.

ابعاد آشپزخانه جزیره ای 1

جزیره را باید در کجای آشپزخانه جای دهیم؟

اولین و مهم‌ترین فضا برای تعبیه یک جزیره، وسط آشپزخانه است.

معمولا آشپزخانه‌های متوسط این قانون را به خوبی دنبال می‌کنند و مشکلی هم به وجود نمی‌آید. اما اگر کمی این آشپزخانه بزرگتر باشد باید این جزیره را بزرگتر طراحی کنید.

برای بزرگتر کردن جزیره اصلا نگران نباشید. شما حتی می‌توانید با طرح‌های هلالی، شکل‌های خارق العاده در وسط آشپزخانه با کانتر ایجاد کنید.

تنها مشکلی که وجود دارد این است که باید قبلا طرح لوله‌کشی فاضلاب و همچنین لوله‌کشی آب گرم و سرد خود را در این نوع موارد در نظر داشته باشید تا برای نصب سینک ظرفشویی و یا تعبیه و چیدمان ماشین لباسشویی و نصب ماشین ظرفشویی مشکلی برای طرح شما پیش نیاید.

اما اگر آشپزخانه کوچکی داشتید می توانید کانتر را با اپن یکی کنید.

یعنی به جای تعبیه اپن در بین آشپزخانه و اتاق نشیمن، از یک کانتر استفاده کنید و آن را بصورت میز ناهارخوری طراحی کنید.

ابعاد آشپزخانه جزیره ای 2

بهترین ارتفاع برای یک جزیره چقدر است؟

چیدمان وسایل ضروری، استفاده از کانتر به عنوان میز ناهارخوری و یا میز کار، نصب سینک و شستشوی ظرف‌ها و ... می‌طلبد که استانداردی را برای حداکثر و حداقل ارتفاع مورد نیاز برای کانترها تعریف کرده باشید.

ارتفاع درست و مناسب برای یک کانتر کاربردی 90 سانتی‌متر است به شرطی که این ارتفاع برای جانمایی و نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی و یخچال و ... باشد.

اما اگر قصد نصب سینک و استفاده از کانتر به عنوان میز کار را دارید نباید ارتفاع کانتر از 75 سانتی‌متر بیشتر باشد.

موضوع دیگر استفاده از جزیره و یا کانتر به عنوان میز غذاخوری است.

در این حالت میز غذاخوری ارتفاع استاندارد 75 تا 80 سانتی‌متری را باید تبیعت کند و فاصله نشیمنگاه صندلی با پیشخوان کانتر باید 30 سانتی‌متر تعریف شود.

البته نکته مهمی که برای طراحی کانتر وجود دارد این است که این استانداردها همیشه نسبی هستند. منظور اینکه قانونی الزامی برای تعریف یک ارتفاع مشخص و یا ابعاد خاص وجود ندارد.

همیشه برای طراحی کانتر می‌توانید به هر اندازه که دوست دارید و متناسب با نوع آشپزخانه خود ارتفاع را کمی پایین‌تر و یا بالاتر بگیرید و یا اگر فضای محدودتری دارید نصب سینک و یا نصب ماشین ظرفشویی یا لباسشویی و ... را می‌توانید نادیده بگیرید و کانتر را باریک‌تر طراحی کنید.

ابعاد آشپزخانه جزیره ای 3

بهترین کانتر متناسب با اندازه آشپزخانه

آنچه که اهمیت دارد این است که ابتدا شما بدانید که قرار است از این کانتر چه بهره‌برداری بکنید.

به عنوان مثال استفاده از کانتر به عنوان میز ناهارخوری و یا فضایی برای نصب سینک و شستشو دو دیدگاه کاملا متفاوت است. پس از تعیین این موارد باید ناحیه فعالیت خود را مشخص کنید.

شما به عنوان یک خانم خانه‌دار و یا مردی که در آشپزخانه خانه کار می‌کنید دوست دارید چقدر فضای آزاد داشته باشید؟

تعداد نفرات مقیم خانه هم نقش مهمی در این برآورد دارد.

اما بصورت کلی با احتساب فضا باید کانتر را تعریف کنید و نمی‌توانید در یک آشپزخانه خیلی بزرگ جزیره ای بسیار کوچک داشته باشید و بهتر است چند جزیره ای هم نباشد و در یک آشپزخانه کوچک هم کانتر بزرگ اصلا درست نیست.

با این توصیفات توصیه ما برای خانه‌ای که مثلا 5 متر عرض و 6 متر طول آشپزخانه دارد مشروط به اینکه کابینت‌های اطراف آشپزخانه با عمق استاندارد 650 میلی‌متری طراحی شده باشند در نظر گرفتن یک فاصله حداقل 1 متری به عنوان فضای آزاد می‌باشد.

ضمن اینکه باید فاصله‌ای هم بین ردیف عقبی کابینت‌ها و لبه کانتر ما باشد.

بنابراین در این محوطه یک کانتر 150 میلی‌متری در 250 میلی‌متری مناسب‌ترین گزینه به نظر می‌رسد.

موضوع مهم دیگر برای ساخت یک جزیره در نظر گرفتن حریم امن برای آن است. حریم امن جزیره یعنی میزان فاصله آزاد بین کانتر و کابینت‌ها و سایر وسایل می‌باشد.

مثلا با احتساب موضوع نصب ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی و ... در کانتر وقتی درب ماشین ظرفشویی را باز می‌کنید نباید این درب درست در مقابل درب کشوها قرار نگرفته باشد و یا در هنگام باز کردن درب‌ها مسیر رفت و آمد مسدود نشود.

ابعاد آشپزخانه جزیره ای 4

این موضوع از این نظر اهمیت دارد که معمولا به دلیل اینکه درب ماشین ظرفشویی به سمت پایین باز می‌شود معمولا از دید خود را پنهان می‌کند و اگر فضای رفت و آمد مناسب نباشد باعث گیر کردن به پا و زمین خوردن و آسیب می‌شود.

از این رو توصیه می‌شد تنها در کانترهایی اقدام به نصب ماشین ظرفشویی بکنید که فضای زیادی در اختیار دارید.

(جهت مشاهده انواع ماشین ظرفشویی به همراه مشخصات و ابعاد بر روی لینک ماشین ظرفشویی در سایت دیجیکالا بزنید. )

حداقل فاصله ای که باید بین دو کشو و درب کاملا باز در نظر داشته باشید حداقل 90 سانتی‌متر است.

منظور اینکه اگر دربی در کانتر مانند درب فر باز بود و درب کابینت روبه‌رو هم هم زمان باز شد بین این دو باید 90 سانتی‌متر فاصله باشد.

این حالت برای تعبیه جزیره به عنوان میز ناهارخوری هم صدق می‌کند. برای اینکه دو طرف بتوانند از میز بخصوص استفاده کنند باید حداقل بین 45 تا 50 سانتی‌متر در زیر میز فضا برای حرکت زانوها در نظر گرفته شود.

برای آشپزخانه‌های کوچک معمولا توصیه می‌شود که کانتری 1 متر در 1 متر تعریف شود.

این ابعاد شاید به نظر کم باشند ولی همچنان فضای کافی برای استفاده به عنوان میز کار و یا نصب یک شیر آشپرخانه بر روی یک سینک گرد را دارد و کاربری زیادی خواهد داشت.

البته این ابعاد هم تنها در زمانی توصیه می‌شود که فضای آزاد ما در آشپزخانه حداقل 800 میلی‌متر باشد تا فضا و راهرو ما را از بین نبرد.

ابعاد آشپزخانه جزیره ای 5

جزیره آشپزخانه چند کاره

با در نظر گرفتن توضیحات بالا تعبیه یک جزیره چند کاره در وسط آشپزخانه فضای آزاد زیادی نیاز دارد.

قبلا در مقاله آشپزخانه جزیره ای چیست توضیح دادیم که از زیر و روی این کانترها برای نصب سینک، میزکار، نصب شیر آشپزخانه، آب سرد کن، اجاق روکار، انباری، یخچال، لوله‌کشی و نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی، دکور و بسیار از موارد دیگر می‌توان بهره گرفت که بسته به سلیقه صاحب خانه منظور می‌شوند.

میانگین سایز مناسب برای یک جزیره آشپزخانه اندازه 1 متر در 2 متر است به شرط اینکه 1 متر فضای آزاد هم داشته باشیم.

اما وقتی پای جزیره چند منظوره در میان باشد و فضای کاربری زیادتری هم داشته باشیم اشکالی ندارد کانتر را بزرگتر طراحی کنید.

مراقب باشید در این حالت تناسب را از بین نبرید. نباید در ایجاد راهرو برای طراحی کانتر هم زیاده روی شود.

معمولا طراحان حرفه‌ای نهایتا 1200 میلی‌متر را برای فاصله بین کانتر و سرویس کابینت در نظر می‌گیرند و بیش از این را نا کارآمد می‌دانند.

پس بعید نیست که کانتر ما در برخی از آشپزخانه‌های بزرگ، خیلی بزرگتر باشد و یا بصورت هلالی و یا با یک راهرو در بین کانتر طراحی شود که همه نیازمند فضای کافی است.

ابعاد آشپزخانه جزیره ای 6

در کل استاندارد دقیقی نمی‌تواند برای ابعاد جزیره بر شمرد و این ساختار آشپزخانه است که دست طراح را برای طراحی فضا و چیدکان الگوی جزیره باز می‌کند.

برای الگوبندی جزیره آشپزخانه اگر کانتر فضای کافی دارد و لوله‌کشی آب گرم و سرد و همچنین لوله‌کشی فاضلاب مناسب هم برای کانتر در نظر گرفته شده است توصیه ما به شما این است که برای استفاده مناسب از فضا موضوعاتی مانند نصب سینک، نصب ماشین لباسشویی و ظرفشویی را در راستا و امتداد هم فراموش نکنید.

این موضوع برای صرفه جویی در فضا و کاربری ایده مناسبی است.

کارشناسان حرفه‌ای ما در موضوع طراحی فضای کانتر آشپزخانه در گروه تاسیسات 24 ساعته در هر ساعت از شبانه روز آماده پاسخگویی به سوالات و نظرات شما هستند.

همچنین گروه‌ها و شرکت‌های طراحی علاقمند هم می‌توانند به منظور همکاری با ما تماس بگیرند.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +4 # ناشناس 1397-11-06 08:49
سلام وقت بخیر، فاصله بین انشعاب فاضلاب ظرفشویی وسینک ولباسشویی چقدر باید باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-07 20:16
سلام کاربر گرامی فاصله بین دو انشعاب باید کمتر از ۲۵ نباشد و میتونید از یک راه دیگه هم استفاده کنید برای اینکار میتوانید از دو خروجی فاضلاب استفاده کنید و ظرفشوئی و لباسشوئی از یک خروجی فاضلاب استفاده شود و سینک هم به صورت مجزا باشد و راه دیگه اینکه حتی اگر براتون امکان نداشته باشه دو انشعاب فاضلاب بذارید میتونید کل خروجی های لباسشوئی،ظرفشوئی رو به همون فاضلاب سینک وصل کنید برای انجام اینکار نیاز به سه راهی دارید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # صالحی 1398-01-05 15:01
سلام روز بخیر ..سوالم اینه که برای جزیره آشپزخانه به طول 1.5 متر ...که هدف اصلی اون میز صبحانه باشه.برلی کنار هم نشستن دو نفر در کنار هم چقدر طول احتیاج هست ؟آیا 70 سانت کافی هستش ؟چون میخوایم که سطح بلند تر هم روی جزیره داشته باشیم و جزیره ما دو سطحی باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-07 20:28
سلام‌کاربر گرامی تو سوال قبل جواب رو دادم ولی اگه خودتون میدونید که با اچرای طول 70 سانت در رفت و آمد مشکلی پیش نمیاد و فضای آشپزخانه رو کوچیک نمیکنه این متراژ مناسب میباشد و اینکه میخواهید یه کار دو سطحی رو انجام بدید بهتر است نصاب به صورت حضوری فضا رو ببینه و طرح روی کاغد اجرا کنه براتون که راحت تر بشه تصمیم گیری کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین 1398-09-14 17:06
سلام
ببخشید یه سوال دارم
فضای آزاد آشپزخونه ما 3*5 هست ابعاد میز جزیره چه اندازه خوبه البته فقط برا غذاخوری و میز کار میخام و یه طرف سطح بلندتر باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-07 20:24
سلام کاربر گرامی برای انجام اینکار نیاز به حضور نصاب به صورت حضوری را دارید چون بدون نگاه کردن به محیط آشپزخانه نمیشه نظر داد اول باید طرح مورد نظر را بر روی کاغذ براتون اجرا کنه و متراژ رو بدست بیاره تا بشه نظر رو گفتش.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی درخشنده 1398-12-14 17:58
سلام چگونه از پنج کنتور یک انشعاب بگیریم تا در حق همسایها اجهاف نشود ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-15 10:09
سلام کاربر گرامی بی زحمت بگید برای چی میخواهید از پنج کنتور آب یک انشعاب بگیرید برای آب مصرفی پارکینگ میخواهید اینکار رو انجام دهید بیا دلیل دیگه ای دارد برای این میپرسم که بهتر بشه راهنماییتون کرد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مسعود 1399-02-28 17:21
سلام و وقت بخیر
میخواستم یک جزیره آشپزخونه طراحی کنم و من هم نصاب تازه کار هستم و اولین باره که میخام جزیره درست کنم واسه مشتری.
پایین جزیره رو باید مثل یونیتهای کابینت دیگه پایه دار بسازم و یا از ام دی ام درست کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-02-30 08:57
سلام بسته به سلیقه مشتری وفضای کار هردو رو میتونید انجام بدید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نرگس 1399-03-29 01:11
سلام وقت بخیر
برای اشپزخانه۲.۹۰×۳.۶۰ میشه جزیره تعبیه کرد یا برای قراردادن جزیره به عنوان میز ناهارخوری ابعاد اشپزخانه کوچک است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-30 10:25
سلام این موضوع را بهتره با کابینت ساز مطرح کنید موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد