تغییرات در دکوراسیون داخلی آشپرخانه‌ها امری همیشگی بوده و حتی خانه‌های ساخته شده هم گاها با ایجاد تغییراتی خود را با مد روز این طرح‌ها همراه می‌کنند. اما گاهی استفاده از یک مد و یا ایده می‌تواند بسیار کارآمد و موثر باشد.

درست مانند آشپزخانه جزیره‌ای و یا جزیره یا کانتر آشپزخانه. این ایده که چند سالی است در ایران رونمایی شده و بسیار محبوب واقع شده یک ایده بسیار کارآمد و مفید و البته لوکس در آشپزخانه است. هر چند در سال‌های قبل استفاده از کابینت‌ها تنها به صورت قفسه‌هایی در اطراف آشپزخانه بود اما در آشپزخانه جزیره‌ای کابینت‌ها درست در وسط آشپزخانه قد علم کرده‌اند و همانند یک جزیره در وسط یک دریا در این میان خودنمایی می‌کنند.

مشخصه اصلی آشپزخانه‌های جزیره‌ای نوع طراحی کابینت این آشپزخانه‌ها است. در مدل طراحی این کابینت‌ها علی‌رغم انواع کابینت دور آشپزخانه یک کابینت منفرد و یا چند بخشی و یا ردیفی و ... در وسط آشپرخانه کار می‌شود که به این کابینت وسط آشپرخانه جزیره و یا کانتر گفته می‌شود.

آشپزخانه جزیرهای چیست 1

جالب‌ترین نکته در خصوص جزیره و یا کانتر آشپزخانه این است که اغلب فعالیت‌های اصلی آشپزخانه را در این کانتر انجام می‌دهند و به نوعی حکم میز کار را دارد.

طراحان داخلی خانه‌ها با همکاری گروه‌های تاسیساتی در اغلب مناطق دنیا ابتدا با ایده‌ای که در ذهن دارند موضوع طرح کابینت وسط آشپزخانه را مطرح می‌کنند و سپس نوع لوله‌کشی فاضلاب بسته به چیدمان وسایل مورد نظر طراح اجرا می‌شود و لوله‌کشی آب گرم و سرد نیز بصورت مجزا برای هر ایده طراح در نظر گرفته می‌شود.

از جزیره آشپزخانه برای مقاصد زیادی استفاده می‌شود و این شما و یا طراح داخلی شما است که باید با تیز هوشی بیشترین بهره‌وری را از این کانتر داشته باشد. از میز وسط آشپزخانه برای نصب سینک ظرفشویی، استفاده به عنوان میز کار آشپزخانه، استفاده به عنوان مکان نصب ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی، تعبیه یخچال‌های مدرن و لوکس، تعبیه کشوهایی برای چیدمان برخی ظروف و ده‌ها ایده دیگر استفاده می‌شود.

آشپزخانه جزیرهای چیست 2

محاسن آشپزخانه جزیره‌ای

یک طراح موفق از این میز می‌تواند چندین کار هم ‌زمان را طلب کند. مثلا لوله‌کشی فاضلاب را به نحوی انجام دهد که برای نصب ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و سینک و یا حداقل یکی از سینک‌های ظرفشویی از این کانتر استفاده شود و بر روی آن میز کار و فضایی برای میز ناهار خوری دو تا چند نفره استفاده کند.

در کل طراحان باید برای هر فضا و هر میزان اندازه آشپزخانه ایده‌های کاربری زیادی داشته باشند و بتوانند یک کانتر خوب در وسط و یا حتی گوشه‌ای از آشپزخانه طراحی کنند چرا که الزاما تعبیه کانتر در مرکز آشپزخانه کار اشتباه و یا تفکر غلطی است. برای ابعاد این مدل آشپزخانه بر روی ابعاد آشپزخانه جزیره ای کلیک کنید.

بر خلاف تصور در آشپزخانه‌های کوچک استفاده از جزیره ایده بسیار مفیدی است. به عنوان مثال شما اگر فضای کافی نداشته باشید تا محل تهیه غذا و سرو آن را از هم مجزا کنید یک کانتر حرفه‌ای می‌تواند کار شما را بسیار راحت کند. با تعبیه اجاق گاز در یک گوشه و استفاده از میز ناهار خوری از گوشه دیگر میز مشکل شما حل شده است.

آشپزخانه جزیرهای چیست 3

گاها نصب سینک گرد ظرفشویی و متعاقبا نصب شیر اهرمی شیلنگ دار ظرفشویی در مرکز این کانتر به شما این قابلیت را می‌دهد تا ظرفشویی بزرگتری را داشته باشید و از فضاهای اطراف آن برای چیدمان ظروف استفاده کنید.

نکاتی برای طراحی آشپزخانه جزیره‌ای

برای اجرای آشپزخانه جزیره‌ای قبل از هر کار چندین نمونه عکس و مدل طراحی را مشاهده و بهترین مدل را برای ساختمان خود و متناسب با ابعاد آشپزخانه انتخاب کنید.

موضوع مهمی که می‌تواند آشپزخانه لوکسی برای شما به وجود بیاورد استفاده از ترکیب رنگ متفاوت برای کانتر میان آشپزخانه می‌باشد. مثلا از رنگ روشن‌تر و یا تیره‌تر استفاده کنید. حتی رنگ‌های جسورانه و حرفه‌ای و ترکیب رنگ غیر متعارف گاها باعث می‌شود تا تغییرات دکوراسیون آشپزخانه شما نسبت به دیگران مشهود باشد.

نکته مهم دیگر اینکه اگر آشپزخانه شما خیلی کوچک است استفاده از کانتر خیلی توصیه نمی‌شود چراکه دست و پا گیر خواهد شد. آشپزخانه‌های خیلی بزرگ هم برای طراحی کانتر باید خیلی حرفه‌ای عمل کنند تا هم دست و پا گیر نشود و هم اینکه طرح آشپزخانه را برهم نزند.

آشپزخانه جزیرهای چیست 4

انواع آشپزخانه جزیره‌ای

امروزه خوشبختانه متریال و مواد مختلفی برای طراحی کانتر آشپزخانه وجود دارد که انتخاب نوع و طراحی کانتر را تنوع زیادی بخشیده است. این شما هستید که باید متناسب با سلیقه و ساختار دیگر آشپزخانه کانتر خود را از بین انواع مدل‌های چوبی، ام دی اف، استیل، سنگی، بتنی و ... انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌کنیم از نوع چوبی با منبت‌کاری‌های کلاسیک برای آشپزخانه‌های لوکس استفاده شود.

برخی از طراحان امروزی حتی کانترهایی قابل حمل تولید می‌کنند. به یاد داشته باشید که این کانتر‌ها برای نصب سینک و یا لوله‌کشی آب و فاضلاب ساخته نشده‌اند و باید بر روی این کانترها وسایل قابل حمل دیده شود.

انواع مدل‌های آشپزخانه جزیره‌ای

نکته مهم در انتخاب مدل‌های متنوع و بی شمار کانتر آشپزخانه کاربری است که شما مد نظر دارید. به عنوان مثال اگر قصد نصب سینگ گرد و به دنبال آن نصب یک شیر اهرمی شیلنگ‌دار هستید مدل‌های گرد جزیره به نظر جذاب‌تر می‌آیند و آشپزخانه را لوکس‌تر خواهند کرد. اما اگر به دنبال نصب ماشین لباسشویی و نصب ماشین ظرفشویی در دل کانتر هستید از نوع کانترهای زاویه‌دار مانند مستطیلی و یا مربعی باید استفاده کنید.

نکته مهم دیگری که باید برای مدل کانتر آشپزخانه در نظر بگیرید طراحی نوع لوله‌کشی آب سرد و گرم و یا نوع لوله‌کشی فاضلاب خانه است. این نکته بخصوص برای بازسازی آشپزخانه‌های قدیمی به سبک نوین و کلاسیک امروزی اهمیت بسیار زیادی دارد.

آشپزخانه جزیرهای چیست 5

البته این بدین مفوهم نیست که امکان نصب کانتر و یا جزیره در آشپزخانه‌های قدیمی‌تر وجود ندارد ولی اگر لوله‌کشی قدیمی باشد باید ابتدا اقدام به تغییر لوله‌کشی قدیمی به سبک جدید کرد و بعدا جزیره را اجرا کرد.

موضوع دیگر برای طراحی کانتر نوع طراحی خود آشپزخانه است. متراژ و سبک ساختمانی آشپزخانه در تعیین نوع کانتر اهمیت دارد. مثلا در یک آشپزخانه مستطیلی بهتر است از کانتر گرد استفاده نشود.

اگر قبل از ساختمان سازی به فکر ایجاد یک کانتر در آشپزخانه خود هستید هم ابتدا باید متراژ آشپزخانه را محاسبه کنید، ساختار آن را برآورد کنید و بعدا کانتر را طراحی کنید و قبل از آن با مشاوره یک فرد تاسیساتی خبره نحوه لوله‌کشی فاضلاب و لوله‌کشی آب سرد و گرم آن را هم امکان سنجی کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه بر روی لوله کشی آشپزخانه جزیره ای کلیک کنید

انواع مدل جزیره آشپزخانه‌ای

 • طراحی جزیره آشپزخانه به شکل کمد‌های روستایی: با استفاده از جا و فضای زیاد و بدون درب. در این روش مراقب چیدمان خود باید باشید.
 • طراحی کانتر به شکل انبار وسایل آشپزخانه: در این نوع کانتر نباید اقدام به نصب سینک و اجاق گاز و ... کرد و کانتر در حکم یک کمد وسط آشپزخانه است.
 • کانتر شستشویی: در این نوع کانتر محوریت نصب سینک ظرفشویی و نصب ماشین ظرفشویی و لباسشویی است.
 • طراحی کانتر سلف سرویسی: از این کانترها برای آماده سازی غذا و چیدمان غذا و همچنین در مراسم مهمانی برای گذاشتن غذاهای سلف سرویسی استفاده می‌شود.
 • طراحی جزیره‌ای به شکل میز ناهارخوری: این روش باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا در دو طرف و یا حداقل یک طرف آن بتوانند برای غذا خوردن از آن استفاده کنند و زانوها در هم گیر نکند.
 • کانتر مخصوص آشپزی: در این نوع کانتر اجاق گاز محور قرار دارد. بر روی آن نیز معمولا اقدام به نصب هودهای کلاسیک و زیبا می‌شود.
 • کانترهای دو منظوره: این کانترها ابعاد بزرگتری دارند و بر روی آن معمولا دو تا چند کاربری انجام می‌شود. مثلا نصب شیر آشپزخانه و سینک به همراه یخچال و اجاق گاز رو میزی انجام می‌شود.

آشپزخانه جزیرهای چیست 6

انواع طراحی جزیره آشپزخانه

 • جزیره متحرک: این کانتر برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب است. این نوع جزیره چرخ‌دار است و در هر لحظه امکان جابه‌جایی دارد ولی نباید ابعاد آن از 60 در 90 سانتی‌متر تجاوز کند زیرا حمل و نقل آن مشکل می‌شود.
 • جزیره L مانند: درست مانند L طراحی می‌شود. حسن این طرح امکان فعالیت‌های متنوع و زیاد است. مثلا از یک طرف برای چیدمان و از طرف دیگر برای میز غذا خوری استفاده می‌شود.
 • جزیره T شکل: همانند T ساخته می‌شود و مثل طرح Lکارایی زیادی دارد.
 • جزیره هلالی: شکلی منحی و متفاوت دارد که به آشپزخانه جنبه لوکس‌تر و پویاتری می‌دهد.

آشپزخانه جزیرهای چیست 7

معمولا کدام وسایل در جزیره آشپزخانه کار می‌شوند؟

همانگونه که گفته شد از انواع وسایل می‌توانید برای کار کردن در درون و یا روی جزیره استفاده کنید. اما مرسوم‌ترین وسایلی که در جزیره کار می‌کنند عبارتند از:

 • سینک ظرفشویی:

انواع مختلفی از سینک طرفشویی را می‌توانید بر روی کانتر سوار کنید. از انواع گرد و نیم گرد گرفته تا دو طرفه و مسطح و دارای دو سینی و .... مهم‌ترین رکن برای نصب سینک بر روی کانتر نوع لوله‌کشی آب و لوله‌کشی فاضلاب است. لوله فاضلاب باید به فاضلاب اصلی نصب شود و از زیر زمین و در بین ساختار کانتر پنهان شود.

 • ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی:

اگر لوله‌کشی فاضلاب انجام می‌دهید بهتر است مکمل سینک یعنی ماشین ظرفشویی و لباسشویی را هم در کانتر جای دهید. نصب ماشین لباسشویی یا ظرفشویی در کانتر آشپزخانه فضای اطراف آشپرخانه را آزادتر می‌کند. البته فراموش نکنید که لوله‌کشی آب سرد و گرم هم نیاز دارد.

 • نصب یخچال در کانتر

برخی از انواع یخچال‌ها که بصورت پیشخوان طراحی شده‌اند را اگر در زیر کانتر قرار دهید ایده بسیار جالبی را برای نگهداری برخی از وسایل مورد نیاز و پذیرایی از مهمان‌ها انجام داده‌اید. برخی از این یخچال‌ها هم نیاز به لوله‌کشی آب سرد دارند.

 • اجاق گاز

معمولا اجاق گاز روکار را در جزیره کار می‌کنند. توصیه می‌شود گاز روکار از هر طرف حداقل 60 سانتی‌متر و از پشت 15سانتی‌متر با لبه کانتر فاصله داشته باشد. برای تعبیه اجاق گاز روکار یا باید لوله‌کشی گاز و یا سیم کشی برق داشته باشید.

آشپزخانه جزیرهای چیست 8

طراحی یک کانتر در میان آشپزخانه کار یک طراح حرفه‌ای و یک کابینت کار است اما برای اینکه بتوانید از تمامی فضای کار به خوبی استفاده کنید بهتر است از یک گروه تاسیساتی حرفه‌ای کمک بگیرید.

گروه تاسیسات 24 ساعته با بهره‌مندی از مهندسین صاحب سبک و حرفه‌ای در تزئینات و طراحی داخلی آماده همکاری با گروه‌های طراحی داخلی و همچنین مشاوره به همه همشهری‌های گرامی در هر ساعت از شبانه روز می‌باشد.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد