یکی از تخصص های ما در خصوص حفظ و نگهداری از کولر آبی است. به همین دلیل ما قصد داریم تا در ادامه مطلب نصب کولر آبی این بار در این مطلب در خصوص سرویس کولر آبی در شهر تهران نکاتی را بیان کنیم.

سرویس کولر آبی در تهران 1

حفظ و نگهدای از کولرآبی در مقایسه با کولر گازی بسیار ساده تر است، اما با این حال عدم توجه به همین چند نکته کوچک اما با اهمیت می تواند سبب بروز مشکلات بیشتر در کولر آبی شما شود.

تنوع کولر های آبی بسیار زیاد هستند که از این بین می توان به کولر آبی پرتابل، کولر آبی بدون پوشال و کولر آبی معمولی نام برد. به منظور سرویس بهتر کولر آبی بهتر است که شما به عنوان مالک کولر آبی کتابچه راهنما برای مصرف کننده کولر آبی را به خوبی مطالعه کنید.

اما به طور کلی کولر آبی را باید قبل از استفاده مورد سرویس قرار داد. معمولا کولر های آبی زمینی یا پرتابل به دلیل راحتی در حفظ و نگهداری و همچنین سرویس در مقایسه با کولرهای آبی که در پشت بام نصب می شوند، بیشتر ترجیح داده می شوند.

به منظور آشنایی با نحوه لوله کشی کولر آبی می توانید مقاله اجرای لوله کشی آب کولر آبی را مطالعه کنید.

نحوه سرویس کلی کولر آبی معمولی:

در طی بررسی های ماهانه ابتدا برق کولر را قطع کرده و بعد از باز کردن بدنه کولر به دنبل هر گونه خرابی و یا مشکل در هر قطعه از آن شامل موتور، پروانه، تسمه پروانه، شناور آب کولر، پوشال ها و هر قطعه ای دیگر در درون بدنه آن باشید.

سرویس کولر آبی در تهران 2

در این تصویر تمامی قسمت های داخلی کولر آبی را که باید مورد بازدید قرار دهید را برای شما نشان داده ایم.

در هر دوره سرویس کولر آبی میزان کشش تسمه پروانه و اندازه سطح آب در درون کفی کولر آبی باید اندازه گیری شود. به منظور اثربخشی بیشتر در میزان راندمان کولر آبی مطمئن شوید که تمامی پوشال های کولر آب به طور کامل خیس می شوند.

در واقع می توان گفت که خیسی پوشال های کولر آبی یکی از مهمترین نکاتی است که باید به منظور داشتن باد سرد از کولر آبی مد نظر قرار دهید. حال در ادامه در مورد اهمیت تعویض پوشال کولر آبی بیشتر توضیح خواهیم داد.

تعویض پوشال کولر آبی:

پوشال های کولر های آبی باید به صورت دوره ای بررسی شده و در صورت لزوم تعویض شوند. به طور کلی دو نوع پوشال کولر آبی داریم یکی از نوع معمولی که از جنس فیبر بوده و دیگری پوشال سلولزی.

برای تعویض پوشال کولر آبی خود اگر نوع پوشال آن را نمی دانید از داخل دفترچه راهنما کولر گازی می توانید از این موضوع مطلع شوید.

پوشال های معمولی یا فیبری:

این نوع پوشال ها از نوع سلولزی ارزان تر بوده و در عین حال به حفظ و نگهداری بیشتری نیاز دارد، پس نتیجتا باید هر ساله یا هر دو سال یکبار بسته به کیفیت پوشال آن را تعویض کنید.

سرویس کولر آبی در تهران 3

پوشال معمولی

برای افزایش طول عمر پوشال معمولی در کولر آبی خود شما می توانید بعد از مدتی استفاده از آن، پوشال ها را باز کرده و به صورتی پشت و رو در داخل کولر آبی قرار دهید.

پوشال های سلولزی:

پوشال های سلولزی در مقایسه با پوشال های معمولی نازک تر بوده و در عین حال از لحاظ هزینه کمی گران تر هستند، اما نیازی نیست که هر ساله آن ها را تعویض کنید.

چرا باید پوشال های کولر آبی را هر چند وقت یکبار تعویض کرد؟

دلیل اصلی برای تعویض پوشال ها این است که بیشتر کولر های آبی با آب با سختی بالا کار می کنند و از آن جایی که این آب سرشار از مواد محلول مانند منزیوم و سدیم است، مقادیر زیادی از این مواد بر روی پوشال های کولر آبی می چسبند.

این کار باعث می شود که میزان کارایی پوشال ها کم شده و می تواند سب خوردگی و زنگ زدگی قطعات فلزی کولر شود و همین عامل سبب کاهش 50 درصدی عمر کولر آبی شده و به همین دلیل است که باید در سرویس دوره ای کولر آبی، پوشال ها را نیز تعویض کرد.

توصیه های مهم در خصوص سرویس کولر آبی:

اگر مدت زمان طولانی است که از کولر آبی خود استفاده نکرده اید، حتما آب آن را تعویض کرده و علاوه بر این مخزن آب که در واقع کف بدنه کولر است را با استفاده از برس به خوبی تمیز کنید.

چرا که باکتریهای بیماری زا می توانند به سرعت در آب راکد کولر رشد کرده و از طریق باد کولر به داخل ساختمان وارد شده و سامتی شما را به خطر بیاندازند.

یکی از سرویس های مهم در خصوص کولر آبی لرزش شدید کولر آبی و ایجاد صدای شدید توسط آن است بیشتر این لرزش ها به دلیل خرابی یاتاقان، بلبرینگ و یا به دلیل تراز نبودن کولر آبی ایجاد می شود. شما می توانید در این خصوص مطلب علت لرزش کولر آبی و راه حل برطرف کردن آن را مطالعه کنید.

خدمات سرویس کولر آبی در تهران

در قسمت زیر خدمات سرویس کولر آب در تهران را در زمان های مختلف از سال ذکر کرده ایم:

 • سرویس بهاره

انجام سرویس بهاره بعد از زمستان صورت خواهد گرفت و در زمانی است که مدت طولانی از کولر آبی خود استفاده نکرده اید. روند انجام این کار به این صورت است:

 • باز کردن بدنه کولر آبی، باز کردن پوشال های قدیمی و شستشوی کفی کولر آبی.
 • بررسی تسمه پروانه کور آبی.

روش بررسی تسمه پروانه کولر آبی به این صورت است که وقتی تسمه را فشار می دهید باید در حدود یک سانت حرکت کند. اگر میزان روغن آن کم بود، باید با استفاده از روغن تمامی قسمت های پروانه و موتور آن را روغن کای کرد.

ما در مطلبی جداگانه نحوه روغن کاری موتور کولر آبی را برای شما بیان نموده ایم، برای مطالعه آن بر روی آن کلیک کنید.

سرویس کولر آبی در تهران 4

 • نصب پوشال های جدید بر روی درهای بدنه کولر آبی. مطالعه مطلب نحوه تعویض پوشال کولر آبی و زمان آن می تواند برای شما مفید باشد.
 • نصب مجدد شیلنگ آب کولر آبی باز کردن و شیر آب اصلی کولر آبی. در این زمان باید ازکار کردن درست شناور آب نیز در داخل کولر مطمئن شد.
 • در نهایت با روشن کردن موتور آب کولر از خیس شدن کامل پوشال ها توسط آب و همچنین میزان سردی باد خروجی از کولر باید مطمئن شد.
 • سرویس وسط تابستان:

سرویس کولر آبی در وسط تابستان بعد از مدتی استفاده از کولر آبی صورت می گیرد. روند انجام این نوع سرویس به صورت زیر است:

 • سطح آب داخل کف کولر آبی اندازه گیری شده و در صورت کم یا زیاد بودن میزان آب موجود در کف کولر آن را اندازه کرد.
 • بررسی شیر جریان آب در کولر آبی. اگر این شیر مسدود شده باشد باید هر چه زودتر مسیر آب را باز کرد.
 • بررسی نحوه کار کردن موتور، پمپ آب و پروانه.
 • سرویس زمستانه:

شاید در نظر شما سرویس زمستانه کاری بیهوده باشد، اما اگر کولر آبی خود را در هوای سرد حفظ و نگهداری کنید، میزان مشکلات احتمالی که در فصل بهار در رابطه با کولر خود با آن مواجه می شوید بسیار کم خواهند بود.

سرویس کولر آبی در تهران 5

 • تخلیه کامل آب موجود در کفی بدنه کولر آبی و شستشوی کامل آن. استفاده از سرکه نیز می تواند در رفع این آلودگی ها کمک کننده باشد. شما می توانید در این مورد مطلب روش های از بین بردن رسوبات کولر آبی را مطالعه کنید.
 • باز کردن شیلنگ کولر آبی و بستن شیر آب مخصوص کولر به منظور جلوگیری از یخ زدگی آب در داخل شلنگ و ترکیدن آن.
 • بستن تمامی دریچه های کولر و قرار دادن بدنه کولر در داخل کاور.

همانطور که ملاحظه کردید، سرویس کولر آبی بسیار متنوع هستند و گاهی تشخیص سالم یا معیوب بودن تسمه پروانه، پوشال ها و یا حتی شناور آب کار آسانی نیست و نیاز به یک متخصص در امر سرویس کولر آبی احساس می شود.

سرویس کولر آبی در تهران 6

اما با حضور همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته دیگر جای هیچ نگرانی نیست. همکاران ما در این گروه برای اجرای خدمات سرویس کولر آبی کاملا آموزش دیده و با تجربه هستند.

نظر یکی از مشتریان در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه سرویس کولر آبی

 

علاوه بر این مزیت دیگر تیم تخصص ما این است که افراد ما در هر ساعت از شبانه روز و در تمامی ایام هفته در تمامی نقاط تهران از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب تهران مستقر هستند. به منظور استفاده از این خدمات و ثبت سفارش می توانید همین الان با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی

 منبع

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد