قشر زیادی از مردم ایران هنوز هم به منظور استفاده از یک خنک کننده و سیستم تهویه مطبوع خوب به سراغ کولرهای آبی می روند.

کولر آبی اگر به درستی نصب شود و شرایط نگهداری و سرویس دوره ای کولر آبی به درستی انجام شود می توان تا سال های سال کار تامین هوای خنک مورد نیاز را در منازل و یا محیط های دیگر در ابعاد مختلف بسته به ابعاد کولر تامین نماید.

عمدتا توصیه می شود که کار نصب کولر آبی به افراد صاحب صلاحیت واگذار شود و همیشه در شروع دوره گرم سال حتما کار سرویس دوره ای کولر آبی انجام شود.

در خصوص سرویس دوره ای کولر در مقاله ای به همین نام توضیحات کامل ارائه شد.

اما در نظر داشته باشید که در این سرویس سالانه باید قطعات مکانیکی و الکترونیکی کولر آبی هم بررسی شود زیرا یکی از شایع ترین مشکلاتی که این کولرها دارند لرزش زیاد و به تبع آن سر و صدای زیاد است که این به دلیل عدم نصب مناسب و یا خراب شدن یکی از قطعاتی است که در طول این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

علت لرزش کولر آبی 1

دلایلی که در صورت عدم رعایت در هنگام نصب کولر آبی باعث لرزش و صدا می شوند

عمدتا سه دلیل وجود دارد که باعث می شود کولر در زمان کار خود لرزش و سر و صدای زیادی داشته باشد که ناشی از عدم نصب صحیح است:

  • عدم نصب کولر آبی بصورت تراز

برای نصب کولر توصیه اکید این است که باید حتما تراز نصب شود. این به دلیل رعایت شرایط زیبایی کولر نیست. با نصب دستگاه در شیب و یا مکانی که سطح پایدار و صافی ندارد تجهیزات مکانیکی آن به درستی کار خود را انجام نمی دهند.

فشار زیاد بر یک سمت باعث می شود پروانه تغییر حالت بدهد، بلبرینگ و یاتاقان خراب شوند و عملیات چرخش پولی و پروانه پس از مدتی دچار اختلال شود. تمامی این موارد باعث خواهند شد تا کولر به اصطاح تنظیم کار نکند و باعث افت کیفیت کاری و لرزش دستگاه شوند.

علت لرزش کولر آبی 2

  • نصب مستقیم دهانه کولر به کانال کولر

هر چند در سال های اخیر کمتر دیده شده که این اتفاق بیوفتد ولی متاسفانه هنوز هم افراد بی دانشی هستند که کولر را مستقیما به کانال کولر اتصال می دهند.

دلیل استفاده از پارچه های برزنتی و یا کانال های منعطف برای نصب دهانه کولر به کانال کولر حذف لرزش های کولر و عدم انتقال آن به کانال کولر می باشد.

هرچند کانال کولر در درون ساختمان تعبیه شده و با دیوار و یا دیوارچه سیمانی حمایت می شود ولی کانال از حلب های فلزی ساخته می شود که با کمترین لرزش به صدا در خواهند آمد.

وقتی در هنگام نصب کولر آبی دهانه کولر به کانال اتصال داده شود حتی اگر به صورت اصولی هم کولر نصب شده باشد کوچکترین حرکت موتور و لرزش های ریز بدنه کولر به کانال آن انتقال داده می شود و باعث خواهد شد تا لرزش در طول مسیر بیشتر و صدای بدی در کل ساختمان و طبقات شنیده شود.

علت لرزش کولر آبی 3

  • قرار دادن کولر بر روی آجر و یا پایه های غیر استاندارد

برای نصب کولر آبی باید از یک چهارپایه مخصوص در زیر کولر استفاده شود

ضمنا باید در هر دوره بازدید و سرویس کولر آبی این چهارپایه بررسی شود تا در صورتیکه به دلیل زنگ زدن توان خود را از دست داده و یا به دلیل فرو رفتن در ایزوگام کولر را  از حالت تراز خارج کرده است این مشکل فورا مرتفع شود.

برخی از افراد کولر را بر روی تجهیزات مختلف دیگری در هنگام نصب آن قرار می دهند.

قرار دادن کولر بر روی پایه های چوبی، آجر و بلوک سیمانی، موزاییک های مختلف، پایه های پلاستیکی و یا پایه های بسیار بلند باعث خواهد شد که کولر در حالت ثابت و استیبل در جای خود قرار نداشته باشد و این موضوع تولید صدا و لرزش زیادی در کولر خواهد کرد.

علت لرزش کولر آبی 4

عمده دلایل لرزش و صدای کولر آبی مربوط به مشکلات فنی کولر آبی

اگر هر یک از شرایط بالا وجود نداشت و همچنان کولر دارای صدا و لرزش زیادی بود باید با تماس با یک تعمیرکار اجازه دهید تا تجهیزات مکانیکی و الکتریکی کولر بررسی شود. اما بصورت کلی عوامل زیر می توانند باعث ایجاد لرزش و صدا در کولر آبی شوند:

  • خراب شدن پروانه کولر آبی

اگر به هر دلیل پروانه کولر آبی تاب بر دارد و یا پره های کولر ضربه ببیند باعث خواهد شد تا پروانه در یک سیر مشخص و ثابت به چرخش در نیاید و باعث ایجاد لرزه در کولر آبی شود.

هر چند پروانه توسط گاردی فلزی محافظت می شود اما عوامل جانبی مانند خرابی یاتاقان و یا شل و سفت بودن تسمه پروانه کولر می تواند باعث خراب شدن و تاب برداشتن پروانه کولر بشود.

برای تعمیر پروانه باید پولی را باز کنید و یاتاقان های اطراف را هم باز کنید و بعد از آن گارد نگهدانده را باز کنید تا پروانه خارج شود.

اگر خرابی از خود پروانه است باید متناسب با ابعاد پروانه یکی خریداری و آن را تعویض کنید و اگر خرابی از محور پروانه است باز هم باید پروانه تعویض شود. توصیه می کنیم دلیل خراب شدن پروانه و یا محور پروانه را بررسی کنید.

علت لرزش کولر آبی 5

  • خراب بودن یاتاقان کولر آبی

یاتاقان کولر آبی با استفاده از یک بلبرینگ محور پروانه را در اختیار دارد و با استفاده از قدرت موتور و چرخش تسمه و پولی پروانه را به حرکت در می آورد.

عمدتا پس از چند سالی این یاتاقان ها کم کم خراب می شوند و این موضوع کاملا طبیعی است.

اما همواره دلایلی بر تخریب زود به زود یاتاقان تاثیر می گذارند که از جمله آنها می توان به خرابی پولی، تاب داشتن پروانه و یا محور پروانه، ضربه بر روی یاتاقان، فشار زیاد تسمه و حتی کارکردن بیش از اندازه کولر آبی را اشاره کرد.

یاتاقان ها را همیشه در زمان سرویس کولر بررسی کنید و در صورت خرابی تعویض کنید.

برای تعویض یاتاقان کافی است که پولی را باز و سپس دو پیچ نگهدارنده را باز کنید و یاتاقان را خارج و با نمونه مشابه تعویض کنید.

سپس یاتاقان مقابل را هم همزمان بهتر است تعویض کنید که البته دیگر پولی وجود ندارد. روش روغن کاری آنها در مطلب نحوه روغن کاری موتور و یاتاقان کولر آبی به صورت کامل توضیح داده شده است.

علت لرزش کولر آبی 6

  • خراب بودن موتور کولر

دلیل اصلی که باعث لرزش موتور در هنگام کار می شود و این لرزش به بدنه کولر انتقال داده می شود خراب شدن یکی از سیم پیچی های موتور کولر آبی است.

در مقاله تعمیر موتور کولر آبی توضیح دادیم که این موتورها دارای سه سیم پیچ هستند. یکی برای دور کند، یکی برای دور تند و یکی به عنوان سیم پیچ راه انداز استفاده می شود.

با روشن کردن موتور سیم پیچ راه انداز اگر نتواند دور کم و زیاد را بین سیم پیچ ها انتقال دهد و یا ضعیف شده باشد لرزه زیادی به کولر وارد می شود. این موضوع کاملا تخصصی است و نباید به هیچ عنوان افراد عادی برای تعمیر آن اقدام کنند.

البته در بسیاری از مواقع هم لق شدن پایه های موتور بر روی جایگاه خود باعث می شود موتور ثبات و استحکام لازم را برای فعالیت نداشته باشد و لرزش زیادی ایجاد کند.

برای تعمیر کولری که مشکل موتور دارد بهترین انتخاب متخصصین حرفه ای تعمیر کولر آبی هستند که با سیم پیچی و تعمیرات موتور هم آشنایی دارند.

علت لرزش کولر آبی 7

  • شکسته شدن و یا تاب داشتن پولی های کولر آبی

همانگونه که در مطلب تعویض پولی کولر آبی توضیح داده شد گفتیم که نیروی حاصل از موتور برای گردش پروانه بواسطه دو پولی و یک تسمه وارد تسمه ها بر اثر فشار می توانند پولی را از حالت نرمال خارج کنند.

البته این موضوع تنها در برخی از جنس های بی کیفیت دیده می شود. وقتی پولی کاملا مدور و به درستی به گردش در نیاید این فشار به موتور و پروانه باعث می شود تا محور پروانه هم از تعادل خارج شود و با صدایی هو هو کار کند.

قبل از اینکه این عیب به سایر تجهیزات کولر سرایت کند باید اقدام به تعویض پولی کولر آبی بکنید.

علت لرزش کولر آبی 8

دلایل و موضوعات دیگری هم می تواند باعث ایجاد لرزش و تولید صدا در کولر آبی بشود مانند قرار دادن اجسام سنگین بر روی کولر، خرابی دریچه ها، شل بودن تسمه پروانه، خراب بدون تسمه و ... ولی عمدتا لرزش و صدا به دلایل فوق با هم در کولر دیده می شوند.

تاکید ما باز هم بر این موضوع است که برای نصب و یا  سرویس کولر این کار را به دست متخصصین واگذار کنید. شناخت عوامل اولیه خرابی در هنگام سرویس دوره ای باعث خواهد شد هزینه زیاد تعمیرات از گردن شما برداشته شود.

گروه تاسیسات 24 ساعته با تکیه بر سال ها دانش و تخصص کارشناسان و متخصصین خود و با برنامه ریزی صحیح برای حضور و استقرار تمامی کارشناسان خود رد مناطق مختلف تهران این فرصت را در اختیار همشهریان عزیز قرار داده تا تنها با یک تماس و در کمترین زمان خدمات ما را بصورت حرفه ای دریافت نمایند.

تمامی کارشناسان ما با تجهیزات و ابزارآلات کامل و در محل مشتری و نظارت مستقیم مشتریان کار خود را انجام خواهند داد.

شما هم می توانید در صورت نیاز به خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته و یا به منظور دریافت راهنمایی ها و مشاوره های تمام وقت با کارشناسان ما در تماس باشید.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +2 # مشکل صدای کولر 1397-05-06 14:56
باسلام،
ضمن تشکر از مطالی مفیدی که در سایت گذاشتید، کولر ما صدای زیادی داره و خوب هم باد نمی زنه وفتی بررسی کردم دیدم که پروانه به دیواره محافظ پروانه برخورد می کنه و وقتی پروانه رو به سمت چپ هل می دیم یه مدت خوبه ولی دوباره پروانه به سمت راست کشیده میشه و برخورد و در نتیجه صدا پیش میاد. ممنون میشم برای رفع مشکل راهنمایی بفرمایید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # اسماعیلی 1397-06-03 09:59
سلام وقت شما بخیر ممنونیم از همراهی شما
پولی سر موتور را در خلاف برخورد فن بکشید و صاف کنید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # نگهبان 1398-05-13 06:03
سلام كولر ما سلولزي هست دوسال است كار ميكنه امسال سرويس شده جديدا وقتي كولر خاموش است از توي كانال صداي جير جير وصدا ميايد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-05-13 12:24
سلام وقت بخیر
یاتاقان ها رو روغن بزنید تسمه رو هم چک کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-05-13 12:24
سلام وقت بخیر
یاتاقان ها و تسمه رو چک کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امير حيدري 1399-03-03 11:59
باعرض سلام وخسته نباشيد مشگل لرزش زيادي كولر البته كولر روي چهارپايه تور تراس است واز جهت تراز درست هست چون كولر از قسمت زير حلزوني سوراخ نداشت بنده از زير سوراخ كردم جهت تميزكردن پروانه داخلي و شستشوي ووقتي كار تمام شد درب كولر بستم وتسمه كولر جا انداختم موتور تحت فشار كار مي كرد بلا فاصله قطع كردم وبه فني كار گفتم ايشان گفتن دينام نيم سوز شده ولي يك تسمه جديد ديگر انداختم وبه حالت عادي كار كرد ولي متهسفانه لرزش زيادي دارد ممنون ميشم اگر راهنماي لازم را بفرماييد با كمال تشكر حيدري
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-03 21:08
سلام دوست عزیز علتهای لرزش بعد از تراز بودن رو براتون توضیح میدم یک به یک بررسی کنید خرابی ولنگ بودن پولی بزرگ وکوچک ،خرابی یاتاقان ها ،شل بودن پایه موتور ودست آخر نیمسوز بودن سیم پیچ موتور کولر که همه اینها رو باید متخصص بررسی رفع کنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد