همیشه در ابتدای فصل گرم سال مردم دست به آچار شده و اقدام به سرویس کولر آبی خود می کنند تا بتوانند فصل گرم سال را با هوای مرطوب و دلنشین کولر آبی خود سپری کنند. اما در بسیاری از مواقع وجود  عیب در کولر آبی که بعضا به موتور و یا پمپ آب آن نیز بر می گردد مانع از این می شود که کار به این سادگی ها هم پیش برود و نیاز به تعمیر کولر آبی به وجود می آید.

اینکه تعمیر و سرویس کولر کار یک متخصص و فردی فنی است را نمی توان منکر شد. اما همیشه هم پیدا کردن یک فرد متخصص شاید برای همه مقدور نباشد. در این پست ما قصد داریم عیوب اصلی کولر آبی که متوجه موتور کولر می باشد را به هم بررسی کنیم و دلایل ایجاد و روش های تعمیر موتور کولر آبی را توضیح دهیم.

عیب یابی موتور کولر آبی

برای عیب یابی و یا حتی  نصب کولر آبی باید ساختمان و بخصوص نقشه برق موتور کولر آبی را به خوبی بشناسید تا بتوانید خودتان به راحتی اقدام به نصب و راه اندازی کولر آبی و یا در صورت نیاز سرویس کولر آبی خود بکنید. از این رو پیشنهاد می کنیم قبل از هر کاری و برای شناخت بهتر در خصوص تعمیر موتور کولر آبی ابتدا مقاله نقشه برق موتور کولر آبی را مطالعه بفرمایید.

موتور کولر آبی

موتور های کولر آبی از نوع قفسی هستند که به دلیل اینکه با استفاده از خازن و یا مقاومت دو دور راه اندازی می شوند به موتورهای خازنی هم شهرت دارند.  قدرت کولر و حجم هوا دهی آنها ارتباط مستقیمی به قدرت موتور دارد. قدرت این نوع موتور بصورت 0.25 ، 0.5 و 0.75 اسب بخار  و یا در برخی مدل ها بالاتر می باشد که متناسب با قدرت و حجم هوا دهی کولر انتخاب می شود.

موتور کولر آبی به دلیل اینکه از روترو سیم پیچی شده استفاده نمی کند و یا در اصطلاح دارای کلکتور نمی باشد صدای فوق العاده کمی دارد. همچنین همین موضوع باعث شده که موتور کولر آبی عمر طولانی تری داشته باشد.

موتور کولر به این دلیل دو دور نامیده می شود که دو دور1000 و 1500 در دقیقه دارد. دور 1000 به عنوان دور کند و دور 1500 به عنوان دور تند موتور کولر شناخته می شوند.

ساختمان موتور کولر سه نوع سیم پیچ راه انداز دارد که دور کند و دور تند را ایجاد می کنند

کلید گریز از مرکز به عنوان قسمت الکتریکی موتور بر روی بدنه موتور تعبیه شده است. سیم یا کابل ورودی برق و سر های خروجی سیم پیچ ها به این کلید اتصال داده می شوند.  کلید های مورد نیاز برای اتصال برق موتور کولر آبی در قسمت کائوچوبی آن تعبیه شده و با لغات com به عنوان کلید مشترک، HI برای دور تند و LO برای دور کند مشخص شده اند.

حدود یک اسب بخار جریانی است که موتور در دور های تند و کند می کشد. البته موتورهای کولر آبی برای صنایع و یا سالن های بزرگ که از نوع کولرهای بزرگ هستند باید از نوع موتروهای سه فاز  با یک دور  که 1500دور در دقیقه است انتخاب شود.

عیب یابی موتور کولر آبی

موتورهای دو دور کولر آبی

موتورهای دو دور کولر آبی  عامل ایجاد قدرت برای چرخش پروانه کولر هستند.  این نوع موتورها را عمدتا به دو دسته طبقه بندی می کنند:

 •  موتورهای دو دور با خازن دائم کار
 •  موتورهای دو دور  با سیم پیچ راه انداز

این مطلب از آنجایی اهمیت دارد که در صورت نیاز به تعمیر و نصب کولر آبی و یا سرویس کولر آبی اگر نیاز به تعویض موتور بود بتوانید نوع آن را به درستی تشخیص دهید.

موتورهای دو دور با خازن دائم کار

این نوع موتورهای برای دو دور متفاوت در دور های 1000 و 1500 طراحی شده اند و هر یک دارای 4 نوع سیم پیچی متفاوت هستند. هر یک از دور ها برای خود یک سیم پیچی مجزا دارد که با یک سیم پیچی کمکی و یک خازن همراه هستند. خازن و سیم پیچی کمکی سری تعبیه می شوند . هر بار موتور کولر آبی در حالت تند و یا کند باشد سیم پیچی اصلی این دور با سیم پیچی کمکی و خازن در مدار قرار می گیرند و به دلیل اینکه همیشه این خازن ها در حال کار هستند با نام موتور های با خازن دائم کار شناخته می شوند.

عیب یابی موتور کولر آبی

موتور کولر آبی با سیم پیچ راه انداز

موتورهای کولر آبی با سیم پیچ راه انداز  دارای سه نوع سیم پیچی هستند:

 •  سیم پیچی دور تند که چهاز قطب دارد و سرعتی 1500 دور در دقیقه ایجاد می کند
 •  سیم پیچی دور کند  که شش قطبی است و سرعتی با حدود 1000 دور در دقیقه ایجاد می کند
 •  سیم پیچی راه انداز که چهار قطبی می باشد.

فعالیت موتور کولر آبی با سیم پیچ راه انداز به این شکل است که ابتدا سیم پیچ راه انداز به همراه سیم پیچ دور تند بصورت موازی روشن می شوند و همین که سرعت موتور به حدود 75 درصد نامی خود رسید سیم پیچ راه انداز بصورت اتوماتیک از مدار خارج می شود.

حال اگر دور موتور کولر آبی بر روی کند باشد پس از اینکه سیم پیچ راه انداز و سیم پیچ دور تند راه اندازی شدند وقتی سرعت نامی به 0.75 درصد رسید هر دو سیم پیچ از مدار خارج و سیم پیچ دور کند را در مدار قرار می دهند  و روتور با دور کند می چرخد.

موتور های کولر آبی با سیم پیچ راه انداز یا از نوع راه انداز مقاومتی هستند و یا از نوع راه انداز خازنی.

قدرت موتورهای کولر آبی به شرح زیر می باشند:

 • موتورهایی با قدرت یک چهارم اسب بخار که برای کولر های 2500 تا 3000 مناسب هستند
 • موتورهای با قدرت یک سوم اسب بخار که برای کولر های 3500 تا 4000 مناسب هستند
 • موتورهای با قدرت یک دوم اسب بخار که برای کولر های 4500 تا 5000 مناسب هستند
 • موتورهای با قدرت سه چهارم اسب بخار که مناسب کولر های با قدت 7000 هستند.

خرابی و تعمیرات مربوط به موتور کولر

در زیر ایرادها و دلایل آن و شرح تعمیر آورده شده است:

 •  با اینکه کلید کولر را می زنیم ولی موتور و پمپ آب روشن نمی شوند.
  •  ایراد از موتور نیست. ممکن است فیوز خراب شده باشد و یا قطع باشد

باید برق ورودی به فیوز را با فازمتر بررسی کنید. اگر برق به فیوز می رسد  اما با حرکت اهرم فاز خارج نمی شود ایراد از فیوز است که باید تعویض شود.

 •  در فاز و یا نول مشکلی هست

باید  دید آیا برق در کلید برق کولر هست یا خیر اگر برق وجود داشت و در ترمینال کولر برق نبود ایراد متعلق به سیم است و قطعی دارد. اگر برق در کلید هم نبود باید عیب را در سیم کشی ساختمان پیدا کنید.

 • موتور کار می کند ولی باد خنک نیست
  •  آب به کولر نمی رسد و عیب در پمپ آب  کولر آبی یا موتور نیست

ممکن است به دلیل کم بودن فشار آب و یا گرفتگی ورودی آب ،آب وارد کولر نشود. در این حالت پوشال های کولر خشک و باد گرم می شود.

 •  واتر پمپ خراب است یا شیلنگ پاره شده است

در این حالت آب در کولر هست اما به دلیل ایراد در واتر پمپ و یا پاره شدن شیلنگ  آب به پوشال ها نمی رسد. اغلب ایراد پمپ آب بر طرف شدنی هست ولی ممکن است هزینه زیاد بطلبد. به همین دلیل بهتر است تعویض شود.

عیب یابی موتور کولر آبی

 •  سوراخ آب ریز ها مسدود شده

اگر عیب کولر آبی از گرفتگی سوراخ های آب ریز ها  یا ناودان ها باشد را داشته باشد معمولا یک و یا نهایتا دو ناودان بسته می شود و همه ناودان ها با هم بسته نیست. در هرصورت بهتر است همه آنها را باز و با جوهر نمک شستشو دهید.

 •  تسمه کولر تنظیم نیست

باز هم دلیل خنک نشدن باد کولر اگر نمی تواند موتور باشد. گاهی تسمه شل شده و باید با جابه جا کردن پایه الکتروموتور پولی تسمه محکم تر شود تا تسمه بهتر کار کند. البته نباید خیلی هم این تسمه سفت شود تا فشار به موتور کولر آبی وارد شود.

 •  پاره شدن برزنت کولر

در شرایطی هم ممکن است باد گرم کولر به دلیل پاره شده پارچه برزنتی باشد. که راه چاره تعویض آن است.

 •  موتور نیم سوز شده است

تنها در صورتی موتور کولر آبی مشکل باد گرم کولر است که نیم سوز شده باشد. در این حالت باید همه موارد فوق بررسی شوند و اگر هر یک از این موارد مشکلی نداشت باید به سراغ تعمیر موتور کولر آبی برویم.

البته قبل از تعمیر موتور باید ابتدا با آمپر متر جریان موتور کولر را اندازه گیری کنیم. هر موتور بر روی بدنه خود یک جریان را به عنوان جریان ثابت درج می کند. عدد آمپر متر را با این جریان باید مقایسه کنید.

 اگر جریان اندازه گیری شده عددی چندین برابر جریان درج شده داشته باشد نتیجه می گیریم که موتور نیم سوز شده است. از نشانه های دیگر نیم سوز شدن موتور داغ کردن و بو کردن آن می باشد.

عیب یابی موتور کولر آبی

 • موتور کولر آبی کار نمی کند

در این حالت باید دید واتر پمپ کار می کند یا خیر. اگر کار می کرد باید احتمال داد که برق مشکلی ندارد ولی برای تعمیر کولر آبی احتمالات ملاک نیست. دلایل زیر در هر صورت می تواند باعث کار نکردن موتور باشد:

برق به موتور نمی رسد

ممکن است به هر دلیل فاز مرتبط با موتور کولر قطع شده باشد و یا نول آن ایراد داشته باشد. با یک بررسی ساده می توان آن را پیدا کرد و ترمیم نمود.

وقتی کلید HI و COM را می زنید برق 220 ولت وجود دارد اما باز موتور کار نمی کند.

بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید . احتمال دارد سیم پیچی موتور ایراد داشته باشد و یا سوخته باشد

موتور صدایی هوم مانند می دهد ولی به کار نمی افتد

سیم پیچ راه انداز سوخته است و یا سیم پیچی راه انداز به کلید گریز از مرکز اتصال نیست. البته دلایلی مانند سفت بودن بیش از اندازه تسمه، نیم سوز شدن سیم پیچی دور تند و یا سوختن خازن راه انداز هر کدام می تواند دلیل خرابی موتور باشد.

 • تنها یک دور از موتور فن کار می کند

 احتمال زیاد دارد که سیم مربوط به دور دوم از صفحه کلید موتور قطع شده است. برای بررسی این موضوع برق کولر را قطع کنید. سپس هر سیم پیچ موتور را پس از قطع کردن سیم های متصل به آن با اهم متر اندازه گیری کنید.

احتمالا سر سیم یکی از سیم پیچ های HI و یا LO از صفحه کائوچوبی قطع شده است که در این صورت باید لحیم شود. اما در مواردی هم ممکن است ایراد از پارگی درون استاتور باشد . در این صورت حتما به یک متخصص این موضوع را واگذار کنید.

ممکن است یکی از سر سیم های مربوط به کلید تبدیل  و پایه های LO یا HI قطع و یا پاره شده باشد

برای سرویس کولر آبی درگیر با این مشکل باید ابتدا دید رابط بین تبدیل و موتور سالم است یا خیر. برای این کار باید دو خروجی داخل کلید تبدیل را به هم متصل کنید و دو سیم متصل به پایه های LO و  HI را  جدا کنید و به آنها اهم متر را متصل کنید. در این صورت اگر دو سیم رابط سالم باشند باید عقربه اهم متر حرکت کند و میزان اهمی را نشان بدهد. در غیر این صورت سیم ها دچار قطعی هستند و چون 4 رشته ای هستند بهتر است تعویض شوند.

کلید گریز از مرکز خراب است

برای عیب یابی موتور کولر آبی باید بدانید که سیم پیچ راه انداز و سیم پیچ دور تند همیشه در موتور کولر ابتدا شروع به کار می کنند و وقتی سرعت به 75 درصد سرعت نامی  رسید  سیم پیچ راه انداز از مدار خارج می شود. اگر کولر بر روی دور کند باشد با رسیدن سرعت به 0.75 درصد دو سیم پیچ راه انداز و تند خارج می شوند و توسط یک کلید سیم پیچ دور کند وارد مدار می شود.

در این شرایط ممکن است سیم پیچ راه انداز از مدار خارج نشود و یا سیم پیچ دور کند و تند در مدار باقی بمانند. با توجه به این موضوع باید سرعت کولر کم باشد و موتور داغ کند و بوی موتور نیم سوز به مشام برسد.

دلیل اصلی این موضوع شکستن صفحه فیبری و یا اکسید شدن کلید گریز از مرکز است. با خارج کردن روتور از استاتور باید کلید تعویض و یا تعمیر شود.

عیب یابی موتور کولر آبی

 کلید تبدیل خراب است

برخی از مواقع کنتاکت های کولر به هم جوش می خورند برای اطمینان از این موضوع باید با اهم متر کلید بین کنتاکت مشترک و با دو خروجی تند و کند بررسی شود. برخی مواقع با سمباده می تواند این ایراد را برطرف کرد ولی اگر نشد آن را تعویض کنید.

 • کولر را که روشن می کنید به راه نمی افتد ولی اگر پولی را با دست حرکت دهید موتور کار می کند

 ممکن است سیم پیچ را انداز سوخته و یا کلید گریز از مرکز وصل نمی شود.

 • موتور سر و صدای زیادی دارد

 پولی شل شده است

در تعمیر کولر آبی و یا هنگام سرویس کولر آبی ممکن است یگی از پولی ها تکان خورده باشد و یا در طول کار شل شده باشد . در این حالت باید پولی دوباره تنظیم شود.

عیب یابی موتور کولر آبی

 ممکن است یاتاق ها گشاد کرده باشند

برای تعمیر کولر آبی که دچار شل یا گشاد شدن یاتاقان ها شده باید دو طرف فن باز شود و محور بصورت شعاعی حرکت داده شود. اگر حرکت عمودی داشت باید بوش ها عوض شود. اگر بست یاتاقان ها شل بود به فن دست نزنید و با گذاشتن واشر های مخصوص این لقی را بگیرید.

محور تاب بر داشته است

عیب یابی کولر آبی در زمانی که محور تاب داشته باشد به این صورت است که صدای کولر زیاد تر از حد نرمال می شود و وقتی به پروانه دست بزنید احتمالا یاتاقان ها شل شده اند. اما به یاد داشته باشید تعمیر کولر آبی که فن آن تاب داشته باشد کار هر فردی نیست و باید یک تراشکار خبره این کار را انجام دهد .

 صدا از خود موتور کولر است

احتمالا موتور فن به دلیل درگیر شدن پروانه خنک کننده با درپوش ها این صدا را تولید می کند. این عیب معمولا به دلیل خرابی یاتاقان و یا تاب بر داشتن محوز فن ایجاد می شود که ابتدا باید در تعمیر کولر آبی این موارد اصلاح شود.

 تسمه خراب است.

گاهی تسمه خراش دار و یا رشته رشته شده و یا محکم شده است. هر دو این موارد به راحتی با تنظیم پولی و یا تعویض تسمه حل شدنی است.

 •  موتور کولر خود به خود روشن و خاموش می شود.

دلیل روشن و خاموش شدن موتور کولر به اورلود سر راه سیم مشترک موتور و یا داخل موتور مرتبط می باشد. این اورلود برای تنظیم جریان ورودی برق به موتور تعبیه می شود.

وقتی اولود تحریک می شود که موتور نیم شوز شده باشد، سیم پیچ راه انداز از مدار خارج نشود، کلید گریز از مکز فعال نشود، تسکه سفت باشد، یاتاقان ها گریپاژ کرده باشند، دریچه هوای کولر بسته باشد، پولی ها در یک امتداد نباشند و ...

دلایلی که در بالا توضیح داده شد عمده دلایلی هستند که غالب مردم این ایراد را از موتور کولر تشخیص می دهند.

هر گاه بنا به هر دلیل احساس نیاز به تعمیر کولر آبی خود را داشتید بهتر است اگر این ایراد را در موتور تشخیص دادید و خودتان تخصص کافی در این زمینه را نداشتید این موضوع را به متخصصین این حوزه واگذار نمایید.

نظر یکی از مشتریان در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه سرویس کولر آبی

 

تیم تاسیسات 24 ساعته با پشتوانه سال ها تخصص و تجربه و دلگرمی به کادری آموزش دیده و حرفه ای آماده ارائه مشاوره حرفه ای و تعمیر کولر آبی شما در هر منطقه از شهر تهران در سریعترین زمان ممکن و بدون هزینه ایاب و ذهاب می باشد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +9 # جواد 1397-02-06 17:18
سلام
آیا می شود به جای موتوری که در کولر کار شده یک موتور قوی تر نصب کنیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # اسماعیلی 1397-02-07 20:09
سلام
خیر. معمولا این موتورها از نوع دو دور هستند و متناسب با اتاق و ظرفیت پروانه و بدنه کولر طراحی می شوند و نباید با موتور قوی تر جایگزین شوند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # روناسی 1397-02-08 23:12
سلام ممنون میشم بگین که آیا علت بوی سوختگی در کولر معمولا به خاطر موتور است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-02-09 22:20
سلام
در اکثر مواقع بله. ممکن است سیم پیچ راه انداز و یا سیم پیچ دور تند و یا کند نیم سوز شده باشد. ولی گاهی ممکن است به دلیل خرابی و نیم سوز شدن پمپ آب هم باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +6 # زادبخت 1397-02-14 00:11
چرا باید چند بار کلید روشن شدن کولر را بزنیم تا موتور راه بیافتد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اسماعیلی 1397-02-14 23:13
این مشکل می تواند هم از کلید برق باشد و هم از سفت بودن تسمه موتور . البته گاهی هم به دلیل ضعیف شدن یا نیم سوز شدن موتور می باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # djamin 1397-02-31 01:25
سلام کولر که روشن میکنیم موتورش صدا ترترترترتر میکند تازه هم در قابشی عوض کردیم مشکل ازکجاس؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Omid hadadi 1397-10-24 13:11
سلام باید بازدید کنید احتمال داره فولی در رفته باشه یا تسمه و یا یاتاقان خراب باشه و یا دینام باید همه این موارد رو چک کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مقدم 1397-03-17 23:44
با سلام
وقتی کولرراروشن میکنم بعدازچنددقیقه موتورداغ می شود وهنگام روشن کردن موتورکولرجرقه میزند. آیا این وضعیت خطرناک است؟
با تشکرازپاسخگویی شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-04-09 13:18
سلام وقت شما بخیر
در صورتی که موتور تان با شرایط عادی کار میکند مشکلی نیست. داغ شدن موتور تا اندازه ای طبیعی است.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امید 1397-03-19 15:31
سلام. آیا میشه موتور کولر را با سیم مستقیم برق چک کرد و چگونه. ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-04-09 13:17
سلام وقت شما بخیر
بله، شما میتونید سیم آبی موتور را یکبار با سیم دوم و یکبار هم با سیم سوم بررسی کنید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # ramin 1397-03-21 11:21
به نقل از اسماعیلی:
این مشکل می تواند هم از کلید برق باشد و هم از سفت بودن تسمه موتور . البته گاهی هم به دلیل ضعیف شدن یا نیم سوز شدن موتور می باشد.

سلام.. کولرو روشن میکنی جرقه میزنه داخله موتور بعد فیوز برق میپره علتش چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-04-09 13:14
سلام وقت شما بخیر
موتور کولر شما اتصالی دارد. باید بازدید بشود.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # فرهاد 1397-03-22 21:02
سلام.لطفا جواب بدید که چرا موتور کولر خیلی داغ میشه و بوی سوختگی میده بعد ده دقیقه کارکردن کولر،ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # اسماعیلی 1397-04-01 12:08
سلام وقت شما بخیر
زیرا پمپ کولر نیمسوز میباشد و مشکل ایجاد کرده.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # احسان 1397-04-02 23:19
سلام کولرو ک روشن میکنم روی دور کند بعد ۱۰ دقیقه کار کردن میره دور تند و باز کند هی کم و زیاد میشه در ضمن سیم کشی خونه سیم ۱.۵ هستش و کولر موتور قوی داره از ضعیف بودن سیم نیست به نظرتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-04-09 12:23
سلام وقت شما بخیر
کلید کولر شما از داخل چسبیده است و مشکل دارد. آن را بررسی کنید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسنی 1397-04-15 07:58
سلام وقتی کلید کولر را میزنیم صدایی هوووووم می دهد و نمی چرخد مشکل چیست. پمپ آب کار میکند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-04-19 11:29
سلام وقت شما بخیر
موتور گریپاژه مشکل پیدا کرده ، یا تسمه خیلی سفت شده است.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا 1397-04-16 15:55
سلام . کولر ما از مدلهای جدید هست که زیر دینام یک جعبه داره . الان که روشن میکنم ، دینام روشن نمیشه ، ضمن اینکه یاتاقانها هم نسبتا سفت شده . خواستم سوال کنم علتت چیه و چه باید کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-05-16 10:08
سلام وقت شما بخیر
اول تسمه کولر را جدا و موتور را روشن کنید. اگر موتور سالم بود، یاتاقانها باید بازشده و تعویض شوند . در غیر این صورت موتور نیاز به تعمیر دارد و یاتاقانها هم باید روانکاری شوند.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعید 1397-04-16 20:51
سلام
با وجود اینکه کولر در دور کند کار میکند گاهی صدای خروجی باد کم میشود انگار که موتور خاموش شده ولی بعد چند دقیقه مجدد به حالت اول برمیگردد در طول یک روز کامل امکان اینکه دوبار این اتفاق بیوفتد وجود دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-05-06 11:45
با سلام وقت شما بخیر
احتمال دارد تسمه خیلی شل باشد و بعضی اوقات با پولی درگیر نمیشود.
موفق باشید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # زارعی 1397-04-22 13:30
سلام علت اینکه پمپ کارمیکنه ولی نمیتونه آبو تو ناودونیا بفرسته چیه؟؟؟؟؟؟البته شلنگ ورابط پمپ روهم چک کردم مشکلی نداشت.ممنون از راهنماییتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-05-29 09:48
سلام وقت بخیر.
اگر پمپ کار کند و نتواند آب را در مسیر مشخص شده بفرستد دلیل هایی متعدد خواهد داشت. دلیل اول هواگرفتن متعدد پمپ که در بعضی موارد به علت کم و زیاد شدن فشار آب میباشد که مستقیم باید از کنتور گرفته شود و یا به علت خراب شدن شیر یکطرفه بعد از منبع آب که فقط فشار منبع آب پشت آن باشد . دلیل دوم میتواند از خالی شدن باد منبع تحت فشار یا سوراخ شدن تیوپ داخلی آن باشد. دلیل سوم میتواند از خرابی کلید مکانیکی و یا تنظیم نبودن آن باشد. دلیل چهارم میتواند از خرابی پروانه و یا شل شدن پیچ ۵ پره داخل پروانه باشد. که باعث هرز چرخیدن پروانه فقط در فشار بالا باشد. در هر صورت مشکلتان حل شدنی است. با تشکر.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علی 1397-04-29 21:58
سلام اگه جای فاز و نول رو قیل از ورود به کلید اشتباه بزنیم چه اتفاقی رخ میدهد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-03 10:05
سلام وقت شما بخیر
هیچ مشکلی پیش نمی آید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بابک 1397-05-08 00:24
کولر در حال کار بود یکساعتی آن را خاموش کردیم دوباره که می خواستیم آن را راه اندازی کنیم موتور حرکت نمی کرد تو خود کولر چک کردم موتور بدون تسمه هم فقط یک دور می چرخد و در جای خود قفل می شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مقصود 1398-06-17 18:00
سلام وقت بخیر
شاید دور تند کولر سوخته و یکسره شده دوست عزیز در غیر این صورت مطمئنا سیمپیچی مشکل پیدا کرده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امید 1397-05-17 09:44
باسلام و تحیات

منزل ما وقتی کولر را روشن میکنیم دوتا ایراد داره
1 - روشن شدن موتور با دور تند امکان پذیر است.
2 - بعداز اینکه پمپ را روشن می کنیم، دور موتور به حدقابل ملاحظه ای پایین می آید و بعد با خاموش کردن پمپ دوباره موتور سرعت میگیرد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مقصود 1398-06-17 18:04
سلام دوست عزیز مطمئنا مشکل از برق ورودی به کولره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسن 1397-05-19 23:00
پمپ کولر برای چندمین بار در یک ماه سوخته علت چیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-05-29 09:54
سلام وقت شما بخیر
آب وارد پمپ می شود . پوشال ها و آبریزها را بررسی کنید تا مشکل را بیابید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسن 1397-05-20 21:16
سلام. موتور کولرم نیم سوز شد برم سیم پیچ درست کرد اوردم وقتی که تسمه وصل میکنم دور تند خوب کار میکند ولی دور تند وقتی شروع به کار میکند بلافاصله قطع و صل میکند انگار با دست یه لحظه پولی رو نگه میداری بعد ول میکنی این کار مدام تکرار میشه. اما وقتی تسمه نداره خوب کار میکنه . تسمه و یاتاقان ها هم تنظیمه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-05-29 09:52
سلام وقت شما بخیر
مشکل در سیم پیچی کولر شما هست. آن را بررسی کنید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Milad 1397-05-22 16:39
سلام
جناب دینام کولر که روشن میشه همون اول یه سر و صدا و لرزش میکنه بعد روشن میشه و بوی سوختگی میده و داغ میکنه.
دیروزم یه بار که روشن کردم دینام روشن نشد و فقط صدای کمی ازش میومد اما بعد نیم ساعت خودش درست شد روشن شد.تسمه رو عوض و یاتاقان سرویس کردم اما بازم بوی سوختگی میده.در ضمن با دست موتور رو ک چرخوندم روان نبود نسبتا.
خواهش میکنم کمک کنید.ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-05-29 09:53
سلام وقت شما بخیر
موتو نیم سوز شده است و نیاز به تعمیر دارد.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حمید 1397-05-22 21:42
با سلام
یک سوال؟
کولر روی دور کند درست کار می کند ولی وقتی کلید تند رو میزنی بعضی وقت ها تند میشه و بعضی وقت ها فقط یه تغییر صدای جزیی از موتور میاد و دورش تغییر نمی کنه، بعضی وقت ها هم وسط تند کار کردن یک دفعه دورش کم میشه. زمان هایی که تند نمیشه وقتی درب کولر رو باز می کنی یک دفعه دور موتور زیاد میشه!؟!؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اسماعیلی 1397-05-29 09:51
سلام وقت شما بخیر
احتمالا مشکل اتصالی در قسمت وشت موتور وجود دارد. آن را بررسی کنید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # محمد 1397-06-04 00:01
سلام وقتی تسمه رو در میارم کار میکند ولی تسمه میندازم کارنمیکنه ؟ومیله دینام که به فولی دینام وصل ایت لق میزند؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-09 09:48
سلام دوست عزیز وقت شما بخیر
حتما باید فولی رو عوض کنید و حتما روغن کاری مناسب و کافی انجام بشود ،حتما سر روغن دان را داخل سوراخ مخزن فولی قرار بدهید و با فشار روغن را وارد فولی کنید تا از همه جای فولی روغن بیرون بزند و تسمه نباید سفت و شل باشد.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جليل احمدي 1397-06-08 08:20
سلام چرا وقتي كليد روشن شدن موتور رو ميزنم فيوز ميپره ولي پمپ كار مي كنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-10 07:50
سلام وقت بخیر
این مساله به چند دلیل میتواند باشد:
کلید مینیاتوری ضعیف است
سیم پیچی موتورسوخته باشد
احتمال اینکه اتصالی در سیم کشی نیز باشد هست.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # یاور 1397-06-13 15:38
سلام. من موتور کولر را باز کردم و گرد خاک داخل آن را تمیز کردم و دوباره بستم. حالا که روشن میکنم موتور ضعیف وبا صدای خیش خیش کار میکند و چند ثانیه کار میکنه یک ایست میکنه و دوباره ضعیف کار میکنه با صدای خیش شدید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا پیری 1398-02-26 22:26
سلام موتور رو ببرید پلاتینشو درست کنن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عسگری 1397-06-20 02:00
سلام وقت بخیر،کولر قبلا مشکل سروصدا داشت که با عوض کردن تسمه درست شد ولی بعد ازیک هفته کولر رو دور کند روشن میشه ولی حالت رفت و برگشت داره مثل گاز دادن موتور کم ک زیاد میشه ولی رو دور تند کار میکنه که بعد از چند روز دور تندم بعداز۱۰ دقیقهکار کردن صدای کشیدگی اهن میده مثل نداشتن روغن مشکل از کجاست ممنون میشم راهنمایی کنید ممکنه بازم از تسمه باشه مثلا سایز تسمه استاندارد نباشه؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-20 20:22
سلام وقت شما بخیر
بوش درب آلومینیومی جلوی موتور خراب شده و روتور در داخل استاتور از بالانس در آمده است . به علت خرابی بوش جلو محور موتور آنبالانس شده و درب جلو باید تعویض شود.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمود منتظری 1397-10-17 22:09
سلام
با توجه به محدودیت فضا.میخوام موتور کولر ۷۰۰۰ را روی بدنه کولر ۴۰۰۰ نصب کنم.ایا شدنیه؟مشکلی پیش نمیاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Omid hadadi 1397-10-18 23:54
سلام فولی های هفت هزار بزرگتر هست و نسبت به قدرت دینام محاسبه شده و همچنین پروانه ولی روی 4000هم کار گذاشتند و مشکلی پیش نیامده البته یاتاقانها هم باید سالم باشد و دینام درست ریگلارژ بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حمید 1398-02-05 12:50
علت سوختن سیم نول کولر گازی پنجره‌ای از ناحیه خازن چیست قبلا از راهنماییتون. حمید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-02-06 13:50
سلام اتصال کوتاه در یکی از قسمتها مثله مدار سیمکشی یا خود الکتروموتور
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # غلامی 1398-02-13 14:22
با سلام
1-موتورکولر وقتی روی دور کند است


آرام حرکت می کند و باد نمی زند. ولی در دور تند درست کار می کند آیا دلیلش نیم سوز شدن آن است ؟ و آیا قابل تعمیر است؟
2-موتور کولر از نوع الکتروژن است و دوخازن راه انداز جدا دارد .اگ بخواهیم با موتور نوع موتوژن که خازن بیرونی ندارد تعویض کنیم چه جزئیاتی را در نظر بگیریم.
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا پیری 1398-02-13 17:28
سلام بله دور کندش احتمالا نیم سوز شده
تو عوض کردن موتور هم فرق نداره خازن داره یا نه شما با سه تا سیم در هر حال سر کار دارین
و بله قابل تعمیره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1398-02-13 17:05
امروز کولر آبی خونه چند ماه خاموش بود اصلان کلید روشن نزدیم خودبخود دودش رفت بالا سوخت دینام چرا ایجوری شد چند ماه خاموش بوده اصلان روشن نکردیم چجوری برق واردش شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-02-14 13:47
سلام وجود اتصال کوتاه در مدار سیم کشی علت این اتفاق میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا 1398-02-17 07:58
سلام. دینام کولر بعد از چند ماه استفاده نکردن انقدر سفت شده که حتی با دست هم نمیچرخه.یکی دو بارم کلید رو زدم اما یک کلید که روی خود دینام قرار گرفته پرید. هیچ چرخشی حتی با دست هم نیست‌. با روغن کاری درست میشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # جلال شریفی 1398-02-17 17:10
سلام
موتور شما گیرپاژ کرده باید موتور باز کنید بدید رفع گیرپاژش کنن .. در این حالت روشن نکنید موتورو
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی علوی 1398-02-17 22:17
سلام پمپ آب کولر در حالتی که شیلنگ به آن وصل نیست آب را مکش و خروجی دارد آما هنگام نصب شیلنگ به آن آب را به داخل شیلنگ هدایت نمی کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-02-17 23:22
یا داخل شیلنگ رسوب داره تمیزش کن
یام پمپ ابت نیم سوز شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احسان 1398-02-19 15:29
سلام کولر رو بعد از یکسال روشن کردم از موتورش وقتی روشن میکنی جرقه میزنه و ب زور میچرخه راهنمایی کنید علتش چیه ؟؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-02-19 18:04
سلام سیم پیچیتون سوخته یا نو بخرید
یا ببرید براتون سیم پیچی کنن
تسمه رو نگاه کنید سفت نباشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # عباس 1398-02-19 17:30
کولر روی دور کند صدای ناهنجاری داره اما روی دور تند صدا قطع میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1398-02-19 21:24
ضمن عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات
سیستم گردش هوا را برسی نمایید روان باشد
تسمه تنظیم باشد
اگر سیم های برق موتور دستکاری نشده موتور معیوب میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حامد 1398-02-21 10:55
سلام
وقتی موتور کولر رو روشن میکنم رو دور کند خوب میکنه و دور تند هم کار میکنه ولی وقتی چند دقیقه میگذره دور تند دیگه کار نمیکنه و فقط رو دور کند کار میکنه ...دلیلش چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # جلال شریفی 1398-02-21 11:34
سلام الکتروموتور معیوب شده یا سیمها را جابجا وصل کردید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حامد 1398-02-22 12:14
الکتروموتور رو باید تعویض کرد؟هزینه چقدر میشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-02-22 21:03
سلام الکترو موتور چه قدرتیه ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حمیدرضا 1398-02-22 13:16
سلام
پارسال خازن های کولر آبی توی آب افتاد و دیدم قسمتی از خازن ها آب شده و سیاه شده و بعدش سفت کردم جاشونو که نیوفته توی آب ولی ازون اتفاق ببعد اولش موتور هی سرعتش کم و زیاد میشد
امسال وقتی دور کند رو میزنی انگار که حالت تنده و وقتی تند رو میزنی همونجوری ادامه میده و بوی سوختنی هم نمیاد برخلاف پارسال

مشکل از کلید هم نیست
مشکل سیم پیچیه یا خازن ها؟باید چکار کنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-22 21:03
سلام باید سیم پیچ و خازن ها تست بشه تا معلوم بشه کدومش معیوبه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حمیدرضا 1398-02-22 13:17
سلام
ببخشید اگه یکی از دور های موتور کولر آبی سوخته باشه؛ برای سیم پیچی و قیمتش فرقی داره؟
منظورم اینه که باید همه سیم پیچی های موتور از نو سیم پیچی شه و با کولر کاملا سوخته فرقی از بابت اجرت و تعمیر داره یا نه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا پیری 1398-02-22 19:29
سلام نه باید کل سیم پیچی عوض شه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حمیدرضا 1398-02-22 13:19
سلام
وقتی کلید پمپ یا کند رو به تنهایی میزنم ، میبینم که هر سه تا سیم ورودی به جعبه زرد داخل اتاق کولر برق دار هستن
علت این چی میتونه باشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-22 21:03
سلام میتواند از کلید کولر باشد وقتی خراب شده باشد این حالت بوجود میاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی صادقی 1398-02-22 18:40
سلام .کولر ما خیلی صدا میده وقتی روشن میکنی روی دور کند تر تر تر صدا میده ولی دور تند صدا قطع میشه میشه بگین مشکلش چیه?
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # جلال شریفی 1398-02-23 09:45
سلام
ابتدا باید لرزه های کولرو گرفت و کولر تراز کرد و پایه هارو میزون کرد و بعدباید ب ترتیب یاطاقانها فولیها و محور اصلی کولر چک شود و علت صدارو تشخیص داد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # hamid 1398-02-23 01:52
سلام
پارسال خازن های کولر آبی توی آب افتاد و دیدم قسمتی از خازن ها آب شده و سیاه شده و بعدش سفت کردم جاشونو که نیوفته توی آب ولی ازون اتفاق ببعد اولش موتور هی سرعتش کم و زیاد میشد
امسال وقتی دور کند رو میزنی انگار که حالت تنده و وقتی تند رو میزنی همونجوری ادامه میده و بوی سوختنی هم نمیاد برخلاف پارسال

مشکل از کلید هم نیست
مشکل سیم پیچیه یا خازن ها؟باید چکار کنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-02-23 09:40
سلام
خازن باید حتما تعویض شود باید سیمکشی و مدار هم تک تک چک بشه تا مشخص بشه ایراد و ب موتور اصلی براش مشکلی پیش نیاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # یوسف 1398-02-24 02:10
سلام.خسته نباشید.
قبل شروع فصل سرما کولر هیچ ایرادی نداشت ولی دیروز خواستم دوباره راهش بندازم. با روشن کردن کولر پس از حدود ده ثانیه از موتور دود بلند میشه که فوراً خاموشش کردم.پمپ آب هم صدای هوم میده ولی راه نمیفته.ممنون میشم کمک کنید.موتور رو روشن کنم یا دیگه روشنش نکنم؟

البته این رو بگم که دور کند وتند موتور به خوبی کار میکنه فقط چون دود از موتور خارج شد و بوی سوختگی میداد خاموشش کردم. ممنون از کمکتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رضا پیری 1398-02-24 08:29
سلام سیم پیچیش سوخته دیگه باید عوض کنید
برا پمپ اب هم احتمالا تو لوله ها اشغال گرفته پمپ رو از شیلنگ جدا کنید
تسمه دینامم ازاد کنید و دوباره روشن کنید شاید
از تسمه باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Farshid 1398-02-24 13:16
وقتی کولر میره رو دور تند پمپ اب ظاهرا از مدار خارج میشه و دیگه کار نمیکنه مشکل از چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-02-25 09:49
سلام جا سیما اشتباس سیم پمپ رو باز کن ببند به فاز
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد رنجبر 1398-02-25 15:54
با عرض سلام
دینام کولر و دادم سیم پیچی، اوردم نصبش کردم الان دور تند و کند عوض شده کندو میزنم میره دوره تند،،، و دوره تند و میزنم میره دوره کند،،، البته سیم هاشو علامت زده بودم درست وصل کردم امکان داره سیم پیچ جاشو اشتباهی وصل کرده باشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1398-02-25 20:48
ضمن عرض سلام و خسته نباشید
لطفا جای سیم تند و کند را با هم عوض کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # امیر 1398-02-27 16:57
سلام روز بخیر. موتور کولر ما برق دار شده و اصلا نمیشه بهش دست زد. ایراد از کولره یا سیم کشیش. ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-02-28 08:07
سلام

هردو باید بررسی شود ولی معمولا مشکل از الکترو موتوره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1398-02-27 17:05
طرز بیرون اوردن محور کولر چطوریه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-28 08:07
سلام ابتدا فولی و یاتاقان دو سر شفت آزاد میشود بعد پیچ های نگهدارنده شفت به بلوور و بعد شفت آزاد میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجید 1398-02-28 10:02
سلام
دور کند را میزنی کولر کار نمی کنه ولی دور تند که میزنی کار میکنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-02-28 17:02
سلام سوکتش در اومده شایدم نیم سوزه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فراهانی 1398-02-28 10:08
سلام. موتور کولر صدا میده .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-02-28 15:15
سلام
اگر مطمعنید صدای موتوره باید زدر اقدام کنید شاید صدای فولیها یا یاطاقانهاس ک فرسوده شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1398-02-28 22:04
سلام وقت شما عزیزان بخیر
وقتی کلید دور تند رو میزنیم کولر با دور تند کار میکنه و وقتی دور تند رو میزنیم تو سرعت موتور فرقی نمیکنه.
کلید ها و سیمها جای خودشونن.چون تا یک ساعت قبلش هیچ مشکلی نداشت و خوب کار میکرد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-29 07:21
سلام
به احتمال زیاد سیم دور تند از جایی قطع شده حتی میتونه از داخل الکترو موتور باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حیدری 1398-02-29 09:19
با سلام و وقت بخیر
من با توجه به اینکه به یک پریز برای اتصال یخچال بین پذیرایی و آشپزخانه نیاز داشتم و نزدیکترین کلید و پریز در مکان مود نظر کلید کولر بود، یک پریز در کنار کلید کولر نصب کردم و برقش رو از کلید کولر گرفتم. دو روز اول مشکلی وجود نداشت هم کولر و هم یخچال به خوبی کار کردند، اما روز سوم کولر آبی رو خاموش کردم ولی پس از چند دقیقه که خواستم کولر رو روشن کنم موتور صدای هوم داد و فیوز پرید. فیوز رو مجدد وصل کردم اما باز هم کولر روشن نشد و صدا هوم می دهد.
آیا ممکن است مشکل بوجود آمده بعلت پریز جدید و برقی که برای یخچال استفاده می شود باشد؟ یا مشکل دیگری دارد؟ لطفاً راهنمایی بفرمائید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-29 22:04
سلام این کار درستی نبوده ولی مشکل پیش آمده هم خیلی بعیده از این انشعاب برق باشد
شاید اتفاقی رخ داده باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # فراهم 1398-02-29 17:08
سلام
علت اینکه قبل از روشن کردن موتور کولر وقتی میخواهیم پمپ را روشن کنیم تا پوشالها خیس شود پمپ روشن نمیشود وبعد از اینکه کلید موتور را روشن کردیم پمپ شروع بکار میکند و اب را روی پوشالها میفرستد ،یعنی با روشن بودن موتور پمپ کار میکند و اگر موتور خاموش باشد پمپ راه نمیافتد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عبدالله 1398-02-30 00:57
سلام وقت بخیر
سیمکشی پمپ کولر یا از داخل کولر یا از پشت کلید کولر با موتور یکی شده یعنی با هم کوبل شده ...حتما سیم پمپ رو به خود کلید نصب کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # محمد اخلاقی 1398-02-30 17:20
سلام من میله ویاتاقانهای کولر را عوض کردم ولی هنوز حالت لنکی وصدا داره ،آیا ممنکه فن کولر هم مشکل داشته باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-30 21:32
سلام
بله اگر بلوور فن هم میتونه باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مرتضی 1398-02-31 20:10
سلام خدمت مشاوران گرامی
کولر ما فقط دور تندش کار میکنه.حتی وقتی که دکمه دور کند رو میزنی.
امروز یهو اینجوی شد.
بدون اینکه به سیم کشی دست بزنیم.
ممنون از راهنمایی شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-31 21:56
سلام
سیم کشی و سیم های موتور باید یررسی بشه بدون تست نمیشه حرفی زد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سعید 1398-03-01 17:05
سلام فقط دور تند کار میکنه و با دور کند موتور روشن نمیشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-03-02 08:02
سلام
1- میتونه از قعطی سوکت ها ،مدار یا سیم باشه
2- میتونه عیب از موتور باشه
باید چک و بررسی بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1398-03-02 05:31
سلام خازن کولر ابی سوخته دو عدد سیم خروجی دارد خازن جدید که خریدم چهار خروجی دارد هر دو ۱۸ یو می باشد ایا قابلیت جایگزین دارد اگر دارد به چه ترتیب چهار خروجی به دو خروجی تبدیل شود ممنون می شوم راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-03-02 08:50
سلام
اگر خازن روی بدنه کولر منظورتونه که احتیاجی به نصب دوباره نداره فقط برای یکسو کننده برق استفاده میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هیوا 1398-03-02 17:31
موتور الکتروژن نو خریدم و رو کولر نصب کردم بعد ۱ ساعت کار موتور خیلی داغ میشه بدون تسمه هم بازم گرم می کنه جوری که دست نمیشه رو موتور گذاشت سیم ها رو درست نصب کردم نمی دونم مشکل از کجا می تونه باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-03-03 07:45
سلام
الزاما نباید همیشه از نصب اشتباه موتور داغ کنه شاید عیب در تولید باشه
اگر تنطیم تسمه درسته
سیمها درست وصل شده
میتونه از تولید باشه
برای اطمینان باید هنگام کارکردن آمپر دستگاه رو چک کرد اگر با آمپر اسمی مغایرت داشت قطعا عیب از موتوره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Milad 1398-03-03 06:16
سلام وقت بخیر. جناب ما کولرمون کار میکنه کند و تندش اما گاهی اوقات که روشن میکنم یه صدای تلاش و کوشش موتور میاد اما نمیچرخه انگار گیر داره یا مشکلی اما توی روز یکی دوبار این اتفاق میفته و بقیه دفعه ها روشن میشه. واقعا نمیدونم گفتم شاید موتورش مورد داره باز کنم نشونش بدم اما خب وقتی نمیدونم چشه ممکنه زیاد ازم بگیرن بی دلیل. خیلی ممنون میشم زود جوابمو بدید. خدا خیرتون بده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علیرضا آقاملایی 1398-03-03 16:11
سلام
در اینجور موارد نمیشه دقیقا نظر داد ولی میتونه به دلایل زیر باشه . البته باید چکش کرد تا کاملا مشخص بشه
یا پلاتین هاش خال زده و مشکل پیدا کرده
یا خازن راه انداز
ویاتسمه بیش از اندازه سفته
امکان نیم سوز شدن سیم پیچ هم هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مرتضی 1398-03-03 14:22
سلام،وقت به خیر.
وقتی کولر رو دور کند میزاریم سرعتش کم و زیاد میشه،نه به اندازه دور تند.
ولی رو دور تند خوب کار میکنه.
دلیل و راه حل مشکل چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1398-03-04 14:36
سلام.
احتمال دارد تسمه شما کمی محکم باشد یا سیم پیچ ضعیف باشد که در دور کند به دینام فشار می آورد و اصطلاحا ریپ میزند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مرتضی 1398-03-05 11:59
سلام خسته نباشید ببخشید وقتی کولر رو روشن میکنم پمپ آب کولر کار میکند ولی موتور کولر کار نمیکند ...مشکل از نیم سوز شدن موتور میتونه باشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-03-07 04:40
سلام
روشن نشدن الکترو موتور از قطع بودن سیمها . معیوب بودن کلید و در نهایت سوختن سیم پیچ میتواند باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # majid 1398-03-05 23:54
سلام
حالتون خوبه
خسته نباشید
دینام کولر که دو طرف بوشی هست و بلبرینگی نشده دور کند سر و صدای زیادی میده ولی در دور تند صداش میفته
برا چیه؟
ممنونم راهنمایی کنید
یه سوال دیگه داشتم. چه لزومی داره کولر بلبرینگی بشه. اکثر تعمیرکارا پیشنهاد می کنند.
اگه خوب بود چرا شرکت بوشی ساخته؟
مرسی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-03-07 04:28
سلام
خب شما خودتون به عیب دستگاه اشاره کردید
به احتمال زیاد بوش خراب شده و صدا میدهد
اصولا بلبرینگ در موتورهای دائم کار بهتر از بوش جواب داده ولی هزینه آن برای تولید کننده بیشتر است و به همین دلیل از بوش استفاده میکنند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # رضا 1398-03-06 07:55
سلام برق دور کند موتور کولرقطع و وصل میشود و یک نواخت کار نمیکند ولی دور تند مشکل ندارد علت چیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-03-07 04:26
سلام
کلید
سیمها و اتصالات
پلاتین
میباست موارد فوق چک شود تا عیب پیدا گردد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # سعید رادان 1398-03-06 14:14
سلام طاعات قبول با تشکر ویژه از همه اساتید. موتور کولر من گیرپاچ کرد و الان که در جلو را باز کردم با بلبرینگ جلو مشکلی نداره ولی وقتی میخام جا بزنم هنوز جا نرفته مجددا جام میکنه . لطفا راهکار؟ سپاس خدا سلامتی بهتون بده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-03-07 04:19
سلام
این جزء عیبهای مکانیکی هست و با دقت در مشاهدات و عملیات جمع کردن و جازدن روتور و درب باید پیدا شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # m.z 1398-03-08 01:54
سلام خسته نباشید . چرا وقتی کولر روشن میشه موتور یک لحظه جرقه میزنه ولی بعدش همه چیز طبیعی هست ؟ سئوال دوم اگر هنگام روشن شدن کلید کولر جرقه بزنه این مشکل از چیه ؟ مرسی موفق باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-03-08 21:15
سلام
اگر اتصالات و محل اتصال فیش به سوکت محکم نباشه این جرقه بوجود میاد
سرعتر در رفع این مورد اقدام کنید هم آمپر مصرفی بالا میره هم امکان سوختن موتور هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مهران 1398-03-08 13:31
سلام و خدا قوت،کولر ۷۰۰۰ سولان برق ورودی خروجیش تو جعبه فیوز میاد پشت کلید کولر هم برق داره پمپشم کار میکنه ولی الکترو موتور کار نمیکنه یه دکمه قرمز رنگ رو موتورش داره اونم فشار دادم ولی موتورش کار نکرد مسیر نصب سیمهارو رو جعبه فیوزش چک کردم درست بود ولی بازم کار نکرد میشه مشکل از سیم کند و تند رو موتور جابجا باشه کار نکنه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-03-08 21:06
سلام
نخیر اگر سیمهای کند و تند جابجا بشه کولر روشن میشه
موتور رو جدا گانه باید تست کرد اگر سالم بود بعدا دنبال قطع بودن سیم بگردید
اگر هم جدا گانه تست شد ولی خراب بود که تکلیف مشخصه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # نوید 1398-03-09 15:53
سلام
موتور کولر بعد از چند ساعت کار با دور کند، برای مدت کوتاه مثلا 5 دقیقه با سرعت کمتر کار می کرد و خود به خود درست میشد، در همین حین وقتی تندشو میزنم کند تر از کند کار میکنه! البته الآن فقط میتونیم از دور کند استفاده کنیم! پلاتین و کلاچش کاملا سالمه. به نظرتون چه مشکلی داره؟ علایم نیم سوز شدن موتور چیه؟ اگه نیم سوز شده باشه ارزش تعمیر داره و مثل اولش میشه؟ خرجش چقدره؟ موتوژنه و حدود 4 ساله داره کار میکنه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # علیرضا آقاملایی 1398-03-09 21:55
سلام
بعضی موارد مثل این مورد باید از نزدیک بررسی شود تا بتوان نظر دقیق داد
قیمت سیم پیچ و موتور نو هم بستگی به قدرت موتور و برند آن دارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # نوید 1398-03-12 13:59
سلام مجدد
الآن که بیشتر دقت میکنم وقتی تندشو میزنم سرعتش مثل قبل جون دار و سریع بالا نمیره و کم کم سرعتش بالا میره ضمنا صداشم نرم تر میشه البته روی دور کند هم صداش طبیعیه و مشکلی نداره. کلیدش درسته و تسمه شم تنظیمه.
موتوژن - توان مصرفی: 625W - شدت جریان: 6A - حداکثر قدرت: 3/4HP
احتمال داره از خازن باشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علیرضا آقاملایی 1398-03-13 00:19
سلام
خیر از خازن نمیتونه باشه
با توضیحات شما احتمالا از تنظیم نبودن تسمه میتونه باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # نوید 1398-03-09 16:13
خازن کولر چه کاری انجام میده و چرا کولر های قدیم خازن نداشتن؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # علیرضا آقاملایی 1398-03-09 21:53
سلام
خازن در کولر های آبی دو نوع هستند
1- خازن الکترو موتور که به موتور نصب شده و برای راه انداز سیم پیچ استفاده میشود
2- خازن یکسو کننده راکتیو که به بدنه کولر وصل شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سجاد 1398-03-11 10:42
سلام. ما مستاجریم. کولر پارسال اکی بود. اما امسال که روشن کردیم روی هر دو دور خیلی کند هست و بعد چند دقیقه قدرت میگیره و درست میشه. بعد دوباره چند دقیقه بعد کند میشه. تسمه هم سالمه و اکی هست با دست هم میچرخه. بوی سوختگی هم نمیده بادشم خنکه
بنظرتون مشکل از کجاست؟
سوال دیگه هم آیا هزینه تعمیر با ماست یا صاحب خانه؟ چقدری میشه تقریبا؟
ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-03-13 00:27
سلام
با توضیحات شما احتمالا پلاتین و کلاچ مشکل داره
تا بازدید و بررسی دقیق قیمت نمیشه داد .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # وحید 1398-03-15 21:35
سلام وقت بخیر دینام کولر کار میکنه ولی خیلی ضعیف سیم پیچی هم سالم نسوخته اگه میشه راهنمای کنید ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-03-16 14:25
سلام
اگر سیم پیچ سالم باشد فقط میتواند از تنظیم تسمه و فولی باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محسن 1398-03-17 11:09
سلام من یه کولر۷۰۰۰دارم،امااحساس میکنم دورموتورش خیلی کمترارازحالت عادیه مشکل چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-03-17 15:54
سلام
اگر الکترو موتور سالم باشد این عیب میتواند از تنظیم تسمه و یا فولی ها باشد
ابتدا تسمه را تنظیم نمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # میلاد صیدمرادی 1398-03-19 11:43
سلام خسته نباشید.کولر 7000 استارت که میزنم با صدای هوووم به کار میوفته برقها ضعیف میشه و سیم هم داغ میشه.تسمه و فولی مشکلی نداره تازه سرویس کردم.سیم بندی موتور و کلید هم درست طبق نقشه زدم.لطفا مشکل رو بگید ممنون میشم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-03-19 16:15
سلام
باید سیم کشی و اتصالات موتور چک بشه و آمپر مصرفی چک بشه تا مشکل پیدا بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سروش 1398-03-20 02:44
سلام خسته نباشید،کولر ما وقتی دکمه موتور رو روشن میکنم دور تنده،وقتی دکمه دور تند رو میزنم موتور خاموش میشه،یعنی به عبارتی دور کند رو که میزنیم تند روشن میشه دور تند رو هم که میزنیم موتور خاموش میشه،فقط دور تند داریم،ایراد چی میتونه باشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-03-21 10:12
سلام یکی از کنتاکهای موتور سوخته براهمین رو یه دور فقط کار میکنه باید بدید تعمیرش کنن یا تعویض شه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی میردادی 1398-03-20 15:37
سلام خسته نباشید عزیزان واقعا قانع شدم از توضیحاتی که در مورد پمپ و موتور دادید دستتون درد نکنه ممنون از شما حالا دوست عزیز موتور کولر ما اولا که 7000 هست ... و دور کند رو که روشن می کنم اول بادو کم روشن مئ شه راه اندازش کار می کنه بعد راه می افته یه کم که کار می کنه ،دورش کند می شه بعد ایست می کنه انگار گیر کنه لطفا راهنمایی کنید که عیبش چیه آیا ببرم تعمیرگاه باتعمیر جزئی راه می افته یا سیم پیچشو بگم عوض کنه ...خدا خیرتون بده....
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-03-21 10:09
سلام باید اول میزان لقی تسمه چک بشه فولی ها و یاطاقانها برسی شه اشکال نداشته باشه بعد موتور برسی شه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی میردادی 1398-03-20 16:04
سلام خسته نباشید موتور کولر تندشو که می زنی بوی سختگی می ده ولی دور کندشو که می زنی روشن می شه ولی پانزده سانیه ای که کار می کنه دورش کم ، کم و کمتر می شه که آخرش ایست کامل می کنه لطفا راهنمایی کنید من ببرم سیم پیچشو عوض کنم یا ببرم تعمیرگاه ....
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # جلال شریفی 1398-03-21 10:08
سلام ابتدا باید تسمه تنظیم شود اگه تسمه شل شه این اتفاق میافته بعد باید رفت موتور چک شه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # میرزاده 1398-03-21 13:01
باسلام....کولر رو وقتی روشن میکنم رو دور تند شدید کر میکنه و اصلا رو دور کند نمیره...کلید هارو هم بررسی کردم مشکلی نداره....دور تندش از حالت عادی دور تند کولر هم زیادتره به شکلی که اصلا نمیشه ازش استفاده کرد به نظرتون مشکل چیه؟؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-03-21 21:49
سلام موتور ایراد دارد روشن نکنید چون اسیب ب یاطاقانها و دیگر قطعات میزنه موتور تعمیر یا تعویض کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعید عباسی 1398-03-21 20:47
سلام موتور کولر ۳۰۰۰ارج روی تند میزاریم سرعتش کم وزیاد میشه علتش چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-03-22 22:54
سلام تسمه تون ایراد داره گشاد شده باید تعویض شه شایدم تسمه با سایز بالاتر انداختید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا میرزایی 1398-03-22 12:33
با سلام . کولر من 7000 هست ولی بادش خیلی کمه و دور تند و کندش یک جور باد داره لطفا بفرمایید مشکل از کجاست؟ با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-03-22 22:52
سلام شما یکی از کنتاکتای موتورتون سوخته یا اینکه قطعی مدار دارید باید چک بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ... 1398-03-23 17:48
ی مشکلی دارم لطفا راهنماییم کنید از کولر ابی بوی سوختگی اومد از پریز کشیدم حالا ک میزنم برق کلید موتور و پمپ جرقه میزنه موتور کار میکنه ولی همراه با جرقه و بوی سوختگی احتمال میدم داخل کلیدا اب رفته باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-03-24 11:07
سلام
ابتدا ا کلیدو با سشوار خشک کنید بعدش اتصالات سبمها ب کلیدو برسی کنید سیمها شل نشده باشه پیچهاشو خوب سفت کنید حل میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # آذربرزین 1398-03-25 02:45
با عرض سلام و خسته نباشید . موتور کولر به نظر سالمه ،تسمه و‌ پولی میچرخن ولی پروانه نمی چرخه . مشکلش چیه ؟ ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-04-03 15:33
سلام فولی شما پیچش افتاده یا ب عبارتی رد کرده باید فولی رو عوض کنید فولی دومهره ای بگیرید و تعویض کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرشاد 1398-03-25 19:21
سلام یه خونه قدیمی رو اجاره کردم نصاب اوردم کولر و راه اندازی کنه دکمه پمپ درسته ولی دکمه دوم رو میزنم موتور جوری روشن میشه معلوم نیست کنده یا تند و کلید سوم رو میزنم موتور دور تنده و بعد دوباره کلید سوم رو قطع میکنم موتور میره رو دور تند آیا سیم ها رو اشتباهی نزده اینم بگم کولر بعضی وقتها خود به خود از سرعتش کم میشه و بعد از مدتی ک خاموش میکنم دوباره عادی کار میکنه بعضی وقتا انگار موتور کلا خاموشه یعنی خیلییی آروم حرکت میکنه ممنون میشم بفرمایید ایراد از چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-02 22:20
سلام
تنظیم تسمه و بررسی اتصال سیمهای موتور ضروریست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1398-03-28 12:17
سلام خسته نباشیدموتورکولرآبی من موقعی که روشن میکنم خیلی خیلی داغ میکندبنظرم دور موتورم ضعیف شده،دلیلش چی میتونه باشه ممنون.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-04-01 12:02
سلام بله موتور ضعیف شده علتش هم فرسودگی موتور است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ehsan 1398-03-29 03:01
نکته بسیار مهم در مورد کلید برق کولر که می تواند منجر به سوختن موتور کولر شود

ممکن است شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که وقتی کلید تند کولر را می زنید صدایی از موتور کولر شنیده می شود ولی موتور هیچ عکس العملی ندارد و یا حتی در برخی موارد با زدن دور تند دور موتور کولر کندتر از حالت کند می شود (در حالیکه موتور کولر را نزد تعمیرکار برده اید و همه قسمتهای آن چک شده و موتور سرویس کامل شده است).در اینجا ممکن است کلید برق کولر داخل منزل به درستی عمل نمی کند یعنی احتمال دارد وقتی کلید تند را می زنید دور کند قطع نمی شود و با اتصال این دو دور با هم و آمپر کشیدن موتور باعث سوختن سیم پیچ کولر شما می شود.اگر خودتان فنی هستید می توانید یک کلید برق مناسب تهیه کرده و جایگزین کلید قبلی کنید وگرنه از تعمیرکاران حرفه ای کمک بخواهید.البته مشابه همین حالت زمانی که ایراد از سیم کشی برق هم باشد ایجاد می شود.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی اسمعیلی 1398-04-13 12:49
سلام وقت بخیر
ممنون که تجربیات ارزشمندتون رو در اختیار بازدیدکنندگان سایت قرار دادید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1398-03-29 18:49
سلام و خسته نباشید
پولی موتور با دست راحت می‌چرخه، اما وقتی کلید موتور را روشن می‌کنم، مثل این‌که جام کرده باشه، سفت می‌شه و اصلا نمی‌شه چرخوندش و صدای عجیبی هم می‌کنه.
عیبش چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-02 22:05
سلام
با توضیحات شما احتمال داره سر و ته دینام و بلبرینگ هاش خراب شده باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سید بهمن 1398-03-29 19:46
با سلام خسته نباشید ببخشید کولر را که روشن میکنیم موتورش راه اندازی نمیشه باید تسمه را با دست حرکت دهیم تا موتورش راه بیوفته
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-02 22:05
سلام
به احتمال زیاد سیم پیچ استارت سوخته
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیدحسین عسگری 1398-04-01 07:55
به نقل از سید بهمن:
با سلام خسته نباشید ببخشید کولر را که روشن میکنیم موتورش راه اندازی نمیشه باید تسمه را با دست حرکت دهیم تا موتورش راه بیوفته

سلام کولر ما هم اینطور شده دینام سالمه روغنکاریم کردم ولی استارت نمیخوره باس از بالا بادست چرخوند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-04-01 12:06
سلام ابتدا تسمه رو از قسمت جای رگلاژ کمی شلتر کنید راه میافته اگه را نیافتاد موتور بدید تعمیر یا تعویض کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # صادقی 1398-04-01 11:09
سلام
ببخشید یک سر پولی پروانه در کولرهی آبی باید به داخل یاتاقان برود؟ به یاتلقان باید وصل باشد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سید حسین 1398-04-01 12:29
سلام دوستان کسی میدونه ه یم موتور کولر رو از کجا باید تشخیص داد که کدوم به کجا نصب میش؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-02 21:41
سلام
com=مشترک
lo=دور کند
hi=دور تند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1398-04-01 16:46
سلام کولر رو روشن میکنم دورتندکار میکند ولی دورتند موتورخاموش می شود علت چیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-02 21:55
سلام
تست موتور و دورهای موتور باید انجام بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهرداد 1398-04-04 14:21
ابتدا که کولر رو روشن میکنم چه دور کند و تند کار میکنه، اما بعد از مدتی دور دائما تغییر میکنه و بعدش هم خیلی کند میشه
تا زمانی هم که خاموش نشه و مدتی نگذره درست نمیشه، اما مجدد مشکل پیش میاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-04 22:58
سلام
تسمه . فولی و محور شفت یاطاقان و دینام باید بازدید بشه تا عیب مشخص بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعید 1398-04-04 17:08
سلام یاتاقان کولرابی ۶۵۰۰یک بارخراب شد وقطعاتی که لازم بودخریدم وخودم انداختم روش حتی میله نگه دارنده پروانه کولرتعویض کردم یه کم بزرگ بودبااره اهن بر بریدم و فکرمیکنم کولربه ان شکلی که بایدکارکنه کارنمیکنه مثلایه کم کندکارمیکنه وزیادخنک نمیکنه پوشال کولرنگاه میکنم متوجه میشم تسمه کاملاخیس اب هست واطراف تسمه خیلی زودبریدگی به وجودمیادهر روشی امتحان کردم فایده ای نداشت فکرمیکنم قطعاتی که انداختم درست تنظیم نیست وبعدچندبارنگاه کردن متوجه شدم فلکه پایین که روش تسمه میفته باپولی موتور تراز نیست وباعث میشه درفاصله خیلی نزدیک ازپوشال قراربگیره وابی که ازپوشال به پایین میادروی تسمه میریزه وهرکاری میکنم این فلکه ازجاش بیرون نمیادومحکم سرجاش خشکش زده حتی اگه پیچ هاش بااچار الن بازکنم طوری هست که میخام باقطعات نوعوض کنم وبدم دست سرویس کار این کاربرام انجام بده حتی فلکه وپولی عوض کنم وپروانه باحلزونی کولربرخوردی نداره به خاطراینکه بابست واشرپلاستیکی پشت یاتاقان هست بستم چون اگه این کارنکنم بعداز دوهفته تسمه کاملاپاره میشه و دور متور خیلی زیادپایین میاد وشروع میکنه به صدا دادن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بهنام 1398-04-05 13:46
سلام. کولر بدون هیچ مشکل روشن میشه هم دور کند هم تند. بعداز گذشت حدودا یک رب ده دقیق دور موتور کند میشه درحد ایستادن موتور. دیگه دورتند و کند هم میزنی درست نمیشه. تا خاموش کنی تا یک ساعت بعد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-05 23:17
سلام وقت شما بخیر
مواردی که میبایست بررسی شود ، دینام ، تسمه ، شفت و پیچ محور
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # امید خانبابایی 1398-04-08 15:55
سلام من یه کولر ابی دارم موتور بعد از دو ساعت خاموش میشه بعد از دو ساعت خاموش بودن دوباره روشن میشه مشکل کجاست به نظرتون ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # جلال شریفی 1398-04-09 11:16
سلام باید ابتدا سیمکشی چک کنید سپس موتور احتمالا موتور داغ ک میکنه پلاتینهاش میچسبه باید تعمیر بشه موتور
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1398-04-05 23:51
سلام
بدون سرویس کولر، بعد یکسال کولر رو همینطوری روشن کردم. بعد چندبار روشن خاموش کردن از داخل پریز یه صدایی اومد و از بغل پریز دود بلند شد. و دیگه روشن نمیشه. آیا امکان داره موتور سوخته باشه یا از برق پریزه؟
ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-06 22:56
سلام
هر دو مورد میبایست جداگانه بررسی و تست شود
کولر آبی که یکسال خاموش بوده بدون سرویس و روغنکاری یاطاقانها نباید روشن شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سید محمد رضا 1398-04-07 15:57
با سلام.
وقتی مدت زیادی کولر خاموش است و آن را روشن می کنم مشکلی ندارد اما مدتی که کار کرد اگر آن را خاموش کنم و مثلا نیمساعت بعد بخواهم روشن کنم موقع روشن کردن صدای هوم می دهد و راه نمی افتد.چندین بار روشن و خاموش می کنم و در بعضی مواقع راه می افتد.در برخی مواقع هم باید ۱ ساعتی بگذرد تا بتوان آن را روشن کرد.علت چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # معین 1398-04-08 08:25
گفتن باید بوش هاشو عوض کنیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سجاد 1398-04-18 08:22
سلام وقتی پمپ آب رو تکی میزنم اب به پوشال ها می رسه ولی وقتی موتور روشن میکنم پمپ از کار میفته و اب به پوشال نمیرسه دلیلش چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-04-18 11:40
سلام اشکال در سیم کشی کولر و ترمینال وجود دارد ک باعث این اتفاق میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # میثم مقدم 1398-04-26 13:44
سلام
ممنون از مطالب خوبتون
یه سوال من در چندین جان به این مشکل روبرم شدم وقتی کولر را نصب و راه اندازی میکنم دور کند را میزنم کار نمیکنه ولی وقتی که دور تند را میزنم متور بادور تند کار میکند بعد که دور کند را میزنم دورکند عمل میکند درحالی که کلید دور تند فعال است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-27 09:01
سلام به کلید کولر توجه کنید بتازگی کلیدهای دو قطبی به بازار اومده که نحوه نصبش با کلیدهای قدیمی کمی متفاوته
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جعفری 1398-04-26 23:47
باسلام
کولر بعد از یک ساعت که کار میکنه فیوز خونه میپره مشکل چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-27 08:59
سلام میتونه از سیم پیچ الکتروموتور باشه وقتی کار میکنه آمپر زیاد از حد میکشه و فیوز میپره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا جویا 1398-04-29 15:14
سلام و خسته نباشید
میخواستم شماره یک تعمیرکار کولر آبی خوب رو بهم بدین در ورامین.یه کولر آبی ۷۰۰۰داریم تو مغازه که تقریبا در طول یک ماه از کار افتاده اول خیلی کم ترق ترق صدا میداد تو دور تند گذاشتیم دور کند ولی بعد از چندروز دور کندهم صدای ترق ترقش دراومد الانم که کلا کار نمیکنه وقتی کلید روشنو میزنیم چنان صدایی میده که انگار پروانه افتاده تو کولر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیامک 1398-06-22 03:54
سلام وقت بخیر
یاتاقانها تعویض بشه، درب موتور از نظر لقی چک بشه ممکنه جام باشه و شلی تسمه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عماد 1398-04-30 13:31
سلام، وقتی دور تند موتور رو روشن میکنم تغییری در قدرت موتور دیده نمیشه ، صدای استارت دور تند به گوش میرسه اما در نهایت میزان چرخش موتور به نظر تغیری نمیکنه
مشکل از کجاست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-05-11 03:02
سلام وقت بخیر
نگاه کنید تسمه شل نباشه و در نهایت
میتونم بگم قدرت موتور کم شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هاشم 1398-04-31 01:27
سلام خسته نباشید کولر 7000 جبال نو گرفتیم بعد از دو هفته دور تند کار نکرد .. نمایندگی گفت سیم پیچی باید عوض بشه بردیم تعمیرگاه گفتن سالمه سیم پیچی.. داخل مغازه برق مستقیم زد هم کند هم تند کار کرد ولی روی کولر که بستیم دور تند کار نمیکه و فقط دور کند ..کلید کند رو میزنیم کار نمیکنه بعدش کلید تند رو میزنیم دور کند کار میکنه.. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .. یا علی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-31 08:48
سلام مشکل از سیم پیچ استارت الکتروموتوره . خالی کار میکنه ولی وقتی تسمه نصب بشه زیر بار راه نمیافته
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اقازاده 1398-05-01 02:13
سلام خسته نباشید علت برعکس کار کردن موتور کولر آبی چیست؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-02 08:46
سلام اگر سیم پیچ استارت معیوب شده باشد الکترو موتور را به هر طرف که بچرخانی گردش پیدا میکند ولی بخودی خود اینکار صورت نمیگیرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بیگی 1398-05-03 21:07
سلام یه کولر کوچیک دارم یه ساعته که روشنش میکنم بر عکس می چرخه بدون اینکه به پروانش دست بزنم هر دو دور کند یاتند همینطوری شده یه خازن هم داره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-05-08 18:37
سلام دوشاخه رو بر عکس بزن اگه درست نشد هیچ کاریش نمیشه کرد پسش بده به فروشنده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # غلانی 1398-05-04 19:48
کولر آبی ما در حال کار کردن دوده به بیرون پرتاب میکند
در حالی که تسمه اون رو هم بتازگی عوض کردیم و باز ریشته ریشته شده و یاتاقان هاشو هم نو کردیم؟
مشکلش بنظرتون از چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-05-05 10:06
سلام وقتتون بخیر
فولی کوچیک و بزرگ باهم تراز نیستن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # پدرام 1398-05-05 20:02
ا سلام
کولر آبی ۲۸۰۰ دارم خب پروانه رو خواستم عوض کنم پروانه قبلی راحت جدا شد اما پروانه جدید رو خواستم بندازم محور متور از پشت متور به اندازه ۵ سانتی متر اومده بیرون مشکلی نداره که دوباره بزنم بره سرجاش ؟
یعنی محور متور رو میشه دراورد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-06 09:44
سلام
همه چیز باید عینا مثل خودش جا بخوره یعنی دقیقا مثل قبل
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی جاهدی 1398-05-09 11:14
سلام.کلید روشن کولر رو که میزنم موتور صدای قر یا ویز میده و روشن نمیشه علت چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ارشیا 1398-05-09 22:03
سلام وقت بخیر
بلبرینگ یا شفت داخل دینام مشکل دارد و احتمالا جرم گرفته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی کربلایی 1398-05-11 04:04
سلام کولر دور کند کار نمیکنه یا ضعیفه برای دور تند باید بعد زدن کلید پروانه رو با دست بچرخونیم بعد ده دقیقه کار میکنه بعد یهو از کار میوفته یه صدای ویز یه سره میده ممنون میشم بگید چیکار کنم در صورت تعمیر حدود چقدر هزینه دارد ؟با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-12 08:19
سلام الکتروموتور شما نیاز به تعمیر دارد با این حالت استفاده نکنید چون بزودی خواهد سوخت و هزینه بیشتری خواهد داشت
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرامرز 1398-05-12 10:55
سلام.خسته نباشید.موتور کولر در حالت دور تند عادی کار میکنه ولی در دور کند سر و صدا داره.تسمه یاتاقان روغن کاری پولی کانال و...چک کردم.اما نتیجه ای نگرفتم.مشکل از کجاست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-20 09:14
سلام
سرو صدای کولر آبی نتیجه معیوب بودن یاتاقان . شفت . موتور و تسمه میباشد
باید دقیقتر و فنی تر کولر را بازدید فرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mehdi 1398-05-13 23:46
سلام خسته نباشید...کولر روشن میکنم ولی ضعیف کار میکنه دورتندشم همین طور مشکل از چی میتونه باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-05-15 12:59
سلام یا نیم سوز شده یا نیاز به روغن کاری و
تعویض یاتاقان و شفت داره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حمید بهش 1398-05-14 10:17
کولر وقتی روشن است خود به خود دور تند فعال می شود بعد از یک ربع دوباره غیر فعال می شود با اینکه کلید دور تند خاموش است
به نظر شما مشکل از کلید است یا از موتور ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-18 19:00
سلام هردوگزینه باید بررسی شود از هردو میتواند باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علی فیروزی 1398-05-16 17:05
موتور کولر دوره تند اثلا کار نمیکند و کلا قطع میشود ولی دور کند کار میکنی.ایراد از کجاست .ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-05-17 08:25
سلام دینام و کلید باید بررسی شود و نیز اتصالها یا سیم پیچی مشکل پیدا کرده یا اتصالی قطع شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1398-05-22 11:22
سلام
چه دلایلی می تواند وجود داشته باشد که گاهی اوقات دور تند کولر آبی از کار میفتد و بعد به صورت خود به خود درست می شود.
اگر کابل دو تکه باشد می تواند دلیلی بر این امر باشد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-22 23:35
سلام
دو تکه بودن کابل نمیتواند دلیل باشد
شاید پلاتین الکتروموتور معیوب باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین 1398-05-27 15:52
سلام خسته نباشید کولر روشن بود و هیچ مشکلی نداشت ولی ناگهانی بوی سوختگی اومد و هرچی کلید خاموش شدن کولر و می‌زدیم خاموش نشد کل خونه دود شد مجبور شدیم برق خونرو قطع کنیم علتش چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-30 08:17
سلام کلیدها جام کرده و اتصالی شده سیم کشی و کلید کولر را بررسی نمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # شادی 1398-05-27 18:06
سلام و درود بر شما
موتور جام کرده بود، بازش کردم شافتش را گریس زدم بعد تستش کردم بیرون از کولر با هر دو دور کار میکنه
ولی وقتی نصبش میکنم باید اول بزنم روی دور تند تا موتور راه بیوفته بعد بزارم روی دور کند.
با دور کند روشن نمیشه.
کجاش را خراب کردم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-30 08:16
سلام احتمالا بوش یا بلبرینگ سر و ته دینام معیوب باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جعفری 1398-06-04 22:30
سلام. بعد از زدن کلید پمپ دور کند رو زدم اما موتور روشن نشد. بعد دور تند رو زدم موتورروشن شد وبعد برگردوندم روی دور کند. موتور حدود یک دقیقه کار کرد و ایستاد و دیگه روشن نشد. الان واترپمپ روشن میشه اما موتور خیر. ضمنا کولر رو تازه خریدیم و سه ماه هم کار نکرده. ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-06-05 08:08
سلام الکترو موتور رو از کولر جدا کنید و تست کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سبحان 1398-06-07 08:35
سلام. هنگامی که موتور خشک می شودو سخت حرکت می کند چکار کنیم؟!
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد