در ادامه مطلب نصب کولر آبی این بار قصد داریم تا به بررسی مزایا و معایب کولر آبی بپردازیم

آنچه در ادامه خواهید خواند:

  • مزایای کولر آبی
  • معایب کولر آبی
  • نتیجه گیری

کولر آبی یکی از قدیمی ترین تجهیزات سرمایشی است که سال های سال در کشور ما ایران مورد استفاده افراد قرار می گیرد و دلیل محبوبت این وسیله در مقرون به صرفه بودن قیمت خرید آن می باشد.

البته بیشترین آمار استفاده از کولر آبی به اقلیم های گرم و خشک مربوط می شود، چرا که روند کار کولر آبی به صورتی است که در حین کار کردن بر رطوبت محیط می افزاید. بنابراین نمی توان از این وسیله در اقلیم های مرطوب استفاده کرد.

علاوه بر نکات ذکر شده که در واقع جزو مزایا و معایب کولر آبی می شوند، موارد دیگری نیز در این زمینه وجود دارند که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

مزایای کولر آبی

مزایای کولر آبی در مقایسه با سایر وسایل سرمایشی از قبیل کولر گازی کم نیستند، از جمله این مزایا می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • مقرون به صرفه بودن کولر آبی به دلیل ارزان تر بودن قیمت قطعات آن و مصرف پایین انرژی

یکی از مهمترین مزایای کولر آبی در مقایسه با انواع کولر گازی به قیمت خرید مناسب و مصرف پایین انرژی در این دستگاه مربوط می شود.

به طوری که قیمت خرید یک دستگاه کولر آبی حدوداً نصف قیمت خرید یک عدد کولر گازی پنجره ای و حدود 70 درصد ارزان تر از کولر گازی اینورتر است.

علاوه بر این میزان مصرف انرژی کولر آبی در حدود 50 تا 90 درصد کمتر از برق مصرفی در انواع کولر گازی است.

  • نصب و نگهداری راحت

یکی دیگر از مزایای کولر آبی به نصب راحت و حفظ و نگهداری ساده از این وسیله مربوط می شود، چرا که این وسیله برخلاف کولر گازی از وسایل پیچیده ای مانند کمپرسور تشکیل نشده و کار کرد آن تنها با کمک پروانه و پمپ آب ساده صورت می گیرد و از گاز مبرد نیز در این وسیله خبری نیست.

علاوه بر این نصب کولر گازی فقط باید توسط نصاب کولر گازی صورت بگیرد و لزوم اجرای لوله کشی توکار کولر گازی برای نصب این وسیله وجود دارد.

در حالی که نصب کولر آبی به مراتب از کولر گازی ساده تر بوده و نیازی به تخصص خاصی ندارد. تنها لازمه نصب این وسیله اجرای سیستم لوله کشی آب کولر آبی می باشد.

علاوه بر این در صورت معیوب شدن این وسیله هزینه های مورد نیاز به منظور تعمیر کولر آبی نیز به دلیل ساده و ارزان بودن قطعات آن کمتر خواهد بود.

لذا کولر آبی در همه زمینه ها از جمله قیمت خرید، هزینه های تعمیر و سرویس و همچنین میزان مصرف انرژی از کولر گازی مقرون به صرفه تر است.

 

 مزایا و معایب کولر آبی1

  • وسیله ای مناسب برای شرایط آب و هوایی خشک و کم باران

همانطور که در قسمت ابتدای متن به آن اشاره شد، کولر آبی از طریق ایجاد رطوبت در هوا سبب کاهش دمای محیط می شود.

لذا کولر آبی برای مناطق آب و هوایی خشک و کم باران مانند شمال شرق کشور بسیار مناسب است.

  • کولر آبی دوستدار محیط زیست

کولر آبی یک وسیله بسیار پاک است که از انواع گاز مبرد از قبیل (hydrochlorofluorocarbons ) و         chlorofluorocarbon ) ) که سبب آزادسازی گازهای گلخانه ای در جو می شوند، در سیستم خود استفاده نمی کند.

لذا در هنگام نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نخواهد شد. علاوه بر این کولر آبی به هیچ نوع عایقی در ساختمان به منظور افزایش قدرت سرمایشی خود نیاز ندارد.

به حدی که باز بودن در و یا پنجره نیز باعث افزایش قدرت باد کولر آبی می شود و علاوه بر این روند راه اندازی و استفاده از کولر آبی بسیار ساده است.

معایب کولر آبی

تا این قسمت از متن مزایای کولر آبی را در جهات مختلف مورد بررسی قرار دادیم، حال نوبت به بررسی معایب وسیله می رسد.

  • قدرت پایین سرمایش

یکی از معایب کولر آبی در مقایسه با انواع کولر گازی این است که قدرت سرمایشی این وسیله بسیار کمتر است، در نتیجه میزان بازدهی این وسیله در تولید سرما پایین است.

به عنوان مثال کولر گازی می تواند دمای هوای 20 درجه را به حدود 16 درجه برساند، در حالی که حداکثر سرمایش کولر آبی تا دمای 20 درجه سانتی گراد است.

علاوه بر این از آنجا که کولر آبی سبب افزایش رطوبت در محیط می شود، ممکن است آسایش افراد نیز تحت تاثیر قرار گرفته و کاهش پیدا کند.

  • عدم امکان استفاده از کولر آبی در اقلیم های مرطوب

همانطور که قابیلت کولر آبی در استفاده در شرایط آب و هوایی خشک یک مزیت برای این وسیله محسوب می شود، عدم امکان استفاده از این وسیله در اقلیم های مرطوب نیز یک نقص است.

چرا که کولر آبی در حین کار کرد خود میزان بالایی از رطوبت را تولید می کند، در نتیجه استفاده از این وسیله در مناطق مرطوب سبب تولید گرمای شرجی مانند و غیر قابل تحمل می شود.

مزایا و معایب کولر آبی2

  • احتمال ایجاد خسارت و بیماری های تنفسی به دلیل تولید رطوبت

بخشی از معایب کولر آبی به احتمال ایجاد مشکلات مختلف به دلیل تولید رطوبت در این وسیله مربوط می شود.

به عنوان مثال بالا رفتن رطوبت تولیدی توسط کولر آبی سبب افزایش رشد انواع قارچ، کپک و حتی فراهم کردن شرایط عالی برای زندگی حشرات مختلف می شود.

علاوه بر این همانطور که در مطلب عوارض خانه مرطوب گفته شد، رطوبت بالا همچنین باعث ایجاد مشکلات تنفسی از قبیل آلرژی به دلیل بالا رفتن میزان باکتری ها در هوا می شود.

در این بین توجه داشته باشید که اگر سرویس کولر آبی با تعویق صورت بگیرد، باکتری های بیماری زا نیز می توانند در آب داخل محفظه کولر آبی و یا پوشال های آن تولید شوند و بر مضررات این وسیله بیافزایند.

در نتیجه کولر آبی باید به طور مرتب سرویس شده و پوشال ها و آب داخل محفظه کولر آبی به طور مرتب تعویض شود.

اگر از کولر آبی در مناطق مرطوب استفاده شود، رطوبت تولیدی این وسیله بیشتر شده و در نتیجه امکان وارد شدن خسارت به لوازم چوبی و فلزی منزل نیز وجود دارد.

مزایا و معایب کولر آبی3

نتیجه گیری:

با توجه به آنچه گفته شد، می توان اینطور نتیجه گیری کرد که مزایای کولر آبی در مقایسه با معایب این وسیله بسیار بیشتر و قابل توجه هستند.

از طرفی همانطور که گفته شد، قیمت خرید پایین، هزینه های مناسب به منظور تامین قطعات و تعمیر آن ها و همچنین مصرف پایین این وسیله مزایایی هستند که نمی توان به راحتی از آن ها چشم پوشی کرد.

همچنین بیشتر معایب کولر آبی به رطوبت تولیدی در این وسیله مربوط می شوند که می توان با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی منطقه و اقدام به سرویس کولر آبی در بر اساس برنامه ریزی های دقیق و بر اساس چک لیست سرویس و نگهداری کولر آبی این معایب را به خوبی رفع کرد.

بنابراین کولر آبی دستگاه کم مصرف و مقرون به صرفه ای می باشد که می توان با تدابیر خاص معایب آن را به حداقل رسانده و به بهترین شکل از مزایای این وسیله بهره گرفت.

لازمه این کار اقدام به سرویس و تعمیر کولر آبی بر اساس برنامه زمان بندی شده و زیر نظر مجری سرویسکار کولر آبی با تجربه است.

مزایا و معایب کولر آبی4

مجموعه تاسیسات 24 ساعته از جمله شرکت هایی است که می توانید به منظور خدماتی از قبیل سرویس، تعمیر و نصب کولر آبی از متخصصین آن کمک بگیرید.

لذا توصیه ما به شما شهروندان تهرانی این است که چنانچه در هر زمینه از کولر آبی نیاز به متخصص دارید، همین الان با ما تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

علاوه بر این چنانچه قصد خرید بهترین کولر آبی در بازار ایران را دارید، می توانید از طریق سایت دیجی کالا برای این کار اقدام کنید.

چرا که در این فروشگاه انواع کولر آبی سلولزی و کولر آبی پرتابل با قیمتی مناسب در بهترین مارک های ایرانی به صورت اینترنتی و بدون نیاز به حضور مشتری به فروش می رسد.

منابع انگلیسی:

منبع 1

منبع 2 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد