به دنبال مطلب علت بوی بد آشپزخانه و راه حل قصد داریم تا این بار در خصوص رفع بوی فاضلاب در پشت بام توضیحاتی را بیان کنیم.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

  • سیستم لوله کشی فاضلاب بالای پشت بام
  • علت پخش شدن و نحوه رفع بوی فاضلاب در داخل و بالای پشت بام

 

شاید برای شما هم رخ داده است که بعد از حضور در بالای پشت بام با بوی ناخوشایند فاضلاب مواجه شوید و یا گاهی آنقدر این بو شدت دارد که اگر در طبقه بالای ساختمان ساکن باشید، می توانید بوی فاضلاب را در داخل منزل نیز حس کنید.

همانطور که می دانید وجود بوی فاضلاب در ساختمان و استشمام آن نه تنها موجب سلب آسایش می شود، بلکه می تواند در موارد بسیار شدید تاثیرات بدی را بر روی سیستم تنفسی انسان ایجاد کند.

چرا که بوی فاضلاب سرشار از گاز سولفید هیدروژن، متان، دی اکسید کربن و آمونیاک است که اگر شدت آن ها بسیار زیاد باشد، می تواند حتی سبب مسمومیت فرد شود، که با علامت سردرد خود را نشان می دهد.

به همین دلیل در ادامه این مطلب ابتدا سیستم لوله کشی فاضلاب در پشت بام ساختمان را بررسی کرده، سپس منشاء بوی فاضلاب در داخل و بالای پشت بام ساختمان را به همراه روش رفع این بوی ناخوشایند بیان خواهیم کرد.

سیستم لوله کشی فاضلاب در پشت بام

سیستم لوله کشی فاضلاب در بالای پشت بام دارای دو قسمت بسیار مهم می باشد، یکی از آن ها سیستم لوله کشی ونت یا هواکش و دیگری سیستم لوله کشی آب باران می باشد که هر دو سیستم در قسمت بالای پشت بام ادامه دارند.

سیستم ونت یا هواکش به دو شاخه ونت تر و ونت خشک تقسیم می شود، در این سیستم لوله های هواکش از پشت سیفون های نصب شده در شبکه فاضلابی ساختمان مانند توالت، سرویس بهداشتی و آشپزخانه به سمت پشت بام هدایت می شود.

یکی از مهمترین قوانین که باید برای اجرای سیستم ونت رعایت شود، ارتفاع لوله ونت است. زیرا اگر ارتفاع لوله هواکش در بالای پشت بام کمتر از 2 متر از سطح پشت بام باشد، پخش شدن بوی فاضلاب در پشت بام منزل دور از انتظار نیست.

همانطور که می دانید هدف از اجرای سیستم لوله کشی آب باران به منظور جمع آوری آب باران بالای پشت بام و هدایت آن ها به خارج از ساختمان است.

در این سیستم نیز نکات بسیار مهمی وجود دارند که عدم توجه به آن ها سبب کارایی سیستم و پخش شدن بوی فاضلاب در پشت بام ساختمان می شوند که در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد.

 رفع بوی فاضلاب پشت بام1

منشاء بوی فاضلاب در داخل و بالای پشت بام

بوی فاضلاب می تواند سه دلیل یا منشاء کلی داشته باشد و تشخیص علت اصلی و راه حل رفع آن برای افراد نا آشنا با اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان کمی پیچیده است.

  1. فرسوده شدن سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان

یکی از دلایل اصلی پخش شدن بوی فاضلاب در داخل و حتی بالای پشت بام این است که سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان فرسوده شده و لذا اتصالات لوله ها و سیفون های کار گذاشته شده در این سیستم سست شده اند.

سیفون های کار گذاشته شده در لوله کشی فاضلاب ساختمان باید در بخش های مختلف آن به طور جداگانه کار گذاشته شوند.

این لوله به صورت U شکل بوده و همیشه مقداری آب را در خود نگه می دارد، این مقدار آب در واقع مرزی را بین گازهای فاضلابی و محیط داخلی و فضای پشت بام نگه می دارد.

اما چنانچه سیفون فاضلاب به خوبی با کمک چسب و یا اتصالات دیگر آب بندی نشده باشد، یک روزنه باز برای خروج گازهای فاضلابی به داخل و بالای پشت بام ساختمان ایجاد می شود.

راه حل رفع این مشکل

به منظور رفع مشکل بوی فاضلاب در داخل و بالای پشت بام به دلیل از بین رفتن اتصال سیفون آن کافیست تا از طریق دریچه بازدید ابتدا سیفون را بررسی کنید.

 در صورت کسب اطمینان در از بین رفتن آب بند در این اتصال باید با توجه به جنس لوله فاضلابی به تعمیر آن پرداخت.

به عنوان مثال اگر لوله فاضلاب و سیفون آن از نوع پلیکا است، می توان با استفاده از چسب مخصوص دوباره اتصال آن را ترمیم داد.

  1. خشکی شترگاه سیفون فاضلاب

دومین علت شایع در پخش شدن بوی فاضلاب در داخل و بالای پشت بام این است که قسمت شترگاه سیفون فاضلاب که مسئول نگه داشتن مقداری آب برای جلوگیری از برگشت گازهای فاضلابی به داخل و یا بالای پشت بام است، آب خود را از دست داده است.

دلیل اصلی خشک شدن آب در شترگاه سیفون فاضلاب استفاده کم از همان قسمت از سیستم فاضلاب و یا بخار شدن آب آن است.

همانطور که گفتیم یکی از قوانین مهم در اجرای لوله کشی فاضلاب ساختمان ها این است که برای هر قسمت از آن باید از سیفون جداگانه استفاده کرد.

لوله فاضلاب هدایت شده تا بالای پشت بام مانند لوله های ونت و سیستم لوله کشی آب باران نیز از این قائده مستثنی نیستند.

لذا خشکی شترگاه سیفون فاضلاب در لوله کشی هواکش و لوله کشی آب باران سبب منتشر شدن بوی فاضلاب در پشت بام می شود.

راه حل رفع این مشکل

چنانچه پخش شدن بوی فاضلاب در پشت بام و حتی در هر نقطه از ساختمان به دلیل خشکی گلوگاه سیفون آن باشد، کافیست مقداری آب را در قسمت تولید کننده بوی فاضلاب خالی کنید تا گلوگاه سیفون آن دوباره پر از آب شده و به کارایی خود ادامه دهد.

البته در برخی موارد نیز ریختن مقداری سرکه به درون سیستم تخلیه آب باران بالای پشت بام نیز می تواند بوی فاضلاب پخش شده در این سیستم را رفع کند.

رفع بوی فاضلاب پشت بام2

 

  1. خروج بوی فاضلاب در پشت بام از لوله های آب باران

همانطور که در قسمت فوق مقداری به آن اشاره کردیم، اجرای سیستم لوله کشی آب باران دارای نکات بسیار مهمی می باشد که عدم توجه به آن ها سبب کاهش عملکرد آن و حتی پخش شدن بوی فاضلاب در پشت بام می شود.

از جمله این قوانین این است که نباید لوله های افقی و عمودی باران به شبکه مشترک فاضلاب ساختمان متصل شوند.

 اما چنانچه این کار صورت گرفت باید به منظور از جلوگیری از نفوذ بو و گازهای حاصل از فاضلاب به درون لوله های آب باران به نصب سیفون بر روی لوله های آب باران اقدام کرد.

لذا سیستم دفع آب باران و سیستم دفع فاضلاب در یک ساختمان دو شبکه جداگانه هستند که به جز در موارد خاص نباید به یکدیگر متصل شوند.

راه حل رفع این مشکل

چنانچه علت پخش شدن بوی فاضلاب در پشت بام به دلیل عدم کار گذاری سیفون در سیستم آب باران باشد، می توان با نصب سیفون برای هر یک از لوله های جمع کننده آب باران این مشکل را رفع کرد.

رفع بوی فاضلاب پشت بام3

البته علل دیگری نیز در پخش شدن بوی فاضلاب در بالای پشت بام موثر هستند که از آن جمله می توان به موارد ذیل به طور خلاصه اشاره کرد:

  • Ø عدم خواباندن قسمت انتهایی لوله هواکش بالای پشت بام به سمت پایین
  • Ø ارتفاع پایین لوله هواکش بالای پشت بام
  • Ø شرایط آب و هوایی خاص و تغییر جهت وزش باد به سمت لوله های هواکش پشت بام
  • Ø قرارگیری بنا در پشت ساختمان های بلندتر از ارتفاع لوله هواکش پشت بام

جمع بندی:

با توجه به مطالب فوق دریافتیم که وجود بوی فاضلاب در بالای پشت بام نه تنها ممکن است هنگام حضور در بالای پشت بام احساس شود، بلکه این بو می تواند از طریق دریچه های کولر به داخل ساختمان نیز هدایت شود.

همچنین دریافتیم که وجود بوی فاضلاب علاوه بر این اینکه باعث سلب آسایش افراد می شود، در موارد شدید نیز زمینه ساز مشکلات تنفسی خواهد شد.

دلایل مختلفی برای بروز این مشکل وجود دارد، از نقص در سیستم هواکش و لوله کشی آب باران گرفته تا فرسوده شدن سیستم فاضلاب ساختمان که در هر صورت باید هر چه زودتر برای رفع آن ها اقدام کرد.

اما لازمه شناسایی سریع و رفع عیب راحت مشکل پخش شدن بوی فاضلاب در بالای پشت بام، استفاده از نظرات مجریان لوله کشی با تجربه است.رفع بوی فاضلاب پشت بام4

یکی از ده ها خدمات ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته اجرای سیستم لوله کشی فاضلاب، لوله کشی هواکش و لوله کشی جمع آوری آب باران است.

 در نتیجه همکاران ما تجربه کافی برای تشخیص و رفع مشکل پخش شدن بوی فاضلاب در پشت بام را دارند.

لذا شما می توانید در صورت نیاز به خدمات ما همین الان از سراسر تهران تماس گرفته و علاوه بر دریافت مشاوره با کارشناسان ما سفارش خود را ثبت کنید.

منبع انگلیسی:

منبع 

 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد