ونت در لاتین به معنی هواکش است و مطابق با الزامات نظام مهندسی باید برای طراحی شبکه فاضلاب خانگی حتما از ونت یا هواکش مطابق با روش‌های مهندسی باید بهره گرفته شود.

قبلا در مقاله نحوه اجرای ونت فاضلاب در این خصوص توضیحات زیادی ارائه شد.

در این مقاله قصد داریم تا در خصوص تفاوت بین ونت تر و ونت خشک برای آشنایی با موضوع ونت خشک برای شما توضیحاتی را ارائه کنیم.

در سیستم لوله کشی فاضلاب خانگی باید از لوله های ونت به عنوان هواکش سیستم استفاده شود. این لوله ها وظیفه دارند تا بو و رطوبت و انتشار گازهای موجود در مسیر فاضلاب را به بیرون هدایت کنند.

طراحی این لوله ها باید به شکلی باشد تا هوا بتواند به راحتی و در اندازه مناسب هم از لوله ها خارج و هم در صورت نیاز وارد شود

استفاده از هواکش همچنین باعث می شود تا از شکستن آب هوا بند سیفون ها بر اثر فشار معکوس یا مکش سیفونی جلوگیری شود.

ونت خشک چیست 1

طراحی لوله ونت فاضلاب

ونت خشک چیست؟

ونت خشک از پایین ترین نقطه لوله کشی فاضلاب شروع می شود و با اتصال به بدنه اصلی لوله فاضلاب در مسیر خود تمامی تجهیزات بهداشتی را پوشش می‌ دهد.

در این مسیر ممکن است لوله فاضلابی که به عنوان لوله ونت خشک در نظر گرفته می شود برای هر طبقه بصورت مجزا و یا بصورت مشترک برای چند طبقه استفاده شود.

نکته مهم در ونت خشک این است که در طول مسیر خود به هیچ عنوان هیچ آب ریزی به این لوله ها وجود ندارد.

ونت خشک چیست 2

لوله ونت خشک در پایین ترین نقطه لوله کشی فاضلاب

نحوه لوله کشی ونت خشک به این صورت است که در ابتدایی ترین مسیر لوله اصلی یا رایز اصلی فاضلاب در مسیری مجزا تعبیه می شود.

در هر طبقه نیز در بالای هر یک از تجهیزات بهداشتی و در کنار توالت های فرنگی و ایرانی یک لوله مجزا به عنوان ونت خشک و تنها در راستای تخلیه و تنظیم فشار هوای داخل لوله تعبیه می شود و از یکی از زوایای ساختمان به بالا هدایت می شود.

در بالاترین نقطه این لوله های ونت خشک به همدیگر متصل می شوند و در نهایت به لوله ونت اصلی که در پایین ترین قسمت لوله فاضلاب تعبیه شده بود قفل می شوند و به بالاترین نقطه خانه که فضایی بالاتر از آخرین نقطه سقفی ساختمان باشد هدایت می شوند.

ونت خشک چیست 3

نحوه قفل شدن لوله ونت خشک زیر سقف

همانگونه که توضیح داده شد این لوله ها معمولا نباید ورودی آب داشته باشند.

بهترین حالت طراحی ونت خشک این است که سرویس ها و تجهیزات بهداشتی در یک مسیر به یک لوله اصلی ونت خشک قفل شوند تا به بیرون یا بالای پشت بام هدایت شوند.

لازم به توضیح است که بهترین قطر لوله برای ونت خشک همان لوله فاضلاب با قطر 45 می باشد.

در انتها باید در نظر داشته باشید که لوله ونت خشک باید از کف پشت بام حداقل 30 سانتی متر بالاتر باشد و اگر در نزدیکی آن بام و یا ارتفاع دیگری ایجاد شده و یا منطقه سردسیر است باید از بالاترین ارتفاع کمی بالاتر باشد.

ضمن اینکه باید به منظور جلوگیری از ورود اشیا و یا آب باران به داخل ونت خشک حتما سر لوله دودکش مخصوص تعبیه شود و اگر لوله بلند است باید حتما بوسیله یک سازه مهار شود.

ونت خشک چیست 4

تعبیه دودکش سر لوله های ونت خشک

ونت تر چیست؟

مطابق با استاندارد ملی ساختمان در خصوص فاضلاب لوازم بهداشتی، باید تمامی تجهیزات بهداشتی بوسیله یک سیفون به شاخه اصلی و یا افقی فاضلاب هدایت شوند.

با توجه به تعریفی که در مبحث قبلی داشتیم در هر صورت به منظور جلوگیری از شکستن آب هوابند سیفون ها و ایجاد فشار معکوس و یا مکش سیفونی بای حتما در طراحی لوله کشی فاضلاب از هوا کش استفاده شود.

ونت خشک چیست 5

لوله فاضلاب هواکش سیفون

اما بر اساس تعاریف مندرج در بند 16 بحث لوازم بهداشتی ساختمان گاها می توانید برای چند سیفون نزدیک به هم از یک لوله هواکش استفاده کنید.

بنابراین تعریف می توان برای کلیه تجهیزات بهداشتی داخل یک حمام، توالت و حتی یک آشپزخانه کوچک از یک ونت و یا هواکش استفاده کرد.

همچنین در طراحی لوله کشی ونت می توان بصورتی عمل کرد که لوله های هواکش طبقه پایین به عنوان لوله های فاضلاب طبقه دوم یا بالاتر استفاده شود.

به این شکل که لوله هایی که برای فاضلاب طبقه دوم در نظر گرفته شده فضای کافی داشته باشد تا به عنوان لوله هوا کش طبقه اول عمل کند.

ونت خشک چیست 6

ساختار هواکش خشک و تر در فاضلاب

بنابراین ونت تر، ونت و یا هواکشی است که بر خلاف لوله ونت خشک که هیچ آب ریز و یا ورودی آبی ندارد، در طبقات بالا دست خود به عنوان لوله فاضلاب و برای طبقات پایین به عنوان لوله ونت عمل می کند. تفاوتی هم در تعداد طبقات وجود ندارد و این سلسله می تواند تا حتی چندین طبقه ادامه داشته باشد.

ونت تر از محل اتصال ونت خشک شروع می شود و تا پایین ترین نقطه لوله کشی فاضلاب ساختمان ادامه پیدا می کند.

در این حالت باید هر یک از تجهیزات بهداشتی بصورت مجزا با شاخه افقی فاضلاب یا لوله هواکش تر یا ونت تر اتصال داده شوند.

در این حالت ونت خشک می تواند مستقیما به لوله افقی ونت تر و یا بصورت مجزا به لوله فاضلاب هر یک از تجهیزات بهداشتی اتصال داده شود( البته به غیر از کفشور).

نهایتا ما می توانیم تنها یکی از تجهیزات بهداشتی که ونت تر برای آن در نظر گرفته ایم را در بالاترین نقطه اتصال لوله ونت خشک به ونت تر تعبیه کنیم.

نکته مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که قطر لوله فاضلاب هواکش تر نمی تواند در هیچ مقطعی کمتر از قطر لوله فاضلاب وصل شده به شاخه افقی فاضلاب یا همان ونت تر در آن مقطع باشد.

بنابر این تعریف مطابق با جدول زیر باید ارقام قطر ونت تر را در ساختمان بر حسب D.F.U لوازم بهداشتی در نظر بگیریم:

ونت خشک چیست 7

برگرفته از مبحث 14 نظام مهندسی

کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته در همه تهران حضور دارند و آماده پاسخگویی و ارائه خدمات مناسب به مشتریان عزیز در هر ساعت از شبانه روز می باشند.

 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # فرزین 1399-02-06 17:06
سلام
آقا این مشکل عدم اجرای ونت خشک رو تو تاسیسات چه طوری حل میکنی؟
منظورم جاهاییه که دیوار کم عرض داره (پارتیشن).
یا همون تیغه 10 سانتی که عملا امکان اجرای ونت خشک وجود نداره و فقط به سیفون اکتفا میشه. چون احتمال داره بوی نامطبوع وارد فضا بشه.
؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-02-10 01:54
سلام کاربر گرامی برای تشخیص اینکار بهتر است اگر در شهر تهران هستید از سرویسکاران شرکت تاسیسات 24 به صورت حضوری کمک بگیرید تا بهترین راه حل رو بهتون پیشنهاد بدهند چون باید نقشه ساختمان به صورت حضوری دیده بشه که بتونیم نظر بدیم در کل باید از یک سرویسکار به صورت حضوری کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1399-02-25 16:32
سلام جهت اجرای اتصالات (نری و مادگی اتصال)لوله های اگزوزفن یا هود ب چ طریقی است ایا هم جهت لوله های فاضلاب اجرا میشه یا بلعکس و دلیلش
سپاس گذارم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-02-29 11:14
سلام لوله های هواکش فن هیج تداخلی با هواکش فاضلاب نداره ولوله فاضلاب خیس بسمت پائین ولوله فاضلاب خشک بسمت پشت بام لوله هواکش فن به بالا ومخالف خروجی هواکش فاضلاب
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ایوب 1399-02-29 10:47
هواکش هود آشپزخانه یاحمام آیا در یک آپارتمان 6 ظبقه برای هر واحد به صورت مجزا تا پشت بام ادامه مییابد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-02-29 21:22
سلام بهترین حالت مجرا بودن لوله هواکش هر واحد میباشد اما جهت اشغال فضای کمتر بصورت مشترک کار میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # آرش 1399-02-30 21:34
درانتظار طبقه دوم قطر لوله چقدر باید باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-02-31 10:58
سلام دوست عزیز لطف کنید سئوال رو واضحتر ومجدد طرح کنید تا ما بتونیم جواب رو ارسال کنیم .ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد