در تکمیل مطلب راه های باز کردن لوله های فاضلاب این بار قصد داریم راهکاری خانگی به منظور رفعگرفتگی لوله فاضلاب حمام را برای شما بیان کنیم.

لوله های فاضلاب در هر قسمتی از سیستم لوله کشی ساختمان که آب های فاضلابی تولید می شوند مانند آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی وجود دارند.

اهمیت سلامتی و کارایی سیستم فاضلاب بر هیچ کس پوشیده نیست. لذا در مواقعی که هر کدام از قسمت های سیستم فاضلاب به هر دلیلی مسدود شوند، به منظور استفاده مداوم و موثر از این سیستم راهی جز باز کردن آن باقی نمی ماند.

قبلا در خصوص راه های باز کردن لوله فاضلاب سینک ظرفشویی توضیحات کاملی را داده ایم.

اما این بار قصد داریم با بررسی علت های گرفتگی لوله فاضلاب حمام در مورد راهکارهای خانگی موثر به منظور رفع گرفتگی این لوله ها و همچنین روش های پیشگیری از بروز این مشکل توضیحات کاملی را بیان کنیم.

علل گرفتگی لوله فاضلاب حمام:

همانطور که بیشتر شما نیز می دانید علت اصلی گرفتگی لوله فاضلاب حمام ورود مو به داخل چاه و سپس لوله فاضلاب است و در بیشتر موارد جسم نازک و کوچکی مانند مو می تواند عامل گرفتگی های بسیار بزرگ و سخت در لوله فاضلاب حمام شود.

عامل مهم دیگر در گرفتگی لوله فاضلاب حمام مربوط به صابون های مورد استفاده شده در حمام می باشد.

مخصوصا صابون هایی که دارای مقادیر زیادی چربی می باشد که ترکیب چربی موجود در صابون با املاح موجود در آب تشکیل رسوبات سخت در لوله فاضلاب می دهد.

این رسوبات در کنار مو و سایر زائدات وارد شده به چاه به دیواره لوله فاضلاب حمام چسبیده و مانع از حرکت راحت آب درون لوله می شوند.

پس مهمترین نشانه گرفتگی لوله فاضلاب حمام جمع شدن آب در سر چاه و حرکت آهسته آن به دورن لوله فاضلاب می باشد.

راهکارهای خانگی به منظور رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام 1

راهکارهای خانگی به منظور رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام

اولین قدم به منظور رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام این است که نوع لوله به کاررفته شده در این سیستم را پیدا کنید تا با توجه به جنس لوله از روش های باز کردن لوله فاضلاب استفاده کنید.

به عنوان مثال استفاده از آب جوش در لوله فاضلاب حمام که از جنس پی وی سی می باشد، گزینه مناسبی نیست، چرا که حرارت آب جوش بیشتر سبب جمع شدن لوله شده و کار باز کردن لوله را سخت تر می کند.

بعد از دانستن جنس لوله بهتر است علت اصلی گیر کردن لوله فاضلاب حمام را بیابید. زیرا روش های مورد قبول برای رفع گرفتگی مواد صابونی نمی تواند برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب به دلیل تجمع مو موثر باشد.

حال بعد از یافتن این دو موضوع می توانید از راهکارهای بیان شده در قسمت ذیل به منظور رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام استفاده کنید:

  • ریختن آب داغ در داخل لوله فاضلاب حمام

همانطور که گفتیم استفاده از آب داغ در داخل لوله های فاضلابی پی وی سی مناسب نبوده و ما فقط این راهکار را به منظور باز کردن لوله های فاضلاب فلزی توصیه می کنیم.

پس برای این منظور ظرفی از آب داغ تهیه کرده و سعی کنید با فشار آب را داخل چاه حمام و لوله فاضلاب آن تخلیه کنید. در این صورت به احتمال زیاد رسوبات صابونی از کنارهای لوله پاک شده و لوله باز می شود.

  • استفاده از محلول های مخمری

ریختن محلول های مخمری در لوله های فاضلاب حمام یکی از راهکارهای سریع و ارزان است و برای این کار فقط کافیست کمی مخمر را با آب مخلوط کرده و در چند مرحله به داخل لوله ریخته شود.

فقط به خاطر داشته باشید ریختن کل محلول مخمری در یک زمان داخل لوله های فاضلاب پی وی سی می تواند به لوله خسارت وارد کند.

  • محلول جوش شیرین

محلول جوش شیرین را می توانید با ترکیبات مختلف به منظور باز کردن لوله فاضلاب حمام استفاده کنید، که یکی از آن ها ترکیب جوش شیرین با نمک است.

برای استفاده از این ترکیب ابتدا مقداری جوش شیرین را داخل چاه حمام ریخته و به مدت چند دقیقه صبر کنید، سپس مقداری نمک را به جوش شیرین های ریخته شده در داخل لوله اضافه کنید. حال مقداری آب به آن دو اضافه کرده و منتظر واکنش میان آن ها باشید.

ترکیب دیگر جوش شیرین با سرکه است که می تواند برای باز کردن گرفتگی های لوله فاضلاب حمام کاربردی باشد.

برای این منظور نیز ابتدا جوش شیرین را داخل لوله ریخته و بعد از چند دقیقه مقداری سرکه را به آن ها اضافه کنید، بعد از چند دقیقه با ریختن آب باز بودن لوله را چک کنید.

راهکارهای بیان شده تا این قسمت بیشتر در مورد گرفتگی لوله فاضلاب حمام به دلیل تجمع رسوبات صابونی موثر بودند، اما راهکارهای باز کردن لوله فاضلاب حمام به دلیل تجمع حجم زیادی از مو متفاوت است که در ادامه به توضیح در این مورد خواهیم پرداخت.

  • برداشتن مو با کمک دست

گاهی توده موی جمع شده در لوله در ابتدای سری چاه و قبل از سیفون لوله فاضلاب است که در این صورت با پوشیدن یک جفت دستکش پلاستیکی می توانید موهای جمع شده را از سر لوله پاک کنید.

این راهکار برای مواقعی مفید است که اولاً حجم مو کم است و ثانیاً مدت زمان طولانی از تمیز کردن لوله نگذشته است.

  • استفاده از قلاب

همانطور که می دانید وقتی حجم زیادی از مو مخصوص موهای بلند در دورن لوله فاضلاب حمام گیر کنند، به صورت جسمی حجیم تبدیل می شوند که خارج کردن آن ها کمی دشوار به نظر می رسد.

اما با استفاده از قلاب می توانید به راحتی هر میزان توده مو را از داخل لوله خارج کنید. برای ساختن قلاب باید از یک عدد میله فلزی یا پلاستیکی صاف استفاده کنید که سر آن را کمی خم کرده اید.

راهکارهای خانگی به منظور رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام 2

برای استفاده از قلاب ابتدا پیچ های اطراف درپوش چاه را برداشته و قلاب را داخل لوله فاضلاب حمام کنید. در این حین با کمک چراغ قوه حجم توده و فاصله آن از سر چاه را تخمین بزنید و سعی کنید تا حدی که می توانید قلاب را به درون لوله داخل کنید.

حال با کمک سر خمیده قلاب توده های موی چسبیده به کناره های لوله را جمع کنید و بیرون بکشید و زمانی که با استفاده از نور چراغ قوه مطمئن شدید حجم مو در درون لوله بسیار کم شده با کمک محلول های بیان شده در قسمت فوق و یا آب جوش باقی گرفتگی لوله را باز کنید.

  • استفاده از تلمبه لوله باز کنی

در صورتی که گرفتگی درون لوله به دلیل حجم موی انباشته شده باشد، تلمبه لوله باز کنی می تواند کمک بزرگی به رفع گرفتگی و باز شدن لوله کند.

پس برای این منظور ابتدا مقداری شیر آب حمام را باز کنید تا مقداری آب در حمام جمع شود، سپس با فشارهای پی در پی شروع به تلمبه زنی کنید.

  • فنر لوله بازکنی

همانطور که می دانید فنر لوله بازکنی یکی ازابزارهای کاربردی در هر ساختمانی می باشد که برای باز کردن انواع چاه و لوله بسیار کارآمد است و لوله فاضلاب حمام نیز از این قائده مستثنی نیست.

راهکارهای خانگی به منظور رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام 3

برای استفاده از فنر لوله باز کنی به منظور باز کردن لوله فاضلاب حمام، بعد از باز کردن پیچ های درپوش چاه حمام فنر را تا جایی که به گرفتگی برسد وارد لوله کنید.

بعد از آن شروع به چرخاندن فنر کرده و بعد از هر بار چرخیدن فنر را از لوله خارج کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید و سپس با ریختن آب در چاه حمام از باز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

  • موگیر حمام

یکی از راههای هم جلوگیری از وارد شدن مو به داخل فاضلاب و هم خارج کردن مو از داخل فاضلاب ، استفاده از موگیر حمام است.

این موگیرها در طرح و مدل های مختلفی هستند.

جهت دیدن انواع موگیر حمام و دیدن قیمت آنها بر روی لینک خرید موگیر حمام از سایت دیجیکالا بزنید.

 

توصیه هایی به منظور پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلاب حمام

تا این قسمت از متن با راهکارهای خانگی به منظور رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام آشنا شدید، اما از آن جا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است در این قسمت چند توصیه به منظور پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلاب حمام را برای شما بیان می کنیم:

  • استفاده از درپوش بر روی چاه حمام

امروزه درپوش های چاه حمام در انواع مدل های پلاستیکی و فلزی در بازار موجود هستند که حتی برخی از این درپوش ها با کمک پیچ به دهانه چاه بسته می شوند.

در این صورت احتمال حرکت کردن درپوش با جریان آب کم می شوند و در حین استفاده از حمام درپوش روی لوله فاضلاب را می پوشاند.

با کمک این درپوش ها نه تنها از ورود مو به داخل لوله جلوگیری کرده اید بلکه برخی مدل های این درپوش ها دارای سوراخ های بسیار ریزی می باشد که رسوبات صابونی را هم از سطح چاه حمام جمع آوری می کنند.

شما می توانید در پایان هر بار استفاده از حمام یک جفت دستکش پلاستیکی پوشیده و درپوش را از مو و رسوبات چسبیده به آن تمیز کنید و در سطل زباله تخلیه کنید. در این صورت احتمال گیر کردن لوله فاضلاب حمام به صفر می رسد.

  • شستشوی حمام بعد از هر بار استفاده از آن

یکی از عوامل موثر و بسیار ساده در پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلاب حمام این است که بعد از هر بار دوش گرفتن با استفاده از شیلنگ آب ساده سطح حمام را تمیز کنید.

در این صورت نه تنها کاشی و سرامیک کف و دیوارها دیرتر کثیف می شوند، بلکه روسوبات صابونی راهی درپوش خواهند شد، که یا با استفاده از فشار آب داغ آن ها را از درون لوله حرکت می دهید و یا با جمع شدن در سری چاه آن ها را جمع می کنید.

در این مطلب سعی کردیم با بیان راهکارهای ساده و موثر روش هایی را برای باز کردن لوله فاضلاب حمام بیان کنیم تا شما هیچ نیازی به لوله کش برای انجام این کار نداشته باشید.

با این حال در برخی مواد میزان گرفتگی لوله فاضلاب حمام و حجم مو و مواد زائد داخل لوله به حدی بالا است که راهی جز استفاده از مجری لوله کش برای باز کردن لوله باقی نمی ماند، زیرا ممکن است نیاز باشد سیفون لوله فاضلاب حمام باز شود.

در این صورت شما می تواند با خاطری آسوده به همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته از سراسر تهران تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید تا متخصصین ما در اسرع وقت در محل شما حاضر شوند.

منبع انگلیسی:

منبع 1  منبع 2  منبع 3  منبع 4  منبع 5

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # آقازاده 1398-11-22 21:14
سلام
باتشکر از شما
از حموم آب به پایین یعنی سقف همسایه رفته.سه روز استفاده نکردم .سپس لوله باز کنی ریختم وپس از شش ساعت با کلی آب جوش شستم بازم آب به طبقه پایین چکه کرده مشکل از کجا میتونه باشه
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-22 21:57
سلام کاربر گرامی احتمالا از لوله باز کنی که استفاده کردید درصد اسید زیادی داشته است و وقتی که ریختید و پشت سر آن آبجوش هم ریختید به امکان زیاد چسب های لوله باز شده است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # آقازاده 1398-11-23 18:05
سلام ممنون از پاسخگوییتون
لوله ها آهنی هستن ومن از لوله باز کن صاف استفاده کردم .البته قبلش هم آب داده بود فکر کردم شایدمسیر مسدود شده واز لوله باز کن استفاده کردم
برای تعمی باید چکار کنم
راه حل وپیشنهادتون چی هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1398-11-24 11:29
دوست عزیز سلام لوله لاز کن اسید قوی است پنج دقیقه بعد اینکه ریختید باید می شستید شش ساعت زمان زبادیه احتمالا نشتی داشته و با این کار شما بیشتر شده بهتره کف را بکنید و اصولی درستش کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-24 19:38
به نقل از آقازاده:
سلام ممنون از پاسخگوییتون
لوله ها آهنی هستن ومن از لوله باز کن صاف استفاده کردم .البته قبلش هم آب داده بود فکر کردم شایدمسیر مسدود شده واز لوله باز کن استفاده کردم
برای تعمی باید چکار کنم
راه حل وپیشنهادتون چی هست

سلام کاربر گرامی اگر لوله ها آهنی یا چدنی باشد اصلا نباید از لوله باز کن استفاده میکردید چون اسید با آهن سریع واکنش نشون میده و خورندگی ایجاد میکند و لوله ها سوراخ شده است حرف همکارمون آقا مجید درست هستش باید کف رو بکنید و اصولی درست کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هادی 1398-12-23 19:17
سلام وقت بخیر، دسته تیغ اصلاح(خودتراش) افتاده داخل کف شوی حمام، چطوری میشه بیرون بیاریمش؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-24 11:19
سلام کاربر گرامی باید با یک میله شبیه سیخ که سر آن را قلاب مانند میکنید دسته ژیلت را بکشید بیرون البته اگر دسته تیغ با چشم دیده شود باید اینکار رو بکنید و اگر دسته تیغ به پایین رفته باشد باید از فنرهای لوله بازکنی استفاده کنید که برای اینکار باید از سرویسکارهای لوله بازکن کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد