در ادامه مطلب علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی قصد داریم تا این بار علت آتش گرفتن کولر گازی را بررسی کنیم.

امروزه افراد بسیاری ترجیح می دهند از کولر گازی به عنوان وسیله خنک کننده در ساختمان خود استفاده کنند.

اما استفاده کردن از وسیله ای همچون کولر گازی فقط به معنی خریدن و روشن کردن آن نیست، بلکه این وسیله نیاز به اقداماتی حیاتی به منظور حفظ و نگهداری دارد.

یکی از این مشکلاتی که می تواند به دلیل عدم توجه به نکات مهم در حفظ و نگهداری از کولر گازی رخ دهد، آتش گرفتن کولر گازی است.

علت آتش گرفتن کولر گازی 1

حتی مواجه شدن با اسم آتش گرفتن کولر گازی نیز می تواند بسیار دلهره آور باشد، اما متاسفانه این فاجعه بارها و بارها برای برخی از استفاده کنندگان از این وسیله رخ داده است.

به دلیل اهمیت این موضوع ما در این مطلب ابتدا علت های آتش های گرفتن کولر گازی و سپس راه های پیشگیری از این رخداد خطرناک را برای شما عنوان خواهیم کرد.

علت آتش گرفتن کولر گازی

  • اتصالی کردن برق کولر گازی:

اگر بخواهیم به یکی از دلایل اصلی بروز آتش سوزی در کولر گازی اشاره کنیم، می توانیم به اتصالی کردن برق کولر گازی اشاره کنیم. در واقع زمانی که میزان ولتاژ برق ورودی به دستگاه کم و زیاد می شود، سیستم داغ کرده و آتش می گیرد.

  • کثیف بودن فیلترها، فین های اواپراتور و کندانسور کولر گازی:

دلیل بعدی آتش گرفتن کولر گازی مربوط به کثیف بودن فیلترها، فین های اواپراتور و کندانسور کولر گازی می شود که همه قسمت های ذکر شده جزو راه های تنفسی کولر گازی محسوب می شوند.

به بیانی ساده تر زمانی که مسیرهای ورود و خروج هوا به داخل و خارج کولر گازی مانند فیلترها و فین ها در اثر موادی همچون چربی ها، گرد و غبار و آلودگی ها مسدود می شود، موتور و کمپرسور کولر گازی داغ می کنند.

در این صورت اگر همچنان به استفاده از کولر گازی داغ کرده ادامه دهید چه بسا با آتش گرفتن آن مواجه شوید.

نکته جالب این اتفاق این جاست که کثیف بودن فیلترها و فین های اواپراتور خود را با علائمی همچون آبریزی از پنل کولر گازی، کاهش پرتاب باد کولر گازی، پخش بوهای نامطبوع از دستگاه و بسیاری از نشانه های دیگر نشان می دهند.

اما متاسفانه هیچ اقدامی از سمت استفاده کننده از کولر گازی به منظور رفع این مشکلات جزئی صورت نمی گیرد. در نتیجه بعد از مدتی دستگاه داغ تر و داغ تر می شود تا جایی که آتش می گیرد.

  • قرار داشتن وسایل اشتعال پذیر در کنار کولر گازی:

حال تصور کنید در چنین شرایطی که برق دستگاه دچار اتصالی است و همچنین به دلیل عدم اقدامات لازم در جهت حفظ و نگهداری از آن کمپرسور و موتور کولر گازی در حال داغ شدن هستند، وسایل اشتعال پذیر مانند کاغذ و حتی گازویل در کنار کولر گازی نگه داشته می شوند.

در چنین حالتی مطمئنا نه تنها احتمال آتش گرفتن کولر گازی بالاتر می شود، بلکه میزان آتش سوزی نیز بیشتر می شود.

توجه!

احتمال بروز آتش سوزی در کولر گازی پنجره ای به دلیل کوچکتر بودن فضای آن، قرار داشتن تمامی اجزا در یک یونیت و قابلیت کمتر دستگاه به منظور خنک کردن سیستم در مقایسه با کولرهای گازی دو تکه و اسپلیت بسیار بیشتر است.

راه های پیشگیری از آتش گرفتن کولر گازی

همانطور که در ابتدای متن وعده داده بودیم، حال که با دلایل آتش گرفتن کولر گازی آشنا شدید در این قسمت راهکارهایی را به منظور پیشگیری از آتش گرفتن کولر گازی عنوان می کنیم.

  • بررسی برق کولر گازی:

بررسی میزان ولتاژ برق کولر گازی نه تنها به منظور جلوگیری از آتش گرفتن کولر گازی مهم است، بلکه می تواند از بروز مشکلات و آتش سوزی های بزرگ تر در سایر وسایل برقی منزل مانند یخچال فریزر، ماشین لباسشویی و... جلوگیری کند.

علت آتش گرفتن کولر گازی 2

بنابراین در صورت مشاهده علائمی همچون پریدن فیوز کولر گازی و یا روشن نشدن دستگاه با سرویسکار کولر گازی و یا برق کار تماس بگیرید تا جریان برق ساختمان و کولر گازی را چک کنند.

  • توجه به علائم و نشانه های خرابی کولر گازی:

یکی از ساده ترین راه ها به منظور جلوگیری از آتش گرفتن کولر گازی توجه به نشانه های ساده در دستگاه مبنی بر وجود مشکل در سیستم است.

برخی از مشکلات بسیار جزئی در سیستم مانند صداهای عجیب و غیر معمول، بوی نامطبوع در دستگاه، یخ زدن کولر گازی و غیره می تواند به مشکلات بزرگ تر تبدیل شده و آسیب های جدی تری به کولر گازی وارد کنند.

به همین دلیل در این حالت بهتر است با تعمیرکار یا سرویسکار کولر گازی تماس بگیرید تا هر چه زودتر علت بروز مشکل در دستگاه ریشه یابی شده و با تعویض یا تعمیر قطعات معیوب شده مشکل کولر گازی رفع شود.

در این صورت هیچ مشکلی در روند کار کولر گازی ایجاد نمی شود و دستگاه می تواند بدون هیچ خطری تا مدت زمانی طولانی به کار خود ادامه دهد.

  • انجام سرویس دوره ای کولر گازی:

در انتها به یکی از راهکارهای بسیار مهم و حیاتی در پیشگیری از آتش سوزی کولر گازی اشاره می کنیم که آن داشتن برنامه ریزی دقیق به منظور سرویس کولر گازی است.

اگر شما به صورت منظم برنامه سرویس کولر گازی را مد نظر قرار دهید، هیچ نیازی به انجام اقدامات فوق در جهت جلوگیری از آتش سوزی کولر گازی نخواهید داشت.

نکته قابل توجه موضوع این جاست که بسیاری از اقدامات لازم در جهت سرویس کولر گازی را خود به شخصه می توانید انجام دهید. اما اگر احساس کردید که از پس انجام آن بر نمی آیید سرویسکار کولر گازی می تواند به شما کمک کند.

علت آتش گرفتن کولر گازی 3

فایده بهره گیری از سرویسکار کولر گازی این است که این شخص نه تنها می تواند به منظور باز کردن راه های جریان هوا و جلوگیری از داغ کردن دستگاه، فیلترهای هوا، فین های اواپراتور و کندانسور را تعویض یا شستشو دهد، بلکه می تواند میزان برق و ولتاژ دستگاه را نیز چک کند.

از طرفی در طی برنامه های سرویس کولر گازی تمامی مشکلات احتمالی ریز و درشت دستگاه قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ تر قابل بررسی و تعمیر هستند.

جمع بندی:

به منظور جمع بندی بررسی علت اتش گرفتن کولر گازی می توان اینطور گفت که عدم توجه به سرویس کولر گازی مسبب اصلی بروز این مشکل خطرناک در کولر گازی است.

در حالی که با صرف وقت و هزینه اندک در مورد سرویس های مرتب و منظم کولر گازی می توان از آسیب ها و هزینه های بیشتر در مواجه با آتش گرفتن کولر گازی جلوگیری کرد.

لذا از آن جا که یکی از خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته مربوط به سرویس و تعمیر کولر گازی در سراسر تهران می باشد، شما می توانید همین الان به منظور ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد