یکی از دلایل شایع در روشن نشدن انواع کولر گازی بروز مشکل در فیوز آن است. به همین علت ما قصد داریم تا در این مطلب علت پریدن فیوز کولر گازی را بررسی کنیم.

علت پریدن فیوز کولر گازی 1

نمونه ای از فیوز کولر گازی

اگر مطالب مربوط به علت روشن نشدن کولر گازی ال جی، علت روشن نشدن کولر گازی سامسونگ و یا سایر مطالب مرتبط با این موضوع را مطالعه کرده باشید، خواهید دانست که اگر هر گونه ایرادی در سیستم برق کولر گازی وجود داشته باشد، روشن شدن آن با مشکل مواجه می شود.

برای بررسی بهتر این موضوع ابتدا بهتر است تا با نقش فیوز در کولر گازی بیشتر آشنا شویم.

وظیفه فیوز در کولر گازی چیست؟

فیوز نقش محافظت کننده برای کولر گازی را ایفا می کند. نحوه اجرای این کار توسط فیوز به این صورت است که اگر میزان ولتاژی که به کولر گازی می رسد بیش از حد توان آن باشد، فیوز بالا می پرد تا با قطع شدن برق سیستم مانع از سوختن کندانسور کولر گازی شود.

به بیان دیگر فیوز در کولر گازی به صورتی طراحی شده است که حد معینی از ولتاژی که مجاز است وارد کولر گازی شود را کنترل کند.گاهی علت سوختن فیوز کولر گازی این است که از فیوز با سایز نامناسب در کولر گازی استفاده شده است.

به این صورت که اگر شما از فیوز کوچک تر از حد ولتاژ مشخص شده درکولر گازی خود استفاده کنید، فیوز مرتب بالا می پرد و یا می سوزد چون ظرفیت تحمل مقدار ولتاژ در فیوز های کوچک کمتر از حد مجاز است.

از طرفی اگر از فیوز بزرگ تر و با ظرفیت بیشتر از حد ولتاژ مجاز در کولر گازی استفاده کنید، باز هم دچار مشکل می شوید.

با این توضیح که چون ظرفیت فیوز بالا است از ورود ولتاژ بالاتر از حد مجاز به کولر گازی جلوگیری نمی کند و در نتیجه باعث بروز مشکلات بیشتر مانند سوختن برد کولر گازی و یا سوختن کندانسور آن می شود.

چگونه می توانیم متوجه بالا پریدن و یا سوختن فیوز در کولر گازی شویم؟

اولین عامل نشان دهنده سوختن فیوز در کولر گازی این است که کولر گازی روشن نمی شود، هرچند ممکن است در موقع روشن شدن صدایی مانند زوزه کشیدن از یونیت کولر گازی شنیده شود، ولی در واقع کولر گازی توان روشن شدن ندارد.

علت پریدن فیوز کولر گازی 2

علت قطع شدن فیوز کولر گازی

اگر فیوز کولر گازی شما دائما در حال پریدن یا قطع شدن است، شما باید این مشکل را به عنوان هشداری در خصوص وجود مشکلی بزرگ تر در کولر گازی خود بدانید و نباید تنها به تعویض فیوز اکتفا کنید.

در ادامه به تعدادی از مهمترین علت های پریدن فیوز در کولر گازی اشاره می کنیم که باید هر چه زودتر رفع شوند:

  1. وجود مشکل در جعبه تقسیم، فیوز و یا منبع برق ساختمان:

اگر سیستم برق ساختمان که شامل جعبه تقسیم و منبع برق ساختمان هستند، دچار مشکل در تامین ولتاژ مناسب برای فیوز کولر گازی شده باشند، عملا فیوز دچار مشکل می شود.

از طرفی همانطور که در قسمت فوق گفتیم، گاهی علت قطع شدن فیوز در کولر گازی استفاده از فیوز در سایز نامناسب متناسب با ظرفیت کولر گازی است.

  1. وجود مشکل در خازن موجود در سیستم خنک کننده در کندانسور کولر گازی:

خازن در واقع بخشی از سیستم خنک کننده در کنداسور است که سبب تنظیم کردن جریان برق ورودی به فیوز موجود در کندانسور می شود. پس با این توضیح اگر خازن دچار مشکل شده باشد، نمی تواند میزان ولتاژ مناسب را به فیوز برساند.

  1. کثیفی فیلترهای هوا در کولر گازی:

شاید به این نکته هرگز توجه نکرده باشید یا گمان کنید که چه ارتباطی بین کثیفی فیلترهای هوا و سوختن فیوز در کولر گازی می تواند داشته باشد؟

برای پاسخ به این سوال می توان گفت که افزایش دما یا گرما یکی از عامل های مهم در سوختن و یا پریدن فیوز در کولر گازی است، از طرفی اگر فیلترهای هوا را به طور مرتب تعویض یا تمیز نکنید، فشار بسیار بالاتری به دستگاه وارد می شود تا هوا را خنک کند.

همانطور که می دانید بالا بودن فشار وارده بر کولر گازی در هنگام کار کردن مساوی است با تولید هر چه بیشتر گرما و همین تولید گرمای بیش از حد در دستگاه می تواند سبب قطع شدن اتصالات برق در سیستم کولر گازی شود.

علت پریدن فیوز کولر گازی 3

علاوه بر این وقتی فشار بالایی بر دستگاه وارد می شود، فیوز کولر گازی برای محافظت از بخش های دیگر در کولر گازی قطع می شود تا کار دستگاه را متوقف کند.

پس می توان این طور نتیجه گرفت که اگر فیلترهای هوا را به طور منظم تعویض نکنید، تولید گرما و فشار بیش از حد در کولر گازی سبب بالا پریدن فیوز کولر گازی می شود.

برای آشنایی بیشتر با اهمیت تعویض فیلترهای هوا می توانید مطلب سرویس کولر گازی را مطالعه کنید.

  1. کمبود گاز مبرد در کولر گازی:

همانند کثیف بودن فیلترهای هوا که سبب وارد شدن فشار بیش از حد به دستگاه برای تولید هوای سرد می شود، کم بودن میزان گاز مبرد در کولر گازی سبب سوختن فیوز کولر گازی می شود.

اگر میزان گاز در کولر گازی کم می شود می توان این احتمال را داد که لوله های مسئول انتقال گاز در کولر گازی دچار نشتی شده اند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مطلب آموزش نشتی یابی گاز کولر گازی و رفع آن را بررسی کنید.

  1. خرابی فن کندانسور:

اگر فن کندانسور دچار مشکل شود، دستگاه دوباره دچار فشار مضاعف می شود که باعث گرم شدن سیستم شده و در نتیجه فیوز بالا می پرد.

بیشترین علت خرابی فن کندانسور در کولر گازی مسدود شدن آن به علت یخ زدگی کندانسور و تجمع حجم زیادی از جرم و آلودگی در سطح کندانسور است.

شما می توانید برای آشنایی بیشتر در خصوص رفع یخ زدگی کندانسور کولر گازی مطلب چرا کولر گازی یخ می زند را مطالعه کنید.

  1. خرابی کمپرسور:

همانطور که می دانید سالم بودن کمپرسور نقش مهمی در راندامان کار کولر گازی و سلامت تمامی اجزای کولر گازی دارد، اگر کمپرسور کولر گازی خراب باشد، بالا پریدن فیوز در آن امری قابل پیش بینی است.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بررسی بیشتر کمپرسور کولر گازی مطلب بررسی سالم یا معیوب بودن کمپرسور کولر گازی را مطالعه کنید.

  1. بالا بودن عمر کولر گازی:

یکی از ساده ترین دلایل که باعث سوختن دائمی فیوز کولر گازی می شود این است که کولر گازی شما قدیمی شده و مدت طولانی است که از آن استفاده می کنید. تنها راه پیشنهادی ما به شما این است که کولر گازی خود را تعویض کنید.

علت پریدن فیوز کولر گازی 4

همانطور که ملاحظه کردید، برخی از علل ذکر شده در قسمت فوق را می توانید خودتان به تنهایی رفع کنید. در این قسمت به راه حل رفع این دست از مشکلات اشاره می کنیم:

  • کثیفی فیلترهای هوا در کولر گازی:

همانطور که می دانید فیلترهای هوا در کولر گازی نقش مهمی در برقراری جریان هوای مناسب همیشگی در کولر گازی دارند. پس اگر فیلترهای هوا مسدود و یا کثیف شده باشند، مسیر جریان هوا به داخل سیستم عملا بسته می شود.

اما شما می توانید با شستشو و یا تعویض منظم و دوره ای فیلترهای هوا مخصوصا قبل از شروع استفاده مجدد از کولر گازی جلوی مسدود شدن مسیر جریان هوا به داخل کولر گازی را بگیرد.

  • کثیفی کندانسور:

تمیز کردن کندانسور که در یونیت خارجی وجود دارد از جمله کارهایی است که شما می توانید برای رفع مشکل سوختن فیوز در کولر گازی انجام دهید. با انجام این کار کولر گازی در زمان کار کردن تحت فشار قرار نخواهد گرفت.

بر اساس آنچه گفته شد، کارهایی که شما به عنوان مصرف کننده از کولر گازی می توانید برای جلوگیری از پریدن فیوز در کولر گازی انجام دهید، محدود به سرویس یونیت داخلی و یونیت خارجی کولر گازی می شود.

در حالی که در خصوص سایر مشکلات باید از تخصص تعمیرکار کولر گازی استفاده کنید.

از جمله این مشکلات که نیاز به تعمیرات دارند، می توان به کمبود گاز کولر گازی، وجود مشکل در برق ساختمان و خازن دستگاه و خرابی کمپرسوراشاره کرد.

تیم تاسیسات 24 ساعته با دارا بودن کادری مجرب می تواند تمامی مشکلات در خصوص تعمیر کولر گازی و سرویس کولر گازی را در اسرع وقت و در تمامی مناطق تهران انجام دهد. به منظور ثبت سفارش همین الان با ما تماس بگیرد.

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2   منبع 3    منبع 4   منبع 5   منبع 6

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # حمید 1398-04-11 08:39
سلام خسته نباشیدکولرگازی پنجره ای ما روی موتور نمیره قبلا این مشکل را داشت که با تعویض سیمهای جعبه بالای کمپروسور مشکلش حل شد امسال هم این مشکل را پیداکردودوباره سیمهارو عوض کردم اماروی موتور نمیره بنظرم سیمها واتصالات سیم ضعیف تراز سیمهای قبلی هستند میخواستم ببینم آیا ضعیف بودن سیمهاواتصالهای روی سیم کمپروسور میتونه دلیل این مشکل باشه ممنون میشم راهنمایی کنید با سپاس فراوان
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-04-13 22:38
سلام
قطر سیمها مهمه اما در هر صورت اگر دستگاه سالم باشد روشن میشود
ولی زودتر از موعد آمپر کشیده و قطع میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رستمی 1398-05-21 20:37
سلام.کولر گازی روپنجره ی توشیبا داریم قبلا خوب کار میکرد اخیرا وقتی روشن میکتیم پس از مدتی کار کردن فیوز مینیاتوری اصلی ساختمان می پرد .کنتور نه فیوز مینیاتوری کلی.
ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-22 23:37
سلام
براثر امپر کشیدن زیاد کمپرسور و یا معیوب بودن خازن این مشکل بوجود میاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مرتثضی 1398-08-25 19:00
سلام
همینکه که دستگاه را روشن میکنم دو دقیقه کار میکنه بعد فیوز میپره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن