در تکمیل مطلب تعمیرات لوله های فاضلاب این بار قصد داریم تا در مورد روش تعویض سیفون فاضلاببدون نیاز به لوله کش توضیحاتی را بیان کنیم.

سیفون فاضلاب چیست؟

سیفون فاضلاب یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده سیستم لوله کشی فاضلاب در ساختمان ها می باشد. سیفون فاضلاب در دو قسمت ساختمان کار گذاشته می شود:

یکی در زیر سینک ظرفشویی و دیگری در قسمت زیرین منطقه آبریز در سرویس بهداشتی ساختمان.

استفاده از سیفون فاضلاب در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان ها نه تنها برای حذف کارایی سیستم فاضلاب ضروری است، بلکه به منظور حفظ سلامتی و امنیت مصرف کنندگان نیز بسیار لازم است.

دلیل حفظ سلامتی و امنیت مصرف کنندگان این است که سیفون فاضلاب به صورتی طراحی شده که همیشه مقداری آب به صورت دائمی در خود نگه می دارد.

همین آب موجود در قسمت منحنی سیفون مانع از برگشت گازهای مضر فاضلابی به داخل فضای ساختمان می شود.

به همین دلیل است که برخی سیفون فاضلاب را به نام شترگلو می شناسند، زیرا مانند کوهان شتر همیشه در خود آب را نگه می دارد. حال اگر سیفون دچار نشتی شود، آب دورن آن از بین رفته و باعث مشکلات زیادی می شود.

لذا سیفون فاضلاب یا شترگلو باید به صورت مرتب چک شود. از طرفی وجود هر گونه گرفتگی و انسداد در داخل سیفون به راحتی قابل تشخیص است.

چرا که در این حالت جریان مواد فاضلابی متوقف یا کند می شود. در این شرایط باید هر چه زودتر برای رفع انسداد و تمیز کردن سیفون فاضلاب اقدام کرد.

اما وجود نشتی در سیفون فاضلاب مشکلی است که شاید تا مدت ها قابل تشخیص نباشد، در نتیجه بررسی کردن سیفون فاضلاب هر چند وقت یکبار و انجام تعمیرات فوری در آن بسیار ضروری است.

قسمت های مختلف سیفون فاضلاب

شکل هندسی سیفون فاضلاب به صورت لوله ایP شکل است و خود از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

 • قسمت انتهایی سیفون فاضلاب

قسمت انتهایی سیفون در واقع لوله کوتاهی است که از لبه خارجی چاه فاضلاب سینک یا دستشویی به سمت پایین امتداد شده است.

 • سیفون یا شترگلو

سیفون یا شترگلو همان قسمت منحنی لوله دارای آب است که به انتهای لوله انتهایی متصل شده است.

 • لوله فاضلاب رابط

بعضی از مدل های سیفون به صورت یک تکه و برخی دیگر به صورت دو تکه تهیه و تولید می شوند. لوله فاضلاب رابط آن قسمت از لوله سیفون است که از انتهای سیفون به سمت خروجی داخل دیوار یا کف امتداد پیدا می کند.

تعویض سیفون فاضلاب بدون نیاز به لوله کش 1

تمام بخش های ذکر شده در سیفون فاضلاب می توانند از موادی همچون فلز زخیم ساخته شوند، که البته این جنس از لوله می تواند خود باعث خوردگی، زنگ زدگی و خسارات های شیمیایی فراوان شود.

دلایل احتمالی بروز مشکل در سیفون فاضلاب

دلیل بروز مشکل در سیفون فاضلاب می تواند متنوع باشند.

 • گشاد شدن سیفون

در برخی موارد خراب شدن سیفون به این دلیل است که لوله کش در هنگام نصب سیفون بیش از حد آن را از طریق برقو کردن گشاد کرده است.

 • شل شدن مهره های نگه دارنده اجزای سیفون

در صورتی مشکل سیفون به دلیل شل شدن مهره های نگه دارنده آن باشد، می توان این مشکل را با سفت کردن مهره های نگه داره سیفون حل کرد.

اما در شرایطی که مهره ها فلزی بوده و دچار زنگ زدگی و یا خوردگی شده باشند، مشکل به همین سادگی حل نمی شود و باید سیفون را تعویض کرد.

 • زنگ زدن اجزای سیفون مانند لوله رابط و یا خود سیفون

در چنین شرایطی که تمامی اجزای سیفون دچار تخریب و خوردگی شده اند هم راهی جز تعویض کلی سیفون برای استفاده کننده باقی نمی ماند.

اما این مشکل جزو آن دسته موضوعاتی است که بدون کمک گرفتن از لوله کش می توان آن را به راحتی انجام داد.

نحوه تعویض سیفون فاضلاب بدون نیاز به لوله کش

 1. تهیه سیفون فاضلاب جدید

اولین مرحله به منظور تعویض سیفون فاضلاب اقدام برای تهیه اتصالات جایگزین سیفون فعلی است.

در حال حاضر تمامی اتصالات مورد نیاز برای نصب سیفون فاضلاب در تمامی فروشگاه های مخصوص اقدام بهداشتی ساختمان موجود است.

اما تنوع اجناس شاید در ابتدا کمی باعث تردید شما شود که انتخاب کدام سیفون با کدام جنس مواد تشکیل دهنده مناسب تر بوده و طول عمر بالاتری دارد.

به همین دلیل ما در این قسمت چند مدل سیفون فاضلاب را از لحاظ جنس مواد تشکیل دهنده آن بررسی کرده ایم.

این نوع سیفون فاضلاب به دلیل سختی و استقامت خود بسیار قابل توجه و محبوب است در حدی که شاید سایر نمونه های سیفون فاضلاب را از رده خارج کند.

 • سیفون فاضلاب از جنس پلاستیک ABS یا همان استایرن

این نوع سیفون فاضلاب هم معمولا مورد استفاده قرار می گیرد، ولی تنها نقصی که دارد این است که در برابر فشار بیش از حد، دمای آب بالا و مواد شیمیایی خانگی دچار تغیر شکل می شود.

 • سیفون فاضلاب از جنس فلز

همانطور که در ابتدای متن گفتیم این نوع سیفون به هیچ عنوان برای استفاده مناسب نیست. زیرا همان فلز به کار رفته شده در سیفون سبب خوردگی و بروز نشتی در آن خواهد شد.

با توجه به توضیحات ارائه شده کاملا مشخص شد که تنها جنس سیفون قابل اعتماد نوع پلاستیکی پلی پروپلین آن است. حال به جز جنس مواد به کار رفته در آن سیفون ها از لحاظ قطر نیز متفاوت هستند.

قطر سیفون فاضلاب مناسب برای سینک ظرفشویی آشپزخانه 2/11 اینچ و قطر سیفون فاضلاب سرویس بهداشتی 4/11 اینچ می باشد. با این حال بهتر است در هنگام تهیه سیفون فاضلاب جدید با مجری لوله کش با تجربه در این خصوص مشورت کنید.

 1. باز کردن توپی تخلیه در سیفون فاضلاب

بعد از انتخاب و تهیه سیفون فاضلاب جدید نوبت به انجام تعویض سیفون می رسد. در این مرحله چنانچه سیفون فاضلاب مجهز به توپی تخلیه در قسمت زیرین منحنی سیفون می باشد، با کمک آچار فرانسه توپی را باز کرده و اجازه دهید آب داخل لوله فاضلاب تخلیه شود.

و اما در صورتی که سیفون دارای توپی تخلیه نمی باشد، مهره های اتصال دهنده لوله ها به سیفون را باز کنید تا آب از داخل لوله ها تخلیه شود.

تعویض سیفون فاضلاب بدون نیاز به لوله کش 2

 1. باز کردن اجزای سیفون

اگر سیفون به صورت پیچی است، قسمت منحنی سیفون با چرخاندن آزاد خواهد شد. سپس سیفون را به سمت بالا نگه داشته و بعد از آزاد سازی آن آب داخل سیفون را خارج کنید.

اما در صورتی که سیفون ثابت است و به صورت پیچی نیست، لوله قسمت انتهایی سیفون را با کمک باز کردن اتصالات آن آزاد کرده و آن را به سمت پایین فشار دهید. سپس سیفون را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا زمانی که آب داخل سیفون تخلیه شود.

حال نوبت باز کردن لوله تخلیه فاضلاب می رسد تا تمامی سه قسمت سیفون فاضلاب آزاد شوند و بتوان آن را از سینک یا آبریز سرویس بهداشتی جدا کرد.

 1. نصب سیفون جدید

در این مرحله می توانید سیفون جدیدی که به تناسب قطر سیفون قبلی تهیه کرده اید را در محل خود نصب کنید. البته توصیه ما به شما این است که از سیفون های پیچی استفاده کنید.

چرا که این نوع سیفون در هنگام نصب به راحتی تنظیم می شود و از طرفی توپی تخلیه سیفون های پیچی به صورت دستی می باشد، در نتیجه در مواقع ضروری می توانید سیفون را بدون باز کردن و جابجایی تمیز کنید.

در هنگام نصب سیفون جدید حتما دقت کنید که مهره ها و واشرهای آبندی در قسمت صحیح لوله قرار بگیرند. همچنین از محکم و تراز بودن لوله سیفون و میزان شیب آن مطمئن شوید تا آب در لوله به راحتی حرکت کند.

در هنگام نصب سیفون جدید مهره های سیفون را محکم کنید ولی نه انقدر که مهره هرز شود. شما حتی می توانید برای اتصال بهتر لوله فاضلاب سیفون به قسمت تخلیه سینک از نوار لوله نیز استفاده کنید.

 1. تست سیفون فاضلاب جدید

بعد از اینکه اتصال سیفون جدید به پایان رسید، نوبت تست کردن آن با کمک آب می رسد.

این بررسی شامل عدم وجود نشتی در اتصالات و همچنین اطمینان از پر شدن سیفون از آب به منظور جلوگیری از برگشت گازهای مضر به داخل ساختمان می باشد.

بر اساس آنچه تا کنون گفته شد، مسدود شدن سیفون فاضلاب در ساختمان به معنی صرف هزینه برای تعویض آن توسط لوله کش نیست، بلکه شما می توانید طبق مراحل ذکر شده خود به تعویض آن اقدام کنید.

با این حال برای آن دسته از افرادی که آگاهی اندکی در زمینه تاسیسات دارند توصیه می کنیم تا از مجری لوله کش در این کار بهره ببرند.

تعویض سیفون فاضلاب بدون نیاز به لوله کش 3

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به شما شهروند تهرانی در زمینه انجام کلیه تعمیرات لوله کشی در سراسر شهر می باشد. در صورت نیاز همین الان با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1  منبع 2   منبع 3

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # عبدی 1398-10-28 20:52
سلام ۱-راه ونت و هواکش آشپزخانه یک راه است و بوی فاضلاب از آشپزخانه و برعکس بوی غذا از دستشویی میآید راه حلی وجود دارد ۲-موقع حمام طبقه بالایی یا پایین بوی موندگی شبیه خزه از راه آب حمام بالا میزند که غیرقابل تحمل است آیا راه حلی دارد؟ ممنون از راهنماییتان
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-10-29 00:54
سلام کاربر گرامی برای انجام اینکار باید از سرویسکاران شرکت به صورت حضوری کمک بگیرید که باید کارشناسی شود که آیا میتوان راه ونت فاضلاب را از آشپزخانه تغییر مسیر داد یعنی باید به صورت حضوری دیده شود که اینکار عملی هستش یا نه با تشکر از صبر و شکیبائی شما.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # آرمین 1399-01-18 00:02
آیا میشه شتر گلو را نزدیک چاه فاضلاب نصب کرد؟؟چون زیر سنگ توالت گذاشته نشده؟؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-18 09:55
سلام کاربر گرامی در لوله کشی های الان شتر گلو رو دقیقا زیر کاسه قرار نمیدهند بلکه اول یه لوله به کاسه وصل میشود و بعد شتر گلو وصل میشود دقیقا شتر گلو در سقف توالت طبقه پایینی واحدتون میباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1399-03-06 23:29
سلام، از محل کف شوی آشپزخانه و حمام بوی فاضلاب وارد خانه میشود که متوجه شدم سازنده ساختمان سیفون کار نگذاشته . حال برای رفع بو آیا تنها راه حل کندن کف آشپزخانه برای نصب سیفون است که طبعا تعویض سنگ کف را هم به دنبال دارد. و یا راه حل دیگری برای جلوگیری از ورود بو هست؟
متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-07 08:52
سلام استفاده از لاستیک های مخصوص که بر روی کفشور قرار داده میشه وزمانی که از حمام استفاده نمیکنید میتونه برای اینکار مناسب باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1399-03-07 14:34
سلام مجدد. ممکن است که یک تصویر از لاستیک مخصوص کف شوی ارائه نمایید؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-07 21:29
سلام میتونید در گوگل سرچ کنید وعکس رو مشاهده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1399-03-08 13:31
پس از جواب نگرفتن از جستجو در گوگل و هم از چند مغازه تاسیساتی، درخواست کرده ام.

علاوه بر آن ، چند کار تاسیساتی دارم اگر شما انجام دهید هر یک چقدر هزینه دارد؟
- برای کار فوق سیفون نصب کنید.
- تعویض یک بلوک و شیرآلات پنج بلوک رادیاتور شوفاژ.
- نصب شیر فلکه های رفت و برگشت لوله شوفاژ به منزل از محل رایزر که قبلا تعبیه (کار گذاشته) نشده است.
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی اسمعیلی 1399-03-09 09:23
با سلام و وقت بخیر
جهت سفارش خدمات حضوری با شماره های سایت تماس بگیرید لطفا
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد