در تکمیل مطلب تعمیر کولر گازی قصد داریم تا در این مطلب علت آمپر کشیدن زیاد کولر گازی را بررسی کنیم.

منظور از آمپر کشیدن زیاد کولر گازی چیست؟

همانطور که می دانید کولر گازی وسیله ای است که برای روشن شدن به انرژی الکتریکی نیاز دارد. بنابراین وجود برق کافی در هنگام روشن شدن این دستگاه بسیار ضروری است.

آمپر نیز به معنی میزان برق در حال جریان بین دو نقطه در دستگاه الکتریکی است. هر نوع کولر گازی با توجه به ظرفیت و مدل خود آمپر خاص خود در هنگام روشن شدن را دارد.

مثلا میزان آمپر دستگاه در کولر گازی اسپلیت با آمپر دستگاه در کولر گازی پنجره ای متفاوت بوده و چنانچه دستگاه دارای ظرفیت بالای آمپر را به منبع برق دارای آمپر پایین وصل کنیم، ممکن است دستگاه روشن نشود.

با این حال معمولا در تمامی کولر گازی ها از قطعه ای به نام مدارشکن یا قطع کننده مدار الکتریکی به منظور قطع خودکار جریان برق دستگاه در هنگام قوی تر شدن حد آمپر دستگاه استفاده می شود.

از طرفی منظور از آمپر کشیدن در کولر گازی به معنی بالا بودن میزان آمپر مصرفی در دستگاه در هنگام روشن شدن و یا کار کردن است که در این حالت موتور کولر گازی شروع با آمپر کشیدن می کند.

در چنین شرایطی کولر گازی دیگر با آمپر تنظیم شده قبلی در سیستم خود کار نمی کند و برای روشن شدن نیاز به میزان آمپر اضافی دارد.

معایب آمپر کشیدن موتور کولر گازی

آمپر کشیدن دستگاه یکی از بدترین حالت هایی است که می تواند برای هر وسیله الکتریکی رخ دهد. در چنین حالتی موتور دستگاه حداکثر فشار و توان خود را برای روشن شدن به کار می برد ولی هیچ نتیجه ای حاصل نمی شود.

چرا که میزان آمپر برق ساختمان و دستگاه در یک بازه تعیین شده قرار دارد. بنابراین فشار بالایی به دستگاه وارد می شود که در نتیجه آن خسارات ذیل ایجاد می شود:

طبیعتا کولر گازی که دارای موتور سوخته و از کار افتاده است دیگر هیچ گونه بازدهی ندارد و باید آن را تعویض کرد.

علت های زیادی می توانند سبب بالا رفتن آمپر کولر گازی شوند که در ادامه قصد داریم به بررسی آن ها بپردازیم.

علت آمپر کشیدن موتور کولر گازی

  • مسدود بودن فیلترهای هوا:

اولین موردی که باید در صورت مواجه شدن با پریدن فیوز برق ساختمان به عنوان اولین علامت آمپر کشیدن کولر گازی بررسی کنید، فیلترهای هوای دستگاه هستند.

علت آمپر کشیدن زیاد کولر گازی 1

از آن جا که سیستم کار کولر گازی به این صورت است که برای خنک کردن هوای داخل ساختمان ابتدا جریانات هوای داخل فضا را جذب کرده و سپس هوای خنک شده را به محیط باز می گرداند، لزوم فیلترهای هوا به منظور جمع آوری آلودگی های موجود در هوای محیط مشخص می شود.

چرا که این جریانات هوا از طریق فیلترهای هوا از محیط دریافت و به محیط منتقل می شوند. حال زمانی که فیلترهای هوای کولر گازی انباشته از آلودگی شده باشند، موتور کولرگازی بیشتر و بیشتر کار می کند تا بتواند دمای محیط را مطلوب نگه دارد.

این حالت باعث می شود که موتور کولر گازی بیش از حد نرمال خود آمپر بکشد و لحظه به لحظه به میزان آمپر مصرفی دستگاه افزوده می شود. پس بهترین راه به منظور رفع این مشکل تعویض فیلترهای هوای کولرگازی می باشد.

  • آلودگی کویل های کولر گازی:

همانطور که می دانید کویل های موجود در کندانسور کولر گازی در یونیت خارجی آن قرار دارند، محلی که گاز مبرد کولر گازی باید در بین آن ها جریان پیدا کند و وجود کویل های کنداسور در یونیت خارجی به معنی احتمال بالای آلوده شدن آن ها نیز است.

حال زمانی که کویل ها به مقدار زیادی آلودگی های محیط اطراف خود را جذب می کنند، بر روی روند تبخیر گاز کولر گازی و تبادیل گرمای سیستم تاثیر منفی می گذارد و باعث تاخیر تبخیر کولرگازی یا به نوعی سبب کاهش گاز مبرد مفید دستگاه می شود.

در این صورت نه تنها میزان راندمان کولرگازی برای خنک کردن محیط کاهش پیدا می کند، بلکه باعث می شود که موتور کولرگازی برای تکمیل فرآیند تبخیر گاز و تبادل گرما و مصرف انرژی بیشتر شروع به آمپر کشیدن کند.

علت آمپر کشیدن زیاد کولر گازی 2

در چنین شرایطی توصیه ما به شما این است که هر چه زودتر با کمک سرویسکار کولر گازی اقدامات لازم در جهت تمیز کردن کویل های کندانسور را انجام دهید.

  • وجود نقص در قطع کننده مدار الکتریکی:

در برخی موارد ممکن است علت افزایش تدریجی آمپر کولرگازی به دلیل خرابی قطع کننده مدار برق آن باشد. زمانی که این مدار با مشکلی مواجه می شود، به ارسال جرایانات برق نامنظم به دستگاه اقدام می کند.

جرایانات برق نامنظم ارسالی از مدار قطع کننده الکتریکی باعث دگرگونی روند کار کولر گازی شده و باعث می شوند که دستگاه بیش از حد آمپر بکشد. در نتیجه گاهی تعویض مدار قطع کننده می تواند از بروز چنین مشکلی در کولر گازی جلوگیری کند.

جمع بندی:

همانطور که ملاحظه کردید آمپر کشیدن زیاد کولرگازی باعث از بین رفتن دستگاه و از طرفی مصرف بیش از حد برق در دستگاه می شود که علاوه بر بالا بردن هزینه های برق مصرفی کولر گازی باعث کاهش عمر مفید دستگاه نیز می شود.

از طرفی با توضیحات ذکر شده در قسمت فوق کاملا مشخص است که سرویس مرتب کولر گازی که شامل تعویض یا شستشوی فیلترهای هوا، پاکسازی کویل های کولر گازی، چک کردن میزان گاز کولر گازی و بسیاری خدمات دیگر است، می تواند تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری کند.

علت آمپر کشیدن زیاد کولر گازی 3

بنابراین توصیه ما در گروه تاسیسات 24 ساعته به شما این است که اگر مدت زمان طولانی است که کولر گازی خود را سرویس نکرده اید، همین الان به منظور سرویس و تعمیر کولر گازی از سراسر تهران با همکاران ما تماس بگیرید تا از ایجاد مشکلات بیشتر در دستگاه پیشگیری کنید.

منابع انگلیسی:

منبع 1  منبع 2  منبع 3

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # حسینی 1398-08-15 17:28
سلام دستگاه اسپیلت در حالت سرما دارای آمپر نرمال میباشد اما در حالت گرما به تدریج آمپر بالا میرود وبعد دستگاه خاموش میشود علت چیست ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن