در ادامه مطلب تعمیر پکیج این بار قصد داریم تا در این مطلب به بررسی خطرات بالا رفتن فشار پکیج بپردازیم.

همانطور که می دانید پکیج های دیواری در هر مدل و سایزی که باشند دارای سطح فشار تعیین شده و استانداردی هستند که در بیشتر پکیج ها میزان فشار دستگاه باید در بازه 5/. تا 5/1 بار قرار بگیرد.

فشار پکیج به معنی میزان حرارت آب موجود در دستگاه است که هر چه میزان حرارت آب بیشتر شود فشار پکیج نیز افزایش پیدا می کند تا به میزان استاندارد خود برسد.

دلیل اهمیت موضوع فشار پکیج به علت بسته بودن این سیستم می باشد. به این معنی که آب داغ شده در پکیج در یک مسیر بسته از پکیج تا رادیاتورها و بالعکس همیشه در حال گردش است.

بنابراین در حالت طبیعی هیچ راه خروجی برای خارج شدن آب داغ یا سرد سیستم وجود ندارد.

از طرفی اگر این مسیر بسته وجود نداشته باشد، تمامی حرارت موجود در آب داغ پکیج تلف شده و به رادیاتورها نمی رسد. پس داشتن حد فشار استاندارد در پکیج بسیار الزامی است.

نحوه تشخیص میزان فشار پکیج

نحوه تشخیص فشار پکیج در دستگاه های مختلف به صورت متفاوت است.

به عنوان مثال در برخی از پکیج ها میزان فشار دستگاه را می توانید از طریق فشار سنج نصب شده در قسمت جلویی پکیج تشخیص دهید.

در این نوع دستگاه ها فشار سنج دارای عقربه کوچک می باشد که در وسط یک شکل دایره مانند نصب شده است و در حالت عادی عقربه فشار سنج باید بین 5/. تا 5/1 بار قرار داشته باشد.

خطرات بالا رفتن فشار پکیج 1

منطقه نشان دهنده فشار نرمال در چنین پکیج هایی به رنگ سبز و کمتر و بیشتر از 5/1 بار به رنگ قرمز نمایش داده می شود. در برخی دیگر از پکیج ها از چراغ های ال ای دی برای نشان دادن میزان فشار دستگاه استفاده می شود.

دلایل بالا رفتن فشار پکیج

تا این قسمت از متن به اهمیت نرمال بودن فشار پکیج بین 5/. تا 5/1 بار پی بردید. حال در برخی مواقع بنابر دلایلی که در قسمت ذیل ذکر شده ممکن است فشار پکیج بالاتر از حد نرمال خود قرار بگیرد.

در این صورت معمولا فشار بالای پکیج به صورت نشتی آب از شیر اطمینان پکیج خود را نشان می دهد.

  • خرابی یا باز بودن شیر پرکن دستگاه:

لازم به ذکر است که معقوله فشار آب با فشار در پکیج کاملا متفاوت است. فشار آب در پکیج به معنی میزان آب دریافتی و موجود در سیستم است که از طریق لوله آب سرد ورودی وارد دستگاه می شود.

اما فشار پکیج به معنی میزان حرارت آب گرم شده در دستگاه است. با این حال اگر میزان آبگیری در دستگاه بیش از حد معمول خود باشد، می تواند سبب بالا رفتن فشار در پکیج شود.

پس یک علت بالا رفتن فشار در پیکج مربوط به آبگیری بیش از حد دستگاه می باشد که در اکثر موارد به دلیل خرابی شیر پرکن پکیج رخ می دهد. زیرا در بیشتر دستگاه ها این شیر به صورت خودکار بنابر نیاز دستگاه به آبگیری باز و بسته می شود.

توجه!

در صورت مواجه شدن با فشار بالا در پکیج ابتدا مطمئن شوید که شیر پرکن پکیج در حالت بسته قرار

  • خرابی منبع انبساط و شیر اطمینان پکیج:

یک کتری آب بر روی شعله گاز را تصور کنید. همانطور که می دانید با جوشیدن آب در کتری به میزان حجم و فشار آب داخل کتری افزوده می شود. همین موضوع نیز دقیقا در مورد پکیج صدق می کند.

با این تفاوت که سیستم پکیج دارای قسمتی به نام منبع انبساط می باشد تا این حجم اضافی از آب را کنترل کند. اما در مواقعی که منبع انبساط دچار مشکل شده باشد قادر به خنثی کردن حجم آب داغ شده در پکیج نمی باشد.

در این حالت حتی ممکن است آب جوشیده شده در سیستم از قسمت بالا یا پایین پکیج سرازیر شود. از طرفی دستگاه پکیج دارای شیر اطمینان می باشد که فشار مضاعف تولید شده در پکیج را خنثی کند.

در مواقعی که شیر اطمینان پکیج خراب باشد، فشار پکیج به صورت غیر نرمال بالا می رود. پس شاید بتوان گفت دلیل اصلی بالا رفتن فشار پکیج خرابی شیر اطمینان آن است.

خطرات بالا بودن فشار پکیج

همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم سیستم پکیج به صورت طراحی شده است که فشار مضاعف را خنثی کند و معمولا حتی اگر فشار دستگاه به 2 بار هم برسد هیچ مشکلی برای سیستم رخ نمی دهد.

مشکل اصلی زمانی خود را نشان می دهد که فشار به بیش از 3 بار برسد. بالا بودن فشار در پکیج دارای معایب زیادی می باشد و می تواند آسیب های زیادی را به دستگاه و ساختمان وارد کند که از جمله این معایب می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • نم زدگی و آسیب به بنا به دلیل نشتی آب از شیر اطمینان پکیج
  • خوردگی و پوسیدگی سیستم لوله کشی پکیج
  • وارد شدن خسارات سنگین به اجزای داخلی پکیج در صورت ادامه دار بودن فشار بالای پکیج

بنابراین با توجه به خطرات زیاد بالا بودن فشار پکیج باید هر چه سریع تر با کمک مطلب چگونه فشار پکیج را کم کنیم یا بالا ببریم فشار دستگاه را کاهش دهیم.

خطرات بالا رفتن فشار پکیج 2

زمان بررسی فشار پکیج

همانطور که در ابتدای متن گفتیم معمولا فشار پکیج ثابت است و نیازی نیست تا هر روز آن را چک کنید. اما چک کردن فشار پکیج حداقل ماهی یکبار ضروری است.

مخصوصا در مواقع آغاز فصل سرما که پکیج برای زمان زمستانه تنظیم می شود بهتر است اقدامات لازم در جهت سرویس پکیج انجام شود که در این صورت بررسی فشار پکیج نیز از جمله وظایف سرویسکار پکیج می باشد.

خطرات بالا رفتن فشار پکیج 3

بر اساس آن چه گفته شد بالا بودن فشار در پکیج بسیار خطرناک است و حتی می تواند باعث از کار افتادن دائمی پکیج شود تا حدی که مجبور شوید پکیج جدید تهیه کنید.

به همین دلیل سرویس منظم پکیج بسیار ضروری است تا از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری شود.

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته آماده خدمت رسانی به تمامی نقاط تهران در زمینه سرویس و تعمیر انواع پکیج هستند. به منظور ثبت سفارش همین الان با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1    منبع 2     منبع 3

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +6 # ساسان پورعباس 1398-08-11 02:36
فشار سنج خود به خود میاد پایین بعد فشار می‌ره آخر آب از پکیچ میزنه بیرون چیکار کنم درست بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1398-08-11 11:08
سلام وقت بخیر پایین امدن فشار مربوط به نشتی میباشد ..رادیات چک شود در پکیج باز شود نشتی را پیدا کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1398-09-21 00:10
سلام خسته نباشی فشار پکیج بالا رفته بود با راهکاری که شما گفته بودی فشار رو میزنن کردم اما وقتی که اب گرم بهداشتی رو استفاده میکنیم فشار می ره بالا
در ضمن نوع پکیج استفاده شفق سازه شرق
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-21 09:21
سلام کاربر گرامی لطفا برای رفع مشکل از سرویسکار کمک بگیرید احتمالا منبع انبساط پکیج دچار مشکل شده است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هانی 1398-10-06 21:25
با سلام.پکیج ما خطای ۴۰ ۶۰ ۸۰ رو میده .وقتی تعمیرکار اومد گفت مال اکسیژن خونته که هواکش نداری تو خونه و اکسبژن وجود نداره.من با این حال تمام درهارو باز کردم اما بارم نشد.بنظر شما اگه پرشر عوض بشه مشکل رفع میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیراحمدصابر 1398-10-07 09:52
سلام سرور بزرگوار در رابطه با ایراد دستگاهتون اول دود کش رو امتحان کنید ببینید خود دودکش ساختمان مکش دارد یا نه دوم فن دستگاه رو چک کنید ببینید دمنده فن خوب کار میکند یانه امکان دارد چربی یا گرد وغبار گرفته باشد سوم پرشر هوا رو چک کنید در صور لزوم تعویض بفرمایید این رو هم مد نظر بگیرید که روی پکیچ قسمت چپ وراست دودکش خروجی دو دریچه هوا وجود دارد که میتونید یکی از دریچه ها را باز کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1398-11-08 00:48
سلام ۹۰%پکیج هاکه این ایرادات دارن مشکل بردهستش والسلام
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-08 08:34
سلام ممنون ازراهنمائی شما کاربر گرامی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رحیم 1398-10-24 00:33
سلام بارپکج دوروزیه بارمیومدپایین باتنظیم شیردستی بارو به ۱/۵برمیگردوندم ولی امروزباردستگاه از۱/۵بالاترمیره تاجای که به ۳رسید دستگاه روخاموش کردم مشکلل دستگاه چیست ؟آیابالارفتن باردرصورت متوجه نشدن ما خطرناک است؟متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-10-24 10:03
سلام کاربر گرامی بالا رفتن بار دستگاه برای خود دستگاه خطرناک میباشد و ضرر دارد مشکل از منبع انبساط میباشد و یا قسمت های دیگر برای اطمینان بیشتر با شرکت تماس بگیرید و درخواست سرویسکار کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد