اگر به یاد داشته باشید در مقاله لوله‌کشی فاضلاب در خصوص اهمیت در نظر گرفتن فواصل و شیب لوله‌های فاضلاب توضیحاتی ارائه کردیم اما از آنجا که برخی از دوستان مکررا از ما سوال می‌پرسند که فاصله توالت ایرانی از دیوار باید چقدر در نظر گرفته شود قصد کردیم در این باره مطلبی را ارائه نماییم.

هرچند توالت‌ ایرانی بر اساس اندازه مشخصی همیشه تولید می‌شد ولی به دلیل کوچک شدن محیط‌های زندگی امروزه ابعاد کوچکتری هم از این توالت‌ها تولید و روانه بازار شده‌اند.

اما به طور کلی اندازه استاندارد توالت ایرانی عبارت است از 40 سانتی‌متر عرض و حدود 60 سانتی‌متر طول.

متناسب با این اندازه است که باید یک استاد کار لوله‌کش در زمان لوله‌کشی فاضلاب خانه معیارها و اندازه‌های مورد نظر را محاسبه کنید.

جهت مشاهده انواع توالت زمینی ایرانی به همراه قیمت بر روی لینک خرید توالت زمینی از سایت دیجیکالا بزنید.

فاصله لوله فاضلاب توالت ایرانی از دیوار 1

فاصله لوله فاضلاب توالت ایرانی از دیوار چقدر باید باشد؟

همانگونه که گفتیم صرف نظر از ابعاد توالت و اینکه در آینده کارفرما کدام اندازه از توالت را برای کار گذاشتن در این محیط در نظر دارد باید مطابق با استانداردهای لوله‌کشی فاضلاب، لوله فاضلاب توالت ایرانی را طراحی کرد.

هرچند در همه شرایط رعایت اندازه یکسان معمولا خیلی دشوار است ولی بهترین فاصله ‌ای که برای تعبیه لوله فاضلاب توالت ایرانی در زمان اجرای لوله‌کشی در نظر گرفته می‌شود حدود 30 تا نهایتا 35 سانتی‌متر باید باشد.

بنابراین با توجه به محاسبات لوله‌کشی باید از دیوار بنا شده در ساختمان با معیار حدودی دیوار تمام شده بعد از گچ کاری و کاشی کاری حداقل 25 سانتی‌متر فاصله لوله ما تا دیوار به درستی منظور شده باشد.

برای این منظور توصیه می‌شود که اگر لوله‌کشی فاضلاب روکار می‌باشد ابتدا محل نصب سیفون توالت ایرانی را مشخص کنید و سپس الگوی لوله‌کشی خود را اجرا کنید.

اگر هم لوله‌کشی فاضلاب زیر سقفی انجام می‌دهید باید ابتدا محل سیفون را سوراخ کنید و بعدا لوله‌کشی کنید.

فاصله لوله فاضلاب توالت ایرانی از دیوار 2

همیشه در فواصلی که در نظر می‌گیرید وجود 3 تا 5 سانتی‌متر خطا مشکلی را پیش نمی‌آورد ولی اگر بیش از این اندازه باشد بعدا در نصب توالت می‌تواند مشکل ساز شود.

مثلا اگر توالت شما کمتر از 25 سانتی‌متر تا دیوار فاصله داشته باشد بعد از کاشی کاری ممکن است این فاصل به حدود 15 سانتی‌متر برسد که عملا با توجه به گلویی سیفون و نیاز به نصب سیفون دیواری کار نصب توالت به مشکل بر خواهد خورد.

یا مثلا اگر فاصله لوله‌کشی فاضلاب شما تا دیوار حدود 40 سانتی‌متر باشد عملا فضای پرت توالت زیاد خواهد بود. زیرا نه می‌توانید از پشت آن استفاده مناسب دیگری بکنید و نه اینکه به راحتی سیفون را کار کنید مگر اینکه توالت فضای بسیار زیادی داشته باشد که باز هم منطقی نیست.

 

فاصله توالت ایرانی از دیوار

احتمالا با توضیحات بالا متوجه شدید که فاصله توالت ایرانی از دیوار نباید بیش از اندازه باشد و نه اینکه کاملا به دیوار چسبیده باشد. همیشه بهتر است خود را در موقعیت استفاده از توالت تصور کنید.

گاها نزدیک بودن زیاد سنگ توالت به دیوار اجازه بلند شدن و نشستن به راحتی را به استفاده کننده از توالت نخواهد داد.

بهترین فاصله برای نصب توالت ایرانی از دیوار حدود 25 تا 30 سانتی‌متر است.

باز هم تاکید می‌کنم که کمتر از این فاصله استفاده از آن را دشوار می‌کند و بیشتر از این فاصله فضای زیادی را از توالت اشغال خواهد کرد.

فاصله لوله فاضلاب توالت ایرانی از دیوار 3

برای نصب توالت ایرانی همچنین شناخت این فواصل اهمیت زیادی دارد:

به غیر از فاصله لوله فاضلاب توالت ایرانی و همچنین سنگ توالت ایرانی تا دیوار باید اندازه‌های دیگری را هم برای نصب توالت ایرانی مد نظر داشته باشید که پرداختن به آن در این مبحث نمی‌تواند خالی از لطف باشد.

  • عرض مناسب توالت ایرانی حدود 85 سانتی‌متر است که این موضوع برای مشخص کردن جای لوله‌ فاضلاب اهمیت زیادی دارد.
  • طول مناسب برای محل توالت ایرانی باید حدود 150 سانتی‌متر در نظر گرفته شود.
  • برای نصب سنگ توالت و همچنین لوله‌کشی توالت ایرانی باید از دو طرف راست و چپ برای استفاده کننده از توالت حداقل 45 سانتی‌متر فضا تخصیص داده شود
  • سنگ توالت باید حداقل 60 سانتی‌متر از درب توالت فاصله داشته باشد تا درب توالت به استفاده کننده گیر نکند. این موضوع بخصوص اگر توالت را طولی کار می‌کنید باید با محاسبه دقیق انجام شود.
  • سیفون توالت ایرانی در فاصله 1.80 نصب می‌شود. بنابراین سقف توالت نباید از این مقدار کمتر باشد.

به منظور لوله‌کشی فاضلاب توالت ایرانی حتما قبل از طراحی الگوی لوله‌کشی خود زوایا و ابعاد را یک بار دیگر بررسی کنید.

اگر نیاز به لوله‌کشی فاضلاب در ساختمان خودتان برای توالت ایرانی و بر اساس الگوهای استاندارد دارید همین الان فرم درخوسات سرویسکار را پر کنید یا با ما تماس بگیرید تا همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته که در تمامی نقاط تهران مستقر هستند در سریع‌ترین زمان کار شما را انجام دهند.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد