امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

قبلا در مقاله عیب‌یابی و تعمیر کولرگازی بسیاری از مشکلات خاص کولرهای گازی توضیح داده شد و دانستیم که این کولرها اغلب ساختاری مشابه دارند.

علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی 1

تعمیر کولرگازی

علت خاموش شدن ناگهانی اسپلیت یا همان کولرگازی

خاموش شدن کولرگازی بصورت ناگهانی یعنی اینکه کولر در زمان کار خود بدون دلیل متوقف می‌شود و دیگر کار نمی‌کند و یا به ناگاه دیگر روشن نمی‌شود. اغلب این مشکل را در موتور کولر می‌دانند و اعتقاد دارند موتور سوخته است اما در این پست به دلایلی که باعث وجود این مشکل می‌شوند خواهیم پرداخت:

  • احتمال دارد سیم کشی برق خانه و یا سیم‌های کولرگازی اتصال کرده باشند.

کولرهای گازی برای اینکه به خوبی به فعالیت خود ادامه بدهند نیاز دارند تا 120 ولت برق داشته باشند. دریافت کمتر این میزان ولتاژ برق باعث فرمان برد دستگاه برای توقف کولر می‌شود. هنگامی که در ساختمان به هر دلیل اتصالی به وجود بیاید به احتمال زیاد باعث افت میزان ولتاژ برق و تناوب ولتاژ دریافتی توسط کولرگازی می‌شود که این موضوع به دلیل ساختار امنیتی کولر باعث می‌شود تا فرمان خاموش شدن کولر از برد صادر شود.

عموما خراب شدن خازن، کثیف شدن بیش از اندازه برد و یا محل اتصال سیم‌ها، شل بودن اتصالات، یکی شدن اتصالات فاز و نول و ... باعث ایجاد اتصال کوتاه در دستگاه و فرمان ایمنی قطع کولرگازی می‌شود تا از آسیب به سایر مناطق دستگاه جلوگیری شود.

برای رفع این مشکل اولین کار بررسی برق خانه است. اگر مشکلی در برق خانه نبود باید با استفاده از یک مولتی‌متر میزان برق ورودی دستگاه تست شود.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه ویژه شود این است که کولرهای گازی نباید از یک پریز مشترک با سایر مصرفی‌ها برق مورد نیاز خود را دریافت کنند. پریزی که کولرگازی از آن استفاده می‌کند باید کاملا مختص خود کولر باشد و انشعاب دیگری از آن گرفته نشود.

ضمنا اینکه بلند بودن بیش از اندازه سیم رابط کولر و یا استفاده از رابط‌های برق هم می‌توانند مشکل ساز باشند.

علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی 2

  • برد کولرگازی مشکل پیدا کرده است

بسیاری از مواقع ضربه به کولرگازی، کثیف شدن و گرد و غبار، سوختن هر یک از خازن‌ها و مدارهای برد و ... باعث می‌شود برد اطلاعات غلط به دستگاه بدهد و کولر را خاموش کند.

خوشبختانه برای تعمیر برد کولرگازی متخصصین زیادی هستند که این قطعه را تعمیر می‌کنند اما در صورتیکه نیاز به تعویض باشد باز هم امکان تعویض دارد.

 

علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی 3

  • کمپرسور کولرگازی خراب شده است

وظیفه استارت کولرگازی با کمپرسور است. معمولا زمانی کولرگازی با مشکل کمپرسور مواجه است که پس از روشن شدن صدایی از کولر تولید می‌شود و یا حتی بدون صدا در عرض تنها چند ثانیه کولر متوقف می‌شود. این نشان دهنده جام کردن کمپرسور کولرگازی است به همین دلیل باید فورا کولر را خاموش کنید.

کمپرسور کولرگازی هم قابل تعمیر است و باید ابتدا دلیل جام شدن آن مشخص شود. معمولا کارکرد طولانی مدت کمپرسور دلیل خرابی کمپرسور کولرگازی است. اما بدون مشخص شدن دلیل نباید اقدام به تعویض و تعمیر کمپرسور کولرگازی شود زیرا اگر دلیل به خوبی مشخص نشود احتمال بروز مجدد مشکل هست.

کمپرسور جام کرده آمپرکشی می‌کند و این موضوع باعث می‌شود کولر فورا خاموش شود. از مهم‌ترین دلایل خرابی کمپرسور کولرگازی سوختن خازن راه‌انداز، ضعیف شدن و یا کم بودن توان خازن راه‌انداز برای کمپرسور، مشکلات فنی کمپرسور، ضعیف بودن برق دریافتی کمپرسور، طولانی بودن و یا نامناسب بودن سیم‌کشی کمپرسور، ضربه شدید به کمپرسور و ... می‌باشد. بنابراین همان طور که مشاهده می‌کنید مشکل عمده کمپرسور موارد جانبی است نه مستهلک شدن و عمر طولانی کمپرسور.

در نتیجه ابتدا باید عیبی که باعث جام شدن کمپرسور شدن مرتفع شود.

علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی 4

  • موتور فن و یا کمپرسور نیم سوز شده‌ است.

نیم سوز شدن موتور کمپرسور و یا موتور فن کولرگازی باعث می‌شود تا با کمی کار کردن موتور و داغ شدن بلافاصله موتور خاموش شود. بنابراین یکی از دلایلی که باعث می‌شود کولرگازی در حین کار خاموش شود ضعیف بودن یکی از این دو موتور است.

موضوعاتی مانند مسیر گردش گاز، خرابی رله و ... هم می‌تواند باعث شود موتور فن و موتور کمپرسور جواب ندهند. حتی گاهی عدم کارکرد موتور فن باعث داغ شدن و از کار افتادن کمپرسور می‌شود.

علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی 5

  • ترموستات ایراد دارد

وقتی دمایی برای کولرگازی تنظیم می‌کنید این ترموستات است که کولر را در این دما تنظیم نگه می‌دارد. وقتی کولر از حد معینی گرم‌تر شود کولر روشن و وقتی به درجه تنظیم شده برسد کولر خاموش می‌شود. به همین دلیل اگر ترموستات خراب شود اطلاعات درستی به برد داده نمی‌شود و این موضوع باعث خواهد شد تا کولر بدون دلیل در هر زمان احتمالا خاموش شود و گاها هم روشن شود.

بنابراین همانگونه که در مقاله تعمیر کولرگازی هم تشریح شد یکی از قطعاتی که باعث می‌شود کولر مرتبا خاموش شود خرابی ترموستات است. برای تست ترموستات کولرگازی دو راه وجود دارد. اول اینکه از یک ترموستات سالم استفاده شود و نتیجه مشخص شود و دوم استفاده از آمپرمتر و بررسی میزان آمپر ترموستات است.

اگر خود ترموستات سالم است فراموش نکنید که سیم‌های رابط آن را هم تست کنید.

علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی 6

  • مسدود شدن جریان گاز

گاز تولید هوای خنک در کمپرسور را بر سبب می‌شود. اگر مسیر جریان گاز گرفته باشد همین که کولر را روشن کردید با صدایی کولر متوقف و خاموش خواهد شد.

  • رله استارت سوخته است

یکی از عمده‌ترین مشکلات کولرهای گازی در زمانی که روشن نمی‌شوند و یا روشن می‌شوند و خیلی زود خاموش می‌شوند خراب شدن رله استارت است. اگر شستی اورلود را فشار داده و رها کردید و کمپرسور به کار افتاد یعنی رله خراب است. رله استارت را فقط باید تعویض کرد.

  • اورلود را بررسی کنید

اورلود حساس جریانات عادی موتور را هم با عکس العمل خاموش کردن کمپرسور دنبال می‌کند. اورلود را می‌توانید با یک آمپرمتر تست کنید. به این صورت که به جای اورلود از آمپرمتر استفاده شود، اگر با استفاده از آمپرمتر کمپرسور به خوبی کار کرد مشکل از اورلود است.

تعمیر و تعویض اورلود کمی مشکل است و بهتر است این کار توسط کارشناس تعمیر کولرگازی انجام شود. زیرا نیاز است که پس از تعویض اورلود موتور دوباره سیم پیچی و شارژ شود.

علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی 7

  • اینورتور خراب شده است

استفاده از اینورتور در کولرگازی در مسیر جریان برقی و در برد کولرگازی باعث کاهش هزینه های برق مصرفی کولرگازی می‌شود. اگر این قطعه خراب باشد اجازه روشن شدن به کولرگازی را نمی‌دهد.

  • عدم سرویس سالیانه کولرگازی

سرویس دوره‌ای کولرگازی باعث می‌شود تا شما به خوبی پیش‌بینی و مشکلات کولر را در زمان درست متوجه شوید. ضمن اینکه بسیاری از مواقع می‌توان ایراد کولرها را در نصب اشتباه دید، یا اینکه گرد و غبار زیاد باعث شده تا کولر به اصطلاح قاطی کند و یا گرفتگی در مسیر آب و هوا در کولر ایجاد شده که با یک سرویس کولرگازی حل می‌شود ولی وقتی این سرویس در کار نباشد نه تنها مشکلات شناسایی و حل نمی‌شوند بلکه در صورت بی توجهی باعث مشکلات بزرگتری هم خواهند شد.

اگر کولر گازی شما به دلیل خاموش شدن ناگهانی و یا هر ایرادی دیگری نیاز به سرویس و تعمیر دارد همین الان با ما تماس بگیرید تا همکاران مستقر ما در تمام مناطق شهر تهران در سریعترین زمان و بدون هزینه ایاب و ذهاب مشکل را برطرف نمایند.

دیدگاه‌ها  

0 # سماواتی 1397-02-30 00:32
سلام
کولر ما بعد از چند دقیقه بوی سوختگی می دهد و خاموش می شود. مشکلش چیست ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # اسماعیلی 1397-02-30 23:41
سلام وقت شما بخیر
به احتمال زیاد کمپرسور داغ می کند و یا فن کمپرسور خراب است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # اشراق 1397-02-31 19:41
سلام
کولر ما اغلب خوب کار می کند اما گاهی زود خاموش می شود. نیاز به تعمیر دارد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # اسماعیلی 1397-03-01 23:00
سلام
حتما یک سرویس دوره ای انجام دهید. ممکن است برد دستگاه خراب شده باشد و یا کثیف شده است و یا موتور نیم سوز شده است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # ترابی 1397-03-02 22:42
تعمیرکار آوردیم به خانه، گفت این مشکل از گرفتگی لوله های مسی است و آنها را تعویض کرد ولی هنوز مشکل خاموش شدن ناگهانی دارد. چرا؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # اسماعیلی 1397-03-03 22:45
سلام
باید از نزدیک بررسی شود ولی عموما مشکل از کمپرسور و موتور کمپرسور است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # سروش 1397-07-20 17:36
سلام،
ببخشید بهتر است که کمپروسور مدام کار کند ؟
یا اینکه دما رو بیشتر کنیم تا آف و آن شود؟
ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # اسماعیلی 1397-07-21 08:47
سلام وقت شما بخیر
اگر ظرفیت برودتی کولر گازی متناسب با فضای نصب شده انتخاب شده و همچنین دستگاه مشکلی نداشته باشد نیازی به مداوم کارکردن کمپرسور نیست. مدام کار کردن موتور میتواند نشان دهنده ی مشکلی در دستگاه باشد.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید