در مقاله قبل در خصوص مزایای کولر گازی پرتابل اطلاعاتی ارائه شد و گفتیم که کولر گازی پرتابل سبک ، قابل حمل ، متناسب برای محیط های کوچک و با قیمت مناسب و ... می باشد و قرار شد افرادی که نیاز به یک دستگاه کولر گازی برای یک محیط کوچک دارند که بتواند در مواقع ضروری کار گرمایش را هم انجام دهد کولر گازی پرتابل بخرند. ولی در خصوص معایب کولر گازی پرتابل سخنی به میان نیامد.

معایب کولر گازی پرتابل 1

کولر گازی پرتابل

اگر در خصوص مزایای کولر پرتابل اطلاعاتی نیاز دارید به مقاله مزایای کولر گازی پرتابل مراجعه کنید. در این مقاله به عمده مشکلات و معایب کولر گازی پرتابل پرداخته خواهد شد.

نیاز اولیه کولر گازی های پرتابل معمولا سه چیز است:

 • محلی برای نصب و یا جانمایی
 • پریز برق پر توانی که بتواند حداقل 115 آمپر برق را بدون افت انرژی تامین کند. البته اگر از نوع قدیمی تر باشند به 20 آمپر برق نیاز دارند
 • یک قسمت برای خروج و یا انتقال هوای گرم به بیرون مانند پنجره و یا سوراخ رو به بیرون از محیط خانه

عمده معایب کولر گازی پرتابل

در نتیجه شاید بتوان اولین مشکلات و معایب کولر های گازی پرتابل را همین موارد نام برد. نیاز به برق 15 20 آمپر ، نیاز به پنجره و یا سوراخ برای تهویه و خروج هوای گرم و مهم تر از همه جا گیر بودن و نیاز به فضایی برای تعبیه و یا جانمایی کولر گازی .

در هنگام نصب و یا جانمایی کولر گازی پرتابل توجه به این سه نکته خیلی مهم است و اگر هر یک از این سه در یک محل وجود نداشته باشد عملا امکان جانمایی کولر گازی پرتابل در آن نقطه نخواهد بود. بنابراین قبل از انتخاب کولر گازی پرتابل بهتر است به مکان نصب آن توجه شود تا بعدا جا گیر و یا دست پا گیر هم نشود.

هر چند این کولر ها را کولر های قابل حمل می دانند ولی متاسفانه برخی از این مدل ها آنقدر وزن دارد که به راحتی هم نتوان واژه قابل حمل را برای آنها انتخاب کرد. از این رو قبل از خرید کولر بهتر است حتی به این نکته هم توجه داشته باشید که واقعا وزن آن به شکلی باشد که قابل حمل باشد.

موضوع بعدی این است که کولر های گازی پرتابل عملا یک جعبه فلزی هستند که تمامی تشکیلات مورد نیاز خود را در یک واحد و یا ساختار دارند. یعنی کنداسور ، کمپرسور و اواپراتور و ... همه در این جعبه طراحی شده اند. از این رو صدای دستگاه یا کولر گازی پرتابل نسبت به سایر انواع کولر های گازی زیاد تر است.

معایب کولر گازی پرتابل 2

کولر گازی پرتابل

هر چند در مدل های جدید تر سعی شده صدای تولید شده توسط کولر گازی کنترل شود تا از آزار دهنده بودن آن جلوگیری شود و عملا هم تا حدود زیادی موفق بوده ولی باز هم صدای آن کم نیست.

 • یکی دیگر از مشکلات رایج که بسیاری از مشتریان کولر گازی پرتابل را ناراضی کرده این است که این کولر ها را عملا برای خنک کردن نا توان می دانند. حقیقت این است که قبلا هم در مقاله مزایای کولر گازی پرتابل گفتیم ، این نوع کولر برای محیط های کمتر از 30 متر مناسب است.

ضمن اینکه باید در نظر داشته باشید که کولر های گازی پرتابل بر دو نوع single hose و dual hose طراحی و عرضه می شوند که باید برای خنک کنندگی بهتر نوع dual hose خریداری شود .

در ادامه تفاوت این دو نوع را با هم بررسی خواهیم کرد:

 • کولر های گازی پرتابل از نوع single hose یا تک لوله

این نوع کولر ها تنها یک راه برای بیرون دادن هوای گرم دارند در نتیجه هوای مورد نیاز برای کنداسور از هوای اتاق تامین می شود. در نتیجه هوای داخل اتاق از اتاق های مجاور و یا از بیرون دوباره تامین می شود و چون این هوا گرم است خیلی خنک کردن دستگاه به چشم نمی آید.

معایب کولر گازی پرتابل 3

نمونه کولر های گازی پرتابل از نوع single hose

این نوع کولر های گازی هم چقدر هم با توان کار کنند نمی توانند خنک کنندگی خوبی داشته باشند. حالا مشکل این نیست. مشکل این جاست که فروشندگان خود به این نکته اشراف ندارند. بنابراین بدون توجه به این موضوع کولر های تک لوله را به شما می فروشند و تبلیغ می کنند.

جالب تر این که این نوع کولر های گازی پرتابل تک لوله بسیار زیاد تر از نوع دو لوله ای هستند و تنها به یک دلیل قیمت کمتر نسبت به دو لوله ای.

با توجه به اینکه این کولر ها با شدت و همواره د رحال کار هستند خیلی زود فرسوده و خراب می شوند.

کولر های گازی پرتابل از نوع dual hose یا دو لوله

این نوع کولر ها ی پرتابل همانگونه که از نامشان استنباط می شود دارای دو لوله هستند . ولی این دو لوله کار بیرون دادن هوای داغ را هر دو انجام نمی دهند. یکی از این لوله ها هوای دغ را بیرون می دهد و دیگر هوای مورد نیاز کندانسور را تامین می کند یعنی ورودی هوا است.

هوا در داخل اواپراتور در حال گردش هوای اتاق است و از بیرون خیلی کم وارد می شود در نتیجه هوای اتاق خیلی زود خنک می شود و جالب اینکه عمر بسیار طولانی تری هم دارند ولی کمتر در بازار هستند.

معایب کولر گازی پرتابل 4

کولر گازی پرتابل از نوع dual hose

حالا که با این مشکلات آشنا شدید بهتر است به مشکلات و معایب کولر گازی از نوع کولر گازی single hose موارد دیگری را هم اضافه کنید:

 • مصرف انرژی فوق العاده بالا به دلیل اینکه دائم در حال کار است
 • فرسوده شدن و استهلاک بالای دستگاه نسبت به انواع کولر گازی دیگر
 • کشیدن و وارد کردن گرد و غبار به داخل دستگاه و اتاق و در نتیجه خراب زود تر دستگاه
 • توان خنک کنندگی فوق العاده کم و در واقع بی اثر.


از دیگر مواردی که به عنوان معایب کولر گازی پرتابل عنوان می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد که البته این موارد دلایلی هم دارد که می توانید در صورت نیاز به توضیحات بیشتر به مقاله تعمیر کولر گازی پرتابل  مراجعه فرمایید.

 • روشن نشدن ، دیر روشن شدن ، عدم توقف در زمان کار و یا سخت متوقف شدن

ای موضوع از اشکالات خود کولر گازی پرتابل نمی تواند عنوان شود. دلایلی زیادی می تواند باعث بروز این مشکل شود . مثل اینکه دستگاه قطعی برق داشته باشد و یا در جایی اتصالی وجود دارد. پس باید دید برق وجود دارد یا خیر و اگر وجود دارد آیا توان تامین 15 یا 20 آمپر برق را دارد؟

برخی افراد هم به اشتباه کولر را تایمر داده اند. خود این تایمر وقتی تنظیم باشد کولر گازی پرتابل را از حالت کنترل دستی در برخی مدل ها خارج می کند و بدون دلیل روشن و یا خاموش می شود.

موضوع بعدی درجه حرارت کولر گای پرتابل می باشد. برخی به اشتباه درجه خیلی خنک و یا خیلی گرمی به دستگاه داده اند که این موضوع باعث می شود کولر گازی با مرتب کار کند و یا مرتب خاموش باشد.

 • خوب نبودن خنک کنندگی کولر گازی پرتابل

این موضوع را در بالا توضیح دادیم . اگر مولر گازی شما از نوع تک لوله است خودتان را خسته نکنید و مشکل را حل نشدنی بدانید. اما اگر از نوع دو لوله است احتمالا مشکل بزرگی محیط شما باشد و یا همانگونه که توضیح داده شد درجه دستگاه بر روی دمای بالا تنظیم شده است.

 • میزان باد پرتابی کم است

این هم مشکل خود کولر گازی پرتابل نیست. هر چند این نوع کولر ها قدرت پرتاب باد کولر های گازی اسپلیت را ندارند ولی باز هم باید میزان پرتاب باد مناسبی داشته باشند.

اغلب دلیل این موضوع کثیف شدن فیلتر کولر می باشد. باید شستشو داده شود و یا تعویض شود. البته اغلب قابل شستشو می باشد. اگر خیلی به این کار مهارت ندارید از یک سرویسکار کولر گازی کمک بگیرید. البته خیلی هم کار سختی نیست و در مقاله سرویس کولر گای پرتابل توضیح داده شده است.

برخی موارد هم آب به خوبی از کولر گازی پرتابل تخلیه نمی شود . این موضع باعث یخ زدن آب و در نهایت کاهش میزان باد دستگاه می شود.

اگر هم عمر زیادی از کولر گازی پرتابل شما گذشته احتمال نیم سوز شدن موتور کمپرسور هست.

 • داشتن بوی بد

بوی بد در همه انواع کولر های گازی از جمله کولر گازی پرتابل به دلیل تجمع آب در کولر و گندیده شدن و یا لجن گرفتن می باشد. شاید شلنگ درین گرفته و یا خراب است و یا دستگاه به خوب تراز نیست. این موارد را بررسی و کولر را سرویس کنید تا مشکل حل شود.

وقتی سخن از معایب کولر گازی پرتابل می شود منظور ما بد بودن و بی کیفیت بودن این دستگاه ها نیست. همانگونه که قبلا توضیح دادیم به راحتی در محیط های کوچک می توانید از این کولر ها به عنوان یک گزینه عالی استفاده کنید اگر نوع مناسب آن را خریداری نمایید.

کولر های گازی پرتابل به راحتی در ایران سرویس دهی و پشتیبانی می شوند از این رو می توانید در صورت نیاز به مشاوره و یا نیاز به ارائه خدمات تعمیر و نگهداری کولر گازی پرتابل با مشاوران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس گرفته و سئوالات خود را بپرسید.

اشتراک گذاری:
برچسب ها: کولر گازی

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +4 # mdx 1397-04-12 18:32
ممنون از اطلاعات خوبی که دادید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-04-15 17:35
سلام. خواهش میکنم دوست عزیز
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +6 # احسان سامه 1397-04-14 19:35
این کولرا اصلا بدرد لای جرز دیوارم نمیخوره . هم گرونه هم آشغال . اسم دستگاه منم تویوتومیه . تازه بهترین نوعشه . دو میلیون و پونصد پولشو دادم از گرما دارم میمیرم . واقعا بیخوده . تازه دو لوله هم هست . شلینگ آبشم که پره از پشه و مگس . آقا این کولر عین گودزیلا هم برق میخوره . جالبه پول برق بدی خنکم نشی . تازه سرویس کاراشم وجود ندارن . برای شهروندای تهرانی که فضای 10 متری دارن خوبه . چون هم تو تهرانن و سرویس کار دم دستشونه هم اینکه فضاشون کوچیکه . بی نهایت ناراضی ام . بی نهایت . واقعا بهم غالب شد . پول برقمم که معلوم نیست چقدر بیاد . کاش نمیخریدمش . تازه با این زوری هم که میزنه کمپرسورش دو ساله مرخصه . نخرید . آقا نخرید . دیوارم باید سوراخ کنی .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اسماعیلی 1397-04-15 17:36
سلام آقای سامه
تشکر از اینکه تجربیات خودتون رو با دیگر بازدیدکنندگان سایت به اشتراک گذاشتید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # عبداللهی 1397-04-17 13:08
با سلام و تشکر از ارائه اطلاعات مفید و ارزنده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # اسماعیلی 1397-04-18 06:06
سلام. خواهش میکنم جناب عبدالهی . خوشحالیم که مطالب مورد پسند شما و بقیه کاربران سایت قرار گرفته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # نیاز 1397-07-03 04:36
با عرض سلام و خسته نباشی
در کمال احترام باید عرض کنم بنده مطمعن هستم شما تا به حال کولر گازی پرتابل نداشتین و یا شاید ندیدین و نمی دونم این اطلاعات اشتباه رو با چه پشتبانه ای اینگونه راحت اینجا بیانش میکنین !؟؟ بنده چند ساله از این نمونه کولر مخصوصا تک لوله ای ش استفاده میکنم بر خلاف نظر شما مکان بنده که بیشتر از ۵۰ متر هست رو به راحتی خنک میکنه بر خلاف صحبت شما صدا فقولاده کمی داره و باز هم بر خلاف صحبت شما هیچ گونه از معایبی که شما به این دستگاه نسبت دادین رو نداره و ماشالاه مثل ساعت کار میکنه ،نه تنها من بلکه چندین از همکارای من که بنا به هر دلیلی مجبور به استفاده ی این نمونه از کولر شدن همه گی راضی هستند جالب اینجاست که مارک و مدل هاشونم باهم تفاوت دارن ولازم به ذکر هستش که عرض کنم بنده در هوای
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # نیاز 1397-07-03 09:50
۵۰ درجه سانتیگراد از این دستگاه استفاده میکنم و هوای اینجا رطوبت وسط نه بالا و نا پایین داره اینو گفتم که نچسبونینش به رطوبت هوا و جالبتر این که کولر من ۱۰ هزار هستش و پیشنهاد میکنم به مردم عزیز کشورم که تنها به استفاده از اطلاعات یک شخص و یا یک سایت هر چندمعتبربسنده نکنن ، بلاخره اینجا پلیس که نداره واسه پر کردن پیج هرکی هرچی که دلش بخواد میتونه بنویسه و کسی هم ایرادی نمیگیره ازش ،امیدوارم حمل بر بی ادبیه بنده نگذاشته باشین چون واقعا هدفم این نبود واز شما خواهش میکنم تا تجربه داشتن چیزی رو تو طول زندگیتون نداشتین هیچ اطلاعاتی در موردش ندین حتی اگه علمش رو دارین .با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # اسماعیلی 1397-07-03 10:01
سلام همراه گرامی. ممنون که متن رو با دقت مطالعه کردید و نظرات خودتان را گفتید و خوشحالیم که نظراتتان را در اختیار دیگر بازدیدکنندگان سایت قرار میدهید تا در انتخاب محصولات بتوانند دقت بیشتری داشته باشند
در مورد اینکه آیا متن اشتباه هست یا نه اگر ایرادی میبینید، بگید که رفع کنیم اما از نظرات همین پست میبینید که دو نفر دیگر از دوستان با مطالب این پست موافق بودن و حتی با نظر شما مخالف هستند. و این موافقت یا مخالفت نشان دهنده تجربیات نفرات مختلف در شرایط مختلف و از مارک های متفاوت می باشد
در هر صورت باز از شما تشکر میکنیم بابت به اشتراک گذاشتن تجربیات خود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-02-29 08:17
سلام وقت بخیر
انتخاب کولر پرتابل در بعضی از مواقع
اخرین چاره کار است و کسانیکه که امکان استفاده از کولر اسپیلت را دارند ولی از کولر پرتابل استفاده میکنند معمولا ناراضی هستند
اگر گرمای کندانسور با لوله خروجی درست تنظیم شود معمولا کولر خوب کار میکند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # عرفان رنجبرزاده 1398-01-22 15:18
کاملا متن درسته گرمای کار کمپرسور و رادیات ان باید بیرون از داخل منزل باشه که این کولرا توانایی کامل خارج کردن این گرما رو ندارن و فقط حدود ۵۰ درصد رو میتونن انتقال بدین.شما از یطرف داری سرما میدی تو خونه از ی طرف همون گرما دوباره داره بر میگرده تو خونه در صورتی که اسپلیت میاد گرمای داخل رو میگیره میبره بیرون تو کندانسور و بوسیله فن کندانسور میفرسته میره و سرما رو میده داخل اما این پرتابل ها گرمای ایجاد شده رو نگه میدارن تو اتاق.این دیگه حساب کتاب سختی نیست یکم اگه کسی از کارکرد کولر های گازی خبر داشته باشه میتونه متن رو تایید کنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-29 08:20
سلام وقت بخیر
فقط کافیه اصول نصبش رعایت بشه وقتی خروجی به درستی به بیرون هدایت بشه سرما هم درست توزیع میشه ودر غیر اینصورت به مشکل میخوره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی اسمعیلی 1398-04-26 09:34
سلام سرکار خانم افسری وقتتون بخیر
خوشحالیم مطالب مورد پسند و کاربرد شما همراهان سایت قرار گرفته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سجاد 1398-04-11 11:27
ممنون از مقاله خوبتون. یه غلط املایی چشمم دید
عدم توقف در هین کار
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی اسمعیلی 1398-04-13 12:12
سلام وقتتون بخیر
ممنون بابت تذکرتون
اصلاح شد
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حامد 1398-04-11 14:52
سلام کولر گازی پرتابل برای یک اتاق سه در چهار جواب گو میباشد یاحال پذیرایی دوبرابر اتاق ممنون میشم راهنمایی کنین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-13 22:31
سلام
کولر پرتابل جهت مکانهای کوچک مثل مغازه و اتاق خواب خوبه به شرطی که خروجی کندانسور حتما به بیرون از محل منتقل شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ford 1398-05-04 01:04
با سلام اقا من خیلی خیلی جاها دیدم پرتابل همه راضی هستم ولی این سایت خیلی دیگه پیاز داغشو زیاد کرده اینطور که شما میگید در یخچالو باز کنیم حتما بهتره از این من یه دونه برا ماشین میخوام ماشینم هم سابربن هست نظرتون چیه و این که پرتابل درجه قدرتش از چند هزار هست تا چند هزار
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-06 09:57
سلام
کولر پرتابل گازی با برق 220 کار میکنه و مناسب خودرو نیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد