به منظور تکمیل مطلب سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی قصد داریم تا علت روشن شدن چراغ failure پمپ آب را در این مطلب بررسی کنیم.

 آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • چراغ failure پمپ آب چیست؟
 • علت روشن شدن چراغ failure پمپ آب
 • روند دستگاه در هنگام روشن شدن چراغ failure پمپ آب
 • چه عواملی سبب روشن شدن چراغ خطا پمپ آب می شوند؟
 • نحوه رفع مشکل روشن شدن چراغ خطا پمپ آب

چراغ failure پمپ آب چیست؟

همانطور که می دانید یکی از قسمت های مهم سیستم پمپ آب کلید اتومات آن می باشد که به منظور کنترل روشن و خاموش شدن پمپ بر روی آن نصب می شود.

کلیدهای اتومات پمپ آب دارای سه عدد چراغ بر روی بدنه خود هستند که هر کدام از این چراغ ها با توجه به رنگ خاص خود یک پیام مشخص را از پمپ آب برای مصرف کننده نشان می دهند:

 1. چراغ سبز رنگ کلید اتومات پمپ آب

یکی از سه چراغ موجود بر روی کلید اتومات پمپ آب به رنگ سبز است.

اگر برچسب روی کلید اتومات را با دقت ملاحظه کرده باشید متوجه می شوید که در کنار این چراغ کلمه "Power On" نوشته شده است.

وقتی سیستم پمپ آب به شبکه برق متصل می شود، این چراغ سبز رنگ روشن می شود.

پمپ آب1 failureعلت روشن شدن چراغ

 1. چراغ زرد رنگ کلید اتومات پمپ آب

بعد از اینکه از ورود برق به داخل سیستم 2 ثانیه گذشت، دستگاه اینطور تشخیص می دهد که پمپ آب روشن شده است، در نتیجه چراغ " Pump On " به رنگ زرد بر روی کلید اتومات پمپ آب روشن می شود.

 1. چراغ قرمز رنگ کلید اتومات پمپ آب

بعد از روشن شدن پمپ آب دستگاه چندین ثانیه به کار خود ادامه می دهد تا سیستم را به منظور رسیدن به فشار لازم و برای تامین آب درون لوله ها پر کند.

حال اگر این فرآیند با هر گونه اختلالی روبرو شود، یعنی پمپ آب نتواند هیچ آبی را پمپاژ کند، چراغ قرمز رنگ یا " Failure " بر روی کلید اتومات روشن می شود.

بنابراین چراغ Failure یا همان چراغ خطا پمپ آب در واقع بر روی کلید اتومات پمپ نصب شده است و زمانی روشن می شود که هر گونه مشکلی با پمپاژ کردن آب توسط پمپ وجود داشته باشد.

علت روشن شدن چراغ Failure پمپ آب

هدف از طراحی و نصب کلید اتومات بر روی پمپ آب این است که دستگاه و کل سیستم بتواند در بهترین حالت خود کار کرده و از طرفی کلیه عملکردهای پمپ آب توسط این کلید به صورت اتوماتیک بررسی و کنترل شوند.

در نتیجه وقتی هر گونه اختلالی همچون کمبود آب ورودی به پمپ، مسدود شدن مسیر مکش پمپ و غیره در روند کار پمپ آب رخ می دهد، کلید اتومات باید به منظور پیشگیری از بروز هرگونه خسارت به پمپ آب به دلیل خشک کار کردن آن وارد عمل شود.

در نتیجه در مواقعی که آب ورودی به پمپ آب وجود ندارد یا بسیار کم است، دستگاه به صورت اتوماتیک بعد از 20 ثانیه از کار کردن می ایستد و همزمان چراغ قرمز رنگ خطا یا Failure بر روی کلید اتومات دستگاه روشن می شود.

همانطور که در تصویر کلید اتومات پمپ آب در قسمت فوق ملاحظه می کنید، یک عدد کلید در کنار سه عدد چراغ ذکر شده وجود دارد که کلمه "Restart " در کنار آن درج شده است.

در چنین مواقعی می توان با فشار دادن این کلید و باز کردن نزدیک ترین شیر آب به پمپ آب چراغ خطا را خاموش کرد.

در نتیجه اگر مشکلی با میزان فشار آب ورودی به پمپ آب نباشد، دستگاه تا زمان بستن شیر آب به روشن ماندن و کار کردن خود ادامه داده و به محض رسیدن به حداکثر فشار تنظیم شده پمپ آب طبق روال معمول خاموش می شود.

روند دستگاه هنگام روشن شدن چراغ Failure پمپ آب

در مواقعی که چراغ خطا روشن می شود، دستگاه پمپ آب تا حدود 40 ثانیه بعد از خاموش شدن همچنان به کار خود ادامه داده و میزان آب ورودی را بررسی می کند، چنانچه هیچگونه آب ورودی به سیستم وجود نداشته باشد، دستگاه به صورت اتوماتیکی متوقف می شود.

به این حالت چرخه خشک کار کردن پمپ می گویند که به دلیل شناسایی این حالت سیستم برای محافظت از خود متوقف شده است.

بعد از گذشت 24 ساعت از این اتفاق پمپ به صورت اتوماتیک دوباره روشن می شود و فرآیند ذکر شده در قسمت قبل را تکرار می کند.

حال چنانچه در طی متوقف شدن پمپ آب، میزان جریان آب ورودی به کنترلگر یا حسگر پمپ بیش از مقدار آب مورد نیاز برای روشن شدن سیستم باشد، پمپ به صورت اتوماتیکی روشن خواهد شد و مثل قبل به کار خود ادامه خواهد داد.

چه عواملی سبب روشن شدن چراغ خطا پمپ آب می شوند؟

با توجه به توضیحات فوق در یافتیم که علت اصلی روشن شدن چراغ failure یا خطا پمپ آب کمبود یا عدم وجود وجود آب ورودی به پمپ آب است.

حال شاید این سوال برای افراد ایجاد شود که چه عواملی سبب بروز کم آبی یا قطعی آب ورودی به پمپ آب می شوند؟

یا بهتر است بهتر بگوییم که چه عواملی سبب می شوند که کنترلگر پمپ آب تشخیص کمبود آب ورودی داده و چراغ خطای پمپ روشن شود؟

 1. قطع بودن آب منبع یا آب ورودی به پمپ آب

یکی از ساده ترین دلایل روشن شدن چراغ خطا پمپ آب قطع بودن آب منبع یا آب ورودی به پمپ آب است که در این حالت همانطور که توضیح دادیم، دستگاه تشخیص حالت خشک را داده و به صورت خودکار خاموش می شود.

 1. کوچک بودن قطر لوله آب ورودی به پمپ آب در مقایسه با دهانه ورودی پمپ

یکی دیگر از دلایل روشن شدن چراغ خطا در پمپ آب کوچک بودن قطر لوله آب ورودی به پمپ آب در مقایسه با دهانه ورودی پمپ است.

در حالت استاندارد قطر لوله ورودی به پمپ آب باید بیش از قطر دهانه ورودی پمپ باشد، در غیر این صورت حجم و فشار آب ورودی به پمپ کاهش پیدا خواهد کرد و در نتیجه دستگاه تشخیص کمبود فشار آب را احساس می کند.

پمپ آب2 failureعلت روشن شدن چراغ

 1. بسته شدن بیش از حد پیچ تنظیم فشار کلید اتومات پمپ آب

همانطور که می دانید برخی از کلیدهای اتومات پمپ آب دارای پیچ قابل تنظیم هستند که با استفاده از آن فشار cut-on و cut-off پمپ تنظیم می شود.

حال چنانچه این پیچ بیش از اندازه بسته و فشرده شده باشد، به این معنی است که پمپ به فشار بیشتری برای روشن شدن نیاز دارد. برای رفع این موضوع باید فشار پمپ آب تنظیم شود.

پمپ آب3 failureعلت روشن شدن چراغ

 1. وجود هرگونه رسوب و انسداد در ورودی آب به پمپ آب

در برخی موارد که هیچگونه مشکلی در میزان آب منبع، نحوه لوله کشی پمپ آب و اندازه پیچ تنظیم کلید اتومات وجود ندارد، گرفتگی مسیر لوله آب ورودی به پمپ به دلایلی از جمله وجود سنگ ریزه یا رسوبات سبب روشن شدن چراغ خطا در پمپ آب می شود.

 1. وجود نقص در برد کنترل کلید اتومات پمپ آب

چنانچه با انجام تمام راهکارهای ارائه شده و بررسی دلایل مختلف باز هم مشکل روشن شدن چراغ خطا پمپ آب ادامه داشت، به این معنی است که برد کنترل کلید اتومات دچار مشکل شده و در اکثر موارد بهتر است تا برد تعویض شود.

نحوه رفع مشکل روشن شدن چراغ خطا پمپ آب

حال اگر به هر دلیلی با روشن شدن چراغ خطا در پمپ آب مواجه شدید باید چه اقداماتی را انجام دهید؟

توصیه ما به شما این است که در اولین مرتبه ای که با این مشکل مواجه شدید، کلید Restar تعبیه شده بر روی کلید اتومات پمپ را فشار دهید.

البته لازم به ذکر است که این راهکار زمانی عملی می شود که علت روشن شدن چراغ خطا پمپ آب به دلیل وجود گرفتگی در مسیر آب ورودی به پمپ آب باشد.

در این صورت پمپ روشن و خاموش شده و در صورت رفع شدن گرفتگی دوباره به کار خود ادامه می هد.

در مرحله بعدی بهتر است به منظور رفع این مشکل ریشه بروز خطا را در دستگاه بررسی کنید و سپس برای حل آن اقدام کنید.

به عنوان مثال اگر مشکل روشن شدن کلید خطا پمپ آب به دلیل استاندارد نبودن قطر لوله ورودی به پمپ است، می توان با بازسازی لوله کشی پمپ آب و استفاده از لوله ای با قطر بیشتر مشکل را رفع کرد.

همچنین در صورتی که این مشکل به دلیل تنظیم نبودن پیچ کلید اتومات باشد، می توان با شل کردن پیچ مشکل فشار آب پمپ و در نتیجه روشن شدن چراغ خطا را رفع کرد.

همانطور که گفتیم اگر دلیل اصلی بروز این خطا در پمپ آب خرابی برد کنترل آن باشد، هیچ راهی جز تعویض برد وجود ندارد.

البته دستورالعمل دیگری نیز برای رفع مشکل روشن شدن چراغ خطا پمپ آب در صورت خراب بودن برد آن وجود دارد که در واقع راهکاری موقت است.

از آن جا چراغ خطای پمپ آب در اثر نیروی مغناطیس موجود در آهنربا خاموش می شود، راهکار موقت ما برای رفع این مشکل تا زمان تعویض برد، قرار دادن یک عدد آهنربای کوچک در کنار کلید اتومات پمپ آب است.

پمپ آب4 failureعلت روشن شدن چراغ

اما همانطور که گفتیم این راهکار کاملاً موقت است و باید هرچه سریع تر برای رفع این مشکل در کلید اتومات پمپ آب اقدام کرد.

توجه داشته باشید که کار کردن پمپ در این حالت نتیجه ای جز سوختن آن را در پی نخواهد داشت و در واقع هدف از قرار دادن چراغ خطا بر روی کلید اتومات پمپ آب اعلام وجود مشکل در سیستم به مصرف کننده است تا از مشکلات بیشتر پیشگیری شود.

بنابراین توصیه ما به شما این است که هر چه زودتر برای این مشکل اقدام کرده و مهمتر از آن تنها از افراد متخصص و آشنا با سیستم پمپ آب و کلید اتومات درخواست کمک داشته باشید و خود مبادرت به انجام این کار نکنید.

پمپ آب5 failureعلت روشن شدن چراغ

گروه تاسیسات 24 ساعته با در اختیار داشتن کادری مجرب و با تجربه در زمینه سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی می تواند گزینه مناسبی برای رفع مشکل روشن شدن چراغ failure پمپ آب باشد.

لذا شما شهروندان محترم تهرانی می توانید همین الان به منظور ثبت سفارش در هر نقطه از شهر با ما تماس گرفته و از تخصص همکاران ما بهره مند شوید.

منابع انگلیسی:

منبع 1

منبع 2 

 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد