به منظور تکمیل مطلب طریقه استفاده از شوفاژ این بار قصد داریم طریقه خاموش کردن رادیاتور شوفاژ را بررسی کنیم.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

  • مرحله مقدماتی قبل از خاموش کردن رادیاتور شوفاژ
  • طریقه خاموش کردن رادیاتور شوفاژ دارای شیر ترموستاتیک
  • طریقه خاموش کردن رادیاتور شوفاژ قدیمی

 

رادیاتور شوفاژ از جمله تجهیزات گرمایشی رایج در ساختمان ها است که از طریق اتصال به پکیج و انتقال گرمای آب تولید شده در پکیج به محیط سبب گرم شدن ساختمان می شوند.

بنابراین قابلیت گرم کردن رادیاتور شوفاژ فقط در طول فصول سرد سال کاربرد دارد و باید در هنگام گرم شدن هوا به خاموش کردن این وسیله اقدام کرد.

خاموش کردن رادیاتور شوفاژ تنها از طریق چرخاندن شیر رادیاتور صورت می گیرد، که در رادیاتورهای قدیمی و جدید این شیرها کمی تفاوت دارند.

به همین دلیل ما در ادامه این مطلب قصد داریم طریقه خاموش کردن صحیح رادیاتور شوفاژ را به صورت تصویری و برای هر دو مدل رادیاتور شوفاژ قدیمی و رادیاتور شوفاژ جدید برای شما توضیح دهیم.

 

مرحله مقدماتی قبل از خاموش کردن رادیاتور شوفاژ

همانطور که ذکر شده در طول فصول گرم سال دیگر لازم نیست که از پکیج و رادیاتور به عنوان سیستم حرارتی گرمایش ساختمان استفاده شود و لازم است تا رادیاتورها را خاموش کنیم.

اما قبل از اقدام به خاموش کردن رادیاتور شوفاژ لازم است یک مرحله بسیار مهم را انجام دهید، که آن تنظیم کردن پکیج در حالت تابستانه است.

با انجام این کار پکیج دیگر در حالت زمستانه و گرم کردن رادیاتورهای شوفاژ کار نمی کند و فقط به تولید آب گرم به منظور استفاده در سیستم آب گرم مصرفی ساختمان می پردازد.

برای این کار باید به سراغ کنترل پنل پکیج رفته و دسته مشخص کننده حالت دستگاه را بر روی حالت تابستانه قرار دهید.

در برخی از مدل های پکیج این حالت به صورت نمایش دوش آب مشخص شده است و در پکیج های دیجیتال تصویر شیر آب بر روی صفحه نمایش دستگاه نمایان می شود.

طریقه خاموش کردن رادیاتور شوفاژ دارای شیر ترموستاتیک

همانطور که می دانید امروزه رادیاتورهای شوفاژ را به شیر ترموستاتیک مجهز می کنند تا کنترل دمای رادیاتور به سهولت انجام شود.

طریقه خاموش کردن رادیاتور شوفاژ 1

در صورت نصب شیر ترموستاتیک بر روی رادیاتور شوفاژ این امکان برای ساکنین ایجاد می شود که درجه رادیاتور را با توجه به دمای هر اتاق و به صورت جداگانه تنظیم کنند.

به منظور خاموش کردن شوفاژ پکیج دارای شیر ترموستاتیک بر اساس مراحل ذیل اقدام کنید:

  1. شیر ترموستاتیک رادیاتور را بر روی بدنه دستگاه پیدا کنید، معمولاً محل قرارگیری شیر ترموستاتیک در قسمت پایین رادیاتور است.

چنانچه این شیر در پایین رادیاتور وجود نداشت، می توانید آن را در قسمت بالا و در سمت چپ بدنه رادیاتور پیدا کنید، لازم به ذکر است که مشخصه شیر ترموستاتیک وجود ارقام صفر تا 5 بر روی این شیر است.

  1. پس از یافتن شیر ترموستاتیک رادیاتور آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا درجه شیر بر روی عدد صفر حک شده بر روی شیر قرار بگیرد. چنانچه درجه شیر ترموستاتیک رادیاتور بر روی عدد صفر قرار بگیرد، دیگر رادیاتور روشن نخواهد بود.

طریقه خاموش کردن رادیاتور شوفاژ 2

  1. حال به سراغ شیر پایین رادیاتور در سمت راست وسیله رفته و آن را به طور کامل و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا کاملاً بسته شود. این شیر باید یک درپوش پلاستیکی بر روی خود داشته باشد.
  1. اکنون که هر دو شیر پایین رادیاتور و شیر ترموستاتیک آن در حالت بسته قرار دارند، رادیاتور شوفاژ خاموش شده است. فقط باید یکی دو ساعت صبر کنید تا بدنه رادیاتور کاملاً سرد شود.

طریقه خاموش کردن رادیاتور شوفاژ قدیمی

در رادیاتورهای قدیمی از شیرهای معمولی به منظور روشن و خاموش کردن دستگاه استفاده شده است. به منظور خاموش کردن رادیاتور شوفاژ قدیمی بر اساس مراحل ذیل اقدام کنید:

  1. شیر پایین رادیاتور را در گوشه بدنه رادیاتور پیدا کرده و با استفاده از پیچ گوشتی پیچ درپوش شیر را باز کنید.

توجه داشته باشید که این درپوش هیچ نقشی در پیچیده شدن شیر نداشته و بدون برداشتن آن هر چه درپوش را بچرخانید، شیر رادیاتور هیچ عکس العملی نشان نخواهد داد. پس باید قبل از پیچاندن شیر این درپوش برداشته شود.

طریقه خاموش کردن رادیاتور شوفاژ 3

  1. بعد از باز کردن پیچ، درپوش بالای شیر را به سمت بالا کشیده و از این طریق آن را از دنباله شیر رادیاتور جدا کنید. البته برخی از درپوش های شیرهای پایین رادیاتور پیچ ندارند و فقط کافیست درپوش را به سمت بالا بکشید.
  2. حال با استفاده از انبردست دنباله شیر پایین رادیاتور را گرفته و در جهت عقربه های ساعت آن را بپیچانید. این کار را تا آنجایی ادامه دهید که شیر دیگر حرکت نکند، در این حالت رادیاتور شوفاژ خاموش خواهد شد.

لازم به ذکر است که ممکن است دنباله فلزی شیر رادیاتور کمی داغ باشد، پس مراقب باشید که دست شما نسوزد.

طریقه خاموش کردن رادیاتور شوفاژ 4

جمع بندی:

همانطور که ملاحظه کردید، خاموش کردن رادیاتور شوفاژ مراحل بسیار ساده ای دارد که نیاز به هیچ تخصص خاصی نمی باشد.

با این حال چنانچه برای دیگر مسائل مرتبط به رادیاتور و پکیج از قبیل سرویس و تعمیر پکیج و یا حتی نصب و راه اندازی رادیاتور شوفاژ نیاز به تخصص داشتید، حتماً از مجری سرویسکار و نصاب پکیج کمک بگیرید.

طریقه خاموش کردن رادیاتور شوفاژ 5

همکاران ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما شهروندان گرامی به منظور تعمیر، سرویس و نصب انواع پکیج ایرانی و پکیج خارجی در سراسر تهران می باشند.

بنابراین در صورت نیاز به خدمات ما همین الان با ما تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

منابع انگلیسی:

منبع 1  منبع2 

 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد