چنانچه شما نیز به دنبال راهی به منظور انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ ساختمان خود هستید، تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • دلیل توجه به سایر و ظرفیت کولر آبی
 • انتخاب ظرفیت کولر آبی
 • نحوه انتخاب ظرفیت کولر آبی بر اساس متراژ
 • عوامل موثر در ظرفیت کولر آبی

 

یکی از سیستم های سرمایشی محبوب در میان 60 درصد از مردم کولر آبی می باشد. دلیل این محبوبیت به مصرف برق پایین این وسیله و هماهنگ بودن سیستم کار آن با اقلیم آب و هوایی کشور می باشد.

چرا که سیستم کولر آبی برای اقلیم های گرم و خشک بسیار مناسب است که همین قابلیت با شرایط آب و هوایی اکثر مناطق کشور مانند شهر تهران مطابقت دارد.

اما مهمترین مرحله به منظور دستیابی به بازدهی بالا و مصرف پایین برق در کولرآبی انتخاب سایز متناسب از این وسیله با نیاز ساختمان می باشد.

به همین دلیل ما در ادامه این مطلب در خصوص نحوه انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ ساختمان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ1

 

دلیل اهمیت توجه به سایز و ظرفیت کولر آبی

انتخاب کولر آبی بدون در نظر گرفتن متراژ ساختمان و سایر عوامل موثر در این میزان می تواند انتخاب نامطلوبی باشد.

به صورتی که در هر دو حالت انتخاب کولر آبی پایین تر از ظرفیت مورد نیاز و بیشتر از ظرفیت مورد نیاز می تواند سبب مشکلات زیادی برای دستگاه شده و نیاز به تعمیر کولر آبی را افزایش دهد.

به عنوان مثال اگر از کولر آبی در ظرفیت پایین تر از نیاز خانه استفاده شود، کولر آبی در ساعت های بیشتری برای خنک سازی محیط باید کار کند.

در نتیجه میزان مصرف برق کولر افزایش یافته، راندمان دستگاه کاهش پیدا می کند و فشار بیشتری به قطعات داخلی کولر از جمله موتور کولر آبی وارد می شود.

در مقابل چنانچه ظرفیت کولر آبی بیش از مقدار مورد نیاز ساختمان باشد، محیط داخلی بیش از اندازه سرد شده و مصرف برق خانه افزایش پیدا می کند.

انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ2

انتخاب ظرفیت کولر آبی

همانطور که گفتیم مهمترین مرحله در خرید کولر آبی این است که این وسیله را متناسب با متراژ ساختمان انتخاب کنیم تا علاوه بر بهره مندی از حداکثر بازدهی کولر آبی میزان مصرف انرژی در دستگاه نیز کاهش پیدا کند.

لازمه پیدا کردن کولر آبی متناسب با متراژ ساختمان این است که ابتدا ظرفیت سرمایشی مورد نیاز بنا محاسبه شود.

برای این منظور باید با اصطلاح ظرفیت کولر آبی یا قدرت باد دهی کولر آبی آشنایی داشته باشیم، تا بدانیم برای ساختمانی با n متر مربع متراژ به چه میزان ظرفیت کولر آبی نیاز است.

لازم است بدانید که ظرفیت کولر آبی را بر اساس واحد بین المللیCFM یا cubic feet per minute ( فوت مکعب بر دقیقه ) اندازه گیری می شود.

این واحد نشان می دهد که کولر آبی در هر دقیقه چه میزان از فوت مکعب ساختمان را خنک می کند، جالب است بدانید این میزان بر روی برچسب انواع کولر آبی موجود است.

بنابراین فاکتور کلیدی انتخاب کولر آبی این است که دستگاهی با ظرفیتی متناسب با متراژ ساختمان انتخاب کنیم.

انواع مختلفی از ظرفیت کولر آبی وجود دارند، که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. 2300 cfm
 2. cfm3500
 3. 4900 cfm
 4. 7000 cfm

شما می توانید برای خرید انواع کولر آبی از سایت دیجی کالا بر روی آن کلیک کنید.

انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ3

نحوه محاسبه ظرفیت کولر آبی بر اساس متراژ

حال در این قسمت قصد داریم تا با بیان فرمول محاسبه ظرفیت کولر آبی برای انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ خانه به شما کمک کنیم.

از آنجا که ظرفیت های کولر آبی بر واحد CFM ( فوت مکعب بر دقیقه ) بیان می شود، لازم است که شما هم ظرفیت کولر آبی مورد نیاز خانه خود را بر اساس این واحد محاسبه کنید.

برای این منظور ما باید چند اندازه مهم را در نظر داشته باشیم که عبارتند از طول و عرض ساختمان که در واقع مساحت ساختمان هستند.

حال با ضرب کردن طول و عرض ساختمان مساحت بنا با واحد متر مربع پیدا می شود، اما همانطور که گفتیم در فرمول اصلی ظرفیت کولر آبی بر اساس فوت مکعب است نه متر مربع، پس لازم است با انجام یک محاسبه ساده متر مربع را به فوت مکعب تبدیل کنیم.

برای این منظور کافیست تا متراژ ساختمان را بر عدد 0/027 تقسیم کنیم، تا متراژ خانه بر اساس فوت مکعب به دست بیاید.

تا این قسمت از محاسبات هیچ نکته دشواری وجود نداشت، اما در ادامه می توان از دو طریق ظرفیت کولر آبی را به طور دقیق محاسبه کرد.

یکی از این راه ها، ضرب کردن مقدار فوت مکعب ساختمان بر تعداد دفعات تعویض هوا در دقیقه است که معمولاً این عدد در داخل کشور ما بین 2 تا 2/5 بار در قیقه است.

راه دیگر نیز این است که مقدار فوت مکعب به دست آمده را در ارتفاع سقف خانه ضرب کنیم، که باز هم میانگین ارتفاع سقف خانه ها در ایران در حدود 2 تا 2/5 متر است. پس در هر دو حالت جواب یک مقدار می شود.

بنابراین توضیحات فرمول انتخاب کولر آبی به منظور محاسبه ظرفیت دستگاه بر اساس متراژ ساختمان برابر است با:

متراژ ساختمان ( متر مربع ) ÷ 0/027 × 2

اجازه دهید با ذکر یک مثال این فرمول را بهتر ارزیابی کنیم:

تصور کنید متراژ خانه ای 100 متر مربع می باشد، حال برای اندازه گیری میزان ظرفیت کولر آبی مورد نیاز در این ساختمان این طور عمل می کنیم:

100÷ 0/027 = 3703 فوت مکعب

3703 × 2 = 7400 CFM

با این فرمول محاسبه می شود که برای خانه یا ساختمانی با متراژ 100 متر مربع به کولر آبی با ظرفیتی معدل 7000 CFM نیاز است.

البته در نظر داشته باشید که این مقدار حداکثر قدرت سرمایشی مورد نیاز است، بنابراین ظرفیت های کمتر از این مقدار یعنی 4900 نیز برای این ساختمان مناسب است.

این مسئله بیشتر به گرمایی یا سرمایی بودن افراد خانه مربوط می شود، مثلاً اگر افراد بیشتر تابع هوای سرد هستند ظرفیت محاسبه شده کافیست، اما اگر بیشتر به دنبال گرما هستند، ظرفیت 4900 نیز برای این ساختمان کفایت می کند.

متراژ ساختمان

ظرفیت کولر آبی مورد نیاز

30 تا 50 متر مربع

2300cfm

50 تا 70 متر مربع

3500 cfm

70 تا 120 متر مربع

4900 cfm

بیش از 120 متر مربع

7000 cfm

عوامل موثر در ظرفیت کولر آبی

همانطور که تا این قسمت از متن ملاحظه کردید، ظرفیت کولر آبی بیشتر بر اساس متراژ ساختمان و ارتفاع سقف بنا محاسبه می شود.

اما در نظر داشته باشید که به جز متراژ ساختمان عوامل دیگری نیز در تعیین ظرفیت کولر آبی موثر هستند. از جمله این عوامل می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تعداد دریچه های کولر یا نقشه کانل کشی ساختمان

در مورد ارتباط تعداد دریچه های کولر با ظرفیت کولر آبی می توان اینطور گفت که هر چه تعداد کانل ها و دریچه های کولر آبی بیشتر باشد، به دستگاهی با ظرفیت بالاتر نیاز داریم.

 • در نظر گرفتن دمای هوای منطقه

چنانچه میانگین گرمای هوا در فصول گرم سال پایین باشد، از دستگاهی با ظرفیت کمتر و هر چه به سمت مناطق جنوبی کشور و گرم تر شدن میانگین دمای هوا پیش می رویم باید به ظرفیت کولر اضافه شود.

 • محل قرار گیری و نصب کولر آبی

معمولاً کولرهای آبی دارای کانال کشی را در بالای پشت بام نصب می کنند، اما محل قرارگیری کولر یعنی اینکه در تابش مستقیم آفتاب قرار دارد، یا در محلی برخلاف جهت تابش خورشید در ظرفیت کولر آبی تاثیر دارد.

 • مقدار نورگیر بودن ساختمان

مطمئناً هرچه ساختمان نورگیرتر باشد، به قدرت بیشتری برای سرمایش نیاز دارد، چرا که جذب نور خورشید در چنین ساختمانی بیشتر می شود.

البته لازم به ذکر است که عوامل دیگری همچون میزان عایق بودن ساختمان و حتی جنس مصالح به کار رفته و ارتفاع ساختمان نیز در نیاز آن به قدرت سرمایش و ظرفیت کولر آبی تاثیر دارد.

انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ4

جمع بندی:

بر اساس آنچه گفته شد می توان اینطور جمع بندی کرد که انتخاب کولر آبی بر اساس متراژ ساختمان راه حل معقولی به منظور دستیابی به متناسب ترین ظرفیت کولر آبی با نیاز ساختمان است.

در غیر این صورت علاوه برکاهش بازدهی دستگاه باید در پایان هر ماه هزینه های گزافی را بابت قبض برق ساختمان پرداخت کرد.

البته اگر ساختمان به صورت استاندارد بنا شده باشد، میزان ظرفیت کولر آبی نیز کاهش پیدا می کند، که این مسئله خود باعث صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد.

در این بین به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که اقدام به سرویس منظم کولر آبی بر اساس چک لیست سرویس و نگهداری از کولر آبی ضامن بهره مندی از تمام ظرفیت دستگاه می باشد.

بنابراین اگر کولر آبی با بهترین و متناسب ترین ظرفیت برای ساختمان انتخاب شود، ولی به سرویس دستگاه توجه نشود، بعد از مدت کوتاهی کارایی وسیله کاهش پیدا کرده و مصرف انرژی آن افزایش می یابد.

با تمام این توضیحات توصیه ما به شما این است که قبل از اقدام به انتخاب و خرید کولر آبی با کارشناسان مربوطه مشورت کنید.

یکی از راه های دستیابی به نظر کارشناسان حوزه کولر آبی ثبت نظر و سوال خود در قسمت نظرات این مطلب و پاسخگویی متخصصین ما در گروه تاسیسات 24 ساعته می باشد.

علاوه بر این از جمله خدمات ما در این مجموعه نصب، سرویس و تعمیر انواع کولر آبی در سراسر تهران و در اسرع وقت می باشد.

بنابراین اگر بعد از مدت ها قصد راه اندازی کولر آبی خود را دارید، همین الان به منظور ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

 

منبع انگلیسی:

منبع 1 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1399-04-10 16:42
با سلام
بهترین برند کولر آبی کدام است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-11 11:49
سلام در بازار کولر های مختلف وجود داره وتمامی برندها استاندار هستند وبر اساس بودجه مشتری انتخاب میشه میتونید از طریق لینک دیجیکالا که در سایت موجود هست دیدن کنید وبا مقایسه هر کدام با برند دیگر خرید خود را انجام دهید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجيد ذوالفقاري 1399-04-29 15:45
سلام. وقت بخير.
يك ساختمان اداري كارگاهي هست كه سقف طبقه سوم شيرباني و غير ايزوله مي باشد.سقف طبقه اول ودوم هم بتن و تيرآهن هست كه كچكاري هم نشده است. هر طبقه 4 اتاق 25 متري دارد. بهترين انتخاب سيستم سرمايش چه گزينه اي مي باشد؟
با تشكر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-04-30 08:33
سلام بستگی به منطقه ورطوبت محیط داره اگر منطقه مرطوب هست بهترین گزینه کولر گازی میتونه باشه ودر مناطق خشک وگرم میتونید از کولر آبی برای هر طبقه ودر نظر گرفتن متراژ وانتخاب ظرفیت مناسب استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نیما 1399-06-02 22:31
با سلام و خسته نباشید به عوامل زحمت کش این سایت،
ما تو خونمون موقع روشن بودن کولر دو سه تایی پنجره باز میزاریم، خواستم ببینم این تعداد خوبه یا یدونه پنجره باز باشه کافیه و تاثیری در خنکی بیشتر داره یا فرقی نمیکنه؟
با تشکر..
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-03 09:32
سلام،اگر یک پنجره باز باشه کافیه واگر مشکل دم کردن دارین آبرسانی کولر رو بررسی کنید واگر کولر در پشت بام قرار داره استفاده از سایبان راهکار بسیار خوبی میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عرفانی حسینی 1399-06-03 09:34
کاربر گرامی سلام باز بودن یک پنجره جهت خروج هوا کفایت مینماید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Mohsen 1399-06-03 03:50
سلام اگه روی بدنه کولری عددی که با cmf که گفتین ننوشته شده باشه چطور بفهمیم ظرفیت کولر چنهزاره؟؟؟؟ واینکه مثلانوشته1650m3/h یعنی چه؟؟؟؟ ممنون میشم جواب بدین وراهنمایی بکنید،یاعلی مدد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-03 09:32
سلام،این نوشته مربوط به دور موتورهستش وراه دیگه تشخیص نتور از لحاظتوان هست مثل ۱/۲که مربوط به کولر ۴۰۰۰ و۵۰۰۰ هست ویا ۳/۴که کولر ۷۰۰۰ هست ولی قالباً تمام کولر ها بانوشته cmf معرفی شده اند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # منیره نورافزاء 1399-06-25 10:35
سلام خداقوت.یک واحد آپارتمان ۱۱۳ متر طبقه اول در مجتمع ۴طبقه که کولر آبی روی پشت بام قرار می‌گیرد با ۳ دهانه کولر در واحد،ظرفیت کولر باید چند باشه؟
بهترین مدل کولر آبی پیشنهادی کدام است؟ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-26 01:29
سلام،کولر ۵۰۰۰ الی ۶۰۰۰ میتوته مناسب باشه البته نوع برند بستگی به خدمات ونوع جنس بکار رفته در تولید محصول که میتونید از لینک خرید دیجیکالا در صفحه سایت وارد شوید وبا مقایسه برنده ها بهترین رو برای خرید انتخاب کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد