با توجه به اهمیت عادلانه تقسیم شدن هزینه مصرف آب در بین مشترکین آپارتمان ها در این مطلب قصد داریم تا در خصوص نحوه محاسبه قبض آب آپارتمان توضیحاتی را بیان کنیم.

 اگر شما هم زندگی در یک آپارتمان چند واحده را تجربه کرده باشید، حتما با معضل تقسیم قبوض پرداختی آب بین همسایه ها مواجه شده اید.

از زمان های گذشته با توجه به این سری مشکلات راه حل های زیادی از سمت قانون و حتی مدیران ساختمان های چندین واحده پیشنهاد شده است تا هر واحد هزینه واقعی در آب مصرفی خود را پرداخت کند.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا با توضیح راه حل های بیان شده، نقاط ضعف هر یک از این راهکارها را توضیح داده و در نهایت بهترین گزینه برای تقسیم عادلانه قبوض پرداختی از جمله آب را به شما معرفی کنیم.

راه های محاسبه قبض آب آپارتمان:

  1. محاسبه قبض آب بر اساس مساحت آپارتمان

تقسیم قبض آب بر اساس مساحت ساختمان راهکاری قدیمی است که توسط قانون گذار و مجریان املاک درآپارتمان ها تعیین شده است. بر این اساس مبلغ قبض کنتور آب مشترک بر اساس مساحت واحد ساختمان محاسبه می شود.

در این روش هزینه قبض آب کنتور مشترک ساختمان به تعداد واحدها تقسیم می شود و در ادامه به طور مثال واحدی که مساحت آن 400 متر مربع است باید دو برابر واحدی که مساحت آن 200 متر مربع است، آن مبلغ را پرداخت کند.

  1. محاسبه قبض آب آپارتمان بر اساس تعداد نفرات ساکن در هر واحد

روش محاسبه قبض آب آپارتمان بر اساس تعداد افراد ساکن در هر واحد به این صورت است که مبلغ قبض آب کنتور مشترک در آپارتمان بر تعداد کل نفرات ساکن در ساختمان تقسیم می شود.

در نتیجه سهم هر واحد به تعداد افراد ساکن در واحد مجزا بستگی دارد.

نحوه محاسبه قبض آب آپارتمان 1

نقاط ضعف محاسبه قبض آب آپارتمان

این روش ها تا مدتی در بین مشترکین و آپارتمان نشین ها مورد استفاده قرار گرفت، اما با نقاط ضعف متعددی همراه بود که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • یکسان نبودن تعداد افراد ساکن در تمام واحدهای آپارتمانی

شیوه محاسبه قبض آب آپارتمان بر اساس متراژ ساختمان زمانی کار ساز است که تعداد افراد ساکن در تمام واحدها مساوی باشند، در غیر این صورت تقسیم عادلانه نیست.

  • متفاوت بودن میزان مصرف واقعی هر مشترک

حتما شما هم در بین آشنایان خود با افرادی ملاقات داشته اید که به طور کلی آب زیاد مصرف می کنند، به این صورت که یا به دفعات دوش می گیرند و یا مهمان داری زیادی دارند.

در این شرایط طبیعی است که با وجود مساوی بودن تعداد ساکنین واحدها، میزان مصرف آب در واحدی که آبریزی بیشتری دارند، بیشتر است.

  • عدم حضور طولانی مدت برخی از ساکنین در آپارتمان

در برخی موارد نیز مشاهده شده است که بعضی از ساکنین تا مدت طولانی در واحد خود حضور نداشتند و یا ریتم زندگی آن ها به صورتی بوده که از صبح تا شب در محل کار خود رفته و تنها شب ها برای استراحت به منزل خود مراجعه می کردند.

طبیعتاً میزان مصرف آب در واحدهایی با این خصوصیات بسیار کمتر از واحدهایی است که در تمام روز طول در منزل حضور دارند.

بعد از ملاحظه عدم حضور مساوی تمام ساکنین آپارتمان ها، مدیران ساختمان ها به فکر راهکاری برای رفع این مشکل بودند.

به همین دلیل گزینه مدت حضور ساکنین در آپارتمان را در کنار عواملی همچون تعداد نفرات ساکن در هر واحد و همچنین میزان مساحت هر واحد را در جدول محاسبه قبض آب مشترک لحاظ کردند تا از این طریق مقدار واقعی مصرف آب توسط مشترک به صورت مجزا محاسبه شود.

حتی در بسیاری ازمجتمع های مسکونی چندین واحده مدیران ساختمان از نرم افزارهای هوشمند به منظور محاسبه قبض آب آپارتمان استفاده می کنند.

اما با وجود تمام این تلاش ها نیز از عدم نارضایتی مشترکین در هزینه های پرداختی قبض آب متعلق به آن ها کاسته نشد و بیشتر مدیران ساختمان هر ماه بر سر تقسیم و پرداخت قبض آب در بین مشترکین دردسرهای زیادی دارند.

به نظر شما راه حل اساسی رفع این مشکل چیست و با وجود افزایش هزینه های قبوض پرداختی و یارانه ای کردن آن ها چگونه می توان میزان مصرف حقیقی مشترک را محاسبه کرد؟

از نظر متخصصین حوزه تاسیسات ساختمانی و حتی کارشناسان شرکت آب و فاضلاب کشور، تنها راه حل محاسبه عادلانه قبض آب مشترکین نصب کنتور فرعی آب در آپارتمان های چند واحده است.

نحوه محاسبه قبض آب آپارتمان 2

نحوه محاسبه قبض آب کنتور فرعی آب

تا این قسمت از متن مشکلات استفاده از کنتور مشترک در ساختمان های چند واحده را توضیح دادیم و شما نیز به این نقطه نظر رسیدید که استفاده از روش های قدیمی در محاسبه قبض آب آپارتمان با وجود کنتور آب مشترک اصلاً عادلانه نیست.

در نتیجه راه حل نهایی خلاصی از این مشکل را در نصب کنتور آب فرعی برای هر واحد به صورت مجزا یافتیم که در مطلب کنتور فرعی آب چیست توضیحات کاملی را در خصوص ویژگی های این وسیله و مزیت های فراوان آن بیان کردیم.

حال در ادامه قصد داریم تا در مورد نحوه محاسبه قبض آب کنتور فرعی آب در آپارتمان توضیحاتی را بیان کنیم.

توجه داشته باشید که با وجود تجهیز کردن هر واحد آپارتمان به یک کنتور آب فرعی باز هم کل ساختمان دارای کنتور آب مشترک یا اصلی می باشد که قوانین کشور بر این اساس است که فقط قبض آب کنتور اصلی را برای کل ساختمان صادر شود.

پس محاسبه قبض آب آپارتمان در این شرایط با استفاده از قبض صادر شده توسط شرکت آب و فاضلاب منطقه و همچنین توجه به رقم ثبت شده بر روی کنتور آب فرعی داخل هر واحد آپارتمانی صورت می گیرد.

به این صورت که مدیر ساختمان میزان مصرف کلی آب ساختمان را با کمک قبض آب دارد و تنها کافی است با یک حساب و کتاب ساده و مقایسه آن با رقم کنتور فرعی آب آپارتمان میزان مصرف هر مشترک را به صورت مجزا حساب کند.

حتی در صورت استفاده از نرم افزارهای جدید محاسبه قبض آب و همچنین نصب کنتور فرعی آب دیجیتال و استفاده از اپلیکشن آن هر مشترک می تواند میزان مصرف و هزینه قبض آب واحد خود را محاسبه کند.

با توجه به توضیحات بیان شده در این مطلب و ملاحظه درد سرهای تقسیم قبض آب کنتور مشترک در بین واحدها به نظر می رسد بهتر است ساختمان هایی که شرایط استفاده از کنتور فرعی آب را دارند، هرچه زودتر برای نصب آن اقدام کنند.

نحوه محاسبه قبض آب آپارتمان 3

از آن جا که نصب کنتور فرعی آب در آپارتمان ها از جمله خدمات تیم تاسیسات 24 ساعته در سراسر تهران به شمار می رود، توصیه ما به شما این است که برای این منظور و ثبت سفارش همین الان با ما تماس بگیرید.

منابع:

منبع 1  منبع 2

اشتراک گذاری:
برچسب ها: لوله کشی آب

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +4 # بهنام 1398-10-30 01:01
آیا در یک آپارتمان ۸ واحده، یک واحد به تنهایی میتواند برای واحد خود کنتور فرعی آب نصب نماید؟ و شرایط نصب به چه صورت خواهدبود؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # mohamad javad 1398-11-01 10:25
سلام کاربر گرامی بله میتوان اینکار را انجام داد و کنتور فرعی در داخل واحد بر سر راه آب ورودی واحد قرار میگیرد و میتوانید با اینکار میزان مصرف را مدیریت کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # پدرام 1398-11-02 17:28
سلام. هزینه آبونمان و فاضلاب مدرج روی قبض چگونه محاسبه می‌شود؟
هزینه‌های مشاع مثل آبیاری باغچه و کولرهای روی پشت بام و شستن حیاط آپارتمان چگونه حساب می‌شود؟ این‌ها که در مسیر کنتور فرعی نیستند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # mohamad javad 1398-11-14 15:11
سلام کاربر گرامی اگر کنتور آب ساختمان مشترک میباشد و میخواهید میزان آب مصرفی کولرها و باغچه و پارکینگ را بین واحدها تقسیم کنید باید به تعداد هرخانوار تقسیم کنید و آب داخل واحد ها رو میتوانید با نصب کنتور فرعی برای هر واحد میزان مصرف را اندازه بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا اشرفی 1398-12-20 22:38
سلام.بلوک ما ۲۲واحد است .یک کنتور اب اصلی بیرون واحد داریم .ودر داخل بلوک هر واحد کنتور فرعی داخلی داریم.الان وقتی پول اب بلوک اصلی بلوک میاد .همزمان کنتورها ی فرعی را قراعت می کنیموپول انها را بر اساس کارکرد محاسبه ومی گیریم ایا شهرداری قبول می کند کنتورهای فرعی را ملاک قرار دهد وپول قبض هر واحد را جداگانه بدهد شما راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-23 22:23
سلام‌ کاربر گرامی خیر متاسفانه سازمان آب کنتور فرعی را برای قرائت قبض آب جداگانه هر واحد قبوول ندارد و فقط از روی کنتوور اصلی قبض را برای ساختمان ثبت میکند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کریمی 1399-02-30 19:49
سلام وقت بخیر ۴واحد هستیم یه کنتور اصلی وچهارکنتور فرعی لطفا نحوه محاسبه مبلغ یک واحد از نسبت به قبض وکنتور فرعی راتوضیح دهید سپاسگذارم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-02-31 10:26
سلام زمانی که مامور کنتور آب رقم کنتور را مینویسد باید همان زمان کنتور های فرعی نیز توسط مدیر ساختمان نوشته وبعد از صدور قبض با یک حساب سرانگشتی ویا نرم افزار های موجود در بازار محاسبه بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی اصغرخدادادی 1399-04-14 19:50
سلام مادرآپارتمان۴واحدی هستیم
همشون کولرآبی دارن ولی ماکولرگازی تعرفه آب ماچگونه حساب میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-14 23:34
سلام اگر امکان نصب کنتور فرعی داشته باشین بهترین راه است در غیر اینصورت یا تعداد نفرات ویا متراژ ساختمان وبابت هرکدام از لوازم برقی که با اب مرتبط هست یکنفر اضافه محاسبه میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمود 1399-04-22 10:54
سلام .آیا نرم افزاری هم هست که د. صورت نصب کنتور. فرعی بشه مصرف تک تک کنتور ها رو داد پیشه بطور تساعدی حساب و کتاب کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عرفانی حسینی 1399-04-23 01:36
سلام اری جهت محاسبه اب -برق -گاز مشترک نرم افزار وجود دارد هومتیک راهکاری هوشمند برای مدیریت آسانِ مجتمع‌های مسکونی، تجاری و اداری است. با شناسایی الزامات مدیریت ساختمان و دغدغه‌های ساکنیِن، اپلیکیشن مدیریت ساختمان را طراحی شده است که در هر زمان امکان برطرف کردن نیازهای یک ساختمان مثل تقسیم و جمع‌آوری هزینه‌های شارژ، تعمیرات دوره‌ای و هماهنگی جلسه‌های دوره‌ای ساختمان را برطرف کند. با دانلوداپلیکیشن مدیریت ساختمان هومتیک می‌توانید با چند کلیک ساده تمام کارهای ساختمان را مدیریت کنید. تفاوتی ندارد این کار مربوط به صندوق مالی ساختمان است یایک نظافتِ ساده‌ی راه‌پله‌ها؛ تشکر موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد