در ادامه مطلب لوله کشی آب ساختمان قصد داریم تا در خصوص نصب کنتور فرعی آب توضیحاتی را بیان کنیم.

یکی از ملزومات اجرایی در هنگام انجام لوله کشی آب ساختمان مربوط به نصب کنتور آب در محل انشعاب لوله اصلی آب به داخل ساختمان می باشد که معمولا این وسیله در ابتدای خط لوله ورودی از خیابان به داخل ساختمان نصب می شود.

همانطور که می دانید در آپارتمان های چند واحده که تمامی مشترکین از یک عدد کنتور اصلی مشترک استفاده می کنند، نحوه محاسبه مصرف مشترکین به این صورت است که میزان مصرف کلی در کنتور اصلی را بر تعداد نفرات هر واحد مسکونی و یا بر میزان متراژ ساختمان تقسیم می کنند.

این مسئله زمانی دچار مشکل می شود که میزان مصرف تمامی مشترکین یکسان نبوده و در نتیجه در نحوه تقسیم هزینه قبوض آب عدالت به درستی رعایت نمی شود.

به عنوان مثال ممکن است یکی از مشترکین به مدت طولانی در منزل حضور نداشته باشد و یا چنانچه نحوه محاسبه بر اساس تعداد نفرات هر واحد باشد، به طور حتم میزان مصرف آب در یک ساختمان 100 متری بیش از مصرف آب در یک ساختمان 50 متری است.

اما از آن جا که فقط یک عدد کنتور اصلی در ساختمان وجود دارد، مدیر مجتمع یا صاحب خانه راهی جز تقسیم هزینه قبض آب بر تعداد نفرات و یا بر میزان متراژ ساختمان ندارد.

پس راه حل رفع این مشکل چیست و چگونه می توان میزان مصرف هر مشترک را به صورت جداگانه و دقیق محاسبه کرد؟

راه حل این مشکل نصب کنتور فرعی آب در ساختمان است.

نصب کنتور فرعی آب 1

تصویر یک نمونه کنتور فرعی آب

کنتور فرعی آب چیست؟

کنتور فرعی آب بر خلاف کنتور اصلی در ابتدای لوله اصلی ورودی از خیابان نصب نمی شود، بلکه در محل انشعابات داخلی در هر ساختمان، آپارتمان یا مغازه به صورت جداگانه قرار می گیرد.

این وسیله بسیار کوچک و ساده بوده و این قابلیت را دارد که در هر محلی که انشعاب لوله آب وارد ساختمان می شود، در همان مکان نصب شود.

انواع کنتور فرعی آب

کنتور فرعی آب به دو دسته مدل های آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شود.

کنتور فرعی آنالوگ:

کنتور فرعی آنالوگ در مدل های تک فاز و سه فاز در بازار موجود هستند. در این سری محصولات نحوه نمایش میزان مصرف آب با کمک شماره انداز صورت می گیرد و ظاهری شبیه به کنتورهای اصلی آب دارند.

کنتور فرعی دیجیتال:

بعد از مشاهده فواید زیاد کنتورهای فرعی نوع جدید از این محصول یعنی کنتور فرعی دیجیتال وارد بازار شد.

این نوع محصول بسیار پیشرفته و هوشمند است و حتی شما می توانید با نصب اپلیکیشن مربوط به کنتور بر روی تلفن همراه خود میزان مصرف آب در کنتور را بررسی کنید.

لذا نحوه مدیریت این نوع کنتور در مقایسه با نوع آنالوگ آن بسیار ساده تر است. از کنتور فرعی دیجیتال می توان برای محاسبه میزان مصرف آب، گاز و هوا نیز استفاده کرد.

نحوه محاسبه میزان مصرف در کنتور دیجیتال بسیار ساده است. به این صورت که بعد از نصب کنتور فرعی در آپارتمان میزان مصرف آب بر روی کنتور جمع شده و با میزان مصرف کل کنتور اصلی آب ساختمان مقایسه می شود.

در نتیجه می توان با یک حساب ساده به میزان مصرف مشترک دسترسی پیدا کرد.

نصب کنتور فرعی آب 2

مزیت استفاده از کنتور فرعی آب:

دلیل استفاده از کنتور فرعی به خاطر نقطه ضعف های استفاده از کنتور اصلی در مجتمع ها و آپارتمان های چند واحده است که در قسمت فوق به برخی از این مشکلات اشاره کرده ایم.

گاهی محاسبه میزان مصرف آب مشترکینی که از یک کنتور آب اصلی مشترک استفاده می کنند، آنقدر مشکل ساز می شود که کار به شکایت کشیده شده و آسایش مصرف کنندگان را سلب می کند.

یکی دیگر از مزیت های استفاده از کنتور فرعی آب در ساختمان مربوط به محاسبه راحت میزان مصرف مشترک و حتی ارسال داده های کنتور فرعی دیجیتال به شرکت آب و فاضلاب منطقه است.

در این صورت دیگر نیاز نیست تا ماموران آب به منظور قرائت کنتور در همه ساختمان ها حاضر شوند، بلکه با استفاده از اپلیکشن مخصوص آن داده کنتور به شرکت ارسال شده و قبض آب صادر می شود.

نحوه نصب کنتور فرعی آب در آپارتمان

در این قسمت بعد از بررسی فواید بسیار زیاد استفاده از کنتور فرعی آب در ساختمان، نوبت به بیان برخی توضیحات در خصوص نحوه نصب این نوع کنتور در آپارتمان می رسد.

همانطور که قسمت فوق نیز اشاره کردیم، کنتورهای فرعی بسیار کوچک هستند، بنابراین فضای زیادی را برای نصب اشغال نمی کنند.

از این رو این وسیله را می توان در هر مکانی که انشعاب وارد آپارتمان می شود، مانند سرویس بهداشتی، پارکینگ، موتورخانه، زیر سینک آشپزخانه و .... بر اساس مراحل ذیل نصب کرد.

  1. انتخاب محل مناسب

محل مناسب به منظور نصب کنتور فرعی می تواند در هر مکانی بر اساس محل ورودی لوله انشعاب به درون آپارتمان باشد.

  1. تهیه کنتور فرعی و اتصالات

بعد از انتخاب و تهیه کنتور فرعی دلخواه خود باید اتصالات مورد نیاز آن را نیز تهیه کنید، البته لازم به ذکر است که معمولا اتصالات مورد نیاز به منظور نصب کنتور فرعی به همراه محصول به مشتری عرضه خواهند شد.

در غیر این صورت تنها وسیله و ابزاری که باید برای نصب کنتور فرعی فراهم کنید، مربوط به فیتینگ های متناسب با سایز لوله کنتور به همراه ابزاری از قبیل آچار فرانسه برای بستن اتصالات می باشد.

  1. نصب کنتور فرعی بر روی لوله انشعاب آب

برای نصب کنتور فرعی آب همانطور که در تصاویر ذیل به طور کامل نمایش داده شده، ابتدا باید لوله آب انشعاب ورودی به ساختمان را از محل اتصالات آن جدا کنید.

بعد از آن باید کنتور فرعی آب را از محل ورودی آن به سر لوله آب با کمک فیتینگ های مناسب متصل کرد.

سپس طرف دیگر لوله انشعاب آب را به قسمت خروجی کنتور فرعی وصل می کنیم تا از این طریق میزان مصرف آب در واحد آپارتمان به صورت جداگانه محاسبه شود.

نصب کنتور فرعی آب 3

قسمتی از تصاویر مراحل نصب کنتور فرعی آب توسط همکاران ما

با توجه به فواید بسیار زیاد استفاده از کنتور فرعی آب در مقایسه با کنتور اصلی در ساختمان های چند واحده و برج های مسکونی، استفاده از این وسیله روز به روز در حال افزایش است.

نصب کنتور فرعی آب 4

یکی از تخصص های ما در گروه تاسیسات 24 ساعته نصب کنتور آب فرعی در داخل آپارتمان می باشد.

چنانچه شما نیز با مشکل مشترک بودن کنتور آب در ساختمان خود مواجه هستید، همین الان به منظور ثبت سفارش با همکاران ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # ستاره 1398-09-04 00:55
سلام ممکن خراب بودن کنتور فرعی روی اصلی تاثیر بگذارد یاهمین طور بالعکس ؟مدتی هست قبض ساختمان ما زیاد میاد کنتور های فرعی که بررسی کردیم کنتور دوتا از واحدها روزی یک شماره بالا رفته بود ممکن خراب شده باش؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # میلاد 1398-09-16 21:13
سلام.اگه کنتور فزعی خراب باشه روی اصلی تاثیر نمیزاره و اون دوتا واحدی ک روزی ی شماره مینداز خرابه هستن بایس تعویض بشه و واسه این ک پول اب زیاد میاد میتونید اب واحد هارو ببندید و چک کنید کنتور شماره میندازه یا نه اگه انداخت لوله های اصلی ساختمون خراب
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد