چنانچه به هر دلیلی نیاز دارید تا چسب لوله پی وی سی را باز کنید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. این بار قصد داریم در خصوص راه های باز کردن چسب لوله پی وی سی توضیحاتی را بیان کنیم.

راه های باز کردن چسب لوله پی وی سی 1

اگر کمی با مسائل فنی مانند لوله کشی آشنا باشید، به قطع یقین می دانید که چسب لوله پی وی سی از جمله چسب هایی است که بعد از استفاده بر روی لوله و چسبیدن اتصال به آن به راحتی و یا شاید هرگز باز نشود.

جالب است بدانید که اسم چسب لوله پی وی سی به نام " solvent weld" یا " محلول به هم پیوسته " است.

به این معنی که وقتی از این چسب برای اتصال لوله های پی وی سی استفاده می کنید، لوله ها با چسب موجود بر روی آن ها به صورت ترکیبی جدا نشدنی تبدیل می شوند و به نوعی چسب جزئی از لوله ماهیت می شود.

به همین دلیل است که در 99 درصد از موارد امکان جدا شدن چسب از لوله و باز کردن اتصال از لوله پی وی سی غیر ممکن است. لذا برخی معتقدند باز کردن چسب لوله پی وی سی مانند برگرداندن خیار شور به خیار است.

 

دلایل باز کردن چسب لوله پی وی سی

حال در برخی موارد مانند:

 • بروز نشتی در لوله
 • اتصال اشتباه لوله پی وی سی
 • و بازسازی لوله کشی راهی به جز باز کردن لوله قبلی و اتصال لوله جدید به آن وجود ندارد.

چنانچه شما هم در چنین شرایطی درگیر شده اید، هیچ نگران نباشید چرا که ما در ادامه این مطلب به چند راه به منظور باز کردن چسب لوله پی وی سی اشاره خواهیم کرد.

 

راه های باز کردن چسب لوله پی وی سی

 1. بریدن لوله پی وی سی

با توجه به توضیحاتی که در ابتدای متن در خصوص سختی کار باز کردن لوله پی وی سی بیان کردیم، بسیاری از مجریان لوله کش ترجیح می دهند که به جای باز کردن چسب لوله، قسمت مشکل دار لوله را از خط لوله اصلی جدا کنند.

ابزار مورد نیاز برای انجام این کار

 • اره آهن بری ( برای مشاهده انواع اره و تهیه آن بر روی لینک خرید اره از دیجی کالا بزنید. )
 • بتونه لوله
 • چسب لوله پی وی سی
 • فیتینگ کوپلینگ و لوله جدید

روش انجام این کار:

 • بریدن قسمت خراب لوله با استفاده از اره آهن بر
 • قرار دادن لایه ضخیمی از بتونه لوله پی وی سی بر روی قسمت انتهایی لوله پی وی سی جدید و بر روی قسمت داخلی کوپلینگ جدید
 • چسباندن اتصالات به یکدیگر با کمک چسب لوله پی وی سی

در این قسمت لازم به ذکر است که بعد از خشک شدن کامل بتونه لوله پی وی سی، باید قسمت های بتونه شده لوله و کوپلینگ را با لایه زخیمی از چسب پی وی سی بپوشانید.

سپس لوله را به اتصال به صورت دایره وار فشار داده و مطمئن شوید که قبل از سفت شدن کامل چسب لول از اتصال جدا نشود.

در صورت نیاز به تهیه بتونه، لینک خرید بتونه از دیجی کالا را لمس کنید.

راه های باز کردن چسب لوله پی وی سی 2

 1. باز کردن چسب لوله قبل از خشک شدن کامل آن

چسب لوله پی وی سی معمولاً بسیار سریع خشک می شود، اما با توجه به قطر لوله زمان خشک شدن چسب لوله می تواند بین یک دقیقه تا پنج دقیقه متفاوت باشد.

با این حال به عمل آمدن چسب و بتونه تا حدود یک ساعت طول می کشد، در نتیجه اگر قبل از یک ساعت بعد از قرار دادن چسب لوله پی وی سی برای جدا کردن آن تلاش کنید، شاید بتوانید چسب لوله را باز کنید.

چنانچه در اتصال لوله آب ساختمان دچار اشتباه شدید، می توانید قبل از اینکه از قرار دادن چسب بر روی اتصال یک ساعت بیشتر بگذرد، جریان آب را باز کنید تا فشار آب سبب باز شدن چسب لوله شود.

با این حال احتمال جواب دادن این کار بسیار کم است، زیرا لوله پی وی سی بعد از پنج دقیقه چسبیدن هرگز نشتی نمی دهد.

 

 1. باز کردن چسب لوله پی وی سی با کمک ضربه زدن

همانطور که گفتیم یکی از دلایل نیاز به باز کردن چسب لوله پی وی سی آن است که لوله به درستی چسبیده نشده و دچار نشتی شده است.

در نتیجه این اتصال ضعیف است و شاید بتوان آن را با کمک ضربه زدن به وسیله قلم درز باز کرد.

روش انجام این کار

تیغه قلم درز را وارد لبه روبرویی قسمت مادگی لوله کنید، درست در همان نقطه ای که لازم است چسب لوله باز شود. سپس با کمک چکش ضربه های خفیفی را به آن قسمت وارد کنید.

اگر تکان های کوچکی را در لوله احساس کردید به کار خود ادامه دهید. در این غیر صورت از کار دست بکشید، چرا که فشار بیشتر به لوله و ضربه های تیغه قلم سبب از بین رفتن لوله خواهد شد.

از طرفی چنانچه قصد شما از باز کردن چسب لوله فقط خارج کردن قسمت نر لوله است و از بین رفتن قسمت مادگی لوله مهم نیست، باز هم به کار خود ادامه دهید.

برای تهیه چکش کافیست لینک خرید چکش از دیجی کالا را لمس کنید.

راه های باز کردن چسب لوله پی وی سی 3

 1. استفاده از حرارت

همانطور که می دانید گرما سبب نرم شدن مواد پلاستیکی می شود، بنابراین می توانید به منظور نرم کردن اتصال و باز کردن اتصال لوله پی وی سی از حرارت سشوار بر روی محل تلاقی اتصال استفاده کنید.

اما به خاطر داشته باشید که ممکن است این پیشنهاد هم مانند ضربه زدن به لوله موثر نباشد و حرارت زیادی به لوله سبب تغییر شکل و غیر قابل استفاده شدن آن شود.

 

نتیجه گیری

با توجه به آنچه گفت در اکثر موارد باز کردن چسب لوله پی وی سی غیرممکن است و بهترین و راحت ترین کار همان بریدن قسمت مشکل دار لوله پی وی سی و اتصال لوله و فیتینگ مناسب جدید به جای آن است.

با این حال برای آن دسته از افراد که به دنبال راهی برای باز کردن چسب لوله پی وی سی بدون قطع کردن لوله هستند، چند راهکار بیان شد که امیدواریم استفاده از آن ها برایشان مفید باشد.

اما در نهایت این نکته را به خاطر داشتید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، لذا اگر قبل از اقدام به لوله کشی این کار را به متخصص آن بسپارید، احتمال معیوب شدن اتصال و نیاز به باز کردن چسب لوله بسیار کاهش پیدا می کند.

راه های باز کردن چسب لوله پی وی سی 4

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته آماده ارائه خدمات در زمینه اجرای لوله کشی آب، لوله کشی فاضلاب و همچنین بازسازی لوله کشی آب و بازسازی لوله کشی فاضلاب در سراسر تهران هستند.

پس برای ثبت سفارش همین حالا با ما تماس بگیرید و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2   منبع 3   منبع 4   منبع 5

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # Moslem 1399-09-05 23:03
سلام لوله فاضلاب شکسته و راهی برای برش نداره فقط باید سه راهی که چی؟ خورده در بیارم تا بتونم درستش کنم لطف می کنید بگید چجوری لوله چسپ زده از هم جدا کنم تا بتونم تعویضش کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-08 17:38
سلام،بااستفاده از سرپیک گازمیتونید باگرم کردن لوله آنرا خارج کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد