در تکمیل مقاله تنظیم اتوماتیک پمپ آب خانگی در این مطلب قصد داریم تا در خصوص نحوه بستن سیماتوماتیک پمپ آب توضیحاتی را بیان کنیم.

نحوه بستن سیم اتوماتیک پمپ آب 1

همانطور می دانید امروزه انواع پمپ آب خانگی به همراه کلید اتومات آن مورد استفاده قرار می گیرند تا با کمک این وسیله در کنار منبع تحت فشار پمپ آب خانگی میزان فشار پمپ آب به راحتی تنظیم شود.

لزوم استفاده از کلید اتوماتیک در پمپ آب خانگی به منظور جلوگیری از خاموش و روشن شدن دائمی پمپ آب است تا به مرور زمان این موضوع سبب وارد شدن خسارت به سیستم نشود.

بنابراین صحت کارکرد این قطعه تاثیر زیادی در روند کار پمپ آب خواهد داشت. حال در برخی موارد مانند تعمیر پمپ آبی که به صورت یکسره کار می کند، لازم است تا سیم پیچی داخلی کلید پمپ آب باز شده و دوباره بسته شود.

حتی گاهی ممکن است کلید اتومات به طور کامل دچار نقص شود و نیاز باشد تا یک عدد کلید اتوماتیک جدید به جای آن نصب شود.

لذا آشنایی با روند بستن سیم اتوماتیک پمپ آب بسیار ضروری به نظر می رسد. به همین دلیل ما در ادامه این مطلب قصد داریم نحوه انجام این کار را به همراه جزییات آن برای شما بیان کنیم.

امیدوارم مطالعه این مطلب حتی برای آن دسته افراد که آشنایی و تخصص زیادی در این امر ندارند کمک بزرگی باشد.

نحوه بستن سیم اتوماتیک پمپ آب

برای بستن سیم اتوماتیک پمپ آب لازم است تا ابتدا ابزار مورد نیاز را در کنار خود قرار دهید، از جمله این ابزار ساده عبارتند از:

 • سیم چین
 • پیچ گوشتی
 • فازمتر
 • دم باریک

بعد از آماده کردن ابزار مورد نیاز نوبت به انجام این کار می رسد. توجه داشته باشید که از توضیحاتی قرار است در ادامه ذکر کنیم می توانید به منظور اصلاح سیم پیچی کلید اتوماتیک پمپ نیز استفاده کنید.

 1. سیستم برق پمپ آب را به طور کلی قطع کنید، حتی می توانید برای امنیت بیشتر و تا زمانی که کار بستن سیم کلید اتوماتیک پمپ تمام نشده است، برق ساختمان را از محل کنتور برق قطع کنید.
 2. کاور یا درپوش کلید اتوماتیک را از محل خود باز کنید. معمولا به منظور نگه داشتن درپوش بر روی کلید اتوماتیک از چند عدد پیچ استفاده شده است که شما می توانید با کمک پیچ گوشتی متناسب با سایز پیچ ها آن ها را به راحتی باز کرده و در یک گوشه قرار دهید.

نحوه بستن سیم اتوماتیک پمپ آب 2

 1. بعد از برداشتن درپوش کلید اتوماتیک پمپ آب شما می توانید چهار عدد سیم تعبیه شده بر روی کلید را ملاحظه کنید که هر کدام از آن ها در زیر یک عدد پیچ محکم شده اند.

حال با کمک پیچ گوشتی پیچ های نگهدارنده سیم ها را یکی یکی شل کنید تا سیم ها از زیر پیچ ها خارج شوند.

فقط به خاطر داشته باشید که نیازی نیست پیچ ها به طور کامل باز شوند. پیچ های داخلی با حروف T1،T2،L1 و L2 مشخص شده اند.

 1. همانطور که گفتیم چهار عدد سیم به رنگ های سفید و مشکی در داخل جعبه کلید اتوماتیک قرار دارد که از این تعداد دو عدد از آن ها سیم برق کلید اتوماتیک و دو سیم دیگر متعلق به موتور پمپ هستند.

حال با کمک فازمتر یا ولت سنج سر سیم ها را تست کنید تا مطمئن شوید که هیچ برقی در داخل آن ها نباشد.

 1. بعد از کسب اطمینان در نبود هیچ برقی در سیم ها با کمک سیم چین به مقدار دو سانت از پوشش پلاستیکی خارج سیم ها که در واقع عایق سیم ها می باشند را از آن ها جدا کنید.
 2. با استفاده از دم باریک سر سیم هایی که لخت کردید را مقداری خم کنید. در این صورت سیم ها به راحتی در زیر پیچ ها قرار خواهند گرفت.
 3. پیچ های موجود بر روی کلید اتوماتیک را با استفاده از پیچ گوشتی شل کنید. توجه داشته باشید که پیچ های موجود بر روی کلید اتوماتیک در دو قسمت قرار گرفته اند که هر طرف مانند یک کلید جداگانه عمل می کند.

به بیانی دیگر ترکیب هر دو قسمت مانند کلید دو زمانه عمل می کند که سبب باز و بسته شدن سیستم برای فشار آب است و زمانی که فشار پمپ آب کم می شود، هر دو کلید متصل شده و سبب روشن شدن پمپ می شوند.

نحوه بستن سیم اتوماتیک پمپ آب 3

 1. حال نحوه بستن سیم کلید اتوماتیک پمپ آب این است که در هر قسمت یک عدد سیم برق کلید اتوماتیک و یک عدد سیم برق پمپ را در کنار یکدیگر و در زیر پیچ مخصوص نگهدارنده خود متصل می کنیم.

دو عدد سیم باقی مانده که یکی سیم برق پمپ و دیگری سیم برق کلید اتوماتیک است. حال آن ها را مانند سیم های قبلی و در زیر پیچ های نگهدارنده خود قرار داده و با کمک پیچ گوشتی سیم ها را به طور کامل سفت می کنیم.

 1. در انتها درپوش یا کاور کلید اتوماتیک را در جای خود قرار داده و با استفاده از پیچ گوشتی پیچ های آن را سفت می کنیم. سپس برق دستگاه را روشن کرده و منتظر می مانیم تا کلید عمل کند.

از آن جا که بعد از خاموش کردن پمپ میزان فشار در آن کاهش پیدا کرده است، بعد از روشن کردن دوباره دستگاه باید صدای جریان آب در داخل سیستم را بشنوید.

تا زمانی که میزان فشار در پمپ به اندازه تعیین شده رسیده و پمپ دوباره خاموش شود.

نحوه بستن سیم اتوماتیک پمپ آب 4

در مطلب سعی کردیم تا نحوه بستن سیم اتوماتیک پمپ آب را به ساده ترین شکل ممکن آن توضیح دهیم تا شما نیز بتوانید این کار را به تنهایی انجام دهید.

حال چنانچه باز هم به منظور سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی خود نیاز به کمک و استفاده از خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته را داشتید، می همین الان برای ثبت سفارش با همکاران ما تماس گرفته و از تخصص آن ها بهره مند شوید.

منابع انگلیسی:

منبع 1  منبع 2  منبع 3

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد