در ادامه مطلب مشکلات رایج در لوله کشی سینک ظرفشویی این بار قصد داریم تا در خصوص روش باز کردن گرفتگی سینگ ظرفشویی توضیحاتی را بیان کنیم.

حتما برای شما هم پیش آمده که در هنگام شستن ظرف ها آب داخل سینک به راحتی و با سرعت تخلیه نمی شود.

این موضوع شاید در ابتدا کمی خفیف باشد، اما عدم بررسی و رفع علت اصلی بروز این مشکل می تواند در آینده مسائل بیشتری را در سینک ظرفشویی و سیستم لوله کشی فاضلاب آن ایجاد کند.

به همین دلیل ما در این مطلب می خواهیم یک سری راهکارهای خانگی و فنی را به منظور باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی برای شما عنوان کنیم.

 

علت گرفتگی سینک ظرفشویی

اگر بخواهیم علت اصلی گرفتگی سینک ظرفشویی را معرفی کنیم، باید به چربی ها و زباله های موجود در پسمانده غذاها اشاره کنیم.

متاسفانه برخی از افراد این عادت را ندارند که قبل از شروع به شستشوی ظرف ها چربی های چسبیده به ظروف و پسمانده های غذای موجود بر روی آن ها را با دستمالی جداگانه تمیز کنند و بعد شروع به شستن ظرف ها نمایند.

همین مسئله هر چند به ظاهر ساده می تواند در دراز مدت باعث شود که سینک ظرفشویی مسدود شده و حتی آب هم از آن عبور نکند.

مخصوصا اگر در داخل سینک علاوه بر ظروف به شستن گوشت، مرغ و یا ماهی نیز اقدام کرده باشید که در این صورت احتمال انسداد خروجی سینک بسیار بیشتر می شود.

 

روش های باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی

با توجه به توضیحات بیان شده که با علت اصلی گرفتگی سینک آشنا شدیم، حال به سراغ روش های باز کردن سینک ظرفشویی می رویم.

روش باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی 1

همانطور که در ابتدای متن گفتیم روش باز کردن سینک به دو دسته راهکارهای خانگی و راهکارهای فنی که باید توسط مجری لوله کش انجام شود، قابل تقسیم هستند.

 

راهکارهای خانگی باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی

  • استفاده از آب جوشیده

اولین و ساده ترین راه حل به منظور رفع گرفتگی سینک ریختن آب جوش در داخل سینک است. این راه حل آنقدر ساده است که نیاز به هیچ ابزار و مواد خاصی ندارد و هر شخصی می تواند این روش را امتحان کند.

برای اثر بخشی بهتر این روش باید قبل از ریختن آب جوش در داخل خروجی سینک تا آنجا که امکان دارد آب های انباشته شده در سینک را جمع کنید و برای این کار می توانید از لیوان یا ملاقه استفاده کنید.

چنانچه در مرحله اول برای باز کردن سینک موفق نشدید، جای نگرانی نیست فقط کافیست تا هنگام سرد شدن آب هایی که داخل سینک ریختید صبر کنید و بعد از جمع آوری آن ها این عمل را چند بار تکرار کنید. در اکثر موارد مشکل گرفتگی سینک با این روش حل خواهد شد.

  • استفاده از نمک و آب جوش

به منظور اجرای این روش بعد از برداشتن آب های اضافی داخل سینک مقدار نصف پیمانه نمک را به صورت خشک داخل خروجی سینک بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا نمک به جسم چربی ها نفوذ کند، سپس آب جوشیده شده را داخل سینک بریزید.

  • سرکه و جوش شیرین

برای استفاده از این ترکیب نیز مانند راهکارهای ذکر شده ابتدا آب داخل سینک را جمع کنید. سپس مقدار یک پیمانه جوش شیرین را داخل خروجی سینک بریزید و بعد از آن به همان مقدار یعنی یک پیمانه سرکه سفید را داخل خروجی اضافه کنید.

ابتدا ترکیب ذکر شده شروع به جوشیدن می کند، اما بعد از اینکه محلول کاملا از جوشیدن ایستاد، درپوش سینک را گذاشته و بعد از 15 دقیقه آب جوشیده را داخل سینک خالی کنید.

در صورت عدم باز شدن سینک این عمل را چند بار تکرار کنید. استفاده از این راهکار نه تنها باعث باز شدن انسداد سینک ظرفشویی می شود، بلکه سینک و سیستم فاضلاب آن را نیز خوشبو می کند.

  • جوش شیرین و نمک

استفاده از ترکیب جوش شیرین و نمک یک راهکار دیگر به منظور باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی می باشد. برای انجام این روش ابتدا بعد از تخلیه سینک، مقدار یک پیمانه جوش شیرین را با نصف پیمانه نمک مخلوط کرده و در داخل خروجی سینک بریزید.

تا چند ساعت صبر کنید تا محلول به خوبی به رسوبات داخل لوله خروجی سینک نفوذ کند، سپس آب جوشیده شده را داخل سینک تخلیه کنید.

  • تلمبه لوله باز کنی

چنانچه روش هایی که تاکنون بیان شدند، مشکل گرفتگی سینک ظرفشویی شما را باز نکردند، می توانید از تلمبه لوله باز کنی برای رفع این مشکل استفاده کنید.

حال اگر سینک ظرفشویی شما از نوع دو قلو است، ابتدا خروجی یکی از سینک ها با استفاده از پارچه و یا درپوش سینک به طور کامل بپوشانید تا فشار آب و هوای وارد شده به خروجی سینکی که قصد تلمبه شدن در آن را دارید چند برابر شود.

روش باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی 2

سپس سینک ظرفشویی را پر از آب کرده و چندین بار و با فشار تملبه را به طور مستقیم در بالای خروجی سینک فشار دهید. هر زمان صدای تخلیه آب را شنیدید دست از تلمبه زدن برداشته و ظرف آب جوش را داخل سینک خالی کنید.

 

راهکارهای فنی باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی

در این قسمت روش های فنی باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی را توضیح می دهیم.

  • تمیز کردن سیفون فاضلاب

در برخی موارد علت گرفتگی سینک ظرفشویی به دلیل پر شدن سیفون فاضلاب آن با موادی همچون چربی، مو و پسمانده های غذا است.

برای رفع این مشکل باید ابتدا بررسی کنید که سیفون فاضلاب شما دریچه تخلیه در قسمت زیرین خود دارد یا نه؟

چنانچه سیفون دارای دریچه تخلیه باشد، شما می توانید با باز کردن و قرار دادن سطل در زیر آن سیفون را پاکسازی کنید.

اما در مواردی که سیفون فاضلاب دارای چنین امکاناتی نباشد، بهتر از از مجری لوله کش برای پاکسازی آن و رفع انسداد سینک ظرفشویی کمک بگیرید.

  • فنر زدن سینک ظرفشویی

گاهی مشکل گرفتگی سینک ظرفشویی تا حدی قوی است که با کمک آب جوش و ترکیبات ذکر شده باز نمی شود و باید با استفاده از فنر لوله بازکنی سینک را باز کنید.

برای پیاده کردن این روش ابتدا باید سیفون فاضلاب زیر سینک ظرفشویی به طور کامل باز شود و سپس از لوله خروجی فاضلاب که در داخل دیوار گرفته است فنر را وارد لوله کنید تا تمام رسوبات چسبیده به لوله فاضلاب سینک را باز کند.

  • استفاده از فنر و دلربرقی

در برخی موارد استفاده از فنر لوله کشی با دست جوابگوی رفع مشکل نیست و باید این کار را با کمک دلر برقی انجام دهید. برای انجام این کار یک طرف فنر را به سر دلر برقی و طرف دیگر آن را وارد لوله فاضلاب سینک ظرفشویی داخل دیوار کنید.

در این حالت با روشن کردن دلر و چرخاندن سری آن فنر فلزی لوله باز کنی نیز شروع به چرخیدن با حالت تند می کند. بعد از چند دقیقه کوتاه دکمه برگشت دلر را فشار دهید تا فنر از لوله خارج شود.

روش باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی 3

در واقع می توان گفت استفاده از این روش جزو آخرین راهکارهای باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی است و با انجام این کار میزان انسداد هر چقدر هم که زیاد باشد، باز خواهد شد.

به طور حتم جلوگیری از بروز این چنین مشکلی از رفع آن بسیار راحت تر است، پس سعی کنید هرگز پسماندهای غذا، چربی، مو و هر گونه اجسام خارجی دیگر به جز مواد شوینده و آب را وارد داخل سینک نکنید.

با این حال شما می توان با استفاده از روش های ذکر شده در قسمت فوق مشکل گرفتگی سینک ظرفشویی خود را رفع کنید.

اما چنانچه به منظور باز کردن لوله های فاضلابی و سینک ظرفشویی خود نیاز به مجری لوله کش دارید، می توانید همین الان به منظور ثبت سفارش با همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع1   منبع 2   منبع 3   منبع 4

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # عبدی 1398-11-16 11:30
سلام بعد از حمام طبقه بالایی ما بوی نامطبوعی صابون و موندگی از دریچه آب کف حمام بالا میزند علت چیست با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-16 12:23
سلام کاربر گرامی احتمال داره که اگر در لوله کشی حمام از سیفون یا همون شتر گلویی استفاده شده باشد در آن آشغال یا چیزی مونده باشد و به این دلیل بوی بدی به واحد شما میزند بهتر است برای رفع این مشکل اول از محلول های لوله باز کن استفاده کنید و اگر مشکل حل نشد باید از سرویسکار لوله باز کن کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد