یکی از قطعات بسیار مهم در پمپ آب خانگی که ممکن است با خراب شدن آن پمپ آب به مشکل بخورد بلبرینگ آن است. به همین دلیل ما قصد داریم تا در این مقاله در مورد تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی توضیحاتی را بیان کنیم.

تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی 1

در مقالات گذشته با عنوان اجزای تشکیل دهنده پمپ آب خانگی با تمامی بخش های انواع پمپ آب داخلی آشنا شدید. هم اکنون می توانید برای درک بهتر مطلب امروز نیز آن مطلب را دوباره مطالعه کنید.

همانطور که گفتیم بلبرینگ یکی از اجزای بسیار مهم در پمپ آب خانگی در کنار خازن و کاسه نمد پمپ آب است. ابتدا با توضیحی مختصر در مورد بلبرینگ موضوع خود را شروع می کنیم.

بلبرینگ پمپ آب خانگی چیست و چه نقشی در داخل پمپ آب خانگی دارد؟

بلبرینگ پمپ آب خانگی قطعه فلزی در داخل پمپ آب است که سبب حرکت محور یا شافت داخل پمپ آب شده و به قسمت پروانه پمپ آب نیز متصل است که با چرخیدن محور پمپ آب پروانه پمپ نیز شروع به حرکت می کند.

در واقع پمپ آب را می توان به دو قسمت تقسیم کرد: بخش مکانیکی آن که شامل پروانه و کاسه نمد است که مستقیما با آب در تماس هستند و بخش الکتروموتور پمپ آب که با آب در تماس نبوده و قسمت برقی پمپ آب را تشکیل می دهد.

بلبرینگ نیز به همراه شافت یا محور در قسمت الکتروموتور پمپ آب خانگی قرار گرفته ولی در پمپ های صنعتی از بلبرینگ در قسمت مکانیکی آن نیز استفاده می کنند.

این دو بلبرینگ در داخل پمپ آب خانگی یکی در قسمت بالای محور و دیگری در پایین محور قرار گرفته و با چرخش آن ها، محور نیز در داخل پمپ آب می چرخد.

در واقع می توان این طور توصیف کرد که اگر بلبرینگ در داخل پمپ آب نباشد عملا پمپ آب قادر به کار کردن نیست.چرا که کار کردن پمپ آب به چرخیدن محور داخل پمپ و پروانه آن بستگی دارد تا بتوان آب را به داخل لوله ساختمان پمپاژ کند.

حال اگر بلبرینگ دچار مشکل شده و به نرمی حرکت نکند، می تواند باعث بروز مشکل در کل کارکرد پمپ آب خانگی شود. از طرفی می توان گفت که تمامی بلبرینگ ها بعد از مدتی دچار فرسودگی شده و نیاز به تعویض دارند و بلبرینگ پمپ آب خانگی نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد.

علائم نشان دهنده خرابی بلبرینگ در داخل پمپ آب خانگی

 • صدای زیاد پمپ آب خانگی در زمان کار کردن

اصولا وجود صدا در وسایل مکانیکی از قبیل پمپ آب خانگی مسئله ای غیر قابل اجتناب است. اما مسئله مهم اینجاست که بتوان وجود صدای غیر عادی با صدای همیشگی و عادی در پمپ آب را تشخیص داد.

ما در بخش راه هایی برای کاهش صدای پمپ آب خانگی توصیه هایی را برای کم کردن صدای پمپ آب خانگی قرار داده ایم. شما می توانید برای مطالعه آن بخش روی آن کلیک کنید.

 • لرزش شدید در پمپ آب خانگی در زمان کار کردن

وجود لرزش هم در پمپ آب خانگی تا حدی قابل پیش بینی و قابل قول است اما در صورتی که میزان لرزش در پمپ آب خانگی بیش از حد انتظار باشد باید به دنبال علت لرزش و رفع آن بود که یکی از علل ایجاد آن می تواند خرابی بلبرینگ در پمپ آب خانگی باشد.

تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی 2

علت های معمول در ایجاد صدا و لرزش توسط بلبرینگ را می توان این طور بیان کرد:

 • عدم استفاده از صافی در پمپ آب خانگی
 • وجود نقص در نقاط تماس یا اتصال بلبرینگ با محور داخل پمپ آب
 • جرم گرفتن بلبرینگ
 • استفاده از روان کننده های نامناسب

حال اگر بلبرینگ های داخل پمپ آب را هرچه زودتر تعویض نکنیم می تواند باعث ایجاد خسارت به سایر قسمت های داخل پمپ آب شود و هزینه های بالایی را برای شما ایجاد کند.

نحوه تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی

ابتدا وسایل مورد نیاز برای تعویض بلبرینگ های داخل دینام پمپ آب خانگی را آماده می کنیم. این وسایل شامل:

 • پیچ گوشیتی
 • آچار فرانسه
 • روان کننده مانند گریس
 • دو عدد بلبرینگ نو
 • گیره فلزی برای باز کردن بلبرینگ ها

مراحل باز کردن پمپ آب و نحوه تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی به این صورت است:

 • ابتدا با استفاده از پیچ گوشتی و آچار مخصوص پیچ های روی بدنه دینام، پمپ آب را باز می کنیم. ممکن است این کار به دلیل فرسوده شدن و یا زنگ زدن پیچ ها به سختی صورت بگیرد. شما می توانید برای تسهیل در کار از روغن های روان کننده استفاده کنید.

تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی 3

 • در زیر درپوش دینام پروانه پمپ قابل مشاهده است که برای در آوردن محور داخلی پمپ باید پروانه پمپ نیز باز شود. در مقاله بعدی در مورد تعویض پروانه پمپ آب خانگی نیز توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی 4

 • بعد از باز کردن پیچ های بدنه باید به محور داخل پمپ برسیم به این منظور درپوش بالای محور را نیز باز می کنیم. درپوش بالای محور دارای سه پیچ بلند است که از سه طرف بدنه پمپ تا پایین آن قرار می گیرد. در این بین مراقب هستیم که پیچ و قطعات باز شده را در محلی مطمئن قرار دهیم.

تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی 5

 • حال می توانیم محور دینام و پمپ آب را از داخل آن خارج می کنیم.

تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی 6

 • همانطور که در عکس بالا می بینید، در داخل محور پمپ آب دو عدد بلبرینگ وجود دارد که یکی در بالای محور و دیگری در قسمت پایینی محور است.
 • در این قسمت حتما متوجه جرم ها و زنگ زدگی های داخل بلبرینگ خواهید شد. چون همانطور که گفتیم یک عامل بسیار مهم در خرابی بلبرینگ این است که جرم گرفته و به علت زنگ زدگی خشک شده باشد.

 

 • چون بلبرینگ دچار زنگ زدگی شده باید با استفاده از یک جسم نوک تیز مانند پیچ گوشتی زنگ های اطراف بلبرینگ را پاک کنید تا بتوانید بلبرینگ ها را از داخل محور خارج کنید. مراقب باشید در این قسمت به محور پمپ آب ضربه ای وارد نشود.
 • گاهی میزان زنگ زدگی بلبرینگ ها آنقدر زیاد است که باید از گیره مخصوص فلزی یا فولی کش برای درآورن آن استفاده کرد. در این مواقع گیره را به بلبرینگ متصل کرده و با آچار فرانسه شروع به پیچاندن گیره می کنیم تا با چرخش آن بلبرینگ نیز باز شود.

تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی 7

 • بعد از خارج کردن بلبرینگ های قدیمی از داخل پمپ آب آن را بررسی می کنیم اگر هنوز قابل استفاده بودند و علت عدم چرخش آن ها فقط به دلیل زنگ زدگی و خشکی آن ها بود، می توانیم دوباره از آن ها استفاده کنیم.

البته شرط مهم استفاده دوباره از بلبرینگ قدیمی این است که کاملا از آلودگی ها پاک شده و آغشته به روغن شده باشد.

 • در صورتی که بلبرینگ ها کاملا فرسوده شده بود، آن ها را به کناری گذاشته و یک جفت بلبرینگ نو از فروشگاه های لوازم یدکی پمپ آب خانگی تهیه کرده و جایگزین بلبرینگ های قدیمی می کنیم.

تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی 8

توصیه ما به شما این است که در صورت بروز مشکل در بلبرینگ آن را تعویض کنید چرا که عمر مفید این قطعه در داخل پمپ آب کوتاه است و در صورت استفاده دوباره از همان بلبرینگ قدیمی دوباره بعد از مدتی با مشکل مواجه خواهید شد.

 • بلبرینگ های جدید را قبل از قرار دادن آن داخل پمپ آب کاملا به گریس آغشته می کنیم.

نحوه گریس کاری بلبرینگ به این صورت است که مقداری از گریس را به سر انگشتان خود می زنید و سپس همزمان با چرخاندن مداوم بلبرینگ مقداری از گریس های موجود در سر انگشتان خود را در هر قسمت از آن قرار می دهید.

تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی 9

بعد از قرار دادن گریس در تمام نقاط بلبرینگ تا زمانی که تمام گریس ها به داخل بلرینگ رفته و بین مهره های آن قرار بگیرد به چرخاندن بلبرینگ در دستان خود ادامه می دهید. توجه داشته باشید که قسمت داخلی بلبرینگ ها را نیز باید گریس کاری کنید.

 • حال نوبت به بستن بلبرینگ جدید روغن کاری شده بر روی محور پمپ آب می رسد. مطابق شیوه باز کردن آن این بار بلبرینگ ها را بر روی محور می بندیم و قبل از بستن بلبرینگ ها محور را نیز به خوبی روغن کاری می کنیم.

تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی 10

 • حال محور را با دقت در داخل بدنه پمپ آب قرار داده و به منظور آبندی محور آن را می چرخانیم.
 • مراحل بستن درپوش محور و بدنه پمپ آب خانگی را با بستن پیچ های بر روی بدنه به اتمام می رسانیم.

همانطور که مشاهده کردید تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی دارای مراحل خاص و تخصصی می باشد و از طرفی چون پمپ آب خانگی وسیله ای الکتریکی است باید در نحوه باز و بست آن دقت کرد.

چرا که اگر یک قطعه کوچک در پمپ را اشتباه قرار دهید ممکن است پمپ آب بسوزد و هزینه های شما چند برابر شود.

به همین منظور از شما درخواست می کنیم که خود به تعویض بلبرنگ پمپ آب خانه خود اقدام نکنید و این کار را به متخصص این کار بسپارید.

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته آماده هستند تا کلیه خدمات تاسیسات ساختمانی شما را از جمله تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی را برای شما در تمام نقاط تهران انجام دهند.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 4

ترتیب مطالعاتی مربوط به پمپ آب خانگی

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # مجید 1398-11-24 16:38
سلام و خسته نباشید
میخواستم بپرسم بلبرینگ پمپ آب نیم اسب پنتاکس چه سایزی است؟؟؟

ممنون از اینکه وقت میگذارید و جواب میدید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-25 13:19
سلام کاربر گرامی برند با برند فرق میکند و اینکه تا دور شافت را اندازه نگیرید معلوم نمیشه باید از روی بلبرینگ قبلی تشخیص داد که چه شماره ای میباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # bijanalmasy 1398-12-27 08:18
سلام وخسته نباشید.پمپ اب من بعد از۴یا۵ساعت بدون استفاده بودن اتوماتیک به حالت قرمز که نشان دهنده قطع اب هست میره واین درصورتیه که قبلش مخزن پرابه وازلحاظ موتوری هم پمپ اولش قطع و وصل میشه مشکلی هم نداره.انگارجام میکنه
۲_پمپ روسرویس کردم ولی اون واشر مارپیچ درون پمپ رونزاشتم .ممکنه ازاون باشه؟مربوط به گریزازمرکزبودنشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-03 00:40
سلام کاربر گرامی دکمه قرمز زمانی روشن میشود که آب در داخل ست کنترل نباشه و انگار پمپ هوا گرفته است و یا اینکه آب را پمپ نمیتواند مکش کند و به همین دلیل چراغ قرمز که همان چراغ ریست میباشد روشن میشود اگر از سالم بودن ست کنترل مطمئن هستید باید مطمئن شوید که در جایی نشتی آب ندارید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد