اگر شما هم به هر دلیلی قصد جابجا کردن مکان نصب پکیج دیواری خود در ساختمان را دارید از شما دعوت می کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید، زیرا ما قصد داریم در ادامه مقاله لوله کشی پکیج در مورد جابجایی پکیج دیواری توضیحاتی را بیان کنیم.

جابجایی پکیج دیواری 1

مهم نیست که مدل پکیج شما از کدام نوع باشد این مسئله مهم است که هیچ کاری پیچیده تر از جابجا کردن پکیج در ساختمان نیست.

علت جابجایی پکیج می تواند به دلیل نوسازی ساختمان قدیمی، ساخت آشپزخانه جدید، سر و صدای زیاد پکیج و یا به دلیل زیباسازی و تغییر در نحوه چیدمان کابینت ها صورت بگیرد.

با جابجایی پکیج به مکانی که کمتر در معرض دید و تولید صدا باشد، این مشکلات در ساختمان شما حل خواهد شد. پکیج ها را می توان در هر نقطه از ساختمان نصب کرد، اما عموما پکیج را در داخل آشپزخانه، حمام و یا در صورت عدم دسترسی به مکان کافی در آشپزخانه در داخل اتاق نصب می کنند.

بر اساس قوانین مصوب در ساختمان سازی همه پکیج ها باید به شکل متراکم نصب شوند یعنی باید لوله های آب، برق و گاز پکیج در کنار آن و به شکلی نصب شوند که فضای بسیار کمی را اشغال کنند.

همچنین باید در مکانی باشدن که بتوان در مواقع ضروری مانند تعمیر و یا سرویس پکیج دیواری به لوله های آن دسترسی پیدا کرد به همین دلیل مکان نصب پکیج باید نزدیک یا بر روی دیوار خارجی باشد.

همچنین پکیج باید در یک فاصله مناسب با در و پنجره نصب شود. هر پکیج باید به منظور خروجی بهتر گازهای احتراق (نصب دود کش) فاصله مناسبی را از در و پنجره داشته باشد که متخصص نصب پکیج می تواند برای این منظور به شما کمک کنند.

وقتی که یک پکیج جابجا می شود، لوله کشی های مربوط به آب و گاز آن نیز تغییر خواهد کرد. اگر خواستید پکیج خود را به مکان دیگر جابجا کنید، فراموش نکنید که دستگاه هشدار دهنده گاز مونواکسید کربن را نیز در مکان جدید نصب کنید. این وسیله می تواند نشتی احتمالی گاز منواکسید کربن را در پکیج اطلاع داده و امنیت شما را حفظ کند.

در حالی که پکیج های امروزی را طوری طراحی کرده اند که میزان تولید صدا در آنها در مقایسه با مدل های قدیمی تر پکیج کمتر است، با این حال پکیج ها عموما مقداری صدا در موقع کارکردن ایجاد می کنند.

به همین دلیل اگر بخواهید پکیج خود را در داخل اتاق نصب کنید، می تواند برای شما به خصوص در مواقع خوابیدن ایجاد مزاحت نماید.

به همین دلیل نصب کردن پکیج در داخل فضایی همچون کابینت می تواند مشکل ایجاد صدا را به مقدار زیادی حل کند. در این صورت فضای داخلی آشپزخانه شما کمتر اشغال می شود. اگر پکیج خود را در مکانی غیر از آشپزخانه و در مکانی مانند بالکن نصب کنید می توانید از صدای ایجاد شده در پکیج خلاص شوید.

ولی علاوه بر این که باید از مقدار لوله بیشتر برای لوله کشی پکیج استفاده کنید، باید لوله ها را در برابر یخ زدگی و تابش نور آفتاب محافظت کنید. برای این منظور باید از لوله ای با کیفیت بالاتر استفاده کنید. از طرفی طول لوله بیشتر در لوله کشی آب پکیج مساویست با هدر رفت بیشتر حرارت.

جابجایی پکیج دیواری 2

نمونه از لوله کشی آب پکیج در بالکن به شیوه روکار توسط همکاران ما

اگر از لوله های سفید و سبز پلیمری برای لوله کشی آب پکیج خود مخصوصا در مکانی همچون بالکن استفاده کردید باید برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها در پکیج آنها را عایق کاری کنید. در صورت استفاده از لوله های پنج لایه در لوله کشی آب پکیج نیازی به عایق کاری لوله ها نیست.

همانطور که در بالا ذکر شد تغییر مکان پکیج از تعویض پکیج می تواند دشوارتر باشد زیرا علاوه بر تغییر لوله کشی آب پکیج شما باید لوله کشی گاز و محل نصب دودکش برای مکان جدید را نیز فراهم کنید که همه این کارها هزینه بر و وقت گیر است.

اگر قرار بود پکیج خود را تعویض کنید فقط کافی بود آن را به سیستم لوله کشی گاز و آب پکیج قبلی نصب کنید ولی اکنون تمام مراحل نصب پکیج را باید دوباره طی کنید.

پس برای نصب پکیج در مکان جدید ما به این پیش نیازها احتیاج داریم :

 1. لوله کشی گاز
 2. کابل برق
 3. لوله کشی آب
 4. نصب دود کش

پکیج را حدالمقدور در مکانی قرار دهید که بتوان از لوله گاز اصلی یک انشعاب برای آن در نظر بگیریم. بعد از لوله کشی گاز آن نوبت به لوله کشی آب دستگاه می رسد که شامل لوله کشی از لوله آب اصلی تا پکیج و همچنین از پکیج تا دستگاه های حرارتی در ساختمان می رسد.

لوله کشی آب از لوله اصلی به پکیج بسته به نوع لوله کشی آب ساختمان متفاوت است، برای آشنایی با نحوه لوله کشی ساختمان کلیک کنید.

اگر لوله کشی به شیوه قدیمی یا انشعابی باشد باید از لوله اصلی آب یک انشعاب برای پکیج در مکان جدید بگیرید البته قبل از گرفتن انشعاب از لوله اصلی باید لوله آب پکیج در مکان قبلی را کور کنید.

اگر لوله کشی آب پکیج در مکان قبلی آن با استفاده از لوله های فلزی بوده شما می توانید برای لوله کشی پکیج در مکان جدید از لوله های پلیمری وپنج لایه استفاده کنید تا لوله ها بعد از بعدی دچار زنگ زدگی و رسوب گرفتگی نشوند که در صورت بروز این گونه وقایع خسارات سنگینی به پکیج شما وارد خواهد شد.

بهترین راه برای صرفه جویی در وقت و هزینه در امر لوله کشی آب پکیج این است که تمام لوله ها را از روی دیوار و به شکل روکار نصب کنید. که این شکل از لوله کشی با لوله های پلیمری و پنج لایه به دلیل سرعت نصب بالا و اتصال لوله ها به راحتی بسیار مناسب است.

در این صورت حداقل دیگر نیازی به کندن دیوار و کف ساختمان ندارید. نگران ظاهر کار لوله ها هم نباشید زیرا با یک داکت کشی ساده می توان آنها را مخفی کرد و جلوه زیباتری به کار داد.

با نگاهی به سوابق کاری ما از نمونه کارهای صورت گرفته توسط همکاران ما در انجام لوله کشی روکار مطلع خواهید شد.

در نمونه کار لوله کشی روکار صورت گرفته توسط جناب اشتری در خیابان سردار جنگل، صاحب خانه قصد تعویض آبگرمکن با پکیج دیواری را داشته و همکاران ما بعد از اجرای نقشه کشی مناسب برای لوله کشی آب رادیاتور اقدام به لوله کشی روکار رادیاتورها به همراه داکت کشی نموده اند.

جابجایی پکیج دیواری 3

نمونه ای از لوله کشی آب رادیاتور به شیوه روکار

به خاطر داشته باشید که از کمترین میزان اتصالات برای لوله کشی آب پکیج استفاده کنید تا در انتقال آب به پکیج و مکان های مصرف کمترین افت فشار و اتلاف انرژی حرارتی رخ دهد.

اگر از لوله های پلیمری استفاده کردید باید از نصاب حرفه ای در این کار بهره ببرید زیرا لوله های پلیمری سفید و سبز با استفاده از دستگاهی به نام اتو لوله به یکدیگر متصل می شوند و اگر این کار به درستی صورت نگیرد ممکن است باعث مسدود شدن لوله شود.

مشکلی که در صورت استفاده از لوله پنج لایه با آن مواجه نخواهید شد. از طرفی لوله های پلیمری سبز و سفید را باید با بست های مقاوم و در فواصل طولی منظم محکم کرد تا با گرمای آب شکل ظاهری خود را از دست ندهند.

با توجه به توضیحات ارائه شده بهتر است برای سیستم های حرارتی در ساختمان از لوله های مقاوم تر و با قابلیت انعطاف پذیری بالاتر پنج لایه به جای پلیمری استفاده کنید.

در نمونه سابقه کاری صورت گرفته توسط همکاران ما برای اجرای لوله کشی شوفاژ با لوله های پنج لایه و به همراه کلکتور می توان به سابقه کاری همکاران ما در خیابان مطهری اشاره کرد و شما می توانید برای مطالعه کامل روند این پروژه در این قسمت کلیک کنید.

بعد از منتقل کردن لوله آب به پکیج، لوله آب خروجی از آن را به سمت رادیاتور ها هدایت می کنید و از آنجا که قبلا لوله کشی آب رادیاتورهای شوفاژ را انجام داده اید دیگر نیازی به لوله کشی رادیاتور ها نیست و فقط کافیست تا لوله آب خروجی از زیر پکیج را تا اولین رادیاتور برسانید تا با لوله های آب رادیاتورهای دیگر همسو شود.

در صورتی که لوله کشی آب در ساختمان شما به شکل کلکتوری بود، شما می توانید لوله انشعابی قبلی از کلکتور تا مکان قبلی پکیج را قطع کرده و لوله انشعابی جدید از کلکتور تا مکان جدید پکیج را نصب کنید.

در این حالت هم چون لوله کشی رادیاتورها قبلا در ساختمان صورت گرفته دیگر نیازی به لوله کشی آب رادیاتورها نیست و لوله آب گرم خروجی از پکیج را به کلکتور رسانده تا توسط آن آب گرم به رادیاتورها منتقل شود.

همانطور که می دانید آب در سیستم پکیج در داخل مداری بسته حرکت می کند، پس لوله آب خروجی از رادیاتورها را به پکیج متصل می کنیم تا چرخه آب کامل شود.

گرمای تولید شده در پکیج را می توان به دو صورت در ساختمان انتشار داد یکی با استفاده از رادیاتور شوفاژ است که اکنون ذکر شد و راه دیگر با استفاده از سیستم گرمایش از کف است.

سیستم گرمایش از کف را فقط می توان با لوله های پنج لایه انجام داد و تنها راه لوله کشی آب برای استفاده از این شیوه از طریق لوله کشی کلکتوری می باشد.

در این صورت لوله آب سرد را بعد از انتقال دادن به کلکتور آب سرد به پکیج منتقل کرده و سپس لوله آب گرم خروجی را به کلکتور آب گرم رسانده و از آن طریق آب گرم را در داخل لوله های خوابانده شده در کف ساختمان در شیوه گرمایش از کف منتقل می کنیم.

در این صورت یکی دیگر از مزایای استفاده از کلکتور مشاهده می شود که می توان کار لوله کشی آب در ساختمان را چه برای آب سرد و چه برای آب گرم در پکیج به راحتی و با نصف میزان هزینه و وقت در مقایسه با لوله کشی انشعابی انجام داد.

از طرفی با استفاده از کلکتور دیگر کمتر با مشکل هواگیری در پکیج و رادیاتورها و لوله های خوابانده شده در کف در شیوه گرمایش از کف مواجه خواهید شد.

در این قسمت مراحل نصب پکیج در محل جدید را به صورت زیر و به اختصار بیان می کنیم :

 1. مکان جدید برای نصب پکیج دیواری را انتخاب می کنیم.
 2. لوله های آب و گاز و کابل برق در مکان قبلی پکیج را می بندیم و پکیج دیواری را از مکان قبلی باز می کنیم.
 3. برای نصب پکیج بر روی دیوار یک محفظه مانند کابینت در نظر می گیریم و به دیوار نصب می کنیم.
 4. لوله گاز، لوله آب و کابل برق برای پکیج را به داخل کابین یا محفظه پکیج هدایت می کنیم.
 5. پایه های فلزی نگهدارنده پکیج دیواری را به دیوار داخل کابین متصل کرده و سپس پکیج را بر روی آن نصب می کنیم.
 6. اکنون دو نقطه در حدود 12 سانی متری را برای خروجی دودکش و دریچه هواکش در بالای کابین چوبی خود سوراخ و خالی می کنیم. مطمئن شوید که هواکش در بالای کابین قرار گرفته و دریچه خروجی یا دودکش 30 سانتی متر از پنجره و 30 سانتی متر از هواکش فاصله دارد.
 7. از لوله و اتصالات پی وی سی برای ساختن و نصب دودکش و لوله هواکش استفاده می کنیم و لوله هواکش و دودکش را از پکیج دیواری تا دیوار خروجی ادامه می دهیم.
 8. لوله آب گرم و آب سرد را به پکیج متصل می کنیم تا آب گرم مورد نیاز برای لوله کشی داخلی ساختمان و سیستم حرارتی تامیین شود.
 9. لوله گاز و کابل برق را به پکیج متصل می کنیم.
 10. در انتها پکیج را روشن کرده و توسط شیر پر کن پکیج را از آب سرد پر می کنیم. سپس میزان دمای آن را بر اساس تعداد رادیاتورها، تعداد شیر های آب مصرفی، تعداد افراد ساکن در ساختمان و دمای محیط تنظیم می کنیم. به خاطر داشته باشید فشار پکیج باید بین 1.5 تا 2 بار باشد.

یک نمونه دیگر از پروژه های صورت گرفته توسط همکاران ما مربوط به جابجایی یک عدد آبگرمکن برقی دیواری در میدان سپاه تهران بوده که به دلیل اینکه مکان قبلی آبگرمکن دیواری مناسب نبوده، همکاران ما بعد از حضور در محل پروژه اقدام به جابجایی آبگرمکن دیواری و همچنین نصب لوله کشی جدید و شیرآلات نموده اند.

جابجایی پکیج دیواری 4

همکاران ما در حال جابجا کردن آبگرمکن برقی در پروژه میدان سپاه

شما می توانید برای مطالعه دقیق تر این مطلب اینجا کلیک کنید.

در این مقاله سعی شد طریقه جابجایی پکیج دیواری را برای شما که قصد تغییر مکان بریا نصب پکیج دیواری دارید به شکل ساده توضیح دهیم. هر چند می دانیم که برای انجام چنین کاری به وجود متخصص و نصاب پکیج دیواری نیاز دارید.

جابجایی پکیج دیواری 5

نگران این قسمت از کار نباشید چرا که همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته آماده خدمت رسانی و کمک برای شما شهروندان تهرانی هستندو از آنجا که همکاران ما در تمام نقاط تهران مستقر می باشند، شما می توانید به محض ثبت سفارش از خدمات همکاران ما در اسرع وقت و در تمام ایام هفته برخوردار باشید.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # علی رضا 1398-10-28 00:43
ضمن سلام ایا بغد از جابجاکردن دستگاه از اشپز خانه به تراس میزان گرما دهی رادیات ها کم نمیشوند و ایا قطر لوله کشی اولی با جدید فرق معمولا کم میشه این اشکالی ایجاد نمیکنه ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-10-28 18:56
سلام کاربر گرامی با جابجا کردن پکیج و لوله کشی استاندارد مشکلی پیش نمیاد و در گرما رادیاتورها تاثیری ندارد با مراجعه به سایت میتوانید از نمونه کار جابجا کردن پکیج توسط سرویسکاران شرکت مشاهده کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بهمن 1398-11-08 15:47
باسلام ایا شیر گازهر مدل پکیج با همم فرق دارن..یعنی میشه مثلا شیv گاز پکیج گلدایران رو روی پکیچ مرکوری گذاشت؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-09 09:10
سلام کاربر گرامی منظور از شیر گاز پکیج اگر شیربرقی گاز میباشد باید مشخصات و حالت های ظاهری به همدیگه شبیه باشد چون شیرهای برقی با یکدیگر فرق میکنند و مدل های مختلفی دارند و تعویض کردن این شیر نیاز به تخصص دارد بهتر است از سرویسکار کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد