یکی از کاربران سایت با مشکل گیرپاژ کردن پمپ آب خانگی در هنگام راه اندازی آن مواجه شدند و سوال خود را با ما در میان گذاشتند که در ادامه به آن می پردازیم. خرابی منبع و پمپ آب خانگی، یکی از مشکلات شایعی است که آرامش ساکنین ساختمان را مختل می کند.

با مطالعه تعمیر و سرویس پمپ آب خانگی و منبع می توانید با نکات مربوط به عیب یابی و سرویس این دستگاه ها آشنا شوید.

در کنار پمپ آب خانگی، منبع یا مخزن تحت فشار، یکی از اجزای مهم سیستم تاسیسات ساختمان است که در مقاله کار مخزن تحت فشار چیست نحوه کار این مخازن را بررسی کرده ایم.

علت گیریپاژ کردن پمپ آب خانگی و تعمیر آن 1

شکل 1 نمایی از یک پمپ آب خانگی در یکی از پروژه های تیم تاسیسات 24ساعته

و اما سوال این کاربر محترم به این صورت است: "وقتی پمپ رو روشن میکنیم گاهی گیر میکنه و مجبوریم از پره پشتش رتور رو بچرخونیم تو حالت خاموش رتور هیچ گیری نداره و آزادانه میچرخه ولی پیش میاد که داره چند ساعت کار میکنه ولی خاموش میشه، روشن کردنی پمپ زور میزنه و باید پرشو بچرخونیم".

در جواب این سوال، ابتدا به بررسی اصطلاح گیریپاژ کردن در این رابطه می پردازیم. گیر کردن پره موتورپمپ و نچرخیدن آن را در اصطلاح، گیریپاز کردن پمپ می گوییم. این مشکل علل مختلفی می تواند داشته باشد که در ادامه به بررسی چند علت اصلی و راهکارهای رفع آنها می پردازیم:

  • وجود ذرات معلق مثل شن و ماسه در آب

توضیح: آب مصرفی همیشه و در همه جا، خالص نیست و ممکن است حاوی ذرات معلقی باشد. این ذرات معلق نظیر شن و ماسه به مرور زمان، دور پروانه های پمپ جمع شده و باعث کاهش سرعت چرخش پره ها و در نهایت نچرخیدن آن می شوند.

علت گیریپاژ کردن پمپ آب خانگی و تعمیر آن 2

شکل 2 تصویری از یک پمپ آب خانگی و اتصالات آن که برای تامین فشار آب مصرفی یک ساختمان بکار رفته است

راهکار رفع عیب: در مناطقی که درصد ناخالصی آب بالاست، باید در فواصل زمانی مشخصی، پروانه ها خارج شده و پس از تمیز کردن و سرویس کاری، دوباره در جای خود نصب شوند.

یکی از مشکلات شایع تاسیسات ساختمان، خاموش شدن پمپ آب است. در مقاله علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب خانگی این مشکل را واکاوی کرده ایم که مطالعه آن را برای شما علاقه مندان توصیه می کنیم.

  • زنگ زدگی قطعات پمپ نظیر پروانه و محفظه پمپ

پروانه و محظفه پمپ از جنس فلزی هستند و پس از مدتی ممکن است دچار پوسیدگی و زنگ زدگی شوند. تشکیل زنگآب در جدار محفظه و پروانه باعث می شود که پس از مدتی فضای کافی برای گردش پروانه وجود نداشته باشد و چرخش پره ها به سختی انجام شود.

علت گیریپاژ کردن پمپ آب خانگی و تعمیر آن 3

شکل 3 نمایی از یک پمپ آب خانگی و ملحقات آن

راهکار رفع عیب: برای رفع این مشکل، باید ابتدا پروانه را خارج کرد. در گام بعد، باید محفظه و پروانه را شست و شو داده و سرویس کرد تا از زنگآب پاک شود. با انجام این مراحل، می توان پروانه را دوباره در سر جای خود قرار داد.

اگر می خواهید بدانید که پمپ آب خانگی خود را طبق چه معیارهایی انتخاب کرده و خرید نمایید، پیشنهاد می کنیم که مقاله راهنمای خرید پمپ آب خانگی را مطالعه فرمایید. همچنین، با مراجعه به سرویس و تعمیر پمپ های موتورخانه، می توانید با امور مختلف اجرایی مربوط به بازدید و عیب یابی این تجهیزات از موتورخانه آشنا شوید.

  • خرابی بلبرینگ های موتور

گاهی اتفاق می افتد که بلبرینگ های الکتروموتور خراب می شود. خرابی این قطعات باعث می شود که پره های موتور یا به سختی بچرخد یا اینکه کلا نچرخد.

راهکار رفع عیب: در صورتی که علت گیرپاژ کردن پمپ، خرابی بلبرینگ های آن باشد، چاره ای جز تعویض بلبرینگ های جلو و عقب موتور وجود ندارد. توجه داشته باشد که این کار بایستی توسط سرویسکار ماهر و با تجربه صورت گیرد.

علت گیریپاژ کردن پمپ آب خانگی و تعمیر آن 4

شکل 4 تصویری از یک پمپ آب خانگی و کنترلر آن

اگر به دنبال یافتن علت یکسره کار کردن پمپ هستید، مقاله علت یکسره شدن پمپ آب خانگی به علت خرابی شیر یک طرفه را از دست ندهید. همچنین، گاهی پمپ آب در طبقات بالا روشن نمی شود. اگر شما هم درگیر این مشکل هستید، حتما مطالبی را که در مقاله علت روشن نشدن پمپ آب در طبقات بالا و راه حل ارائه کرده ایم، مطالعه فرمایید.

در صورتی که نیاز به تعمیر و سرویس پمپ آب خانگی خود را دارید، با شماره مندرج در سایت تماس بگیرید تا همکاران واحد فنی ما که در تمامی مناطق تهران مستقر هستند، در سریعترین زمان ممکن در محل ساختمان شما حضور یابند و خدمات عیب یابی تاسیسات را انجام دهند.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # علی 1398-10-24 00:11
سلام خسته نباشین پمپ خونه ما پروانش گیرمیکنه واب قطع میشه میشه راهنمایی کنین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-10-24 10:06
سلام کاربر گرامی مشکل از خود پروانه میباشد که برای میله شفت گشاد شده است و یا پین(خار) در آمده است که از مرکز خود خارج شده است و مشکل بعدی اینه که شفت پمپ کلا از مرکز خارج شده و اگر زود تعمیر نکنید سیم پیچ های الکترو پمپ احتمال داره بسوزه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد